Боб Марлі


Боб Марлі (повне ім'я - Роберт Неста Марлі) - ямайський музикант, композитор, гітарист і вокаліст. Незважаючи на те, що з його смерті минуло понад чверть століття, Боб Марлі досі є найвідомішим виконавцем у стилі реггі (реггей). Саме завдяки його міжнародному успіху реггі набув широкої популярності за межами Ямайки. Боб Марлі також був одним з найвизначніших прибічників панафриканізму і правовірним растаманом (растафаріаніном) , Багато інших послідовники цієї релігії навіть вважають Марлі пророком.

Боб Марлі народився 6 лютого 1945 року в селі Найн-Майлс, Ямайка. Його батько, Норвал Марлі, за походженням білий європеєць, служив офіцером ВМС Великобританії, а потім служив керуючим на одній з плантацій Ямайки. Там він познайомився зі своєю майбутньою дружиною, вісімнадцятирічної негритянка Седелла Букер. Незабаром після народження Боба Норвал під тиском своєї попередньої сім'ї покинув Седелла, але продовжував надавати їй фінансову підтримку і іноді відвідував сина.

В кінці 1950-х Марлі, як і багато інших ямайські провінціали, перебрався разом з матір'ю в столицю Ямайки - Кінгстон, де вони оселилися в бідному районі Тренчтаун. Там він познайомився з Невілом Лівінгстоном на прізвисько Банні, з яким і почав робити свої перші кроки в музиці. Після закінчення школи Марлі влаштувався працювати зварювальником, а у вільний час вдосконалював свої музичні навички. Допомога в цьому йому надав відомий ямайський музикант Джо Хіггс, що давав Марлі і Банні безкоштовні уроки вокалу. Незабаром відбулося знайомство з Пітером Макінтошем, який пізніше стане відомий як Пітер Тош.

У 16 років Боб Марлі дебютував з синглом "Judge Not", який написав разом з Джо Хігсом. У 1963 році за допомогою того ж Хіггса Боб Марлі організував вокальну групу The Wailers, в яку, крім нього, увійшли Пітер Тош, Банні Лівінгстон, Джуніор Брейтуейт, Черрі Грін і Беверлі Келсо. Перший же сингл групи "Simmer Down" (1964) очолив хіт-парад Ямайки і розійшовся тиражем більш ніж 80 тисяч примірників. У 1965 році The Wailers скоротили склад до тріо і, незважаючи на успіх пісень (наприклад, "Rude Boy" увійшла до місцевого "Тор 10"), в 1966 році розпалися.

Деякий час Боб Марлі працював підсобним робітником на автомобільному заводі в США, куди переїхала його мати, але незабаром повернувся на Ямайку і відтворив The Wailers. Група працювала в самих різних жанрах - ска, каліпсо, фьюжн, але за межі острова її популярність не розповсюджувалася. У 1971 році музиканти організували власну фірму грамзапису "Tuff Gong", але і це підприємство успіху не мало.

Однак в Наприкінці 1971 року Боб Марлі підписав контракт з американським співаком Джонні Нешем і написав для нього дві пісні, що стали хітами: "Guava Jelly" і "Stir It Up". У 1972 році "The Wailers" нарешті отримали контракт з міжнародною фірмою Island Records і випустили альбом "Catch A Fire", що став їх першою продукцією, яка вийшла за межі Ямайки. Популярність групи росла, і багато в чому музикантам допоміг Ерік Клептон, який включив в свій альбом композицію The Wailers "I Shot The Sheriff", що стала в його виконанні міжнародним хітом. У 1973 році група зробила гастролі по США. Незабаром Тош і Лівінгстон покинули групу, почавши сольну кар'єру.

Трохи згодом Боб Марлі включив до складу The Wailers жіноче вокальне тріо, змінив назву на Bob Marley And The Wailers і разом зі своїм колишнім наставником Хігсом відправився в турне по Африці, Європі та обох Америках. До середини 1970-х років Боб Марлі і його група стали визнаними лідерами реггі, а в Великобританії практично всі нові речі Марлі входили в "Тор 40" ( "No Woman No Cry", 1975; "Exodus", 1977; "Waiting In Vain ", 1977;" Satisfy My Soul ", 1978) і Top 10 (" Jamming ", 1977;" Is This Love ", 1978).

У США, однак, лише композиція "Roots, Rock, Reggae" потрапила в хіт-парад категорії "поп" (1976, 51-е місце), а "Could You Be Loved" пройшла по категорії соул (1980, 56-е місце ), але альбоми групи незмінно займали високі місця, а пісні "любові, віри і бунту", як називали їх твори журналісти, користувалися неймовірною популярністю в середовищі інтелектуальної еліти. На Ямайці ж Боб Марлі став справжньою культовою фігурою, його політичні та релігійні виступи публіка сприймала як одкровення святого. У 1976 році на нього, мимоволі виявився втягнутим в місцеву політику, було скоєно замах. Незважаючи на важку рану, він провів всі заплановані концерти, пояснивши це тим, що в світі дуже багато зла і він не має права витрачати хоча б один день даремно.

У липні 1977 року у Марлі була виявлена ​​злоякісна меланома на великому пальці ноги (що з'явилася там внаслідок футбольної травми). Він відмовився від ампутації, мотивуючи це страхом втратити можливість танцювати, крім того, растафарі вірять, що тіло повинно залишатися "цілим": "Раста не сприймає ампутації. Я не допускаю, щоб людину розбирали на запчастини".

У 1980 році Боб Марлі виступив в Зімбабве, що отримала в тому році незалежність від Великобританії: до того часу Марлі був символом негритянського єдності, особливо в колишніх колоніальних країнах. Слідом пройшли успішні гастролі по Німеччині. Однак намічене американське турне було скасовано, коли, провівши два концерти в Медісон-Сквер-Гарден, співак втратив свідомість під час пробіжки в центральному парку Нью-Йорка. Боб Марлі пройшов курс лікування в Мюнхені у фахівця з ракових захворювань Джозефа Ісселса, але безрезультатно.

4 травня 1980 року Боб Марлі був хрещений Архієпископом Ефіопською православної церкви в Кінгстоні і взяв ім'я Берхане Селласіе (на амхарською мовою - Світло Святої Трійці). Потім він був нагороджений Ямайський Орденом Пошани. Боб Марлі бажав провести свої останні дні на Ямайці, але через стан здоров'я переліт довелося перервати в Майамі, Флорида. Незважаючи на інтенсивне лікування, 11 травня 1981 року Боб Марлі помер в лікарні.

Останніми словами, сказаними ним синові, були: "Money can not buy life" (Гроші не можуть купити життя). Боб Марлі був похований на Ямайці. Його похорони пройшли за канонами Ефіопської православної церкви, при дотриманні традицій растафаріанства. У склепі поруч з ним покояться гітара "Les Paul", футбольний м'яч, згорток марихуани , Біблія і кільце, яке він носив постійно (подарунок ефіопського принца, старшого сина Хайле Селассіє I).

джерело: вікіпедія .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация