»Боги Слов'ян

Опубліковано п'ятницю, 12 Грудень, 2008, автор Енмеркар

Опубліковано п'ятницю, 12 Грудень, 2008, автор Енмеркар

Зрозуміло, що перехід від родоплемінної організації до державної вимагав уніфікації, яку дала релігія монотеїстична, зрівняла людей, а й обмежила прояви їх індивідуальності. Уявлення про « Прави »(Правильному шляху, де кожен йде своєю стежкою по загальному великому Потоку) змінилися поняттями« норми »(загального закону, обов'язкового для виконання незалежно від індивідуальної природи). Особисте спілкування з Божествами, можливість вибору Божества-покровителя і навіть богоборство, природні для язичницького світогляду, поступилися місцем механізму монотеистического соціального інституту - церкви.

Особисте спілкування з Божествами, можливість вибору Божества-покровителя і навіть богоборство, природні для язичницького світогляду, поступилися місцем механізму монотеистического соціального інституту - церкви

Однак язичництво, як Шлях Свободи, залишається привабливим для незашореність свідомості і сьогодні.


Сучасне опис язичницького слов'янського світогляду дуже неоднорідний. Різні школи дотримуються різних поглядів щодо походження і родинних зв'язків слов'янської міфології. При цьому простежуються дві точки зору - проіндійская і пронорманнская. Перша виходить з віднесення слов'ян до індоарійської групи народів, з яких єдиними народами, які не прийняли іноземних християнства або ісламу, є народи Індії, що змушує (усвідомлено з логічної точки зору або в результаті особистих симпатій авторів) шукати паралелі між мізерними джерелами слов'янських Міфів і різноманітними і повними міфами Індії. Друга точка зору виходить з того, що в момент становлення слов'янської державності на території Київської Русі, роль військової аристократії належала вихідцям зі Скандинавії, які могли принести свої погляди, і формується релігія стала симбіозом народних вірувань слов'ян і принесених норманами уявлень.

Залишимо суперечки про вірність тієї чи іншої точки зору фахівців-істориків, і поговоримо краще про те, що, як і будь-яка інша язичницька релігія, вірування слов'ян були надзвичайно неоднорідними, сильно варіюють від племені до племені, де поряд з невеликою кількістю загальнонаціональних богів (які також могли змінювати свої імена і навіть, частково, функції) від племені до племені шанувалося безліч божеств місцевих, що відносяться до різних ієрархій, наділених різними функціями. Ми вже говорили, що саме різноманіття поглядів, різноманіття досвіду є найціннішою частиною язичницької релігії, оскільки кожен такий погляд на Божество дозволяє краще зрозуміти сферу Його діяльності, Його характер. Саме єдність, приховане за різноманітністю, єдність багатобарвне (оскільки різноманіття богів передбачає також багато-і різноманітність людей, визнання індивідуальності людини і племені) становить найважливішу цінність язичницького духу.

Тому різноманіття уявлень про пантеоні богів, і, врешті-решт, навіть питання про їхню спорідненість богам Індії або Скандинавії, є природним і не вимагає однозначного рішення. Незалежно від того, чи вважаємо ми Перуна і Індру іменами одного бога, або ми вважаємо різними ликами цього бога Перуна і Тора, ми маємо рацію. Незалежно від того, ототожнюємо ми Велеса з Одіном або Хеймдаллем, або з Вішну або Хануманом, ми теж мають рацію. По своєму.

Домовившись одного разу про те, як ми розуміємо богів, ми прибираємо грунт для суперечок і сварок. Протиріччя тільки доповнюють картину світу, розфарбовують її, якщо вони не ведуть до конфліктів.

Тому, не претендуючи на «істинність» або універсальність, розглянемо Еннеада слов'янських богів так, як її розуміли в словенських землях до ІХ століття. скандинавські князі додали новгородської міфології норманський дух, тому ми тут (і далі) будемо дотримуватися точки зору принципового спорідненості поглядів північних слов'ян і скандинавів, розуміючи, що в інших областях погляди могли бути інші.

1. Сварог - Батько богів, Владика Первинного Вогню, викували з нього Закони Прави;

2. Лада - Пресвітла Мати богів, яка народжує Вселенську любов;

3. Велес - Хранитель Порога, Бог життя як явища;

4. Семаргл-Огнебога, Первонароджений Сварожич - Бог Воріт, що забезпечує обмін силою між світами, хранитель насіння всього, Бог-обновителем;

5. Перун-громовержець - хранитель міцності світу, Верховний Воїн;

6. Дажбог - Життя-Подає Лик Сонця, Бог Життя як процесу;

7. Макошь - Мати Доль, Життя-Подає Лик Землі;

8. Хорс - Бог Справедливості, Вогняний, гнівний Лик Сонця

9. Стрибог - Бог Небесного Океану, небесних глибин, Бог Дихання, Дід Вєтров.

Крім цієї Верховної Дев'ятки, велике значення мали й інші боги, наприклад, Ярило - Бог Весняного Сонця, його невгамовної життєвості і запліднюючої сили; Коляда - Бог Зимового Сонцестояння, відродження Сонця і одночасно з цим Мудрості, оскільки джерелом мудрості вважається потойбічний світ, в який і спускалося сонце; Купала - Бог Земний життєвий; Жива - Богиня Втілення Життя, Морена - Володарка мертвих і інші.

Крім цієї Верховної Дев'ятки, велике значення мали й інші боги, наприклад, Ярило - Бог Весняного Сонця, його невгамовної життєвості і запліднюючої сили;  Коляда - Бог Зимового Сонцестояння, відродження Сонця і одночасно з цим Мудрості, оскільки джерелом мудрості вважається потойбічний світ, в який і спускалося сонце;  Купала - Бог Земний життєвий;  Жива - Богиня Втілення Життя, Морена - Володарка мертвих і інші

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация