Бог Ра - єгипетський бог сонця в Стародавньому Єгипті

  1. Зародження культу бога сонця Ра
  2. Ра - творець світу
  3. Сонячна човен Ра
  4. Нічна подорож Ра
  5. Єгипетський бог Ра і загробний світ
  6. Ра і фараони
  7. Єгипетський бог сонця: міфологічні образи
  8. Око Ра (Око Ра)
  9. іконографія Ра

Cолнечное божество єгиптян Ра (Ре) був головним сонячним божеством Стародавнього Eгипте Cолнечное божество єгиптян Ра (Ре) був головним сонячним божеством Стародавнього Eгипте. Бог сонця - це джерело світла, енергії і життя. Він творець космосу і його законів. Сонячний культ тісно пов'язаний з такими поняттями, як здоров'я, діти, мужність, доля країни.

Зародження культу бога сонця Ра

Стела Ранеба Стела Ранеба. Ок. 2880 до н.е. Граніт. Метрополітен-музей, США Його культ веде свій початок від міста, який єгиптяни називали Іуну, а греки Гелиополь ( «місто бога сонця»). Це місто знаходився недалеко від сучасного Каїра і в епоху Стародавнього Єгипту був одним з найважливіших релігійних і адміністративних центрів країни.

Час зародження культу давньоєгипетського сонячного божества йде в глибину тисячоліть, але точно відомо, що вже в Раннединастический період його вплив був дуже велике. Недарма ім'я бога увійшло до складу імені одного з фараонів II династії Ранеба ( «Ра-пан»).

Ра - творець світу

Сидячий Ра з пером Маат Сидячий Ра з пером Маат. Луврский музей Ім'я Ра (Ре) є єгипетським словом для сонця, самої видимої з божественних сил, які створили і підтримують існування світу.

Згідно космології Гелиополя, бог Ра створив себе або з квітки лотоса, яке виникло зі первинних вод, або на першому камені - Бенбеном, також виникла з води.

Він тоді створив Шу (повітря) і Тефнут (вологість), які в свою чергу народили небо - богиню Нут і землю - бога Геба . Від цих богів народилися Осіріс , Сет, Ісіда і Нефтида . З цього моменту, власне кажучи, і починається існування як Всесвіту, так і Єгипту.

Згідно з іншим міфом, який виник, ймовірно, не без участі Мемфісу жерців, він виник з яйця, яке створив Пта (Птах) - головний бог Мемфіса.

Саме бог Ра встановив цикли єгипетського року, час і сам розлив Нілу, забезпечивши таким чином саму можливість успішного сільськогосподарського виробництва в долині великої ріки.

Цікаво, що його в деяких міфах іноді називають «плаксою». Єгипетський бог Ра плакав і від його сльози (по-єгипетськи «РЕМу»), яка впала на землю, і з'явилася людина.

У деяких списках єгипетської Книги мертвих є цікавий пасаж, пов'язаний з його покаліченням. Бог сонця порізав свій фалос (можливо, що тут мався на увазі обряд обрізання), що впали краплі крові персоніфікували в два інтелектуальних поняття: «ху» і «СІА», тобто «влада» і «розум».

В одному з міфів говориться, що в кінці часу світ зникне в водах первинного хаосу, люди загинуть, а Ре знову повернеться в первісні води, з яких і з'явився.

Треба відзначити, що якась струнка і єдина теологічна конструкція щодо бога сонця в Стародавньому Єгипті не сформувалася (як, втім, і для більшості інших єгипетських богів). Його образ багатогранний, мінливий і плинний, змінюючись від міфу до міфу. Причому різні міфи прекрасно уживалися в релігійних уявленнях єгиптян, що жили в одну і ту ж епоху.

Сонячна човен Ра

Символ бога сонця Подорож божества по небу має безліч міфологічних варіантів Символ бога сонця Подорож божества по небу має безліч міфологічних варіантів. Сонце-Ра могло летіти по небу на крилах. Тому сонячний диск з крилами - один з найпоширеніших і найважливіших символів Стародавнього Єгипту.

Також тому він часто зображується у вигляді людини з головою сокола чи яструба, тобто у вигляді потужних птахів, здатних літати високо в небі.

Денна сонячна човен Денна сонячна човен. Ок. 1250 до н.е. Фрагмент стели. Вапняк. Метрополітен-музей, США Іншим не менш популярним варіантом було пересування божества по небу в човні. Небо в цьому випадку розумілося як вигнута гігантська богиня Нут, по тілу якої, так би мовити, і пливе Ра.

На світанку Ре починав свій шлях зі сходу по небу в своїй сонячної човні, названої «човном мільйонів років», супроводжуваний великим числом менш важливих богів, складових його свиту і захист. Увечері його човен ховалася на заході і наступала ніч.

Причому це денну подорож по тілу Нут теж мало цікаві міфологічні образи. Відповідно до одного з них, човен з Ра і його свитою богиня Нут народжувала на світанку на сході, а ввечері, коли човен досягала її рота на заході, ковтала, щоб вранці народити знову.

Міфи розповідають, що бог сонця в Єгипті мав дві тури: денну - Манджет і нічну - Месектет, в яку він пересідав з почтом після денної подорожі.

Нічна подорож Ра

Нічна подорож проходило із заходу на схід через Дуата - загробний світ, з нічними зірками і підземним Нілом, за яким плив нічний барк сонячного божества. Одночасно це розумілося і як переміщення всередині небесної богині Нут, проковтнула на заході бога і його свиту.

Нічна човен Нічна човен. Фрагмент стели. Період Птолемеїв. Оштукатурене дерево. Британський музей

У цьому нічному поході Ра ожідалo безліч небезпек, головною з яких був гігантський змій Апоп (Апофіс) - найлютіший ворог божества. Алегорично щоночі команда сонячного барка долала сили хаосу, щоб єгипетський бог сонця вранці міг пробудити і відновити мир відповідно до правил Маат .

Ра в образі кішки відрізає голову Апопу Ра в образі кішки відрізає голову Апопу. XIX династія. Ок. 1280 до н.е. Фрагмент з Книги мертвих. Ра, незважаючи на численні небезпеки, в нічну подорож частіше за все не має ніякого активної ролі (тільки якщо він зображується у вигляді кота, сонячне божество саме вступає в сутичку з ворогами).

У вигляді Хепри (людини з головою барана) або скарабея давньоєгипетський бог сонця пасивний і знаходиться під постійною охороною своєї свити.

Безпосередньо трон з божеством оточує кільцями свого тіла захисне божество - змія Мехен . Безпосередньо трон з божеством оточує кільцями свого тіла захисне божество -   змія Мехен Численна свита готова відбити напад. Настінний розпис. Могила фараона XIX династії Рамсесса II (1279-1212 рр. До н.е.) Дійсна влада сонця сконцентрована в богині, відомої як Око Ра, яка часто охороняє ніс сонячного барка (нерідко зображується у вигляді змії).

Тут же знаходиться і Нехес - з одного боку, форма самого сонячного божества, з іншого - його охоронець.

Так само на носі човна зазвичай коштує зі списом Сет, який в міфах про сонячному богу, є одним з найбільш надійних і сильних захисників бога. Дивно, але в інших міфах, пов'язаних з богом відродження Осирисом, захисником фараонів богом Гором , Сет змальований як жахливий лиходій і персоніфікація зла в цілому. Тут же саме Сет, що не піддавшись магії Апопа і його демонів, приспати всю команду сонячного божества, захищає (вражає) своїм списом головного ворога Ра.

Єгипетський бог Ра і загробний світ

Однак пасивність Ре під час нічної подорожі по Дуату стосується тільки його ролі в захисті від небезпек, які йому загрожують. Як було відзначено, з усіма небезпеками справляється його доблесна свита.

Саме ж поява сонячного бога в потойбічному світі з точки зору єгипетського богослов'я подібно ранковому світлі, розбудить сплячого в життя, повертає до життя мумії доброчесних мертвих в їх гробах і печерах, а також оживляє свої власні нічні форми (сімдесят чотири такі форми бога сонця перераховані в могилі Тутмоса III).

Ра і Осіріс Ра і Осіріс. Ок. 350-300 рр. до н.е. Фрагмент стели. Вапняк. Метрополітен-музей, США Жваві мертві повертаються в «держава смерті», описане в сонячних гімнах як існуюче вночі в Єгипті, коли сонце входить в загробний світ. Все заколотники проти його влади страчені, його заклятий ворог переможений.

Тобто він є важливим богом Дуата - країни мертвих. Починаючи з часу XXI династії (близько 1000 року до н.е.), Ра в традиційних формулах, звернених до покійним, все частіше починає замінювати Осіріса.

Гнучка єгипетська теологія поступово розвинула поняття синтезу між підземним богом Осирисом і сонячним божеством Ра в сакральну формулу: «Ре в Осіріса, Осіріс в Ре».

Таким чином, бог сонця в Стародавньому Єгипті стає «правителем загробного світу», «паном життя в західному обрії» (захід - це місце, де знаходиться загробний світ за поглядами єгиптян).

Ра і фараони

Божество і фараон Божество і фараон. Рельєф в храмі фараона XIX династії Мережі I (1291-1278 рр. До н.е.) в Абідосі Ще до епохи Стародавнього царства сформувалося уявлення про фараонів, які передбачають їх нерозривний зв'язок з Ра. З цього часу владики Давнього Єгипту стали вважатися фізичними синами божества. Таке розуміння проіснувало до самого кінця єгипетської історії.

Навіть Олександр Македонський після того, як він завоював Єгипет зі своїми грецькими арміями, подорожував до оазису Сива в Лівійській пустелі, де був прийнятий як син бога сонця і істинний король країни.

Докази впливу його культу знайдені в імені одного з перших фараонів II династії, якого звали Ранеб або Ра - пан.

Архітектурна символіка в формі як східчастих, так і справжніх пірамід, в тому числі знаменитих пірамід фараонів III-IV династій в Саккарі, Медумі, Дашуре і Гізі, нерозривно пов'язана з сонячним богом.

Вони були, з одного боку, сходами для душі фараона в його сходженні до Бога сонця після смерті, з іншого, вони були візуальним образом променів сонця, що виходять з неба на землю. Тобто піраміди Стародавнього Єгипту є упредметненими якостями сонячного бога і сакральними символами його могутності, засобом досягнення фараонами Єгипту особистого безсмертя .

Найбільший розквіт його культу спостерігається з початком правління V династії. Папірус Westcar (єгипетський музей Берліна) говорить про те, що бог сонця в Стародавньому Єгипті був батьком перших фараонів V династії.

Будівництво пірамід пов'язано з сонячним культом Будівництво пірамід пов'язано з сонячним культом. Піраміда Хефрена в Гізі. XXVI століття до н.е. Сонце втілилося в Раусере, жерці бога Ра, щоб запліднити Реджедет, мати трійнят Ніусерра, Сахура і Неферіркара, майбутніх фараонів цієї династії. Коли Реджедет відчула наближення пологів, Ра наказує чотирьох богинь - Ісіді, Нефтіди, Хекет і месхенет - і богу Хнума допомогти їй при пологах.

Звичайно, цей міф-казка містить масу історичних неточностей - папірус Westcar був написаний епоху панування гіксосів, тобто через багато століть після описуваних подій, але розвиток культу божества простежується і за іншими джерелами.

Для нього були побудовані сонячні храми, обеліски, сфінкси і великі піраміди (це кам'яне уявлення сонячних променів, які досягли землі), в Гелиополисе він чтился також і під формою каменю Бенбен. У титулатуру фараонів Єгипту був включений ієрогліф, що означає «син Ра».

Ім'я єгипетського бога сонця тепер регулярно входить до складу імені королів, наприклад, Сахура (V династія), Менхерерра (XVIII династія), Рамсесс (XIX династія). Приватні особи - важливі сановники також нерідко мали імена, пов'язані з богом сонця, наприклад, Рехмірра ( «мудрий як Ра»).

тексти Піраміди , Які були спочатку вирізані на палаті похорону короля Уніса, останнього правителя V династії, допомагають зрозуміти, як духовенство Гелиополя представляло посмертну долю фараона. Померлий монарх піднімається на небо по світловий сходах (піраміді), щоб приєднатися до оточення свого батька, і допомагати йому здобути перемогу над силами темряви і хаосу.

Могутність Ра було підставою для впевненості фараонів (і народу Єгипту) у власній безпеці і непорушності їх влади. Вони вважали, що керують Єгиптом відповідно до універсальними правилами (замовленням), створеними Ра.

Відступ від бога сонця в Стародавньому Єгипті означало втрату сакральної легітимності влади монарха. Однак таке засудження могло бути тільки посмертним, наприклад, як тоді, коли королева Хатшепсут (XVIII династія) в печерному храмі Артеміди в написах, вирізаних на стінах, називає правителів гиксосского походження (тобто іноземців) фараонами «без Ра».

Поруч улюблена дочка бога сонця - богиня Маат Поруч улюблена дочка бога сонця - богиня Маат. Могила Сетнахта. KV14. Абидос Дослідники відзначають, що той факт, що бог сонця у древніх єгиптян був вкрай важливий для богословського освячення королівського сану, можливо, привів до досить невтішні зображенню Ра в єгипетській літературі в окремих випадках. У деяких міфах він з'являється як старіючий король, нездатний запобігти зраду і невдоволення серед підлеглих.

Один з текстів розповідає про те, як стомлений бог пішов на небо після жорстокого покарання людей, які повстали проти його правління на землі. Єгипетські тексти іноді інтерпретують іноземні вторгнення або внутрішні хвилювання як покарання з боку розсердився сонячного божества.

З XXVI століття до н.е. аж до римського завоювання все правителі Єгипту називали себе Синами Ра. Вороги Ра були ворогами Єгипту і maat (божественний замовлення). Близька ідентифікація між сонячним божеством і божественним замовленням була яскраво виражена, перетворивши богиню Маат, що уособлювала maat, в улюблену дочку бога сонця.

Єгипетський бог сонця: міфологічні образи

Ра-Горахті Ра-Горахті. Фаянсовий амулет. IV століття до н.е. Метрополітен-музей, США Єгиптяни розділили денний сонячний цикл на три частини. Ранкове сонце була пов'язана з Хепри (священний жук скарабей), денне з Ра-Горахті (людина з головою сокола), західне з Ра-Атум (зріла людина, що носить подвійну корону).

Хепри був сонцем, що виникають на світанку. Ра-Горахті (Ра-Гoрус - владика двох небесних горизонтів - східного і західного) був переможним сонцем, який піднявся на сході як правитель в зеніті своєї влади. Ра-Атум був стомленим сонцем, смерть якого була основною частиною циклу відновлення.

Бог сонця в Єгипті міг також бути зображений з головами чотирьох баранів, що представляють його чотири ba (душі або прояви). Ці чотири душі часто називають як Ра, Хепри, Атум і Осіріс.

У деяких текстах Ра загадково зливається з трупом Осіріса, правителя потойбічного світу. Коли вони стають «об'єднаними», мертві можуть повторно прокинутися і воскреснути, світ може бути перероблений і змінений.

У циклі міфів, пов'язаних з Гором, сином Ісіди, Ра - авторитетна, але віддалена фігура, яка не завжди підтримує слабкого проти сильного. Він, наприклад, не виступив прямо проти Сета, підступного вбивці свого брата Осіріса і суперника Гора в боротьбі за єгипетський трон. Більш того, Сет один з найбільш наближених богів в його свиті.

Коли немовля Гор був отруєний, Ра не поспішати прийти на допомогу Исиде. Але оскільки крики і заклинання богині заважають руху сонячного барка, він визнає справедливим гнів Ісіди і посилає свого представника Тота, щоб він вилікував Гора.

Під час Нового царства бог Амон був об'єднаний з Ра, ставши самим впливовою і могутньою божеством в Єгипті під ім'ям Амон-Ра.

Око Ра (Око Ра)

На сонячному диску Ра носить урей-кобру, яка захищає його, випльовуючи вогонь на його ворогів, будучи при цьому і частиною самого бога, і, одночасно, його власною дочкою - Оком Ра.

Око Ра - дочка бога сонця вважалася винятково сильним засобом божественної захисту. Вогонь, вивергався Оком Ра, випалював всіх недругів як сонячного божества, так і фараона, а також Єгипту в цілому. Око Ра персоніфікується з рядом богинь, а саме з Исидой, Уто (Буто) і Хатхор. У цій іпостасі вони вважалися дочками сонячного божества.

Богині, які взяли містичну форму Ока Ра (часто око уявлялося вогненним палаючим диском), не знали жалю і пощади. У нічну поїздку сонячного божества по загробному світу Око Ра знаходиться зазвичай на носі сонячної човни, готове в будь-яку секунду обрушиться на злих демонів, при їх спробі перешкодити руху барка.

Винятковою жорстокістю і нещадністю до ворогів характеризується не тільки Око Ра як дочка давньоєгипетського бога сонця. Така ж жорстокість характерна і для його львиноголового сина Махеса , Який народився від подружнього союзу з богинею-кішкою Бастет .

іконографія Ра

Давньоєгипетський бог сонця зображувався зазвичай як людина з головою сокола або барана, увінчаною сонячним диском з уреем (коброю). Коли він зображується з головою барана, у нього є два горизонтальних вигадливих роги. Іноді він також візуалізується як дитина, що піднімається з споконвічного квітки лотоса.

Єгиптяни вірили, що у нього плоть складається з золота, кістки зі срібла, а волосся з ляпіс-блакить.

У вигляді крокодила У вигляді крокодила. Бронза. Пізній період, 664-332 рр. до н.е. Луврский музей Перелік тварин, у вигляді яких могло постати божество, дуже широкий. Це сокіл, баран, птах Бену , Кіт, лев, бик, мангуст, крокодил, скарабей і навіть коник. єгипетські сфінкси також явно пов'язані з сонячним божеством.

Протягом Стародавнього Царства він був наймогутнішим богом, самим трансцендентним сонячним божеством єгипетського пантеону божественних персоналій, «батьком усіх богів», мав значний і впливовим кліром.


Також цікаво буде подивитися:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация