Боргові цінні папери: види і класифікація

  1. Що таке борговий цінний папір
  2. Види і загальна характеристика
  3. Вексель - коротка характеристика
  4. види векселів
  5. Що таке облігація
  6. переваги облігацій
  7. види облігацій
  8. Інші боргові папери
  9. висновок

В умовах зростаючої фінансової глобалізації все більшого значення набувають ринки боргових цінних паперів. Чим торгують на подібних ринках, і які саме цінні папери вважаються борговими? В умовах зростаючої фінансової глобалізації все більшого значення набувають ринки боргових цінних паперів

Що таке борговий цінний папір

Боргові цінні папери відображають грошові відносини між емітентом і позичальником. Багато компаній мають потребу в залученні стороннього капіталу, але не кожна готова взяти для цих цілей кредит. З іншого боку, існують також потенційні інвестори, готові вкласти вільні кошти в успішне підприємство. Якщо для надання послуг кредитування потрібна спеціальна ліцензія, то для виділення коштів на умовах отримання якогось документа, що підтверджує позику, ніяких дозволів не потрібно.

Боргові цінні папери якраз і підтверджують право їх власника на повернення зазначеної в них суми з урахуванням отримання певної фінансової прибутку. Інвестор, який вкладає свої кошти, в цьому випадку виступає кредитором, а емітент, випускаючи цінний папір, визнає себе позичальником.

Перевагою такого виду цінних паперів є те, що їх можна вважати надійним засобом вкладення капіталу. Навіть якщо підприємство прогорить, його активи «підуть з молотка», а виручені кошти будуть спрямовані насамперед на погашення боргів, у тому числі і підтверджених цінними паперами.

Однак у боргових цінних паперів є і недолік - досить низька прибутковість. Відсотки, отримані по ним, не йдуть ні в яке порівняння з доходами від банківського кредитування. Емітенту вигідно випускати такі папери - адже найчастіше вони набагато дешевше банківських кредитів. Більш того, власники боргових паперів не можуть втручатися в політику компанії, впливати на її управління - це дуже вигідно для емітента, але не завжди добре для інвестора.

Аналітичний облік боргових цінних паперів ведеться з урахуванням їх виду, терміну погашення і інших параметрів.

Види і загальна характеристика

Види і загальна характеристика

Перелік боргових цінних паперів досить різноманітний - одні застосовуються частіше, інші рідше. У цій статті ми розглянемо найбільш вживані. Отже, види боргових цінних паперів:

  • Вексель - випускається відповідно до певною формою. Суттю даного документа є письмово засвідчене зобов'язання векселедавця (боржника) сплатити особі, яка отримала вексель, певну суму після закінчення терміну дії документа.
  • Облігація - цінний папір, що виражає боргове зобов'язання емітента викупити цю Конвенцію після закінчення певного терміну за заявленою вартістю, а в період дії - дає право на отримання заздалегідь обумовлених дивідендів.
  • Казначейське зобов'язання - по суті, та ж облігація, тільки її фінансове забезпечення здійснюється за рахунок бюджетних коштів, а емітентом є держава.
  • Ощадний сертифікат - може випускатися різними кредитними організаціями, так само як і облігація, дає право на отримання дивідендів у період його дії з поверненням інвестованих коштів після закінчення терміну дії договору.

Вексель - коротка характеристика

Як вже було сказано, це одна з найбільш поширених боргових цінних паперів. Це досить специфічний документ, що володіє чіткими характеристиками:

  1. Затверджена форма - в ньому повинні міститися строго певні пункти і реквізити. Найменші відступи від правил можуть стати підставою для визнання векселя недійсним.
  2. Обертаємість - вексель можна передавати з рук в руки необмежену кількість разів, це робить його самостійним інструментом для розрахунків. Відшкодування за векселем отримає той, хто виявиться його останнім законним власником.
  3. Строгість - заборгованості по цьому виду цінних паперів стягуються набагато швидше.
  4. Безумовність - це значить, що до кінця терміну гроші повинні бути повернуті власникові без будь-яких додаткових умов.
  5. Абстрактність - такий цінний папір видається без прив'язки до тієї події (операції), яка послужила підставою для його надання.

види векселів

Давайте розглянемо детальніше ці боргові цінні папери - їх види і особливості.

Перш за все векселі можна розділити на дві основні групи: прості і перекладні. Перші являють собою пряме зобов'язання векселедавця виплатити певну суму до зазначеного терміну. Другі - трохи складніше. перекладної вексель характеризується дуже важливою особливістю - одержувач товару (особа, яка видає вексель) оголошує платником свого боргу третя особа, саме воно згодом і вважається боржником. Для того щоб бути впевненим в тому, що вексель буде оплачений, проводиться акцепт - завірення. Це означає, що третя сторона повинна в письмовій формі підтвердити свою згоду на оплату боргу. Коли такий цінний папір переходить від однієї особи до іншої, на його зворотному боці робиться спеціальна передавальний напис.

Виходячи з ймовірності погашення можна виділити кілька видів векселів:

  • товарний - підтверджує зобов'язання розрахуватися за отриманий продукт в конкретні терміни, може застосовуватися для розрахунків за різні товари або послуги;
  • фінансовий - є наслідком кредитного договору, тобто «продуктом», отриманим за нього, є гроші; зазвичай фінансові векселі охоче використовуються фірмами для збільшення свого оборотного капіталу;
  • дружній - виписується в тому випадку, якщо всі учасники угоди є реальними організаціями / людьми, однак фактично ніякої угоди не проводиться; такі документи оформляються тоді, коли інвестор має дружню фінансову допомогу нужденному підприємству і, в принципі, не розраховує отримати гроші назад;
  • бронзовий - документ, який не має реального грошового забезпечення, застосовується для здійснення шахрайських схем, при цьому один або кілька учасників угоди є вигаданими персонажами.

Що таке облігація

Що таке облігація

Тепер давайте розглянемо ще одні боргові цінні папери - облігації. Це платіжне зобов'язання емітента відшкодувати власникові вартість самого цінного паперу, а також виплатити передбачені відсотки. Повернення коштів здійснюється в строго обумовлений термін, званий датою погашення. Залежно від цього облігації можуть бути:

  • короткостроковими - термін погашення менше 5 років;
  • середньостроковими - від 5 до 15 років;
  • довгостроковими - термін погашення більш 15 років.

За сприятливої ​​економічної ситуації довгострокове розміщення коштів в облігації є більш виправданим.

переваги облігацій

Подібні боргові цінні папери мають ряд незаперечних переваг:

  • економія на обслуговуванні позики - як правило, відсотки за кредитами, отриманими на такий же термін, набагато вище;
  • залучення сторонніх коштів на більш тривалий час - в нинішніх реаліях отримати кредит на тривалий термін для багатьох підприємств є проблематичним;
  • можливість залучення великих інвесторів;
  • збереження капіталу - на відміну від кредиторів, власники облігацій не мають права власності на частину активів.

види облігацій

види облігацій

Як боргові цінні папери облігації можна розділити по типу виплат. Залежно від цього параметра вони бувають купонні і бескупонние (під купоном в даному випадку розуміється% ставка).

Купонні облігації в залежності від відсоткової ставки можна також розділити на кілька видів:

  • постійний купон - всі виплати строго регламентовані, виробляються в певний період часу і по одного разу зафіксованої відсотковою ставкою;
  • змінний купон - незважаючи на те що терміни виплат суворо обумовлені, процентна ставка може змінюватися в ту або іншу сторону;
  • індексовані - процентна ставка коригується щодо рівня інфляції, виплати носять періодичний характер.

постійний купон - всі виплати строго регламентовані, виробляються в певний період часу і по одного разу зафіксованої відсотковою ставкою;   змінний купон - незважаючи на те що терміни виплат суворо обумовлені, процентна ставка може змінюватися в ту або іншу сторону;   індексовані - процентна ставка коригується щодо рівня інфляції, виплати носять періодичний характер

Бескупонная облігація означає, що виплата буде проведена тільки після закінчення терміну дії ЦБ, а процентна ставка дорівнює нулю.

Зазвичай виплати по облігаціях носять чітко регламентований характер і здійснюються після закінчення терміну її дії, однак можуть бути й інші варіанти. Залежно від цього облігації можуть бути:

  • поворотні - держатель має право «здати» облігацію до закінчення терміну дії;
  • відкличні - право достроково викупити цінний папір належить емітенту.

Інші боргові папери

Класифікація боргових цінних паперів неможлива без згадки депозитних сертифікатів і казначейських квитків.

Перші - це письмове свідоцтво, видане банком або іншою кредитною установою, що підтверджує внесення грошових коштів. Такий документ фіксує право вкладника на повернення депозиту з виплатою належних відсотків після закінчення терміну договору.

Другі - підтверджують, що їх власники внесли кошти до державного бюджету і мають право на отримання певного доходу у вигляді щорічних виплат належних відсотків. Другі - підтверджують, що їх власники внесли кошти до державного бюджету і мають право на отримання певного доходу у вигляді щорічних виплат належних відсотків

висновок

На завершення хочеться відзначити, що боргові цінні папери - це не тільки ефективний спосіб отримання додаткових інвестицій, а й непогане капіталовкладення. Випуском подібних паперів зазвичай займаються великі компанії, що мають стабільний оборот і високий кредитний рейтинг, тому такі вкладення цілком надійні.

Чим торгують на подібних ринках, і які саме цінні папери вважаються борговими?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация