Борис Долгов - Єменський криза - Фонд стратегічної культури - електронне видання

Затяжний внутрішню кризу в Ємені, який ускладнився в результаті військового втручання в нього в березні 2015 р ряду арабських держав на чолі з Саудівською Аравією, загрожує надовго порушити мир як в регіоні Аравійського півострова і Перської затоки, так і за його межами. Приводом для іноземного втручання послужили успішний наступ в лютому 2015 р збройних формувань зейдитская руху хусит (1) «Ансар Алла» ( «Сподвижники Аллаха»), захоплення ними столиці Ємену міста Сани, відставка і втеча президента країни Абд рабо Мансура Хаді.

З'явившись в Саудівській Аравії, єменський президент оголосив, що він не має наміру йти у відставку, звинуватив хусит в державному перевороті і закликав Саудівську Аравію надати допомогу в «відновленні законної влади». У відповідь саудівці почали наносити масовані удари по позиціях хусит силами приблизно ста бойових літаків і оголосили про початок військової операції «Буря рішучості». До операції долучилися майже всі (за винятком Оману) держави-члени очолюваного Саудівською Аравією Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) - Катар, ОАЕ, Кувейт, Бахрейн, а також Йорданія, Марокко, Судан. Про підтримку військової операції проти єменських хусит заявили Єгипет і Пакистан.

Дії Ер-Ріяда підтримали США і ЄС. Американські військові радники увійшли в саудівський оперативний штаб з планування військової операції, а розвідслужби США надали інформацію для наведення саудівської авіації на цілі в Ємені. Ер-Ріяд мотивував свої дії тим, що хусит за підтримки Ірану скинули законний уряд, тому необхідне втручання для відновлення скинутої влади і «продовження боротьби з терористичним угрупованнями».

Однак трактування Ер-Ріяд подій в Ємені, м'яко кажучи, не точна.

По-перше, хусит НЕ скидали президента Хаді. Він заявив про свою відставку в результаті конфлікту на переговорах між ним і хусит з питання про федералізацію Ємену. Після втечі Хаді в Аден і фактичного розвалу держави хусит стали створювати місцеві органи влади - народні комітети, які користуються підтримкою значної частини населення на півночі Ємену, де багато сповідують шиїзм (приблизно 40% населення Ємену - шиїти). По-друге, хусит ведуть боротьбу з радикальним угрупуванням ісламізму сунітського угрупованням «Аль-Каїда» Аравійського півострова, вважаючи її своїм головним противником в Ємені, і, відповідно, військове придушення хусит грає на руку «Аль-Каїді». Іран заперечує зі свого боку військову підтримку хусит, але визнає їх політичну підтримку і виступає з рішучим засудженням іноземного військового втручання в Ємені.

Росія в свою чергу устами міністра закордонних справ РФ С.Лаврова заявила, що «необхідно припинити будь-яке застосування сили в Ємені» і «Москва зробить все, щоб не допустити переростання конфлікту в Ємені в протистояння арабських країн та Ірану».

Лаврова заявила, що «необхідно припинити будь-яке застосування сили в Ємені» і «Москва зробить все, щоб не допустити переростання конфлікту в Ємені в протистояння арабських країн та Ірану»

Криза в Ємені можна розглядати як продовження «арабської весни». Рух хусит є однією зі складових давно тліючого протесту, який підігрівався гострими соціально-економічними протиріччями (2), міжконфесійними і міжклановими чварами, а також багаторічним (1990-2012 рр.) Авторитарним правлінням президента Алі Абдалли Салеха і наближених до нього кланів. За угодою, ініційованого РСАДПЗ на чолі з Саудівською Аравією, в лютому 2012 р в Ємені відбулися дострокові президентські вибори, в результаті яких президентом був обраний займав раніше пост віце-президента Абдо Раббо Хаді. При цьому рух хусит і Мирне рух Півдня (МДЮ), що вимагає визнання права на самовизначення Південного Ємену, бойкотували вибори, а згодом неодноразово заявляли, що нова влада проводять проти них таку ж політику репресій, яку проводив режим Салеха.

Рух хусит сформувалося в 2004 р в північно-західній провінції Саада, де хусит виступали за відтворення на півночі Ємену зейдитская имамата, який існував тут майже 1000 років, з 969 року до революції 1962 року народження, яка повалила режим імама Яхьї. У відповідь на репресивні дії єменської влади хусит почали збройну боротьбу з єменської урядовою армією. З 2009 року авіація Саудівської Аравії регулярно наносила удари по базах хусит, які називають себе борцями з корумпованим режимом і соціальною несправедливістю. Хусит заявляють, що вони захищають свою релігію - зейдізм (гілка шиїзму) від експансії сунізму, підтримуваного єменської верхівкою, яка діє в інтересах Саудівської Аравії і США. Єменська влада і Ер-Ріяд вважають хусит терористичним угрупуванням, що користується підтримкою Ірану. Самі хусит, як і Тегеран, це заперечують.

Ситуація в Ємені ускладнюється клановим і міжплемінних протиборством, в яке втягнуті, зокрема, Конфедерація племен Хашид на чолі з видатним політичним діячем і членом парламенту шейхом Хусейном Аль-Ахмар і угруповання генерала Алі Мохсена аль-Ахмар, що відкололися від єменської армії. У свою чергу на півдні Ємену сформувалися радикальні сили, що вимагають створення незалежної держави Південний Ємен. Така вимога історично обумовлене наявністю протягом досить тривалого часу на території Ємену двох держав - Північного і Південного. Причому якщо Північний Ємен завжди був оплотом ісламської релігії, то Народна демократична республіка Південний Ємен з моменту завоювання незалежності і до об'єднання Ємену в 1990 р проводив політику соціалістичної орієнтації.

На півдні Ємену суспільство більш структуровано в порівнянні з північчю. Тут був вище рівень освіти населення, існували світські суспільно-політичні організації, в тому числі діюча до теперішнього часу Єменська соціалістична партія. Однак після об'єднання Ємену його керівництво взяло курс на обмеження прав жителів півдня, домагаючись переважання представників Півночі в бізнесі, політиці, військовій сфері. Багато офіцерів-південці були звільнені з армії і правоохоронних органів з мізерною пенсією. Природне невдоволення призвело до виникнення досить сильного сепаратистського руху, яке суворо придушувалися владою. Крім цього в країні діють радикальні ісламістські сили, що володіють значним впливом. Їх збройні угруповання, пов'язані з «Аль-Каїдою», контролюють частину території країни, в тому числі в південній провінції Абьян.

У цих умовах рух хусит «Ансар Алла» зуміло перетворитися до 2014 року в домінуючу політичну силу в Ємені.

Після втечі президента Хаді в Саудівську Аравію і його призову до іноземного збройного втручання в Ємені склалися досить суперечливі політичні альянси. Колишній президент Алі Абдалла Салех, якого підтримує частина армії і служб безпеки, і його син, який очолює Національну гвардію, фактично виступили на стороні хусит. На саміті Ліги арабських держав (ЛАГ), скликаному після початку військової операції Саудівської Аравії, Салех поклав на Ер-Ріяд відповідальність за «кожну краплю крові, пролиту в Ємені». У свою чергу президент Хаді, виходець з півдня, знайшов певну підтримку у руху за створення незалежної Південного Ємену. Тим часом арабська коаліція на чолі з Саудівською Аравією в перші дні квітня продовжувала нарощувати удари своїх ВПС і по позиціях хусит, і по об'єктах економічної інфраструктури країни, в результаті чого загинули десятки мирних жителів, в тому числі діти. Військові кораблі коаліції намагаються блокувати узбережжя Ємену.

Цілі військової операції Саудівської Аравії в Ємені обумовлені страхом повного захоплення влади в цій країні хусит і експорту підтриманої Іраном хусітской революції в Саудівську Аравію. Обстановка ускладнюється тим, що населення саудівської Східній провінції, що межує з Єменом, представлено в основному шиїтами, не раз виступали проти правлячої саудівської династії. Побоюються в Ер-Ріяді і можливого перекриття хусит Баб-ель-Мандебської протоки, через який йде саудівська нафта. Зацікавленість США в придушенні хусит в Ємені і створенні там просаудовского режиму обумовлена ​​планами Вашингтона щодо послаблення Ірану, що цілком відповідає і ізраїльським інтересам.

Зацікавленість США в придушенні хусит в Ємені і створенні там просаудовского режиму обумовлена ​​планами Вашингтона щодо послаблення Ірану, що цілком відповідає і ізраїльським інтересам

У свою чергу, руйнування державності в Ємені, до якого може привести продовження саудівської агресії, як і ослаблення Ірану , Спричинить посилення радикальних ісламістських угруповань, пов'язаних з «Аль-Каїдою» і готових поширити свої атаки далеко за межі регіону Близького Сходу.

(1) хусит - послідовники шейха Абд аль-Маліка аль-Хуси, які сповідують зейдізм (гілка шиїтського толку ісламу).

(2) Ємен - одна з найбідніших арабських країн. 40% її 20 мільйонного населення живе за межею бідності, безробіття сягає 35% (серед молоді понад 50%), половина населення неписьменна.

Фото: ibtimes.co.uk

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация