Біографія Володимира Володимировича Маяковського (Vladimir Mayakovsky)

Біографія Володимира Володимировича Маяковського (Vladimir Mayakovsky)

Володимир Володимирович Маяковський (19.07.1893 - 14.04.1930) - російський поет.

Народився в селі Багдаді Кутаїської губернії. Батько - дворянин, служив лісничим, предки - з козаків Запорізької Січі; мати з роду кубанських козаків. У 1902-1906 роках Маяковський навчався в Кутаїської гімназії, в липні 1906 року, після смерті батька, разом з матір'ю і двома сестрами переїжджає до Москви, де вступає в IV клас 5-й класичної гімназії (за несплату грошей за навчання був виключений з V класу в березні 1908 року).

У Москві Маяковський знайомиться з революційно налаштованими студентами, захоплюється марксистською літературою, вступає на початку 1908 року в партію більшовиків, піддається арештів, 11 місяців проводить у Бутирській в'язниці, звідки звільняється в січні 1910 роки як неповнолітній. У в'язниці Маяковський написав зошит віршів (1909), яка була відібрана наглядачами; з неї поет перерахував початок своєї творчості. Після звільнення з в'язниці він перериває партійну роботу, щоб "робити соціалістичне мистецтво". У 1911 році Маяковський надходить в Училище живопису, скульптури та архітектури, де знайомиться з Д. Д. Бурлюком , Організатором футуристичної групи "Гілея", який відкриває в ньому "геніального поета". Через три роки, в лютому 1914 року, Маяковський разом з Бурлюком був виключений з училища за публічні виступи.

У грудні 1912 року Маяковський дебютує як поет в альманасі "Ляпас суспільному смаку", де були надруковані його вірші "Ніч" та "Ранок". У ньому ж був опублікований і маніфест російських кубо-футуристів, підписаний Д. Бурлюком, О. Кручених, В. Маяковським та В. Хлебниковим . У маніфесті проголошувалося нігілістичне ставлення до російської літератури сьогодення і минулого: "Кинути Пушкіна , Достоєвського , Толстого та ін. та ін. з пароплава сучасності ... Всім цим Максима Горького, Купріним, Блокам, Сологуб, Ремізовим, Аверченко, Чорним, Кузміна, Буніним та ін. та ін. потрібна лише дача на річці. Таку нагороду дає доля кравцем ". Однак всупереч деклараціям Маяковський високо цінував Гоголя , Достоєвського, блоку , І інших письменників, які вплинули на його творчість. Творчо плідним став для Маяковського 1913 рік, коли вийшов його перший збірник "Я" (цикл з чотирьох віршів), написана і поставлена ​​програмна трагедія "Володимир Маяковський" і було скоєно разом з іншими футуристами велике турне по містах Росії. Збірник "Я" був написаний від руки, забезпечений малюнками В. Н. Чекригіна і Л. Шехтеля і розмножений літографічним способом в кількості 300 екземплярів. В якості першого розділу цієї збірки увійшов до книги віршів поета "Просте як мукання" (1916).

У 1915-1917 роках Маяковський проходить військову службу в Петрограді в автошколі. 17 грудня 1918 поет вперше прочитав зі сцени Матроського театру вірші "Лівий марш (Матросам)". У березні 1919 року він переїжджає до Москви, починає активно співпрацювати в ЗРОСТАННЯ (Російське телеграфне агентство), оформляє (як поет і як художник) для ЗРОСТАННЯ агітаційно-сатиричні плакати ( "Вікна ЗРОСТАННЯ"). У 1919 році вийшло перше зібрання творів поета - "Все скомпонував Володимиром Маяковським. 1909-1919". В кінці 1910-х років Маяковський пов'язує свої творчі задуми з "лівим мистецтвом", виступає в "Газеті футуристів", в газеті "Мистецтво комуни".

Футуризм Маяковського з самого початку і до кінця днів поета мав романтичний характер. Маяковський і за радянських часів залишався футуристом, хоча і з новими властивостями: "комфутов", тобто комуністичним футуристом, а також керівником ЛЕФа (Лівого фронту мистецтв) (1922-1928). У 1922-1924 роках Маяковський робить кілька поїздок за кордон - Латвія, Франція, Німеччина; пише нариси і вірші про європейські враження: "Як працює республіка демократична?" (1922); "Париж (Розмови з Ейфелевою вежею)" (1923) і ряд інших. У Парижі поет буде і в 1925, 1927, 1928, 1929 роках. (Ліричний цикл "Париж"); в 1925 році відбудеться поїздка Маяковського Америкою ( "Моє відкриття Америки"). У 1925-1928 роках він багато їздить по Радянському Союзу, виступає в самих різних аудиторіях. У ці роки поет публікує багато з тих своїх творів: "Товаришу Нетте, пароплаву і людині" (1926); "По містах Союзу" (1927); "Розповідь ливарника Івана Козирєва ..." (1928).

Дослідники творчого розвитку Маяковського уподібнюють його поетичну життя пятиактная дійства з прологом і епілогом. Роль свого роду прологу в творчому шляху поета зіграла трагедія "Володимир Маяковський" (1913), першим актом стали поеми "Облако в штанах" (1914-1915) і "Флейта-хребет" (1915), другим актом - поеми "Війна і мир "(1915-1916) і" Людина "(1916-1917), третім актом - п'єса" Містерія-буф "(перший варіант - 1918, другий - 1920-1921) і поема" 150 000 000 "(1919-1920), четвертим актом - поеми "Люблю" (1922), "Про це" (1923) і "Володимир Ілліч Ленін" (1924), п'ятим актом - поема "Добре!" (1927) і п'єси "Клоп" (1928-1929) і "Баня" (1929-1930), епілогом - перше і друге вступу в поему "На весь голос" (1928-1930) і передсмертний лист поета "Всім" (12 квітня 1930 року). Інші твори Маяковського, в тому числі численні вірші, тяжіють до тих чи інших частинах цієї загальної картини, основу якої складають великі твори поета.

Художній світ Маяковського являє собою синтетичну драму, яка включає в себе властивості різних драматургічних жанрів: трагедії, містерії, епіки-героїчної драми, комедії, райка, кінематографа, феєрії і т. Д., Підпорядкованих основному у Маяковського - трагічного характеру його головного героя і трагедійної структурі всієї його творчості. Слід зауважити, що не тільки його п'єси, а й поеми по-своєму драматургійність і найчастіше трагедійний.

У трагедії "Володимир Маяковський" поет бачить свій життєвий обов'язок і призначення свого мистецтва в тому, щоб сприяти досягненню людського щастя. Мистецтво для нього з самого початку було не просто відображенням життя, а засобом її переробки, знаряддям жизнестроительства.

Маяковський прагне поставити свого лірико-трагедійного героя, який висловлює прагнення всього людства, на місце Бога - одряхлілого, безпорадного, яка здатна на будь-які діяння заради людей. Цей герой через свою нерозділене кохання до жінки і до людей в цілому стає богоборцем з серцем Христа. Однак, для того щоб стати Людино-богом, герой і всі інші люди повинні бути вільними, розкрити свої найкращі можливості, скинути з себе всяке рабство. Звідси революційний нігілізм Маяковського, який знайшов своє вираження у визначенні програмного сенсу поеми "Облако в штанах": "Геть вашу любов", "геть ваше мистецтво", "геть ваш лад", "геть вашу релігію" - чотири крики чотирьох частин ". Любові , мистецтва, соціального строю і релігії старого світу Маяковський протиставляє свою любов, своє мистецтво, своє уявлення про соціальний устрій майбутнього, свою віру в ідеал нового, як не глянь прекрасної людини. Спроба реалізації цієї програми після революції виявилася для поетів а трагічною. В "Хмарі" Маяковський виходить до людей "без'язикої" вулиці в ролі поета-пророка, "тринадцятого апостола", "сьогоднішнього дня крікогубий Заратустри", щоб вимовити перед ними нову Нагірну проповідь. Називаючи себе "сьогоднішнього дня крікогубий Заратустрой", Маяковський хотів сказати, що і він, подібно Заратустре, є пророком майбутнього - але не надлюдини, а звільненого від рабства людства.

У поемах-трагедіях "Облако в штанах", "Флейта-хребет", "Війна і мир", "Людина" і "Про це" у героя Маяковського, що виступає в ролі богоборця, "тринадцятого апостола", Демона і воїна, з'являються трагічні двійники, схожі на Христа. У зображенні цієї трагічної подвійності Маяковський розвиває традиції Гоголя, Лермонтова , Достоєвського і Блоку, стає богоборцем з серцем Христа. Його богоборство починається з мук нерозділеного кохання до жінки і лише потім набуває соціальний і буттєвий сенс. У поемі "Флейта-хребет" він показав прийдешній свято взаємної, розділеної любові, а в поемі "Війна і мир" - свято братнього єднання всіх країн, народів і материків. Маяковський хотів розділеної любові не тільки для себе, але "щоб усього всесвіту йшла любов". Його ідеали трагічно розбивалися об реальну дійсність. У поемі "Людина" показаний крах усіх зусиль і прагнень героя, спрямованих на досягнення особистих і суспільних ідеалів. Цей крах обумовлений відсталістю людського єства, трагічним дефіцитом любові, рабською покірністю людей Володареві Всього - цього всесильному наміснику Бога на землі, символу влади грошей, влади буржуазії, здатної купити любов і мистецтво, підпорядкувати собі волю і розум людей.

У п'єсі "Містерія-буф" і поемі "150 000 000" поет ставить революційні маси народу на місце Бога і Христа. При цьому, на відміну від "Дванадцяти" Блоку, Маяковський односторонньо ідеалізує соціальне свідомість і творчі можливості революційних мас, які ще недавно зображувалися поетом як безликі натовпи людей, покірні Повелитель Всього, а тепер, за підказкою автора, самовпевнено заявляють: "Ми самі собі і Христос і Спаситель! "

У геніальній поемі-трагедії "Про це" Маяковський показав боротьбу ліричного героя за ідеальну, розділену любов, без якої немає життя. В ході цього трагічного поєдинку з героєм відбуваються фантастичні метаморфози, його природне єство під впливом "громади кохання" развоплощается, перетворюється в творчу і духовну енергію, символами якої є вірш, поезія і страждає Христос. Гіперболічний процес метаморфоз виражений поетом у складній системі трагічних двійників поета: ведмедя, комсомольця-самогубці, схожого одночасно і на Ісуса, і на самого Маяковського, і інших. В цілому цей трагедійний метаморфічних процес знаходить форму поеми-містерії про кохання, страждання, смерті і прийдешнє воскресіння всечеловеком, Людини природного, що прагне зайняти місце Бога.

У поемі "Добре!" і сатиричної дилогії "Клоп" і "Баня" Маяковський зображує, як в революційній боротьбі народжується радянська Росія, славить "отечество ... яке є, але тричі - яке буде", уважно стежить за паростками нового життя, прагнучи як поет романтико-футуристичного складу допомогти їх швидкому розвитку. Разом з тим він виявляє в зародку ракові пухлини радянського суспільства, які загрожують йому смертельними хворобами.

Після поеми "Добре!" Маяковський хотів написати поему "Погано", але замість неї написав сатиричні п'єси "Клоп" і "Баня", в яких показав найнебезпечніші тенденції в молодому радянському суспільстві: переродження робітників і партійців в міщан - любителів красивою, "аристократичної" життя за чужий рахунок (Присипкін) і посилення влади неосвічених і некомпетентних партійно-радянських бюрократів на кшталт Победоносикова. Сатирична дилогія поета показала, що основна маса людей виявилася не готова зайняти місце Бога і приступити до реалізації високих ідеалів і потенційних можливостей людини. У поемі "На весь голос" Маяковський називає сьогодення "скам'янілим гівном", а реалізацію свого ідеалу Людини переносить в невизначено далеке "комуністичне далеко".

Сатира поета, особливо "Баня", викликала цькування з боку рапповской критики.

У лютому 1930 р поет вступає в РАПП (Російська Асоціація пролетарських письменників). Цей вчинок Маяковського був засуджений його друзями. Відчуження і громадська цькування зростали у особистою драмою ( "любовний човен розбився об побут"). Маяковському наполегливо стали відмовляти у виїзді за кордон, де у нього повинна була відбутися зустріч з жінкою (вірш "Лист Тетяни Яковлевої", 1928), з якої мав намір пов'язати своє життя. Все це призвело Маяковського до самогубства, передбаченого ще в трагедії "Володимир Маяковський".


"Російські письменники 20 століття". Бібліографічний словник. Москва, Просвещение. 1999.
  • Посилання на цю сторінку

.

У Єкатеринбурзі старшокласниці відмовилися продати збірки віршів Сергія Єсеніна, Йосипа Бродського і Володимира Маяковського в трьох магазинах мережі «Читай-місто», передає РІА Новини.

.

У Приморському краї школярка прочитала на уроці літератури матерное вірш Володимира Маяковського, повідомили РІА Новини в відділі освіти Ольгинского району.

.

Ділма Руссефф після своєї відставки з поста президента Бразилії виголосила промову перед своїми прихильниками, фіналом якої була цитата з вірша радянського поета Володимира Маяковського «Ну, що ж!» (1927 рік), повідомляє ТАСС.

У 1922-1924 роках Маяковський робить кілька поїздок за кордон - Латвія, Франція, Німеччина; пише нариси і вірші про європейські враження: "Як працює республіка демократична?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация