Блокування інтернету не зупинить масові протести, вважає політолог

Генпрокуратура, КНБ, МВС і Міноборони в Казахстані наділили правом блокувати інтернет і засоби зв'язку при надзвичайних ситуаціях соціального, природного або техногенного характерів. На перший погляд, звучить дійсно загрозливо. Особливо пункт про соціальне НС. Формулювання і справді малозрозуміла, деякі читачі розгледіли в них натяк на мітинги і можливі акції протесту. Наскільки варто цієї норми побоюватися? Генпрокуратура, КНБ, МВС і Міноборони в Казахстані наділили правом   блокувати інтернет   і засоби зв'язку при надзвичайних ситуаціях соціального, природного або техногенного характерів

Ілюстративне фото belnovosti.by

Особисто мені не здається настільки драматичним. Право влади на блокування інтернету існувало і раніше. Доречно згадати поширення панічних чуток і розсилок під час пам'ятних подій в Алмати за участю збройного автоматом злочинця, який в повідомленнях гіпертрофованого до цілої сотні бойовиків. На жаль, але в умовах проведення антитерористичних операцій і справді краще інтернету не мати. В іншому випадку поширюють відео роззяви можуть мимоволі сповіщати злочинців про хід підготовки штурму, тим самим, виступаючи спільником і піддаючи загрозі чиєсь життя.

Аналогічним чином в разі природного НС краще не відволікатися на сумнівні канали інформації, а зосередитися на повідомленнях влади і виконанні інструкцій відповідальних осіб. Нерідко від паніки гине більше людей ніж від самої стихії.

Що стосується соціального НС, то можна розглянути два сценарії - перший з яких, дестабілізація. Якої, напевно, ніхто не бажає. У цій ситуації виникає спокуса зовнішніх сил втрутитися в гру. У відсутності достатньої кількості підготовлених агентів всередині країни, інформаційну, ідеологічну та психологічну диверсію таким гравцям набагато легше проводити через соцмережі і месенджери. Дійсно, навіщо давати їм в руки таку зброю?

Другий - мітинги і акції протесту без участі зовнішніх гравців. Побоюються, що, блокувавши, інтернет, влада зможе безкарно пригнічувати масові виступи. Але, при такому сценарії роль інтернету не варто переоцінювати. В умовах реального дозрівання протесту, вступають в силу механізми зовсім іншого характеру.

Відсутність інтернету не завадило дізнатися про події в Новочеркаську і в Алмати не тільки в різних куточках СРСР, але і в західній пресі. У давнину народи теж піднімалися на акції протесту без всяких месенджерів. Та й в Єгипті відключення інтернету не зуміло зупинити протест. Більш того, змусило виплеснутися на вулиці тих, хто любив цілодобово сидіти біля комп'ютера і ніколи б на площу не вийшов.

Інтернет міцно увійшов в наше життя, проте світ віртуальний не здатний замінити реальні процеси. Існує безліч інших, традиційних каналів отримання інформації та обміну повідомленнями. Набагато більш стійкі ніж світова павутина.

Політолог Талгат Калиев

Авторський телеграм-канал Kaliyev channel

Наскільки варто цієї норми побоюватися?
Дійсно, навіщо давати їм в руки таку зброю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация