Бог Сет - один з найважливіших в єгипетській міфології - Єгипетські піраміди назавжди!

  1. Один з найдавніших єгипетських богів
  2. «Золоті періоди» поклоніння Сету
  3. Боротьба Сета і Гора за єгипетський трон
  4. Сет - уособлення ворожого світу і зла
  5. Порушник всіх табу
  6. Сет в ролі військового бога
  7. Захисник і охоронець бога Ра
  8. Культові центри бога Сета
  9. іконографія Сета
  10. Амулети і Сет

Єгипетський бог Сет Сет (Сетх, Сутех) - єгипетський бог хаосу і безладу, персоніфікація зла і ворожості Єгипетський бог Сет Сет (Сетх, Сутех) - єгипетський бог хаосу і безладу, персоніфікація зла і ворожості. Сет був сином Геба і Нут , Тобто був братом Осіріса , Ісіди і Нефтіди ; остання богиня була також його дружиною.

книга Мертвих іменує Сета як "бога північного неба", відповідального за хмари і шторми.

Фігура Сета - одна з центральних як в єгипетській міфології, так і в пантеоні єгипетських богів .

Один з найдавніших єгипетських богів

Боги Сет і сопду Боги Сет і сопду. Фрагмент рельєфу з пірамідного комплексу фараона V династії Сахура в Абусире. Новий музей, Берлін, Німеччина Сету поклонялися з доісторичних часів, що підтверджується тим, що знайдені його зображення, статуї і амулети відносяться до всіх періодів староєгипетської історії. Причому знахідки ці відносяться не тільки до Нагаде, де згідно з традицією він народився, але до всіх іншим областям Єгипту.

Одне з найперших відомих зображень бога знаходиться на булаву Скорпіона (ок. 3100 р.до н.е.), легендарного першого правителя Єгипту ще додинастического часу.

Під час II династії (бл. 2890 - 2686 рр. До н.е.) Сет був тісно пов'язаним з Ашем , Древнім богом Верхнеегіпетского міста Омбос, якого він замінив в якості головного божества цього міста.

Гор, фараон XX династії Рамсес III і Сет Гор, фараон XX династії Рамсес III і Сет. Каїрський музей, Єгипет Також під час II династії фігура Сета з'являється на serekh (прямокутна табличка-стела з ім'ям фараона) Перібсен і на serekh Хасехемву, де знаходилося і зображення Гора-сокола , Вказуючи тим самим на певну рівність в цей час з великим богом-соколом.

Тобто в окремі періоди третього тисячоліття до н.е. Сет дещо потіснив Гора в якості опікуна і покровителя фараонів, склавши разом з ним своєрідний тандем.

Обидва персонажа символізували богів королівського гідності і божества Півночі (Гор) і Півдня (Сет).

Вони часто і пізніше зображувалися разом з фараоном, символізуючи об'єднання двох земель - Верхнього і Нижнього Єгипту - на королівських тронах, храмових рельєфах і т.д., коронуємо і благословляючи короля на правління.

«Золоті періоди» поклоніння Сету

Сет з тілом собаки Сет з тілом собаки. Фрагмент рельєфу з храму Сета в Омбосе (Нагада). XVIII династія. Музей Петрі Популярність Сета була різною в різні періоди єгипетської історії. Крім згаданих вище декількох періодів в першій половині III тис. До н.е. можна виділити ще два періоди, коли вплив його культу Сета було особливо вагомим.

Перший припадає на 2-ий Проміжний Період на час правлінь фараонів XV-XVI династій (бл. 1 674 - тисячу п'ятсот шістьдесят сім рр. До н.е.), що відбувалися з гіксосів, які завоювали Нижній Єгипет. Гіксоси в Дельті, ймовірно, ідентифікували його зі своїм власним богом Баалом.

Другий сплеск особливого шанування і уваги до Сету спостерігався в період правління Рамессидов (XIX і XX династії, ок. 1 293 - 1070 рр. До н.е.), коли ім'я бога в якості основного і додаткового носили багато єгипетські фараони. Мережі I (бл. 1291 - 1278 р.р.) - один з найзнаменитіших і відомих правителів Стародавнього Єгипту.

Боротьба Сета і Гора за єгипетський трон

Бронзова фігура Сета Бронзова фігура Сета. XVIII-XX династії. Данська музей Після смерті Осіріса, якого згідно з деякими міфам вбив саме Сет, він протягом тривалого часу - протягом 80 років - боровся з Гором (Хором, Горус), сином Осіріса, за королівський трон Єгипту.

Напруження боротьби між цими двома противниками передають багато міфів Стародавнього Єгипту, приводячи криваві подробиці битви. Зокрема Гор спробував вбити Сета списом, коли останній у вигляді гіпопотама вирвав у Гора ліве око. Гор в кінцевому підсумку переміг ворога, каструвати Сета (позбавив чоловічих яєчок).

Єгипетські боги, стурбовані тривалою ворожнечею Сета і Гора, зібралися на спеціальний трибунал для оцінки претензій кожного на королівський титул. Рада богів оголосив Хорусу переможцем і зробив його правителем Нижнього і Верхнього Єгипту.

Сет повинен був віддати очей Хорусу і, згідно з однією міфологічною традицією, був убитий, згідно з іншою - приєднався до почту бога Ра і став голосом грому, відповідно до третього - він був приклад з Гором.

Сет - уособлення ворожого світу і зла

Стела зі сланцю Стела зі сланцю. Птолемеїв період (бл. 664-30 рр. До н.е.). Бруклінський музей, США Спочатку Сет ні божеством з такими негативними характеристиками і злісним характером. Їх він придбав з часом, ймовірно, внаслідок низки політичних і соціальних подій, які знайшли відображення в міфах, поступово істотно змінивши початковий образ бога і його сприйняття.

Протягом історії Єгипту репутація Сета поступово ставала все гірше і гірше, поки він не став Сетом - огидним богом зла.

Світ поза Нільській долини, пустелі, іноземні держави - тобто те, що було для єгиптян ворожим, небезпечним, проявом хаосу і неорганізованості пов'язувалося з Сетом як їх персоніфікацією. У світі Сета божественний закон порядку - mаat - не діє.

Зв'язок бога з іншими державами призвела до того, що він іноді пов'язаний в єгипетській міфології подружніми узами з іноземними жорстокими семітськими богинями Астартою і Анат (серед власне єгипетських богинь його дружиною вважалася Нефтида, іноді богиня-гіпопотам Таурети, а « тексти пірамід », ТП 1521, згадують як така навіть войовничу богиню Нейт ).

Порушник всіх табу

Анкх - священний символ єгиптян, що тримає ціпки з головою Сета Тексти Нового царства приписують Сету вчинення серії блюзнірських злочинів, таких як рубання священних дерев, полювання на священну рибу, птахів і тварин Анкх - священний символ єгиптян, що тримає ціпки з головою Сета Тексти Нового царства приписують Сету вчинення серії блюзнірських злочинів, таких як рубання священних дерев, полювання на священну рибу, птахів і тварин.

Він був також сумно відомий як злісний порушник сексуальних табу. Його хтивий характер призводить до неналежним гетеросексуальним і гомосексуальних контактів.

В одному міфі він покараний за те, що він ліг із "богинею насіння", яка персоніфікувала сперму творця. В іншому міфі описується спроба Сета сексуально домінувати над своїм конкурентом, Хорусом, що призводить до неприродного народженню місячного бога Тота.

Є міфологічний сюжет, згідно з яким саме Сет у вигляді крокодила Собека проковтнув фалос бога Осіріса, коли він був кинутий тим же Сетом в Ніл.

В Едфу духовенство Гора святкувало день кастрації Сета у відповідь на розчленування Сетом тіла Осіріса і виривання очі у Гора.

У греко-римський періодом Сет суворо критикувався в більшості храмів. Греки ідентифікували Сета з монстром Тифоном, який повстав проти богів і повинен був бути знищений Зевсом.

Сет в ролі військового бога

Фараон Рамзес II c Cетом і Горус Однак Сет ні втіленням «чистого зла» для єгиптян Фараон Рамзес II c Cетом і Горус Однак Сет ні втіленням «чистого зла» для єгиптян. Він був владикою металів. Згодом, коли єгиптяни навчилися виробляти залізо, самий твердий на той період метал, він отримав назву «кісток Сета».

Сет був уособленням сили, особливо у військовому розумінні. Сам Сет вважався великим воїном. Головна зброя Сета - гігантська булава або скіпетр. Чудово володів він і списом.

Такий вигляд не міг не бути привабливим для войовничих єгипетських фараонів, які зверталися за підтримкою до багатьох богів з яскраво вираженими «військовими» рисами: Монту , Міхос , Нейт і т.д.

Великий завойовник фараон XVIII династії Тутмос III (бл. 1504 - 1450 р.р. до н.е.) - «Наполеон давнини» - називав себе «улюбленцем Сета». Є зображення на рельєфі з храму в Карнаці, на якому Сет допомагає Тутмоса III вражати ворогів стрілами з лука.

Про знаменитому фараоні XIX династії Рамсесе II (бл. Тисячу двісті сімдесят дев'ять - 1212 рр. До н.е.) говориться, що під час битви при Кадеш він бився з ворогами «як Сет».

Захисник і охоронець бога Ра

Сет, що бореться з Апопом Сет, що бореться з Апопом. XIX династія. Стела з фарбованого вапняку. Зал мистецтв, Роттердам Як і у будь-якого єгипетського бога, навіть самого кровожерного, у Сета в єгипетській міфології чимало і позитивних сторін.

Він був тим, хто наприклад, вражав щоночі своїм списом злий змію Apопа (Апофіса), заклятого ворога бога сонця, коли Апоп намагався напасти на човен бога Ра під час нічного плавання по підземному світу.

Та й саме поняття «зла» для єгиптян було необхідно для того, щоб забезпечити існування «добра». Боротьба зла і добра, світла і ночі, холоду і тепла і т.д. є необхідною для існування всієї всесвіту з точки світогляду єгиптян. Звичайно, це вірна, по суті, філософська ідея могла бути виражена в ті далекі часи тільки в міфологічній формі. Тому Сет - важлива фігура в стародавніх міфах.

В цілому, схоже, для переважної більшості єгиптян протягом більшої частини історії Єгипту Сет залишався двоїстим божеством в кращому випадку. У єгипетському календарі день народження Сета вважався особливо невдалим днем ​​в усіх відношеннях.

Культові центри бога Сета

Стела з вапняку Стела з вапняку. Містить пророчі судження від імені Сета. XXII династія. Оазис Дахла. Незважаючи на одіозний характер Сета, шанування бога відзначається в усі періоди єгипетської історії, а не тільки тоді, коли він був особливо виділений з середовища інших богів. У Сета були культові центри в різних областях і особливо в Верхньому Єгипті, де він часто розцінювався як божественний покровитель цієї частини країни, символічно врівноважуючи заступництво Гора над Нижнім Єгиптом.

Найраніший культовий центр бога був, можливо, в стародавньому Нубте, грецькому Омбосе, розташованому приблизно в 30 км на північ від Луксора, у вході в Ваді Хаммамат - шляхи через східну пустелю. Вважали, що Сет народився саме в цій області.

Також Сета особливо шанували в 5, 10, 11 і 19 номах (областях) Верхнього Єгипту ( см. Карту Стародавнього Єгипту ). Однак і в Нижньому Єгипті Сет був популярний, особливо в 14 номі, який розташований на північному сході Єгипту.

Культовий центр бога існував також в королівському місті Пі-Рамзесе в Дельті.

іконографія Сета

Гіпопотам Гіпопотам. XVIII династія. Розпис на вапняку. Метрополітен-музей. США Єгипетський бог Сет зазвичай зображується з тілом людини і головою міфічної тварини, що нагадує віслюка або муравьеда з незвичайними вухами прямокутної форми.

Є також зображення бога, коли у нього тіло хижого звіра або ссавця з головою вищезгаданого міфічної тварини, з довгим розгалуженим хвостом.

Нарешті, Сет іноді з'являється у вигляді тварин, щодо яких люди відчували змішані почуття, таких, наприклад, як гіпопотам, крокодил або свиня. Також зображувався у вигляді собаки, осла, антилопи і т.д.

Бронзовий амулет у вигляді Сета Бронзовий амулет у вигляді Сета. Епоха Рамессидов. Британський музей Міфологія розповідає, що у нього були очі і волосся червоного кольору - кольору, який традиційно асоціювався з розпеченими пісками пустелі. Цікаво, що тварини з червоним хутром, навіть чоловіки з рудим волоссям вважалися послідовниками Сета.

Амулети і Сет

Амулети, що зображують Бога ради, не були широко поширені, проте, є. Їх, мабуть, використовували для того, щоб протистояти впливу інших недружніх богів або захиститися від негативного впливу самого Сета.

Його голова на зображеннях і амулетах іноді увінчана Білій короною Верхнього Єгипту або Подвійний короною всього Єгипту.


Також цікаво буде подивитися:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация