Бог вітру

  1. Бог вітру у слов'ян Стрибог
  2. Бог вітру в грецькій міфології

Бога вітру шанували в різні часи і греки, і слов'яни. У кожного покровитель був свій, але в цілому сфера впливу і сили збігалися. Повітря є однією з головних стихій світобудови, тому богів шанували і приносили їм дари. Причому за кожен напрямок вітру відповідало певне божество.

Бог вітру у слов'ян Стрибог

Народився Стрибог з дихання Рода. Представляли його в образі високого худорлявого старого, за спиною якого знаходилися крила. До характерних рис можна віднести чотири очі і густі брови чорного кольору, при цьому волосся і борода у нього були сивими. Що стосується одягу, то це довгий балахон темно-сірого кольору. В руках у Стрибога батіг. Мешкає він на краю світу в глухому лісі або ж на острові, розташованому в центрі моря. Стрибог ні єдиним владикою вітру, в управлінні стихією йому допомагали сини і внуки:

  1. Старший син був управителем бурі, а називали його Посвітом.
  2. У гарячого вітру пустелі був свій правитель - Пдага.
  3. Бог північного вітру, який відрізнявся своєю суворістю і холодом - Сиверко.
  4. За легкий і теплий вітерець відповідав Погода.
  5. Якщо вдень був теплий вітер, то наказував їм Полуденік, а за нічний прохолодний вітерець відповідав опівнічників.

Бог вітру Стрибог мав здібностями викликати і заспокоювати вітру будь-якої сили. Ще в його підпорядкуванні перебувала птах Стратим. До речі, Стрибог міг перевтілюватися в неї з власної волі. Завдяки здібностям керувати вітрами слов'янський бог міг літати створювати ілюзії, ставати невидимим і сприяти зникненню інших предметів. Шанували Стрибога найбільше мореплавці і хлібороби. Перші просили у нього попутного вітру, щоб якомога швидше досягти своєї мети. Для других вітер був потрібен, щоб пригнати хмари, але також його просили не вивітрювати поля. Капища для цього бога встановлювали біля водойм. Ідол робили з дерева і ставили його особою на північ. Біля нього повинен був знаходитися великий камінь, який виконує роль вівтаря. Стрибогу приносили в жертву різних домашніх тварин.

Бог вітру в грецькій міфології

У греків також було кілька покровителів цієї стихії, що залежать від сторони світу:

  1. За північний вітер відповідав Борей. У Римі йому відповідав Аквілон. Зображували цього бога з крилами, довгим волоссям і бородою. Мешкав він у Фракії, де постійно холодно і темно. Була у цього бога вітру у греків одна унікальна здатність - він міг перевтілюватися в жеребця. У Борея було два сина Зет і Калаїд, які також уособлювали вітру.
  2. Бог південно-східного вітру - Євр. Походження цього божества невідомо. Його можна віднести більше до негативних героїв, оскільки він приносив багато горя мореплавцям і викликав сильні бурі. Образ цього бога не має властивих людині властивостей і особливостей у зовнішності.
  3. Брат Борея і правитель західних вітрів - Зефір. Відомий цей бог тим, що разом з гарпіями породив відомих коней Ахілла, що відрізняються від інших своєю неймовірною швидкістю. Спочатку його вітру вважалися згубними і лише через якийсь час його стали вважати м'яким і ніжним вітром. До речі, саме греки вважали Зефіру руйнівником, а для римлян він був передвісником ніжних і легких вітрів.
  4. Бог південного вітру - Нот. Греки в основному зображували його з бородою і крилами подібно Борею, до речі, він його брат. Приносить Нот вологий туман.

Ще один відомий бог вітрів - Еол. Його ім'я має безпосереднє відношення до місця проживання - острову Еолія. У цього бога було шість дочок і шість синів. Про нього згадується в творі Гомера, там він віддає Одіссею мішечок з бурхливими вітрами.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация