Блокчейн гарантує чесні вибори в Україні

Технологія блокчейн, що гарантує повну чесність в комерційних відносинах, як жодна інша придатна для виборів. Експерименти уже почалися. Поки що не в Україні, а в одній з найбідніших країн Африки.

Поки що не в Україні, а в одній з найбідніших країн Африки

Сьогодні тільки ледачий не говорить про технології блокчейн, закладеної в основу створення біткоіни і інших криптовалюта. Адепти цифрових валют стверджують, що вони змінять світ бізнесу і не тільки. Адже технологія розподілених реєстрів захищає власника такої валюти від зазіхань на власність. Будь-які зміни до реєстру вносяться за згодою інших учасників системи і відразу ж стають видні всім власникам такої криптовалюта.

Тож не дивно, що блокчейн все частіше використовується в торгових операціях, страховка яких банками помітно здорожує їх вартість. З його допомогою реєструються угоди з нерухомістю. Дійшла черга і до виборчого процесу. Адже що б не говорили циніки, голос, відданий на президентських або місцевих виборах, все ж дорожче пачки гречки або пляшки соняшникової олії.

Одна з найбідніших країн світу, яка пережила багаторічну громадянську війну, - африканська Сьєрра-Леоне. Вона увійде в історію як перша держава, яке застосовувало блокчейн-технологію під час підрахунку голосів на президентських виборах. Технологічну можливість для цього забезпечив швейцарський стартап Agora, який, за словами гендиректора компанії Леонардо Гаммар, протягом усіх виборів співпрацював з Європейською комісією і допомагав операторам блокчейн-вузлів, які представляли Червоний Хрест, швейцарський Федеральний технологічний інститут та університет Фрібур.

Нинішні президентські вибори в Сьєрра-Леоне стали четвертими з моменту закінчення громадянської війни в країні в 2002 р Чинний президент Ернест Бай Корома не обирається на наступну каденцію, оскільки правил два можливих терміну - 10 років.

В останніх виборах брали участь 16 кандидатів з різних політичних та племінних угруповань, що підвищило ймовірність конфліктів і взаємних звинувачень у підтасовуванні голосів. Примітно, що вибори президента Сьєрра-Леоне відбулися 7 березня, але тільки через тиждень світові ЗМІ поширили інформацію про експеримент. Затримка, очевидно, була пов'язана з тим, що блокчейн не мав офіційного статусу.

Технологія застосовувалася не у всій країні, а тільки в найбільш густонаселеній західній області, що включає столицю - Фрітаун. Інформація з паперових носіїв переносилася з розподілений реєстр, інформацію з якого не можна знищити. Доступ до неї мали лише представники швейцарських спостерігачів.

За підсумками підрахунку 86% голосів система з використанням блокчейн в Західному окрузі Сьєрра-Леоне на дві години випередила дані національної виборчої комісії та паралельні підрахунки голосів неурядових організацій, - заявили представники Agora. Після першого туру виборів в наступний пройшли Самура Камаро з правлячого Всенародного конгресу і Юліус Маадий Біо з опозиційної Народної партії, що набрали більше 15% голосів виборців.

Україна по праву пишається своїми програмістами, які в світовій індустрії на рівних конкурують з американцями, китайцями, індусами, росіянами та представниками інших націй. Проблему фальсифікації результатів волевиявлення на виборах різного рівня теж важко назвати неактуальною. «Помаранчева революція" 2004 року і подальший розвиток країни стали наслідком недовіри частини виборців до переміг тоді Віктору Януковичу. В Україні питання застосування блокчейн поки не розглядається, хоча представники ЦВК намагаються стежити за новаціями виборчих технологій.

Керівник служби розпорядника Держреєстру виборців Олександр Стельмах розповів «2000», що вибори в Сьєрра-Леоне проводилися згідно з чинним законодавством цієї країни. Група спостерігачів отримала доступ до виборчих бюлетенів після завершення голосування, можливо, навіть після офіційного підрахунку голосів. Оцифрували паперові бюлетені шляхом занесення даних до електронного реєстру. Назвати це блокчейн-виборами не можна. Це один з паралельних підрахунків голосів. І якщо немає сумнівів, що після введення даних в систему змінити її було неможливо, то залишається все ж питання довіри оператору такого реєстру. Наприклад, можна було б поставити ще одну позначку в паперовому бюлетені і таким чином зробити його недійсним. Загалом, людський фактор нікуди не подівся.

Проте застосування блокчейн-технології у виборчому процесі - значуща подія. Не виключено, що провайдер просуває її для комерційного застосування в різних країнах. Власник патентованої системи буде пропонувати її національним елітам, які переймаються власною легітимністю.

«У перспективі можна говорити про появу єдиної хмарної блокчейн-бази даних, в якій можуть зберігатися все результати таких виборів в світовому масштабі, - стверджує Стельмах.

C оптимізмом про застосування блокчейн-технології на виборах говорить і кріптоінвестор Денис Тарасов. За його словами, в розвинених країнах системи голосування і так досить захищені, зручні і достовірні, для них проблема фальсифікації результатів не стоїть гостро, на відміну від нас. Але для них важливий аспект безпеки і вони вивчають використання блокчейн в ключових точках системи для підвищення надійності при передачі і аналізі даних. Роботи в цьому напрямку ведуться практично скрізь.

«У нас же головне питання - фальсифікації, адмінресурс, в загальному,« людський фактор », і те, що блокчейн просто зобов'язаний використовуватися в системі виборів, немає ніякого сумніву. Тому що головне і всім відоме властивість цієї технології - 100% -ва достовірність і неможливість підробки даних. А це саме те, що є основним завданням для будь-якої виборчої системи - всі ці комісії, спостерігачі, протоколи і мокрі печатки служать саме цій меті. Блокчейн замінює їх усіх, кардинально здешевлює процес і робить його відкритим, що знімає в тому числі і питання спекуляції на темі фальсифікацій і пов'язаних з цим народних хвилювань, а також збільшує довіру і за рахунок цього підвищує явку на вибори. І в цій ситуації краще будувати всю систему на блокчейн-базі, починаючи з реєстру виборців, реєстрації, процесу голосування, передачі даних і підрахунку голосів », - вважає Денис Тарасов.

Найближчі ж за часом зміни існуючої виборчої системи в Україні, швидше за все, будуть пов'язані з впровадженням електронних протоколів дільничних виборчих комісій (ДВК) і передачею даних з дільниць безпосередньо в ЦВК, минаючи округу. Провести відповідний експеримент в одному з одномандатних округів в кінці минулого року запропонувала ЦВК.

В даний час проект закону про проведення експерименту спрямований в профільну комісію Верховної Ради, але ще не зареєстрований. Завдання полягає в тому, щоб обмежити вплив на результати виборів в окружних виборчих комісіях (ОВК). Саме на цьому етапі найчастіше відбуваються маніпуляції волевиявленням. Для цього необхідно забезпечити всі ділянки, а їх 29833, спеціально створеним програмно-апаратним комплексом «Вибори», забезпечивши їх стійкими каналами інтернет-зв'язку. При цьому всі члени дільничних виборчкомів отримають електронні цифрові підписи (всього 355 тис.), Якими будуть завіряти результати голосування і підписувати окрему думку про хід минулих виборів.

Протокол ДВК підписується кожним членом комісії. ЕЦП гарантує неможливість внесення в нього змін і фальсифікації. Протоколи з дільниць в електронному вигляді передаються безпосередньо в ЦВК і одночасно викладаються в інтернет. У цьому випадку роль ОВК в підготовці виборів зводиться до навчання членів ДВК користуватися ЕЦП і апаратним комплексом. Однак в перспективі окружні комісії не братимуть з ділянок паперові бюлетені і возити їх в ЦВК. Витрати на модернізацію виборчої системи в цьому випадку складуть близько 554 млн. Грн. з розрахунку на шість виборчих процесів.

Основні витрати припадають на придбання програмно-апаратних комплексів, включаючи ноутбуки, модеми, картрідер, програмне забезпечення, послуги хмарних дата-центрів, проведення держвипробувань, що дозволяють отримати висновок Держспецзв'язку та т. Д.

Автори системи обіцяють, що вона окупиться в ході перших же виборів за рахунок економії бюджетних коштів на зарплатах членам ОВК, паперових і транспортних витратах. А там дивись, доживемо і до справжніх блокчейн-виборів, коли проголосувати можна буде лежачи на дивані прямо з мобільного телефону.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация