Бог Аїд

Бог Аїд (буквально «породжує страх, жах», Гадес) - бог підземного світу на Землі і в царстві мертвих

Бог Аїд (буквально «породжує страх, жах», Гадес) - бог підземного світу на Землі і в царстві мертвих. З цієї причини, всі церемонії похорону в Стародавній Греції обов'язково проходили зі згадуванням і шануванням Бога Аїда.

За писання «Теогонії» Гесіода, бог Аїд - син Крона (Іноді згадується як Кронус або Кронос) і Реї, був братом бога грому - Зевса, і бога морів - Посейдона.

Дружиною Аїда була Персефона (дочка Зевса і Деметрій). Згідно з міфом, викладеному Гомером ( «Іліада», XV, стр.187-193), Бог Аїд з братами розділив спадок поваленого батька Крона (Зевс позбавив свого батька можливості продовжувати рід, обрубавши серпом його статевий орган), згодом йому дісталося царство тіней ( душ мертвих), в якому приречено знаходився повалений Крон.

Найпоширенішим міфом про Аїді є той, який розповідає про викрадення Персефони Аїдом, яка незадовго до цього спокусила його.

Аїд вирішив вкрасти її, і зробив це літнім днем, коли Персефона збирала квіти і цілющу траву. Деметра дізналася, що її дочка викрали, і вирішила помститися - вона перестала приносити людям урожай, після чого багато смертних вирушило на той світ.

Зевс, що довідався про страшні наслідки вчинку рідного брата, змусив його негайно повернути Персефону до її матері, інакше він позбавить Аїда царювання в світі мертвих.

Бог Аїд не хотів погоджуватися з цим, і вирішив вчинити інакше. Він дав Персефоне кілька зерен граната, після чого змусив її з'їсти їх.

Ці зерна назавжди прив'язали Персефону до царства Аїда, з цієї причини вона не може назавжди покинути свого чоловіка. Навесні і влітку Персефона змушена повертатися на Землю, а восени і взимку до Аїду (міф про Персефону, що повертається на Землю, відображає зміну пір року і відродження рослинності) - царювати над усіма душами.

Згідно Гомеру ( «Іліада», 484-485), Бог Аїд був першим володарем всім відомого чарівного шолома, що робить його безсмертним і невидимим на Землі - поза свого царства.

За Аполлодору ( «Бібліотека», II, 4, 2), цим священним шоломом в подальше час користувалися богиня Афіна, яка потім віддала шолом герой Персею. Саме з цим шоломом Персей здобував голову горгони Медузи.

Згідно з Гомером, бог Аїд стереже своє царство один, але в цьому йому допомагає його триголовий собака - могутній Цербер. Але навіть Аїд ні невразливим, де б він не знаходився. Як і всі боги, Аїд міг отримати рану навіть від смертного.

Коли Геракл зійшов в пекло, він важко поранив Аїда, що стояв прямо біля входу. Аїду незабаром довелося відправиться на гору Олімп, щоб заліковувати рану.

На відміну від людей, боги століттями заліковують свої рани. Античним скульптором Аїд в основному зображувався могутнім, міцним, струнким, зрілим чоловіком, безстрашно сидить на своєму троні, з магічним жезлом у правій руці (іноді замість жезла зображується двузубец).

Поруч з ним сидить вірна дружина - Персефона, а біля його ніг зазвичай лежить триголовий пес Кербер (відомий як Цербер). У етруської міфології з грецьким Аїдом ототожнювався владика підземного царства - Аита (зображувався в короні зі скіпетром або з вовчим скальпом на голові).

У Римській міфології Аїд часто ототожнювався з древніми місцевими богами смерті і жаху - Орком і Діспатером. Аїд в античності шанувався греками як бог всього, що пов'язано з підземними надрами, що дарує врожай і родючість.

У Стародавній Греції в жертву Аїду було прийнято приносити чорних або темних биків. Згідно Павсания ( «Мир Еллади», VI, 25, 2), Аїда в основному шанували в Еліаде, де обов'язково раз на рік (в літній час) відкривався храм бога (подібно до того, що люди тільки один раз залишають Землю, і спускаються в царство душ).

В цей храм дозволялося входити тільки верховним священнослужителям. На найпопулярніший сюжет міфу «Аїд і Персефона» в музеях зберігається фрагмент розпису краснофигурного килика (давньогрецький посудину для пиття з металу або обпаленої глини, зовні і всередині покривається розписом), які знаходяться в Лондоні - знаменитому сховище грецької культури.

У грецькій міфології Аїдом іменується також пекло або царство всіх мертвих У грецькій міфології Аїдом іменується також пекло або царство всіх мертвих. У найдавніших міфах Аїд є не Бог, Аїд - це житло тіней всіх померлих (богів або людей), що знаходяться на краю світу - на заході (або під землею), де заходить сонце.

В Аїді (підземному царстві) душі померлих продовжують свої звичні земні заняття, справи або ремесла. Вони ніколи вже не зможуть повернутися назад.

Незважаючи на дуже неоднозначне ставлення греків до Аїду (він викликає одночасно страх і повагу), цей бог згадується в міфологічних розповідях досить часто, а це дозволяє нам бути впевненими в тому, що стародавні греки не тільки поважали його, але і вважали, що саме він вирішує долі душ, які покинули земне тіло: Бог Аїд вирішує, чи будуть вони жити в спокої, або ж вони будуть приреченими на жах.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация