Бог вогню: Агні-Семаргл-Гефест-Вулкан

Бог вогню: Агні-Семаргл-Гефест-Вулкан

Серед скіфських богів був образ «осіннього Марса», неминучий у всіх арійських релігіях. Скіфський «Чорнобог» можна порівняти з богом Марсом (Ареем), його весняна іпостась - Геракл, а осіння іпостась восстановима тільки по слов'янським культів.

У київському пантеоні серед образів шести найбільш шанованих богів були ХОРС і СЕМАРГЛ *. Обидва імені і обидва культу сягають ще до скіфського періоду. Сонячний Хорі, як уже говорилося вище, пов'язаний з культом «весняного бога-героя», аналога водійського Індри і християнського святого Георгія. Але хто такий Семаргл?

{* Хорі і Семаргл - божества суперетносу русів, доскіфських бореальной епохи. Етимологію Хорса ми приводили. Семаргл - Семероглав - Семра-Глов - семіголового бог. Це очевидно з теоніма. Всі інші етимології невірні. - Прим. Ю. Д. Пєтухова. }

Відомо, що Семаргл на Русі шанувався також під ім'ям Переплута у що «включає» образи грецької Плутоса і римського Плутона. Перший - «бог багатства», що є сумісним з культом родючості. Але другий був володарем підземного світу. Це типова функція «Чернобога», мабуть, Семаргл-Переплут (Плутон) був одним з його втілень.

Заступництво родючості вказує на осінь. Сенс простий: осінь, пора збору врожаю - родючість землі - земля і підземний світ - осінь, вмирання природи - світ тіней. Але і це не все. Семаргл був ще і слов'янським Огнебога, покровителем стихії вогню 290 , А цей культ займав найважливіше місце в арійської релігії.

Ще на початку XX ст. на Дону обряди, пов'язані з древнім слов'яно-арійських культом вогню, проводилися зі згадуванням імен Агні, Сема і Регла 291 . Сем-реглам (Семаргл російських літописів) тотожний ведийскому Агні - Огнебога.

Бог вогню: Агні-Семаргл-Гефест-Вулкан   Серед скіфських богів був образ «осіннього Марса», неминучий у всіх арійських релігіях

У Ведах згадується пара богів-героїв Індра + Агні, або, що те ж саме, Індра і Тваштар (бог-коваль, втілення бога Вогню); саме Тваштар викував зброю яким Індра вбив Змія. Настільки ж стійке поєднання - войовнича пара Індра-Ваю (Рігведа, I, 2; 1,14; I, 23; 1,135; 1,139). Безсумнівно, ведичний Ваю є бог, за яким пізніше закріпилася назва Шива (Жівбог), якому спочатку відповідала планета Марс 292 .

Індра і Агні, два найбільш згадуваних і пов'язаних божества «Вед», є два зодіакальних втілення Ваю-Шиви (планетарного «Марса»): перший - сонячний бог, весняний, «Овен»; другий - вогненний бог, осінній, «Скорпіон» (24 жовтня - 22 листопада).

Свято на честь слов'янського Огнебога Сем-Регла - «Великі Овсеня» - один з головних; він завершував сезон і відзначався з 1 по 8 листопада. Весь місяць «Скорпіона» у слов'ян - Овсень (звідси Осінь). Аналоги Огнебога відомі у багатьох народів, але вони розбиті на кілька образів з різними функціями. Найвідоміший: Коваль, який працює в підземній кузні (грец. Гефест, рим. Вулкан, кельт. Гоібніу, ведіч. Тваштар). Осінній бог шанувався також як подавець багатства (грец. Плутос, інд. Кубера). За цими образами стоїть давніший - «бог Землі», що втілює силу родючості, на що вказують самі імена типу Гефест, Гоібніу, що містять древнє позначення земли- «Геб». Слов'янське «Сем-реглам» сходить до цього ж понятійному колі, але з «перекладом» на сучасну мову: корінь «сем» тотожний кореню «зем»:

СЕМАРГЛ, СЕМ-реглам, Переплуття (рус.) = ВУЛКАН, ПЛУТОН (рим.) = ГЕФЕСТ, ПЛУТОС (гр.) = Гоібніу (кельт.) = Локі (скандію.) = Габия (балто.) = АГНІ, Тваштар ( інд.).

Культ осіннього Огнебога втілений в християнстві в двох іпостасях: архангела Михайла, «архістратига», ватажка небесного воїнства, зображуваного з вогненним мечем, і архангела Гавриїла, саме ім'я якого (Габ-ріел) вказує на найдавніша назва Геба, бога землі.

У римській міфології (найдавнішому варіанті) дружиною Вулкана вважалася Майя (у багатьох випадках арійської релігії - мати Аватара). Можна припустити, що скіфо-слов'янський Семаргл-Огнебога був заручений з богинею, що символізує річний «жіночий» цикл родючості, тобто з Живий-Марою, і був батьком Аватар, дахові. Ця шлюбна зв'язок знайшла відображення в християнстві: благу звістку про «непорочне зачаття» Діві Марії несе архангел Гавриїл, одне з втілень Бога Землі.

Але хто такий Семаргл?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация