Бог пустелі в Стародавньому Єгипті

  1. Сет і його зображення
  2. могутність Сетха
  3. "Родовід"
  4. Битва за владу

Релігія древніх єгиптян грунтувалася на їхньому розумінні природи і всього сущого на Землі Релігія древніх єгиптян грунтувалася на їхньому розумінні природи і всього сущого на Землі. Обожнювалося все конкретне і абстрактне: сонце, небо, зірки, річки, поля, дерева - все це приймалося за образ божества. Боги Стародавнього Єгипту могли мати до п'яти різних імен. Вони не були «скуті» певними функціями і займалися різної «діяльністю», яку могли змінити буквально на наступний день. Від того, які «справи» здійснювало божество в даний момент, йому і придумували ім'я. Як і в багатьох релігіях, будь-якого богу поклонялися, йому приносили жертви, його оспівували і боялися гніву.

Сет і його зображення

Одним з найбільш загадкових і суперечливих персонажів релігії єгиптян був Бог пустелі. У Стародавньому Єгипті його отожествляли також з хаосом, безладом і люттю. Цікаво, як його уявляли собі стародавні єгиптяни. Те це була людина з головою дивного фантастичного тварини - трубкозуба, то це був звір з тулубом шакала, у якого роздвоєний хвіст був високо піднятий.

Він міг постійно змінюватися зовні і не мав певного вигляду, але вигляд його був обов'язково зооморфні. У різних джерелах вчені знайшли його різні трансформації: крокодила, самця гіпопотама. А на одній фресці з гробниці Ментухотепа Сет (!) Зображений, як гіпопотам у шкурі крокодила.

У зображеннях бога Сета переважали відтінки червоного кольору: то червоні палаючі, як вугілля, очі, то яскраві червоно-руде волосся, які абсолютно нехарактерні для єгиптян. У божества були і дивовижні вуха квадратної форми. Незважаючи на дивну і навіть відштовхує зовнішність, він єдиний з усіх міг здолати Апопа. Змія, який уособлював морок і пекло, спраглий підкорити і підпорядкувати собі Ра - бога Сонця.

могутність Сетха

Найцікавіше, що при непостійній зовнішності божеству було дано ім'я Сет (Сетх), тобто «стабільність». Спочатку він виник в релігії Стародавнього Єгипту, як покровитель і владика пустель. Його влада була обмежена супроводом чужоземних караванів мандрівників і торговців. Але коли єгиптяни вирішили, що пісок і пустелі існують скрізь і всюди, тільки рідко на Землі зустрічаються зелені оази, але влада і могутність Сета сильно зросли.

Тепер він міг у будь-який час викликати піщані бурі і сильні вітри Тепер він міг у будь-який час викликати піщані бурі і сильні вітри. Вони несли величезні темні потоки піску у всіх напрямках, засипаючи все на своєму шляху і знищуючи посіви і сходи. Це означало загибель врожаю, а значить - руйнування і голодну смерть людей і худоби.

Могутній Сет міг приборкати вітер і втихомирити будь-яку бурю. Грозний владика пустель «вимагав» жертв, тому головним завданням древніх єгиптян було задобрити бога. Тільки так вони могли врятувати себе від долі голодної смерті.

"Родовід"

Сет був сином Нут - богині Неба, яку називали «величезною матір'ю зірок, народжує богів». Його батьком був Геб - бог Землі. Сет - брат Осіріса (бог загробного світу), Ісіди (богиня жіночності і материнства) та Нефтіди (богиня родючості), ім'я якої перекладається, як «господиня дому». Нефтида - жіноче втілення бога Сета і вона ж його дружина, але не єдина, звичайно.

День народження Сета випадав на епагоменальний день. Слід зазначити, що в Стародавньому Єгипті за рік приймався цикл Землі в 360 днів, а не в 365, тому п'ять днів залишалися додатковими, тобто епагоменальнимі. У третій з п'яти таких днів і народився Сет. Його «День Народження» вважався в році самим нещасливим днем, коли навіть фараоні вершив державні справи.

Сет входив в число основних божеств Нижнього Єгипту: йому приписували небачену силу і міць. А так як фараони були першими після богів, то сила бога Сета присвоювалась і їм. Правителі Стародавнього Єгипту навіть додавали ім'я бога до свого імені в якості приставки. Це означало, що фараон - наймогутніша людина-Бог, якому немає і не може бути рівних серед простих смертних.

Битва за владу

Коли Нижній і Верхній Єгипти об'єдналися в одне величезне держава, у Сета з'явився серйозний противник: Гор (або Хор) - бог Неба, царственности і Сонця. Він очолював серед інших богів Верхнього Єгипту і був покровителем кожного чинного фараона. Зображувався з тулубом людини і головою орла, а також - сонячним диском з розпростертими крилами грізного сокола.

Гор-сокіл уособлював царську владу. Існує міф, коли він переміг Сета і оживив Осіріса, якого вбив власний брат Сет, який посів незаконно його трон. Між Гором і Сетом йшли неодноразові криваві чвари за головування. В ході одного з боїв, Сету вдалося вирвати соколине око у Хора, тоді Хор піддав Сета страшному приниження, каструвати його. Сет завжди асоціювався зі здоровою чоловічою силою, тому Гор навмисно позбавив його частини божественної суті.

Відомо, що Фараони II династії іменували себе «Хор і Сет» одночасно Відомо, що Фараони II династії іменували себе «Хор і Сет» одночасно. Мабуть таким чином визнавалося рівноправність між Нижнім і Верхнім Египтами. Після того, як Єгипет з двох областей об'єднався в єдину державу, Гора і Сета стали зображати разом, правда Сехт стояв трохи позаду Хору.

Якщо на початку своєї «діяльності» бог пустелі в Стародавньому Єгипті вважався захисником Ра, то поступово він трансформувався в зле божество і став символом зла, горя і страждань. Його зображення не поміщали в царські усипальниці, щоб не завдати душі покійного фараона шкоди. А ієрогліфи імені Сетха замінювали іншими, наприклад зображенням «тет» - амулета Ісіди, який повинен був дати померлому силу і досконалість духу в Царстві вічної пітьми.



Спеціально для Лілія-Тревел.РУ - Анна Лазарєва

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация