Блакитні берети ВДВ - як вони з'явилися


Побачивши блакитний берет на людину у військовій формі, не всі в Росії зможуть розпізнати, в якому роду військ ця людина служив або служить Побачивши блакитний берет на людину у військовій формі, не всі в Росії зможуть розпізнати, в якому роду військ ця людина служив або служить. Цей головний убір вважається традиційною складовою військової форми в цілому не тільки в Росії, проте лише в цій країні блакитний берет носять тільки службовці Повітряно-десантних військ. Але не завжди колір головного убору був блакитним. Бере має свою історію походження, свою репутацію, якою пишається кожен службовець ВДВ, тому що саме завдяки цій самій впізнаваною складової військової форми службовця відразу видно здалеку і негайно можна збагнути, де конкретно він служить. А ВДВ в Росії вважається одним з найпрестижніших родів військ, куди хоче потрапити безліч новобранців строкової служби.

Історія блакитного берета.

Військова форма ВДВ затверджувалася в кінці 60-х років минулого століття. Берети були введені відразу ж як єдиний зразок головного убору, так як вони були поширені і раніше, в тому числі, серед військовослужбовців інших держав.
Ймовірно, першими, хто почав носити бере в якості військового головного убору, були шотландці, які живуть в 17-18 століттях. В принципі, він існував і раніше, але був, швидше за неофіційними (проте, не тільки в Шотландії, але і в Іспанії і Франції). Моду на берети у військовій формі ввели одночасно Британія і Франція в Першій світовій війні, передавши її спочатку Німеччини, а потім і США. Друга Світова війна ще більше розповсюдила традицію на носіння цього головного убору в Збройних силах різних країн.
В СРСР ця мода дійшла тільки до початку 60-х років. Примітно, що першими, хто став носити цю Військова форма ВДВ затверджувалася в кінці 60-х років минулого століття річ, були службовці морської піхоти. Однак уже тоді на берете присутні додаткові розпізнавальні значки. У ВДВ берети прийшли лише в 1967 році. Мало хто знає, що спочатку берети передбачалися зовсім блакитні, а малинові. Блакитний колір в формі Повітряно-десантних військ був присутній тільки у вигляді кантиков, погон. Малиновий колір був ініціативою художника на прізвище Жук, який взяв за зразок берети службовців ВДВ інших країн. Однак малиновий колір був не єдиним. Художник показав два варіанти колірного рішення генералу-полковнику Маргелову. Крім малинового був бере захисного кольору. Його передбачалося надягати в повсякденній службі. Втім, цей колір так і залишився в проектах і ніколи не був втілений в життя. Малиновий колір здався Маргелову більш придатним для таких випадків, як паради, тому він не був затверджений в якості повсякденного варіант.
У 1967 році була затверджена нова військова форма, в тому числі і бере. І в цьому ж році службовцям ВДВ надали можливість продемонструвати на собі малинові берети на параді. Однак цей колір недовго був присутній у військовій формі. З якихось причин вищим командуванням було прийнято рішення змінити колір. Ймовірно, малиновий не сподобався державним особам союзної важливості, а, може бути, не хотілося влаштовувати потенційну плутанину зі службовцями ВДВ інших країн. Також існує версія, згідно з якою блакитний колір асоціювався з небом, в зв'язку з чим він більше підходив саме ВДВ. Ніхто точно не може сказати причини зміни кольору берета. Історики знають точно одне: службовцям бере явно припав до вподоби. У 1969 році колір був змінений на той, що ми можемо бачити зараз - блакитний. Причому, вже не існувало повсякденного і парадного варіанту, що виражається в кольорі. На беретах гвардійців був прикріплений червоний значок ВДВ, чий зовнішній вигляд суттєво відрізнявся від значка до значка. Він носився по ліву сторону берета в несвяткові дні, а на парадах переміщався на праву сторону. Пізніше такі значки у формі прапорця стали носитися в усіх частинах. Наслідком цього стала відсутність уніфікації точного розміру і пропорцій.
У 1989 році законодавчо була закріплена обов'язок носити значок єдиного зразка службовцями всіх частин і підрозділів. Вони являють собою прапорці, які, найчастіше, зроблені з латуні. Раніше, коли зразок прапорця не був затверджений в якості єдиного, військовослужбовці придумували абсолютно різні його варіанти, що містять особливі риси, які, на їхню думку, виділяли ВДВ серед інших родів військ. Виготовлялися такі прапорці в той час за допомогою підручних засобів кожним службовцям. Найчастіше на таких прапорцях можна було побачити зірку - символ СРСР, символ ВДВ.
У 1995 році в якості такого значка вперше виготовлялося зображення герба Росії, в подальшому цей значок був прийнятий в рамках змін військової форми в цілому вже шляхом видання законодавчого акта. Такі значки представляють собою велику цінність для їх власників, які власноруч створювали його до 1989 року. Крім того, це цілий скарб для колекціонерів, які платять чималі гроші за ексклюзивний варіант прапорця (наприклад, з автографом власника).

На сьогоднішній день блакитний берет є найбільш пізнаваною рисою службовців ВДВ нарівні, мабуть, тільки з тільником. Не варто плутати його з краповим беретом. Останній мають право отримати службовці лише декількох органів і підрозділів: МВС, ФСКН, ФСВП. І не так уже й просто його дістати: службовець проходить смуги перешкод, кілька боїв, змодельованих ситуацій зі служби. Крім того, краповий берет носять на ліву сторону, а блакитний - на праву. Єдиний виняток для блакитного берета - парад, але на ньому абсолютно все військовослужбовці носять свої берети на ліву сторону, так вимагає протокол заходи. Варто відзначити, що, незважаючи на те, що блакитний колір берета присутній в збройних силах інших країн, а також в ООН, відтінок берета ВДВ зовсім не схожий на всі інші. Так і повинно бути, інакше в будь-якому конфлікті було б дуже ніяково спитати представників не просто різних родів військ, а й різних країн в принципі. Блакитний берет в даний час є предметом гордості кожного службовця в ВДВ, в своє професійне свято 2 серпня кожного службовець, навіть колишній, при виході з будинку на святкування завжди захопить з собою блакитний берет.

05.04.2016

До інших записів

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация