Біженці в Швеції: хто може отримати політичний притулок і статус в 2019 році

  1. Хто може стати біженцем в Швеції
  2. Етапи отримання статусу біженця в Швеції
  3. Документи і процедури, необхідні для отримання статусу біженця
  4. Життя в таборах і навчання в школах для біженців
  5. Біженці з СНД в Швеції
  6. Ситуація з біженцями в Швеції сьогодні
  7. Сирійські біженці в Швеції

Швеція давно заслужила репутацію розвиненої і гуманної європейської країни. Не дивно, що людям, які зіткнулися з серйозними загрозами їх життя в проблемних регіонах світу, вона здається справжнім острівцем стабільності та благополуччя. Численні мігранти в Швеції, якщо тільки вони здатні переконливо обґрунтувати гостру потребу в новому притулок, можуть розраховувати на суттєву підтримку з боку держави. Значне збільшення потоку біженців до Швеції, як правило, провокують міжнародні конфлікти: в недалекому минулому - боснійський, в наш час - сирійський. Швеція давно заслужила репутацію розвиненої і гуманної європейської країни

Хто може стати біженцем в Швеції

Досить цікаво, що в якості місця для початку нового життя Швеція більше приваблює не емігрантів, а біженців. За останніми даними, скандинавська держава займає 4 місце в списку найбільш затребуваних серед біженців країн світу, перебуваючи на вершині цього рейтингу поруч з такими державами, як США, Німеччина, Франція та Італія.

У цьому переліку Швеція далеко не найбільша держава за розмірами території і чисельності населення, що зайвий раз підкреслює яскраво виражений гуманітарний характер шведської політики. Втім, цей факт зовсім не означає, що Швеція гостинно відкриває двері абсолютно всім, хто потребує допомоги. Існують строго обмежені квоти, що лімітують кількість вимушених переселенців , Яких країна здатна прийняти за рік.

Однак у виняткових випадках, які внаслідок відсутності спокою на нашій планеті виникають досить часто, передбачені додаткові квоти для людей, що біжать від масштабних військових конфліктів. В даний час саме така ситуація склалася у зв'язку з війною в Сирії.

Закони Швеції для мігрантів можуть виявитися непереборною перешкодою, оскільки дуже чітко і жорстко регламентують умови, відповідно до яких особа може претендувати на статус біженця в Швеції. Зокрема, на отримання притулку в цій країні можуть претендувати три категорії громадян:

  • особи, які можуть піддатися в своїй рідній країні жорстокому поводженню, до якого зараховуються страти, тортури, тілесні покарання;
  • особи, які тікають від цивільних і міжнародних військових конфліктів або масштабних стихійних лих;
  • особи, які можуть піддатися дискримінації через свою сексуальну орієнтацію.

З перерахованих категорій найбільш перспективною на отримання статусу біженця є друга, оскільки обставини першої та третьої категорії осіб щодо важко доказові.

Якщо ж на території вашого постійного проживання йде війна, ви вже апріорі піддаєтеся безпосередньої небезпеки - в усякому разі, таку легше обгрунтувати. Втім, здобувач статусу біженця в Швеції може висунути і власну причину того, чому йому необхідно залишитися в цій скандинавській країні, лише ця причина, відповідно до Конвенції ООН 1951 року обґрунтовувала реально існуючий ризик піддатися жорстокому поводженню за расовими, релігійними, гендерних або політичним мотивами.

Етапи отримання статусу біженця в Швеції

Отже, ви перебуваєте на шведській території і всерйоз намірилися отримати тут статус біженця. Перше, що вам необхідно зробити, - подати прохання . Зробити це можна або в поліцейській дільниці, або в Департаменті міграції Швеції, або безпосередньо в пункті розміщення біженців. Головне, що потрібно адміністративним органам, - встановити вашу особистість, тому всі початкові юридичні процедури будуть пов'язані саме з цим питанням.

Документи і процедури, необхідні для отримання статусу біженця

Для успішної ідентифікації особистості ви повинні надати паспорт . У разі якщо ви втратили його з поважної причини, потрібно про це повідомити, описавши докладно, як це сталося. Однак ваші справи підуть швидше, якщо ви покваптеся відновити документ .

Далі піде не для всіх приємна процедура зняття відбитків пальців . Після того як вас перевірять по базах даних на предмет причетності до тих чи інших кримінальних злочинів, настане черга попередньої бесіди зі співробітником національного департаменту міграції. Вона може відбуватися в присутності членів правозахисних громадських організацій, причому в разі потреби вам може бути надано перекладача.

Саме в цей момент здобувачеві статусу біженця необхідно бути найбільш красномовним і переконливим. Буде краще, якщо він до того ж зможе підтвердити свою розповідь будь-якими документами. Варто зауважити, що розказана вами жаліслива історія повинна бути якомога більш правдивою, тому що інформація буде перевірятися, і в разі доведеного розбіжності зазначених відомостей невдалий претендент на статус біженця може бути оштрафований або навіть підданий тюремного ув'язнення, хоча до останнього справа доходить рідко. Саме в цей момент здобувачеві статусу біженця необхідно бути найбільш красномовним і переконливим

Природно, перевірятися будуть перш за все факти, а не їх експресивні оцінки. Крім того, якщо ви вже подавали прохання про надання статусу біженця в будь-якій іншій країні, потрібно обов'язково про це повідомити. Факти подібного роду легко перевіряються за дактилоскопічний даними, і ваша брехня в цьому випадку обернеться проти вас.

Життя в таборах і навчання в школах для біженців

Після проходження всіх первинних юридичних процедур вас відправлять у тимчасовий табір для шукачів статусу біженця, перебування в якому зазвичай не перевищує двох тижнів. Потім вас чекає постійний табір під егідою міської влади провінції, яка дасть або не дасть вам притулок.

У таборах для біженців в Швеції вам будуть надані гідні умови проживання і навіть грошову допомогу.

Очікує рішення претендента на статус біженця безкоштовно годують три рази на день, видають комплект необхідного одягу, постільна білизна, забезпечують безкоштовний доступ до інтернету.

Незалежно від майбутнього рішення людина може почати відвідувати курси шведської мови, організовані тут же. Крім цього, він буде отримувати невелику грошову допомогу на дрібні витрати (одна людина - 86,4 євро, подружня пара - 136,8 євро в місяць).

Правда, існують табори, в яких харчування не передбачено. Однак в цьому випадку розмір допомоги істотно вище: 255,6 євро на одну людину, на сім'ю з двох осіб - 439,2 євро. Якщо є дитина - ще плюс 162 євро щомісяця.

Тим, хто знімає житло самостійно, покладена виплата 60 євро на людину або 120 євро на родину.

Завершується перебування в таборі підсумковим, більш докладним интервьюированием претендента і винесенням остаточного рішення щодо його прохання.

Процес соціалізації дітей біженців в Швеції прискорюється за допомогою шкіл і дошкільних навчальних закладів. Відвідуючи в обов'язковому порядку дитячий сад, дитина спілкується на шведською мовою , Збільшуючи свій словниковий запас. Перед вступом до школи передбачений іспит на знання мови, успішна здача якого забезпечить отримання якісної шкільної освіти з першого ж дня навчання.

Втім, якщо дитина приїжджає до Швеції вже досягли шкільного віку, його зараховують до школи, де він також в прискореному порядку вивчає мову через безпосереднє спілкування. Поряд з мовою він засвоює різні норми поведінки, знайомиться зі звичаями, прийнятими в шведському суспільстві, поглиблюючи тим самим свою соціалізацію.

Біженці з СНД в Швеції

Держави пострадянського простору не є основними джерелами поповнення численної армії біженців в Швеції. Проте переселенців звідси теж чимало. Так, за часів чеченського конфлікту найбільше біженців було з Росії - іноді до 500 осіб на рік. Біжать з Білорусі та Вірменії теж досить багато - більше 100 чоловік в рік. Крім того, в Швеції фіксувалися вимушені переселенці та з інших держав колишнього СРСР, зокрема, з України, Казахстану, Азербайджану, Грузії, Молдови.

Значне зростання числа біженців з України в Швеції спостерігається з 2014 року - з початку конфлікту в східних регіонах. Тоді число мігрантів з українським громадянством збільшилася більш ніж в п'ять разів: якщо в 2013 році воно становило 80 осіб, то лише за першу половину 2014 роки за наданням притулку в Швеції звернулося 500 осіб.

Спеціального обліку переселенців по регіонах України не ведеться, так само як і ніяких «колективних» рішень по окремим групам біженців не приймається. Має місце виключно індивідуальний підхід до кожного здобувачеві статусу біженця.

Правовим відділом міграційної служби Швеції було вироблено особливу висновок по положенню в Україні. Текст цього документа свідчить, що з червня 2014 роки ситуація в східних регіонах України загострилася, в результаті чого відбувається там визнано війною, що є більш серйозною оцінкою, ніж «збройний конфлікт».

Але, з іншого боку, як стверджує заступник голови правового відділу міграційної служби Карл Бакселіус, оскільки запобігання поширенню конфлікту на всю територію країни і ситуація в Києві і більшості інших областей принципово не відрізняється від довоєнної, багатьом звернулися може бути рекомендована так звана внутрішня еміграція, а також подача прохання про надання внутрішнього притулку у себе на батьківщині. Це обумовлює високу ймовірність відмови в проханні українському громадянину.

Ситуація з біженцями в Швеції сьогодні

Що збільшився останнім часом наплив мігрантів привів до деяких коректувань курсу шведської міграційної політики. Ситуація з біженцями в Швеції загострюється, і колишній ореол толерантності навколо цієї держави поступово розсіюється. Що збільшився останнім часом наплив мігрантів привів до деяких коректувань курсу шведської міграційної політики

Незважаючи на квоту приблизно в 1800 чоловік в рік, за останній час в країну прибуло значно більшу кількість іммігрантів. Цей процес досяг апогею в 2016 році, коли, за деякими даними, протягом року до Швеції приїхало в цілому 170 тисяч біженців. Навіть для гостинної і терпимою до чужинців країни цього виявилося забагато, що призвело до прийняття ряду заходів зі скорочення кількості мігрантів, зокрема, до посилення міграційного законодавства.

Однак проблеми з вимушеними переселенцями в Швеції, на жаль, не обмежуються тільки збільшенням їх чисельності. Вплив біженців на погіршення криміногенної обстановки в шведських містах стало настільки очевидним, що навіть переконані філантропи змушені це визнати. Продовжує залишатися актуальною і проблема низької зайнятості серед іммігрантів, а також їх слабкою інтегрованості в соціальне життя країни.

Сирійські біженці в Швеції

Як і в інших країнах ЄС, різкий сплеск кількості біженців в Швеції в останні роки був спровокований великомасштабним конфліктом в Сирії. Спочатку біженці з Сирії сприймали цю скандинавську країну в якості одного з пріоритетних напрямків міграції, однак протягом приблизно двох останніх років привабливість Швеції для вимушених переселенців з цієї арабської країни неухильно падає.

Це обумовлено як посиленням міграційних законодавчих норм, так і більш тривалими термінами розгляду прохань сирійців, на відміну від звернень біженців з інших держав. Офіційно терміни довше приблизно на один місяць (максимум 211 днів на розгляд заяви сирійця проти 184 для представника будь-якої іншої країни).

Однак на практиці деякі сирійські мігранти в Швеції очікують рішення іноді по цілому року. Це різко контрастує з Німеччиною, де справи біженців з Сирії розглядаються в прискореному порядку протягом місяця і завершуються часто прийняттям позитивного для звернулися рішення.

Втім, Сирія і сьогодні продовжує залишатися головним постачальником мігрантів на шведську територію. До того ж частка задоволених прохань сирійських громадян в Швеції досить висока. Так, тільки за 4 місяці 2015 року було прийнято рішення по 5399 зверненням сирійців, і в 4681 випадку воно було позитивним при 16 офіційних відмовах.

Решта претендентів, не дочекавшись рішення, або покинули територію Швеції, або відмовилися від свого прохання. Ці факти красномовно свідчать про те, що, незважаючи на посилення напруженості навколо проблеми біженців в країнах Європи, дорога до Швеції для сирійських мігрантів як і раніше відкрита.

Швеція посилила правила для мігрантів: Відео

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация