Блокада "Л / ДНР": погляд з окупації

фото: УНІАН

Блокаду «Л / ДНР» за останній місяць на Грушевського, на Банковій і в Європі не критикував тільки лінивий. Але 15 березня, після відповідного рішення Ради національної безпеки і оборони, блокада набула державного статусу . Тепер забезпечувати її будуть сили МВС, Нацполіціі і Нацгвардії за участю СБУ. Однак, за словами секретаря РНБО Олександра Турчинова, активна громадськість також може долучитися до цього процесу. «Але це стосується не судимих, які не провокаторів, а тих, хто реально хоче допомогти державі», - зазначив він.

А поки в парламенті, уряді або в зручних кріслах телестудій знову, але вже в новому контексті, заговорять про цілі блокади, почнуть підраховувати, кому вона вигідна, а хто зазнає збитків, будуть міркувати про різні сорти вугілля і міркувати, хто і як повинен модернізувати українські ТЕС , Щоб вони стали незалежними від безальтернативного антрациту, УНІАН вивчив питання, як сприймають блокаду проукраїнські жителі тимчасово окупованих територій (спілкування відбувалося через інтернет з реальними мешканцями зони АТО, з метою безпеки цих людей ми не називаємо їх імена цілком).

заручники обставин

Згідно з рішенням РНБО, тимчасову заборону на переміщення товарів через лінію розмежування в зоні АТО буде діяти до тих пір, поки не будуть виконані кілька пунктів Мінських угод (про припинення вогню, відведення важких озброєнь і повне звільнення заручників), а також до повернення під контроль України «націоналізованих» бойовиками підприємств.

Читайте також Бойовики заявили про захоплення 40 підприємств української юрисдикції

Нагадаємо, що одним з результатів (очікуваних чи ні - не суть) блокади, ще до оголошення її офіційної, стала зупинка шахт і заводів, які, як це для когось не прозвучить парадоксальним, продовжували працювати на підконтрольних бойовикам територіях. Бойовики оголосили про їх «націоналізації» нібито у відповідь на блокаду. Якщо говорити точніше, вони повідомили, що на цих підприємствах буде введено «тимчасове зовнішнє управління», виробничі процеси будуть перебудовані і переорієнтовані на ринки Росії.

Працівники таких «націоналізованих» (або простіше - віджатих) підприємств новим «перспективам» не зраділи. За словами жителя окупованого Тореза Михайла, місцеві шахтарі не хочуть працювати на «республіканську владу»: «Людям сказали, що зарплати в рубль переведуть і уріжуть, хто буде таким задоволений?»

«Орки все одно залишаються при грошах, а металурги через блокаду в ж * пе», - каже житель Єнакієво Євген.

Звичайно, СКМ (найбільший власник промислових підприємств в окупованій зоні) Ріната Ахметова зробив заяву, що «намагатиметься зробити все можливе», щоб не залишити своїх співробітників з захоплених терористами територій в біді. Мовляв, запропонуємо можливість перекладу і працевлаштування на інших підприємствах компанії. Але це повідомлення не викликало особливої ​​радості у самих співробітників. «Кому запропонували працевлаштування на інших підприємствах компанії? Вищій ланці? А на інших - плювати », - обурюється ще один житель Тореза Дмитро.

Ілюстрація / REUTERS

Втім, якщо для працівників деяких шахт і заводів залишається перспектива отримувати хоча б невелику пайку, то кому-то на роботі можна і зовсім ставити хрест. Зокрема, через затоплення шахт після їх зупинки. За словами донецького блогера, відомого в соціальних мережах під псевдонімом «Станіслав Васін», на шахтах, де зупинено виробництво і не викачується вода, говорити про можливість відновлення роботи не має сенсу. «Якщо шахта буде затоплена, ніхто вже на неї працювати не повернеться», - зазначає він.

Знайомий блогера, будучи годувальником в сім'ї, працював як раз на одній з таких шахт. Сьогодні у шахтаря - нульовий дохід і він подумує виїхати з «республіки» (поки зберігалася ймовірність заробітку, відвезти дружину і дитину з рідної домівки він не наважувався). «На жаль, виїхати не так просто, як комусь може здатися, - розповідає Васін. - У нього тут дружина, маленька дитина ходить в школу. Без них він не поїде, а, щоб виїхати, потрібно якось продати будинок, висмикнути дитину з навчального процесу, дружина повинна звільнитися ... І їхати їм доведеться в повну невідомість ».

Читайте також Гройсман: блокада переміщення вантажів в зоні АТО загрожує економічному зростанню

Таких «бранців обставин» в «Л / ДНР» чимало. Мирні жителі, які, з тих чи інших причин, залишилися жити в окупації, розповідають, як блокада погіршила і так несолодке для них ситуацію - в магазинах сильно злетіли ціни, а їздити за продуктами на підконтрольну Україні територію теж непросто.

Іван залишився в Донецьку доглядати за старими батьками (вони не готові кинути будинок, на який все життя збирали і будували). Чоловік вважає, що блокада призводить тільки до розлючених місцевого населення. «Більшість і так розчаровано. Багато вже не чекають, що нас звільнять, а тут ще й блокада ... Росії ми не потрібні, і Україні, судячи з усього, теж », - нарікає він.

Читайте також У Кремлі виключили можливість проведення повторного референдуму в окупованому Криму

Як підтвердження його слів - думка Ганни з Горлівки. Правда, жінка підтримує блокаду з боку України - але, з тим, що, за її словами, це допоможе швидше вирішити, що робити з Донбасом. «Набрид цей хаос. Немає лиха без добра, можливо, Росія забере нас до свого складу, як Крим », - розмірковує вона.

Не всі місцеві жителі підтримують блокаду / фото: УНІАН

Останні новини від РНБО не зменшують скептичного ставлення жителів тимчасово окупованого Донбасу до блокади. Розчарувавшись в тому, як вона реалізовувалася до сьогоднішнього дня, мало хто вірить, що державний статус щось глобально змінить. Так, за словами ще одного донецького блогера, відомого в соціальних мережах під псевдонімом «фашиків донецький», за весь час блокади активісти не затримали жодної фури з контрабандою. І тепер, на його думку, на контрабанді також продовжать заробляти. «Провести куб контрабанди коштує 15 тисяч гривень. В одній фурі, мінімум, 40 кубів, а таких фур проїжджає в місто [Донецьк] 100-150 штук в день. Тому мені слабо віриться в те, що віддадуть таке бабло, тим більше, це кеш », - говорить він.

Спекуляції на страху

І хоча українці з окупованих територій часто критикують дії як активістів, так і української влади, зв'язок з Україною, де залишилися родичі, близькі, друзі, втратити бояться. Яскравою ілюстрацією того, як жителі Донбасу не готові, за прикладом нинішніх «керівників Л / ДНР», «рубати всі зв'язки» стала історія з захопленням окупантами мобільного оператора «Лайфсел» і компанії «Укртелеком» . Після «націоналізації» і заяви Захарченко, що на території «республіки» буде працювати тільки місцева мобільний зв'язок «Фенікс», в місцеві відділення зв'язку було неможливо потрапити. За словами Станіслава Васіна, в черзі за стартовими пакетами «Фенікса» кілька днів стояли сотні людей - люди боялися залишитися без зв'язку. «Сьогодні ажіотаж трохи спав, у людей є ці карти, але оскільки« МТС-Україна »і далі продовжує працювати (це єдиний український мобільний оператор, який ще працює на території« Л / ДНР », - УНІАН) - не особливо поспішають переходити на цю мережу », - підкреслює блогер.

До слова, як довго жителі окупованих територій зможуть користуватися картками «МТС» - не скаже ніхто. У прес-службі мобільного оператора УНІАН повідомили, що на тимчасово окупованій частині Донбасу мережа працює в автономному режимі. І якщо якомусь Захарченко або комусь іншому все-таки прийде в голову «відрубати зв'язку з Україною», то перешкодити цьому ніхто не зможе - у співробітників «МТС», за словами представників компанії, немає доступу до обслуговування і ремонту устаткування на непідконтрольних територіях, а з «Феніксом» українські оператори «взаімосоедіняться» не будуть.

Читайте також У МЗС РФ так перейнялися товарної блокадою ОРДЛО, що їм привиділася "каральна операція"

Зате «керівники республік» використовують цю ситуацію зокрема і блокаду в цілому, щоб зайвий раз нагадати жителям окупованого Донбасу: «в Україні вас ніхто не чекає». «Блокада віддаляє від України щомиті під виття бойовиків:« Ось бачите, як до вас ставляться! Вони хочуть, щоб ви здохли. І так буде завжди! », - розповідає мешканка Донецька Лариса.

За її словами, наявність блокади і відсутність налагодженої комунікації по лінії «держава Україна - громадяни України на непідконтрольних територіях», призводить до того, що в окупації створюється враження: для України на Донбасі немає простих людей, є тільки бойовики.

До речі, такої ж думки дотримуються в профільному міністерстві. За словами міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадима Черниша, блокада віддаляє як людей, які проживають на тимчасово окупованих територіях, так і самі території - від усієї України.

«Потерпіти заради перемоги»

Втім, деякі жителі тимчасово окупованих територій знаходять і хороше в припиненні торгових відносин. «Я бачу в блокаді і плюси, але тільки від України залежить, як вона ними скористається. Може бути, блокада посприяє відмови від вугільної голки, якою, як і газової, користується Росія для впливу на політику в Україні », - каже луганчанин Сергій.

Однак, більшість проукраїнських жителів тимчасово окупованого Донбасу відзначають, що блокаду потрібно реалізовувати по-іншому. Одним тільки державним статусом ні соціальних бунтів людей в окупації, ні повернення віджатих підприємств, ні звільнення регіону не доб'єшся.

Читайте також Захоплення підприємств в "ДНР" і "ЛНР" знищив там Україну - Порошенко

В першу чергу, мова йде про встановлення дійсно повноцінного контролю на всіх цікавих для контрабандистів дорожніх розв'язках (тим більше, місцеві добре знають, де саме і як саме в «Л / ДНР» і назад в Україну переміщуються заборонені товари).

Також дуже важлива грамотна інформаційна підтримка блокади. На думку «фашиків донецького», адекватні медіаресурси повинні пояснювати жителям в окупації, що блокада потрібна для перемоги України. «Продайте спочатку людям ідею, що блокада - це вимушений захід. Потрапити, ми вас не кидаємо і не кинемо, орки звалять, ми переможемо. Люди тут готові до того, щоб навіть місто знесли три чорти, аби Русьє пішло. Вони готові до цього з 2014-го. Моя особиста думка, заради звільнення потрібно воювати, а не блокувати. Але це думка людини з «донецької кухні», на роль всезнайки не претендую », - підкреслює блогер.

Про свою готовність «потерпіти заради перемоги» заявляють і інші патріоти в окупації. Станіслав Васін розповідає, що більшість навіть готові до 100% блокаді, аж до закриття контрольно-пропускних пунктів в'їзду-виїзду. Житель Ровеньок Ігор так і каже: «Я міг би зрозуміти і прийняти блокаду на державному рівні проти Росії як агресора. А взагалі, чекаю, коли нас звільнять, якщо блокада зможе прискорити цей процес, то я готовий потерпіти ».

Що ж, тепер блокада - державна. Офіційна на самому, що ні на є, високому рівні. Тому, як то кажуть, влади і карти в руки. Головне - не програти тепер своїх співгромадян.

Ірина Шевченко

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

За словами жителя окупованого Тореза Михайла, місцеві шахтарі не хочуть працювати на «республіканську владу»: «Людям сказали, що зарплати в рубль переведуть і уріжуть, хто буде таким задоволений?
«Кому запропонували працевлаштування на інших підприємствах компанії?
Вищій ланці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация