Благовєщенськ: було - стало. Інтерактивний фотопроект АП

  1. Матеріали по темі

Адреса: Лікарняна, 32   Лікарня побудована на місці холерного барака в півверсти від міста на Верхнє-Игнатьевской дорозі

Адреса: Лікарняна, 32

Лікарня побудована на місці холерного барака в півверсти від міста на Верхнє-Игнатьевской дорозі. У лікарні були розгорнуті терапевтичне, хірургічне, «заразне» венерологічне відділення, анатомічний спокій на 14 трун з льодовиком, а в 1905-му з'явилося психіатричне. Трохи пізніше було встановлено рентгенівський апарат. Про це в 1911-му з подивом згадав в своєму звіті по хірургічному відділенню доктор В. Л. Борман, той самий, який 20 жовтня 1910 вперше в світі провів кістково-пластичну операцію: «Що за парадокс: система відхожих місць незадовільна, зате в лікарні є чудо медичної техніки того часу - рентгенапарат? ». Примітка: щоб побачити всі фото цілком - потягніть за розділову лінію.

Адреса: Богдана Хмельницького, 1

Був заснований іркутським купцем Іваном Яковичем Чуріна і вважався кращим в Західному і Східному Сибіру. Торговий дім мав при собі, крім магазинів, шкіряний, мотузковий, повстяний, маловаренний, винокурний заводи, фабрику фарб, содоварку, папірусова майстерню, млин, сірникову фабрику, типолітографія, майстерні з пошиття одягу. Що продавали: чоловіче і жіноче готового одягу, білизна і взуття, парфумерію ювелірні прикраси з золота, срібла та платини з діамантами, фотографічні апарати, канцелярію, меблі, дзеркала, ліжка, шпалери, кришталь. А також винно-бакалійні та гастрономічні товари і чай власної розвішування. Архітектор будівлі був родом з Відня, а скульптури, встановлені на даху, привезли мало не з самої Італії.

В архівних документах назва «Велика» фігурує з 1859 року. Це і раніше була головна вулиця Благовещенська, на якій, згідно з постановою військового губернатора області генерала-майора Н.В.Буссе, що не дозволялось будувати «маломірні і потворні будинки». Велика завжди була місцем жвавої торгівлі і народних гулянь ( фото ). У 1900 році західна частина вулиці (від Драмтеатру) була перейменована до Суворовської в зв'язку зі 100-ю річницею смерті видатного полководця. А в честь Володимира Леніна перейменовано 24 січня 1924 року на траурному засіданні в зв'язку з кончиною вождя радянського пролетаріату.

Адреса: Богдана Хмельницького, 2

В сучасний час - площа Перемоги, а раніше - центр міської торгівлі. «Мавританія» були так званими холодними рядами. Тут продавали хліб, борошно, але в основному - м'ясо та молоко. Фасад одноповерхової цегляної будівлі розділений щипцями, будова виконано в дусі еклектики, з елементами Псевдоготика. За радянських часів тут розташовувався річковий вокзал, а потім - Амурський комплексний науково-дослідний інститут.

Адреса: Леніна, 133

Цей будинок купець другої гільдії і управляючий першої на Далекому Сході золотопромислової компанією Гліб Петрович Ларін побудував для своєї багатодітної сім'ї. Спочатку - двоповерховий, з червоної цегли. У 1918-му тут розташовувався Амурський обласний військкомат, в 50-е -поліклініка, в 80-е міськвиконком.

Адреса: Богдана Хмельницького, 2

4 червня 1891 року в Благовєщенськ прибув спадкоємець престолу - цесаревич Микола Олександрович (майбутній цар Микола II). На честь його приїзду була побудована кам'яна, майстерно прикрашена арка за проектом архітектора І.І. Буковіцкого. Арка була зруйнована восени 1936 року і, відновлена, заново відкрита в 2005-му. Читайте репортаж з арки Варвари Носирєва.

Адреса: Леніна, 104

Триповерхова будівля чотирикласній чоловічої гімназії було побудовано за проектом військового інженера Е.І. Шеффера. Пристрій водяного опалення, водопроводу, вентиляції і каналізації справила технічна контора Торгового Дому «Кунст і Альберс». У 20-е тут знаходилася губернська радпартшколі першого ступеня ім. Леніна, з 1930-х років обоснавать педінститут. Пізніше був надбудований четвертий поверх. За словами співробітників, в колишньої гімназії «живуть приведення».

Адреса: Червонофлотська, 155

У 1896 році громада сестер милосердя, створена при Благовіщенському управлінні Російського товариства Червоного Хреста, організувала в місті амбулаторію, а в 1899-м - лікарню в будівлі на набережній Амура. Допомога в ній отримували і дорослі, і діти. Причому, в амбулаторії безкоштовно, а в лікарні оплата за лікування була диференційованою: бідні лікувалися безкоштовно, багаті платили від 1 до 3 руб.

Адреса: Горького, 231

Училище пам'яті війни 1812 року було вирішено побудувати на честь святкування 100-річчя перемоги над армією Наполеона. Будівництво будівлі велося під керівництвом власника «Бюро архітектора» на вул. Великий Романа Івановича Блюма, через кілька років - в 37-му - засудженого до розстрілу. Будівля двоповерхова, цегляна з багатою архітектурно-декоративним оздобленням, в стилі модерн. В роки громадянської війни було зайнято японцями, в 1930-і тут розташовувалася школа імені В.І. Леніна, пізніше середня школа № 6. За радянських часів повністю прибрали декор і надбудували третій поверх.

Адреса: Леніна, 144 (Міськпарк)

Цегляна двоповерхова будівля має два головних фасаду, звернених в бік Амура, сходи виконані бетонно-мозаїчної майстерні «Роман і Анжелосанті» з білого і чорного мармуру. При будівництві використовувалася праця китайських робітників. Першим мешканцем особняка був губернатор Аркадій Валуєв, останнім - Костянтин Хагондоков. Губернаторський будинок був центром суспільного і культурного життя. Глави тут працювали і жили з сім'єю і прислугою. Сюди запрошували вищий світ, влаштовувалися прийоми і обіди, організовувалися аматорські вистави, вечори з танцями, музикою, читанням. Культурне життя «дому» закінчилася в роки Лютневої революції. У 1920-ті роки в будинку знаходилися Амурський губернський виконком, комісаріати фінансів, освіти, закордонних справ.

Адреса: Політехнічна, 86 корп.2

У першому триповерховій будівлі Благовещенська розташовувалося середній навчальний заклад Благовіщенській єпархії Російської православної церкви для підготовки церковно-і священнослужителів. Все семінаристи ділилися на казённокоштних, тобто знаходяться на повному казенному забезпеченні, і своєкоштних, тих, хто платив за себе сам. 27 лютого 1918 року семінарія була обстріляна червоногвардійцями з кулеметів і практично відразу розформована. У 1920-ті роки тут дислокується амурський індустріальний технікум і художньо-промислове училище. У 1930-ті - автодорожній технікум. З 50-х - Благовіщенський сільськогосподарський інститут.

Адреса: Червоноармійська, 53

Училище було відкрито на виконання Указу Його Імператорської Величності Миколи II від 31 серпня 1901 року. У 1907 році при училищі була освячена церква в ім'я ікони « Всіх скорботних радість », Яка до сих пір є чинною. При надходженні в училищі здавали три іспити: згідно з Законом Божим, російської мови та арифметики. Навчання було платним: 120 рублів для дітей духовенства, 220 - для іносословних і на постіль 25 рублів. Дівчаток, крім усього, навчали в'язання, шиття та ведення домашнього господарства. За весь час свого існування жіноче єпархіальне училище закінчило близько 400 вихованок. Переважна більшість з них стало вчительками. У 1918 році будівлю було зайнято морською базою, в 22-му передано відділу народної освіти.

Адреса: Зейская, 239.

Спочатку будівля належить Російсько-Китайському банку. Потім в двоповерховій будівлі з червоної цегли розташовується Благовіщенський окружний суд, в якому розглядаються кримінальні справи - злодійство, розбій, контрабанда. Будівля двоповерхова, цегляна, декор вигадливий і різноманітний. Головний фасад звернений на вулицю Зейскую.

Одна з найбільш завантажених вулиць в Благовєщенську - Калініна - до 1923-го року називалася Графській. На честь Муравйова-Амурського, завдяки якому Приамурский край був приєднаний до Росії. За це государ імператор удостоїв його графського титулу. А ось назва Зейської не змінилося.

Адреса: Леніна, 165.

Торговий Дім «Кунст і Альберс» був заснований німцями з Гамбурга Густавом Альберс і Густавом кунст, і мав філії у всіх великих населених пунктах Далекого Сходу. Будівля, де зараз розташувався обласний краєзнавчий музей, початок будуватися в 1886 році в модному тоді псевдорусском стилі - з елементами російського дерев'яного зодчества, перенесеними в камінь. Стіни його зводили китайці, а на будівництво було витрачено 150 тисяч рублів. В універсальному магазині «кунст і Альберса» можна було знайти все: тканини, одяг, кожухи, валянки, годинник, пір'я страуса, сукні з Парижа і гвинтівки з Америки. На другому поверсі можна було купити кухонне начиння, грамофони, скрипки і балалайки.

Тут же розташовувалися бібліотека, зал для гри в більярд і багато іншого. З 1920-х років в будівлі магазину розміщувалися: Амурський губком ВКП (б), Губкомітет РКСМ, редакція газети «Амурська правда», обком КПРС, облвиконком. У 1984 році в будівлю давно вже колишнього магазину почав переїжджати обласний краєзнавчий музей.

Адреса: Леніна, 142

Двоповерхова цегляна будівля поштово-телеграфної контори було побудовано замість дерев'яного за проектом військового інженера Е.І. Шеффера. Середня частина будівлі прикрашена арочними вікнами і сандриками, по периметру проходить смуга карниза, прикрашеного дентікуламі. 16 листопада 1905 року в цій будівлі розпочався страйк працівників поштово-телеграфної контори, що стала найбільшою подією на Амурі в роки першої російської революції. Припинили роботу також поштово-телеграфні відділення в Джалінде, Игнашина, Черняєва, Буссе, Зеє, Кумарі, Іннокентьевской. 3 січня 1906 року страйк було припинено. Але 17 працівників пошти на роботу не вийшли, створивши спеціальні групи по псування ліній телеграфу. Влітку 1909 року в Благовєщенську відбувся суд над 15 учасниками поштово-телеграфної страйку, які засуджені на різні терміни каторжних робіт. За радянських часів в будівлі розташовувався поштамт, пізніше 6-е відділення зв'язку.

Адреса: Леніна, 161

Триповерховий магазин «Пасаж» молоканина і купця Григорія Косіцина представляв собою цегляну будівлю з вежею-куполом над головним входом, підвальним приміщенням, двома парадними і двома чорними сходами з рифленого, особливо міцного палубного заліза, з 12 балконами. Будівля була обладнано паровим опаленням від своєї кочегарки, мало водопровід і власне електричне освітлення на 53 патрона. На першому поверсі з ліпниною і дзеркальними стеклами було 8 залів для торгівлі. На другому і третьому поверхах 26 кімнат. У різні роки в будівлі розміщувалися: Російсько-Азіатський і Сибірський банки, магазини С.С. Шадріна і Товариства «Брати Хлєбникова», контора страхового товариства «Русский Ллойд», капелюшний магазин Левентаса, магазин «Дело» Ханутіна, магазин споживчого товариства «Трудівник», китайські магазини, біржа праці водяного транспорту, союзи кожевенника, поліграфів, металістів, совработніков, гірників, торгсин (торгівля з іноземцями), з 1936 по 2010-й роки - магазин «Гастроном».

Адреса: пров. Святителя Інокентія, 17

Сибірський торговий банк відкрив в Благовєщенську відділення в 1896 році, а в 1909 році побудував власну будівлю в Американському провулку. У комплекс банку також входили золотосплавочная лабораторія, цегляний склад-комору, житлові та службові будівлі. Над парадним входом розміщувався великий балкон з огорожами з балясин. На сьогоднішній день балкон втрачений, перед входом в будівлю прибудований масивний козирок, з правого боку будівлі в 1992 році виконана прибудова. Будівля кілька разів добудовувалося, але історична основа збереглася. Віконні отвори збережені в тій конфігурації, що і були, двох типів: прямокутні на першому поверсі, арочні на другому.

В історичній прибудові банку в прекрасному стані зберігся ще один раритет - гвинтові сходи. У неї металева основа, а ступені дерев'яні. Сходи ведуть на третій поверх, де раніше знаходилися квартири, тепер - кабінети співробітників. Всі прибудови в банку з'єднуються внутрішніми коридорами.

Адреса: Шевченко, 2

Спочатку будівля належала Товариству амурського пароплавства - благо, Амур в двох кроках. У травні 1910 його викупили для Благовіщенській митниці. Після скасування митниці будівлю на розі вулиць Майстерня і Червонофлотська було передано Благовіщенському прикордонного загону. З цього моменту митний нагляд в районі Благовещенська покладався на Владивостоцької митниці, яка в разі необхідності направляла сюди своїх співробітників. На цій будівлі є дві меморіальні дошки. Одна з них присвячена герою Першої світової війни Петру Півкін, який був удостоєний чотирьох ступенів ордена Георгія Побідоносця. Він служив тут старшим доглядачі.

Джерела: публікації «Амурської правди», міністерство культури та архівної справи Амурської області, архів Благовіщенській СПОШ №4, сайт Амурвізіт .


Матеріали по темі

Китайцям покажуть, як одягалися в столиці Приамур'я на початку XX століття 13.06.2019, 15:11 Муравйов і Невельському розкажуть історію Далекого Сходу в новому фільмі фонду «Петропавловськ» 12.06.2019, 10:15 «А чи був підземний хід?»: Вчені та краєзнавці сперечаються про існування схованки в Благовєщенську 30.05.2019, 11:20 Як жив закритий Благовєщенськ: історично-ностальгічне розслідування до дня народження міста 30.05.2019, 7:01 Як підприємці і влада Благовещенська виводять старовинні будівлі в світло 23.05.2019, 8:04 Призи на мільйон: переможці благовіщенського квесту отримають планшети і путівки в мовний табір 23.04.2019, 18:00 Амурські громадські працівники: «Якби не Ігнатьєв, Далекий Схід міг би не належати Росії» 26.02.2019, 7:42 Благовещенцам розкажуть про амурських купців на авторської екскурсії 16.02.2019, 12:28 Райське життя Райчихинского і блага вість Благовещенська: як отримали назви 10 амурських міст 16.01.2019, 8:06 У Франції за участю Благовещенська відновлять могилу дружини графа Муравйова-Амурського 10.01.2019, 08:14 Асортимент «Мавританії» дізнавалися по пароплавному гудку: першому амурському супермаркету більше століття 26.12.2018, 8:06

показати ще

«А чи був підземний хід?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация