Богоявленська прізвища. Про що можуть розповісти метричні книги.

Одного разу в миколаївському обласному архіві зі мною стався такий випадок

Одного разу в миколаївському обласному архіві зі мною стався такий випадок. Вахтер, дізнавшись моє прізвище, запитала:

- З Жовтнева?
- У мене що, на лобі написано? - здивувався я.
- Ні, просто все Пономаренки - з Жовтнева, - повідомила вона.

З тих пір мене не залишала думка дізнатися, як давно мої предки осіли в Богоявленське, а заодно і про інших жителів цього славного поселення. Мій колишній однокласник Олександр Петрович Криницький розповів, що колись в Жовтневому жив дід Максим Криницький, у якого зберігалася вся родовід Криницьких, починаючи від першого поселенця в Богоявленське. На жаль, дід Максим давно помер, і доля цього родоводу, написаної, до речі, на полотні, невідома. У метричній книзі згадується Наум Кірініцкій, не про нього мова? Цікаво, що від цього прізвища відбулися відразу дві інші: Криницький і Кирницької.

В архіві знайшлася «Книга породинного списків Богоявленського суспільства за 1899-й рік», а зовсім недавно старший науковий співробітник музею «Старофлотські казарми» Ігор Гаврилов надав деякі виписки з метричних книг Богоявленської церкви, за що йому величезне спасибі.

Коли була побудована церква Богоявлення Господнього - ніхто не знає. Часто посилаються на метричну книгу 1773 го року, але при цьому мало хто знає, що це книга Богоявленської церкви села Радьківка Кіровоградської області. Що стосується нашої церкви, то, ймовірно, спочатку вона була пересувний, потім побудували дерев'яну, а коли вона занепала, командир Чорноморського флоту Адмірал де траверзі розпорядився збудувати муровану церкву за рахунок адміралтейства. Будувалася вона за проектом архітектора Івана Старова, і була освячена 1-го вересня 1806 року. Її будівництвом керував поручик Богданович, а будував відставний солдат Ісай Матвєєв.

Деякі відомості знайшлися про нього в метричних книгах: Матвєєв був одружений, дружину звали Єфросинія. 26 липня 1799-го року у них народилася дочка Параскева. Восприемницей (хрещеною) дівчинки була дружина Марфа, Богоявленського жителя Парфена Гуляки. Відомо також, що Ісая Матвєєва, як і його дружину, часто запрошували в восприемники. Значить, люди були шановні, і, думаю, не бідні. Мій дід по материнській лінії також був Матвєєв, але його предків вдалося встановити поки тільки до 1846 року.

І, нарешті, через сто років, в 1910-му році було освячено нову церкву Богоявлення Господнього. В ніч з 22-го на 23-е березня 1944 року його для чогось була підірвана німцями. На сьогоднішній день не знайдено жодної її фотографії.

Список прізвищ перших жителів Богоявленська буде в кінці, а зараз трохи про самих книгах Список прізвищ перших жителів Богоявленська буде в кінці, а зараз трохи про самих книгах. У книзі 1794 року всього 6 (шість!) Листів, в інших трохи більше. Що з них можна дізнатися?

По-перше, дату народження, хрещення, вінчання і смерті.

По-друге, кому цікаво - прізвище та ім'я священика, який проводив обряд. Так, наприклад, в 1794-му році хрестив, вінчав і ховав священик Роман Самбірський, а найперша запис в книзі цього року виглядає так:

«Генваря (січня) 26 хрестив священик Роман Самбірський немовляти Іоанна від батьків благочестивих Кіндрата Мудроговского і дружини його Настасії. Воспріємник був Григорій Коршаков, житель Богоявленський ».

Тут можна виділити третю особливість: в книзі не вказані по батькові, тому, якщо кілька людей з одним прізвищем, неможливо встановити, чи родичі вони, або просто однофамільці.

По-четверте, хресний батько був всього один. Сьогодні при хрещенні дитини присутні його хрещений батько і хрещена мати, а в той час хлопчика хрестив (був хрещеним в разі смерті батьків) чоловік, а дівчинку - жінка.

При вінчанні молодих були поручителі, причому виключно чоловіки. Кількість їх не обмежувалося, але найбільше, що мені зустрічалися в книгах - п'ятеро. Запис про вінчання виглядала так: «Февраля 3 дні. Повінчав протоієрей Никифор Красовський Богоявленського жителя Андрія Данилова сина Андрієвського з дівицею Пелагея, Михайла Прасолов дочкою тамтешнього мешканця первобрачних. Поручителі були Богоявленський жителі Федір Андрієвський і Симеон Матяшевська ». Поручителями могли бути батьки молодят, і інші родичі.

Овдовілі чоловіки і жінки могли вступити в новий шлюб, причому часто робили це ще до закінчення сорока днів після смерті одного з подружжя Овдовілі чоловіки і жінки могли вступити в новий шлюб, причому часто робили це ще до закінчення сорока днів після смерті одного з подружжя.

Найпопулярнішими чоловічими іменами були Іоанн, Гавриїл, Петро, ​​Симеон, Григорій, Михайло, Федір, Матвій, Стефан, Василь. Спочатку здивувало часто зустрічається ім'я Лев, але потім стало ясно, що це довільний варіант імені Леонтій. Леонтейос, від якого відбулося Леонтій, як відомо, також означає «лев», тільки по-грецьки.

Дівчаток найчастіше називали іменами Агафія, Анна, Євдокія, Єфросинія, Ксенія, Феодора, Пелагея, Параскевія, Іуліанія, Марія, Марфа, Фекла, Феодосія, Килина. Серед цих раритетів екзотично виглядали імена Євгенія, Олена, Любов. Втім, не батьки вибирали дітям імена, а яке в Святцях написано на момент народження, таке ім'я у дитини і буде.

Не було жіночих варіантів прізвищ. Якщо прізвище чоловіка Іванов, то жінку не називали Іванової. Говорили: Олександра Іванова дружина або просто Іваниха. У метричних книгах зустрічаються такі словотворення, як Гвоздіха, Радулевічна, Щербенчіха і т.д. Та й не у всіх чоловіків були прізвища. Іноді замість неї вказували професію або рід занять: Матроз (матрос), Музика (музикант), Мельник, Невольник, фершал (мабуть, фельдшер), і багато інших. Причому невільник - це офіційний статут працівників миколаївського адміралтейства. При вінчанні так і вказувалося - невільник Іван Іванов.

Часто священик зраджував прізвища на свій розсуд. Один і той же чоловік в різних книгах міг бути записаний як Мезин і Мезинов, Коршак і Коршаков, Пономарьов і Пономаренко, Сисой і Сисоєнко, Верба і Вербицький.

Що ж стосується статусу богоявленських жителів, то всі вони були міщанами. Священик Богоявленської церкви вінчав також жителів навколишніх сіл, так ось вони були селянами, підданими своїх поміщиків. Одним з основних закладів Богоявленська, надавали міщанам роботу, був морський госпіталь. Офіційно він називався миколаївським морським шпиталем, що складається в Богоявленське. Працювали там богоявленци, починаючи від вахтера і закінчуючи канцеляристами, були шанованими людьми, часто запрошувалися в восприемники.

Бишів Василь, канцелярист госпіталю. Сприйменником при хрещенні його сина Іоанна 24 червня 1801 року (за старим стилем) був комісар того ж госпіталю Вільгельм Федорович Зернінгаузен. А коли одружився сам Зернінгаузен в лютому 1799 року, поручителями були миколаївської портової контори комісар Іван Максимович і лікар морського госпіталю Михайло Давидов.

Хрещеними батьками також були Захарій Михайлович, слуга віце-адмірала Миколи Семеновича Мордвинова, чорноморський козак Марко Великий, лікарі, подлекарей, матеріальщікі морського госпіталю, музикант командира Чорноморського флоту і інші.

У 1806 році з'явилося ще одне підприємство, що надавало міщанам робочі місця - суконна фабрика Серваніуса Шлейдена У 1806 році з'явилося ще одне підприємство, що надавало міщанам робочі місця - суконна фабрика Серваніуса Шлейдена. Вона проіснувала майже тридцять років і була закрита адміралом Лазарєвим в 1835 році. Однак переважна більшість жителів Богоявленська були хліборобами.

Про що ще хотілося б сказати, аналізуючи церковні книги, так це про високу смертність серед немовлят до одного року. Якщо взяти 1801-й рік, то з тридцяти дев'яти осіб, які померли за рік, тридцять три - це діти у віці до шести років. Тільки 11 липня було поховано шестеро дітей. Міщанин Іван Ляляк позбувся трьох синів в період з 6-го по 14-е січня 1808 року. Трохима було два роки, Онуфрію - чотири і Павлу шість років. З цієї причини Богоявленському сім'ї обзавелися дітьми стільки раз, скільки могли. Відомі випадки, коли батькам новонароджених дітей було п'ятдесят вісім і більше років. Семен Світличний помер у віці сімдесяти двох років, а син Данило народився, коли йому було шістдесят, а дружина Леонтія Гусаренко померла при пологах у віці сорока семи років. Найпоширеніша причина дитячої смертності - гарячка. І це при тому, що в селі знаходилося таке потужне на той час медичний заклад, як морський госпіталь.

Втім, слава морського госпіталю дещо перебільшена, як мені здається. У 1799-му році померло близько ста тридцяти службовців морського відомства, які перебували на лікуванні в ньому, а роком раніше - майже сто шістдесят.

Кілька типових сімейних ситуацій тих років.

Андрієвський Андрій Данилов син вступив в законний шлюб дівчину, що не Пелагією Михайла Прасолов дочкою 17 лютого 1796 року. Поручителі - Федір Андрієвський і Симеон Матяшевська.
Син Філіп помер 16 липня 1805 року в віці восьми років.
Син Авакум помер 20 липня 1805 року в віці п'яти років.
Син Олександр народився 30 серпня 1808 року. Помер 31 березня 1809 року. (Хрещеними його були чорноморської головної контори канцеляристи Олексій Страшний і Іван Назаренко).
Син Симеон народився 29 квітня 1809 року. Воспріємник - Іоанн Федоровський.
Син Павло помер 25 березня 1809 року на 1-му році життя.

Возбранна Терентій, дружина Єфросинія.
Син Іван помер 18 січня 1796 року на 1-му році життя.
Син Матвій хрещений 17 ноября1796 року. Воспріємник - Мойсей Карпенко.
Дочка Єфросинія народилася 1 жовтня 1799 року. Воспріемніце - Антона Підгайного дружина Анна.
Син Євменій помер 15 січня 1808 роки від гарячки у віці 2-х років.
Сам Терентій Возбранна помер від паралічу 11 лютого 1808 в віці 35 років. Дружина Єфросинія вийшла заміж за Федора Васильченко 23 травня 1809 року.

Вовкорез Василь, дружина Марфа Вовкорез Василь, дружина Марфа.
Дочка Матрона вийшла заміж за Михайла Федорова сина Кременецького 10 лютого 1796 року.
Дочка Наталія хрещена 26 серпня 1796 року. Воспріемніце - Михайла Вовкореза дочка моя дівчина Юліана.
Син Парфеній помер 16 лютого 1809 року на 1-му році життя.
Василь Вовкорез помер від задухи 3 липня 1809 року в віці 72-х років.

Кірініцкій Наум, дружина Дарина.
Дочка Марія хрещена 10 квітня 1794 року. Воспріемніце - дружина сержанта Андрія Терехова Євдокія.
Син Хрисанф хрещений 19 березня 1796 року. Воспріємник - Федір Бєляєв.
Син Симеон помер 15 травня 1796 року у віці п'яти років.
Дочка Лукія хрещена 6 січня 1801 року. Воспріемніце - вдова Анна Радулевічна.
Дочка Фотінія народилася 26 лютого 1799 року. Воспріемніце - Василя Іванова дружина Параскева.

Ось що розповіли метричні книги про перші роки Богоявленська.

Хрестили дитину в день його народження, або на наступний день.

Але є ще два цікавих моменти, які я приберіг наостанок. Першими жителями Богоявленська, відомими за джерелами тих часів, були шестеро турків, які перейшли на бік Росії, які прийняли православ'я і російські прізвища. Потьомкін перед смертю розпорядився відправити їх в Богоявленськ і виділити їм землю. Троє з них взяли прізвище Васильєв ...

А це виписки з метричної книги Спаської церкви Преображення Господнього (село Кісляковка) за 1784 рік. Стосуються вони, правда, Вітовка, а не Богоявленська:
- Хрестив священик Іоанн Михайлов младеніцу Наталію від батьків благочестивих жителів слободи Вітовка Прокопа Комишан і дружини його Анастасії. Воспріемніце була тією ж слободи мешканка вдова Анна Полежайко.
- обвінчався священик Іоанн Михайлов жителів слободи Спаської Іоанна Федорова за єдиною дружині зі вдовою по одному чоловікові Марією Іванівною другошлюбних. Поручник (поручитель) був слободи Вітовка житель Петро Плохой.

Про деякі жителів слободи Вітовка в наступний раз, а тепер обіцяний фамільний список перших жителів Богоявленська з 1794-го по 1809-й роки:

- Абизов, Андрієвський, Арман.

- Базилевич, Баранов, Бардівський, Баришівський, Басов, Бездольний, Безрук, Беліченко, Бєляєв, Бережецький, Береза ​​(Берізка), Богданович, Борщ, Брайловський, Бровкін, Булавка, Булах, Биков, Бишів.

- Вакуловський, Васильєв, Васильченко, Васьковський, Вербицький (Верба), Вовкорез, Войхевіч, Волошин.

- Гадяцький, Гаєвський, Гвозденко, Гвоздіченко, Герасименко, Глибоченко (Глубоченко), Головинський, Головаха, Голуб, Грищенко, Гришанов (Гришан), Грек, Гроза, Гусаренко, Гутченко.

- Давидовський, Дікасовскій (Дікасов), Демиденко, Дощенко, Дрига, Дубина, Дяченко, Дячковскій.

- Єрмак.

- Жадік, Жайворонок.

- Заболотний, Задорожний, Звініцкій, Згурський, Зеленський, Зєнєвіч.

- Іванов.

- Калинка, Каменський (Камінський), Карпенко, Карпов, Каряка (Карякін), Картощенко, Касяновскій, Кірініцкій (Криницький, Кирницької), Клечановскій (Клічановскій), Коба (Скоба), Кобенко, Ковтуновскій, Козленко, Козловський, Козирський (Козирєв) , Колесніков, Комаровський, Кондратьєв, Коновалов, Кононенко, Костирко, Костенецкий, Корніївський (Корнієвський), Коршак (Коршаков), Костенко, Кременецький, Кривоносов, Кривошей, Купрієвич, Курта, Кучміда (Кушміда) - Калинка, Каменський (Камінський), Карпенко, Карпов, Каряка (Карякін), Картощенко, Касяновскій, Кірініцкій (Криницький, Кирницької), Клечановскій (Клічановскій), Коба (Скоба), Кобенко, Ковтуновскій, Козленко, Козловський, Козирський (Козирєв) , Колесніков, Комаровський, Кондратьєв, Коновалов, Кононенко, Костирко, Костенецкий, Корніївський (Корнієвський), Коршак (Коршаков), Костенко, Кременецький, Кривоносов, Кривошей, Купрієвич, Курта, Кучміда (Кушміда).

- Левицький, Лоцко, Ломака, Луда, Лимаренко, Ляляк.

- Мармазінскій, Марунич, Мас, Матвєєв, Матроз, Матяшевська, Мельник, Мельниківська, Мезинов (Мезин), Міновскій, Миропільська, Міхновський, Могилевец, Моїсеєнко (Моісеєв), Моханковскій (Маханковскій), Мудроговскій, Музика.

- Назаренко, Недосека, Нежданов, Ніконов, Новосьолов.

- Оберемченко, Олійник, Олейников, Олифан, Онисимов (Анісімов), Орловський, Осадчий, Ососков,, Остремскій (Астремскій), мисливський, Охоцкій.

- Паламаренко, Паливода, Панченко, Папушний, Пашинський, Петріенко, Пикус, Піліпасенко, Плугатор (Плугатар), Повшев, Підгайний, Пономаренко , Попенко, Попов, Прасол, Гармата.

- Резніченко, Рембалович, Романов, Романовський, Росошинській, Римаренко, Рябець.

- Садівник, Самойленко, Сапега (Сапіга), Сапонка, Світличний, Седнєв, Семенов, Середа, Сидельников, Сириця, Смаль, Снур, Солопов, Статкевскій, Стахорський, Степанов, Степаненко, Стеценко, Стріжановскій, Сисоєнко (Сисой) - Садівник, Самойленко, Сапега (Сапіга), Сапонка, Світличний, Седнєв, Семенов, Середа, Сидельников, Сириця, Смаль, Снур, Солопов, Статкевскій, Стахорський, Степанов, Степаненко, Стеценко, Стріжановскій, Сисоєнко (Сисой).

- Таланов, Тамарянскій, Тарасевич, Тафтай, Тернівський (Тарновський), Тимощенко (Тимошенко), Титов, Тищенко, Ткаченко, Товстенко, Товстолес, Трощановіч.

- Федоровський, фершал, Філевський, філоновской, Флоров (Фролов), Фрідовскій.

- Харченко, Хоменко, Храмцов, Храмцова.

- Цигиця, Цимбал.

- Чекалов, Чорноморець, Чикал, Чмеленко.

- Шалаєв, Шакула, Шамраенко, Шаповал, Шаповаленко, Шатайло, Шидловський (Щедловскій), Шлупак, Шпак, Шпаковський.

- Щербина.

- Юскевич.

- Яблунівська, Яновський (Еновскій), Яковлєв.

Кілька коментарів до списку.

Клечановскіе (або Клічановскіе) отримали своє прізвище від балки Клечановской, на багатьох старих картах Богоявленська вона позначена.

Яким Жадік часто запрошувався в восприемники на хрищення і поручителі на весіллях. Один з його нащадків (або однофамільців) був учасником вбивства Богоявленського активіста Н.І. Іванова в 1923-му році. Колись в Октябрську була вулиця Іванова, тепер вона називається Уральська.

Прізвище Коба в деяких книгах писалася як Скоба. Один з носіїв цього прізвища, Іван Мартинович Коба, відомий тим, що в його будинку в березні 1944 року знаходився штаб батальйону майора Ф.Е. Котанова.

Ляляк Іван Єфремович жив на нашій вулиці (Ватутіна). До війни дружив з Героєм Радянського Союзу Андрієм Івановичем Андрєєвим.

Семен Аверьяновіч Федоровський за наказом Федора Євгеновича Котанова організував доставку ремонт човнів для десанту Костянтина Ольшанського . Його дочка - Валентина Семенівна - викладала українську мову та літературу в СШ №29. Вона була одружена з відомим краєзнавцем Валентином Олександровичем Касяновскім.

Герой Радянського Союзу льотчик Петро Олексійович Козленко також був уродженцем Богоявленська.

Щедловскій Макар Іванович, також жив на нашій вулиці, пішов на війну і пропав безвісти у вересні 1941-го року. У нього залишилося три дочки, нащадків по чоловічій лінії не було.

Звичайно, це далеко не всі прізвища, ще не всі церковні книги відпрацьовані. Та й вказані в них тільки міщани православного віросповідання, але ж були ще католики, іудеї. Відомості про них заносилися в інші книги.

Озирніться навколо, більшість жителів Корабельного району - нащадки першопоселенців. Росіяни, українці, білоруси, євреї, поляки - іноді сусідів на прізвище не знають, тільки по вуличної прізвисько, але ніколи не пропускають нагоди нагадати, що вони - богоявленци.

Автор статті: Микола Пономаренко (фото з особистого архіву автора).

У мене що, на лобі написано?
Що з них можна дізнатися?