Богословське дослідження відносин Адама і Єви. Навіщо Бог створив Адама Єву?

Чи був перший чоловік досконалим без Єви? Досліджував тему архімандрит Сильвестр (Стойчев), професор Київської духовної академії.

Досліджував тему архімандрит Сильвестр (Стойчев), професор Київської духовної академії

Святе Письмо оповідає про створення Єви з ребра Адама. Ця розповідь слід розуміти не в буквальному значенні творіння «з ребра» як кістки. Саме єврейське слово sela має багато значень, в тому числі і ребро, і грань, і сторону. Тобто вживання цього слова слід розглядати як вказівку на глибинний зв'язок Єви з Адамом. Єва зі мною не сталося так, як Адам, в неї окремо не входить «подих життя» (Бут. 2: 7), вона відбувається з вже існуючого людини Адама, з яким назавжди пов'язана як з джерелом. Сам Адам, бачачи Єву, пізнає її як володіє його природою: «Ось тепер вона кість від костей моїх і плоть від плоті моєї; вона буде зватися, бо взята від чоловіка »(Бут. 2:23).

Перша людина Адам був створений досконалим, і тим не менш в Писанні розповідається, що Бог створив Адама Єву. Цікаво вказівку причини творіння Єви: «Не добре бути чоловіку самотнім Створю йому поміч, подібну до нього »(Бут. 2:18).

Ця біблійна «недобре» не слід розглядати як свідчення якогось недосконалості Адама, яке могло бути ліквідовано тільки творінням Єви. Перша людина створена досконалою і не потребував вдосконалення своєї природи.

В богословській літературі присутні кілька варіантів відповіді на питання про причини створення Єви.

Один з них базується на тому, що людина створена не просто за образом Божим, але за образом Бога-Трійці. Відповідно, це призводить до висновку, що Адам поодинці не може в повній мірі бути чином Трійці. «Бог створив не однієї людини, що не самотню самозамкнутая Монада, одиницю, а" чоловіка і жінку ", що наказав" плодитися і розмножуватися "(див .: Бут. 1: 27-28). Як Бог єдиний в трьох іпостасях, так і людина створюється як істота многоіпостасное », - пише митрополит Іларіон. Такий підхід дозволяє говорити про те, що людина в стосунках з іншою людиною реалізує себе як особистість.

Святитель Григорій Ніський вважає, що Адам, Єва і їх дитина представляють образ Трійці і таким чином реалізують не тільки досконалості природи, а й досконалість особистісних відносин, побудованих за образом відносин Іпостасей Святої Трійці. Володимир Лоський пише: «Як в Бога особисте начало вимагає, щоб єдина природа виражалася в розходженні Осіб, так і в створеному за образом Божим людині. Людська природа не може бути володінням монади, вона вимагає не самотності, а спілкування. Це - добра розрізнення любові ». Отже, хоча Адам був створений досконалим за своєю природою, проте як особистість він потребував іншої людської особистості, відносини з якою будувалися б за образом відносин Осіб Пресвятої Трійці. Саме тому Бог і творить Адаму Єву. Для неї Адам виступає в якості джерела її природи. Сам Адам пізнає Єву як єдиносущну йому: «Ось тепер вона кість від костей моїх і плоть від плоті моєї; вона буде зватися, бо взята від чоловіка »(Бут. 2:23) 1 .

При цьому сон Адама розуміється святими отцями не просто як засинання, а як екстаз, під час якого він бачив все, що з ним відбувалося, тобто бачив, як з нього твориться Єва 2 .

З іншого боку, у святих отців можна зустріти думку, згідно з яким Єва створена в передбаченні гріхопадіння. Такої точки зору дотримувалися свт. Григорій Ніський, прп. Максим Сповідник, блж. Феодорит і ін. Прп. Іоанн Дамаскін, також поділяв цю думку, пише: «Бог знав, що людина скоїть злочин і піддасться тлінню, то Він створив з нього жінку, помічницю йому й подібну йому. Помічницею вона йому повинна була бути в тому, щоб рід людський і після злочину котрі зберігся за допомогою народження ».

Таким чином, створення Єви розглядається як спосіб збереження роду людського, так як після гріхопадіння, яке Бог передбачав, людина стане смертним, і якби не можливість розмноження, то людина зникла б як вид. Однак така інтерпретація змушує задатися питанням, чи не виходить так, що Бог створив Єву в передбаченні гріхопадіння і при цьому вона сама стала причиною падіння Адама, що в такому випадку приводить до висновку про якусь неминучою зв'язку між створенням Єви і гріхопадінням. Адже і апостол Павло пише: «Адам бо був створений перше, а Єва; І Адам не був зведений, але, зведена бувши, жінка попала в переступ »(1 Тим. 2:13).

В. Н. Лоський в «догматичного богослов'я», посилаючись на свт. Григорія Нісського, пише: «Бог створив підлогу в передбаченні можливості - але саме тільки можливості - гріха, щоб зберегти людство після гріхопадіння. Статева поляризація давала людській природі відому захист, не накладаючи на неї ніякого примусу; так дають рятувальний круг подорожує по водам, від чого він зовсім не зобов'язаний кидатися за борт. Ця можливість стає актуальною лише з того моменту, коли в результаті гріха, який сам по собі не має нічого спільного з підлогою, людська природа впала і закрилася для благодаті ». У цієї думки акцентується увага на створенні статі в передбаченні гріхопадіння, тобто можна сказати, що саме жіноча стать створений в передбаченні гріхопадіння, але не сама Єва, і таким чином довести, з одного боку, створення статевого відмінності і, з іншого, жінки. Виходячи з цього, запропонуємо таку відповідь: Єва в будь-якому випадку була створена для Адама, але саме така статева поляризація створена в передбаченні гріхопадіння.

Дійсно, в творіннях святих отців можна зустріти ідею про те, що якби не сталося гріхопадіння, то шлюбні відносини створювалися б не так, як зараз. «Був, мабуть, і інший призначений Богом спосіб, яким люди могли б плодитися і розмножуватися, якби перша людина зберіг заповідь і не впав би в скотство, зловживаючи своїми силами», - пише прп. Максим Сповідник. При цьому у богослова присутній концепція про те, що все створене виникло через поділ.

Таким чином, поділ людської природи на чоловічу і жіночу стать перебуває в рамках поділу створених сфер буття, а людина як об'єднуючий світ невидимий і світ видимий повинен бути спорідненою цим світам. З світом ангельським людина з'єднаний своєю душею, зі світом тварин - своїм тілом, а майже звістку світ тварин двостатевий. Отже, і людина як об'єднуючий світи повинен був мати дві статі. «Людське єство є середнє між двох деяких, одне від іншого розділених і стоять на самих крайнощах, між єством Божественним і безтілесним і між життям безсловесної і скотинячої, тому що в людському складі можна вбачати частина того і іншого з сказаних природ, з Божественного - словесність і розумність, що не допускає різниці в чоловічому і жіночому, поле, і з безсловесного - тілесне улаштування та освіту, що розділяється на чоловічу і жіночу стать », - говорить свт. Григорій Ніський.

Незважаючи на різні думки святих отців про причини створення Єви, вони єдині в тому, що Єва має рівну гідність з Адамом, але відрізняється він нього своїм призначенням. Крім того, між подружжям є ієрархія відносин (Бут. 2:18; 1 Кор. 11: 3), яка, однак, не повинна розумітися як зневажливе положення 3 . «Бо дружина, хоча і підпорядкована нам, але як вільна і честю. Так і Син, хоча кориться Отцю, але як Син Божий, як Бог », - пише свт. Іоанн Златоуст 4 .

Чи був перший чоловік досконалим без Єви?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация