Бойові жінки в камені і металі

  1. римські саркофаги
  2. English Version
  3. Деталь метопи (елемент фриза у вигляді квадратних кам'яних або керамічних плит) в Храмі Селинунте....

римські саркофаги   Фрагмент мармурового саркофага

римські саркофаги


Фрагмент мармурового саркофага. Ок. 160-170 н.е. Служив чашею для фонтану "Тигр". Музей Піо-Клементина, Ватикан
ресурс Wikimedia Commons

English Version

Саркофаг - різьблений кам'яний труну (гробниця). Поширені вже в Давньому Єгипті, саркофаги часто виготовлялися з дорогих порід дерева, дорогоцінних металів, інших цінних матеріалів і прикрашалися розписом, скульптурою, написами. Містилися в похованнях, храмах. Саркофаг буквально означає «пожирає м'ясо» - цим словом спочатку позначалися гробниці з троадского вапняку, нібито здатного швидко вбирати в себе людські останки. У Римській Імперії спорудження саркофагів стало загальноприйнятим під час правління імператора Траяна (57-117г.г. Н.е.) - гробниці багатих і відомих громадян прикрашалися вишуканими рельєфами, які зображали сцени з різних античних легенд; особливо популярні були сюжети амазономахії. Для виготовлення римських саркофагів використовувався метал, гіпс і вапняк (в т.ч. мармур).

Аттичний мармуровий саркофаг. Створено в Афінах близько 180г. н.е. , Найден в Солуні. Лувр, Париж.
Аттичний саркофаг розташовувався в будові, доступному широкому загалу. На відміну від римських зразків (прикрашених скульптурами з трьох сторін), аттические саркофаги були прикрашені скульптурою з усіх чотирьох сторін. Сюжетом даного саркофага послужив епос про Троянської війни, одним з епізодів якої були битви греків з амазонками. Кульмінацією стала смерть цариці амазонок Пентесілеі від рук Ахілла, який закохався в повалену суперницю, яку він убив, не здогадуючись, що це жінка. Складна композиція рельєфів є сплетіння фігур і драпіровок, що контрастують з оголеними фігурами. Пози фігур відповідають традиційній грецькій скульптурі, хоча вони злегка модернізовані відповідно до пізнішими римськими художніми традиціями. Незважаючи на єдність рельєфу, кожна фігура по суті являє собою індивідуальну скульптуру.
джерело: Louvre

джерело:   Louvre

Нео-горище саркофаг із зображеннями амазономахії в Археологічному музеї в Салоніках, Греція
джерело: Wikimedia Commons .
Нео-горище саркофаг із зображеннями амазономахії в Археологічному музеї в Салоніках, Греція   джерело:   Wikimedia Commons

Іполита - міфологічна цариця амазонок, дочка Арея і Отрери. Деякі поети ототожнюють з Ипполитой царицю амазонок, викрадену Тесеем і називалася спочатку Антіопа. Цар Еврістей наказав Гераклові дістати її пояс для своєї дочки Адметові. Геракл прибув в гавань Феміскіри. Іполита хотіла добровільно віддати пояс Гераклові, але Гера, прийнявши вигляд амазонки, оголосила воячкам, що царицю відвозять. Амазонки в повному озброєнні поскакали до корабля. У бою Геракл убив Іполита, заволодівши поясом [5]. Згідно Аполлонию, Іполита - сестра Меланиппа, яку викрав Геракл, і Іполита віддала тому пояс. За Діодора, Геракл узяв царицю Меланіппу в полон, але відпустив на свободу, відібравши пояс. За Симониду, Ипполитой звали дружину Тесея. Плодом союзу з нею Тесея був Іполит. За мегарской версії, Іполита була сестрою Антіопи, переможена при війні з Афінами, вона бігла в Мегари і померла від горя. Похована в Мегарах. Або Іполита була випадково убита на полюванні своєю сестрою Пенфесілеей.

Або Іполита була випадково убита на полюванні своєю сестрою Пенфесілеей

Деталь метопи (елемент фриза у вигляді квадратних кам'яних або керамічних плит) в Храмі Селинунте. Сицилія, Італія. Крайовий Археологічний музей Палермо
Цікаво відзначити, що могутній Геракл застосував своєрідну бойову техніку в боротьбі зі своєю суперницею - настав їй на ногу і схопив її за волосся.
джерело: Wikimedia Commons

джерело:   Wikimedia Commons

Рельєф, що зображає Геракла і Іполита. Саркофаг в Коне (антична область Іконія, розташована в сучасній Туреччині. Місцевий музей.
джерело: Konya Museum

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация