Біженці стали для Європи проблемою №1

Сплеск балканського трафіку нелегалів застав зненацька

Біженці на греко-македонському кордоні
Біженці на греко-македонському кордоні. Фото: EPA

Європу захлеснув потік біженців. У Німеччині, наприклад, за оцінкою міністерства внутрішніх справ в перше півріччя число бажаючих отримати притулок перевищило загальну цифру за весь 2014 рік, а до кінця поточного року очікується в цілому понад 800 тисяч мігрантів.

В Австрії міграційна служба взагалі припинила розгляд нових заяв про надання статусу біженця. МВС звернулося до армії за допомогою в облаштуванні тимчасових таборів. Влада місцевих громад намагаються пристосувати будь порожнє приміщення для розміщення мігрантів - в хід йдуть шкільні спортзали, різні склади і навіть технічні ангари аеропортів.

На межі гуманітарної катастрофи виявилася ситуація з мігрантами на Балканському півострові. Останнім часом маршрут Туреччина-Греція-Балкани за обсягом потоку біженців зрівнявся з більш відомим маршрутом Північна Африка-Італія. Грецькі острови в Егейському морі знаходяться практично в прямої видимості від турецького берега і до них можна дістатися на надувному човні.

Якщо в на початку 2015 року цим шляхом користувалися кілька тисяч чоловік, то тільки за липень грецька влада зареєстрували понад 50 тисяч біженців. А скільки транзитних нелегалів пройшло повз офіційної статистики, не знає ніхто. Адже для більшості мігрантів Греція не є кінцевою метою - вони намагаються якомога швидше потрапити в Центральну Європу.

Ця обставина цілком влаштовувало греків. За правилами ЄС мігрантів зобов'язана реєструвати країна в'їзду і на час розгляду правових підстав розміщувати і забезпечувати всім необхідним. Для Греції в умовах найжорстокішого боргової кризи ця ноша була явно непідйомною, тому влада закривала очі на те, що територію країни фактично нелегально перетинають десятки тисяч біженців з Сирії, Іраку, Афганістану.

В результаті труднощі виникли у сусідів: Македонії, Сербії, Угорщини.

На перших порах влади Македонії намагалися допомагати біженцям, надаючи безкоштовний проїзд до кордону з Сербією. Але коли греко-македонський кордон стали перетинати за добу понад 2 тисячі осіб, стався колапс: виснажені дорогою, відсутністю води, їжі та елементарних гігієнічних умов люди почали конфліктувати один з одним, нападати на місцеву поліцію, брати штурмом поїзда. Щоб хоч якось налагодити контроль і зняти напругу, македонці пішли на крайній захід і ввели в прикордонному районі надзвичайний стан, а армійські підрозділи прикрили кордон.

У сербській столиці Белграді привокзальна площа і прилеглі вулиці давно нагадують похідний бівуак: сотні біженців з дітьми і скромним скарбом цілодобово чекають зручної оказії, щоб дістатися до угорського кордону. Місцеві комунальні служби не встигають прибирати сміття.

Уряд Угорщини у відповідь на раптове зростання кількості нелегальних мігрантів розпорядився спорудити на кордоні з Сербією захисну стіну з колючого дроту довжиною в 175 кілометрів. Прикордонні споруди повинні бути готові до кінця серпня. Однак питання - чи зупинять вони біженців? - залишається відкритим.

Поки ж в прикордонних сербських містечках і селищах відзначається підвищений попит на ножиці для різання колючого дроту.

Сплеск балканського трафіку біженців застав Європу, можна сказати, зненацька. До цього вся увага європейських політиків і чиновників концентрувалася на середземноморському рубежі і зусилля спрямовувалися на те, щоб запобігти загибелі людей на морі. Наполегливі пропозиції країн, куди прагнуть і де в основному осідають мігранти, спільно зайнятися вирішенням подальшого влаштування біженців залишилися на рівні побажань. Спроба саміту ЄС ввести квотувати розподіл біженців мігрантів по всім членам Євросоюзу не знайшла підтримки в ряді східноєвропейських держав.

Тепер все більш очевидно, що проблема біженців з регіонів Африки, Близького Сходу і Азії знаходить масштаби загальноєвропейської кризи. Канцлер Німеччини Ангела Меркель вже порівняла завдання по виробленню єдиної міграційної політики із зусиллями з порятунку Греції. Це, на її думку, має стати наступний великим проектом для всієї Європи, який підтвердить спроможність європейців діяти спільно.

Від слів політики перейшли до справи. Так, міністри внутрішніх справ Німеччини і Франції, покритикувавши Єврокомісію за недостатню оперативність, запропонували власну програму необхідних термінових заходів: до кінця року за активного сприяння ЄС обладнати в Італії і Греції достатню кількість прийомних міграційних пунктів, посилити критерії надання притулку, розділивши політичні та економічні обґрунтування, узгодити список європейських країн - нечленів ЄС, громадяни яких не мають права на притулок з політичних мотивів, розподіляти біженців за узгодженими квотами. З іншого боку, в європейських політичних колах обговорюється і такий варіант, як необхідність поставити економічну допомогу країнам третього світу, звідки виходить основна маса мігрантів, в залежність від ефективності внутрішньої політики: більше біженців - менше грошей.

Однак питання - чи зупинять вони біженців?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация