Біографія і правління князя Володимира Мономаха коротко

  1. Загальні відомості Володимир Другий Мономах, або Володимир Всеволодович був князем смоленським з...
  2. Міжусобні війни (1093 - 1113)
  3. Князювання в Києві
  4. письменник Мономах

Загальні відомості

Володимир Другий Мономах, або Володимир Всеволодович був князем смоленським з тисячі шістьдесят-сім, чернігівським - з 1078, переяславським - з 1093, великим князем київським - з 1113, а також державним діячем, воєначальником, письменником, мислителем Володимир Другий Мономах, або Володимир Всеволодович був князем смоленським з тисячі шістьдесят-сім, чернігівським - з 1078, переяславським - з 1093, великим князем київським - з 1113, а також державним діячем, воєначальником, письменником, мислителем. Його батьком був Всеволод Перший Ярославич, а матір'ю - дочка імператора Візантії Костянтина Мономаха. На прізвисько роду матері Володимир і отримав своєму ім'я - Мономах.

початок діяльності

Дитинство і ранню юність Володимир провів при батьківському дворі в м Переяславі - Південному. З юних років батько довіряв йому очолювати дружину, ходити в далекі воєнні походи, воювати проти половців. Йому навіть вдалося придушити повстання в'ятичів. 1076 по 1080 Володимир брав участь в декількох міжусобних війнах. В цей же період його батько отримав Київське князівство, а сам Володимир Мономах сів у Чернігові, не раз захищав свої землі від половецьких набігів і від кочівників-торків.

Коли помер його батько, кн. Всеволод (+1093), Володимир міг зайняти його місце на київському престолі, але зробити це добровільно запропонував свого кузена Святополка, а сам залишився правити в Чернігові. Його влада в Ростові і Смоленську збереглася.

Міжусобні війни (1093 - 1113)

Після смерті батька - Всеволода Ярославича - Володимиру довелося дуже багато воювати. В одному з перших боїв з половцями він з братом Ростиславом і Святополком Ізяславовичем на Стугні зазнав тяжкої поразки. Брат Ростислав тоді потонув у річці, а Володимир при спробі його врятувати сам мало не потонув. Потім з тими ж половцями разом зі Святополком воював ще раз - під Халеп'я, після чого сторони уклали мир і скріпили його весіллям Святополка і дочки половецького хана Тугоркана. У цей період Володимир воював з кн. Олегом Святославичем, який став союзником половців, і віддав йому Чернігів (1 094).

Після цього він осів в Переяславській землі. У 1096 - му відправив свого сина Ізяслава завойовувати Муром, а сам тим часом зі Святополком воював проти Олега , Вигнали його з Чернігова і взяли в облогу в Стародубі. Одночасно вони змушені були відволіктися на Тугоркана і Боняка, які підійшли до російських кордонів по обидва боки Дніпра. Володимир і Святополк повернулися з Стародуба і розбили Тугоркана в бою на Трубежі, в якому Тугоркан загинув.

Це дало певний перепочинок від половецьких вторгнень. Олегу тим часом вдалося захопити Муром, Ростов, Суздаль. Після втручання Володимира і його синів Олег був розбитий і позбавлений Рязані. Але тим не менш, не дивлячись на багато поразки, Любецький з'їзд вирішив віддати Святославича весь спадок батька: Чернігів, Муром, Новгород-Сіверський, Курськ, Рязань. З цього часу міжусобні війни на лівому березі Дніпра вщухли.

Після згаданого Любецького з'їзду Володимир Мономах провів ще кілька військових походів проти руських князів, але в 1103 -ємо, в союзі з іншими князями розробив план спільної боротьби проти половців і здійснив кілька походів проти них, в результаті яких половецькі війська були розбиті до 1111 р

Князювання в Києві

Коли у 1113 р помер київський князь Святополк Ізяславич, в місті спалахнув народний бунт. Тоді київська знати закликала на князівство Володимира Мономаха. Він повстання придушив, але видав закони, які полегшать становище низів: «Статут Володимира Мономаха» ( «Статут про різи»), що став частиною «Руської Правди» .

У період правління Володимира Мономаха посилилися позиції Київської Русі. Він і його сини управляли трьома чвертями її територій. Авторитет Мономаха, заслужений їм в боротьбі з половецькими набігами, дозволяв утримувати стабільність в країні і концентрувати більшу частину земель Київської Русі у владі київського князя. У заслугу Мономаха історія ставить і створення другої редакції «Повісті временних літ», яку він доручив ченцеві Нестору (Сильвестру) в Києво-Печерському монастирі. Саме її знають наші сучасники.

письменник Мономах

Як мудрий державний діяч і мислитель Володимир Мономах залишив три твори: найвідоміше - «Повчання Володимира Мономаха», автобіографічні спогади «Шляхи і лови», а також лист кузена Олегу Святославовичу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация