Борис Титов: «Ми за те, що« Крим наш », і за сильну політику»

28.03.2016

Як прокремлівські ліберали не захотіли мати нічого спільного з італійської Cosa Nostra

У минулі вихідні в Москві «Правое дело» перетворилося в «Партію зростання». Бізнес-омбудсмен Борис Титов вважає, що у його нового проекту є шанс набрати на виборах в Держдуму від 5 - 10%. Про те, хто є цільовою аудиторією, які шлях і програма, чому і як вибирали нову назву, а також навіщо з ними в коаліції виявилися Оксана Дмитрієва та Іван Грачов, читайте в докладному репортажі «БІЗНЕС Online» з партійного з'їзду.

«ПАРТІЯ, ЯКА ПРЕДСТАВЛЯЄ СЕРЕДНІЙ КЛАС СУСПІЛЬСТВА»

Цієї суботи партія «Правое дело» перестала існувати. На її місці утворилася «Партія зростання». Такі радикальні зміни відбулися з подачі федерального уповноваженого з прав підприємців Бориса Титова, який в останній день лютого очолив партійну струкртуру. Власне, сам він ще в 2008 році був одним з її засновників спільно з Георгієм Бовт і Леонідом Гозманом. І ось тепер Титов вирішив повернутися в політичне поле, але вже в докорінно оновлену партію, але зі збереженням її ліберальної орієнтації. А фігура лідера демонструє близькість структури до Кремля, який, судячи з усього, нічого не має проти появи в парламенті подібних сил, що займають конструктивну позицію по відношенню до влади.

З'їзд відкрили показом мультфільму середини 2000-х років про Хрюна моржеву і Степана Капусту. «Майже те ж саме, крім одного. Степан каже Хрюнов: «Що ти, свиня, будеш робити, якщо нафта подешевшає?» Тоді ще всі жили в старій парадигмі, нафта росла, все було в майбутньому. Всі сподівалися, що все буде добре найближчі роки, але, на жаль, цього не сталося. Наша держава ці 10 років не використовувало для диверсифікації економіки. В результаті сьогодні нафта подешевшала, все стає в економіці під великим серйозним питанням », - нагадав Титов, піднявшись з місця. На сцені на звичайних стільцях, виставлених в два ряди, його оточили партійні соратники. Виходила досить камерна обстановка, тим більше велика частина просторого конференц-залу МГИМО, де і проходило настільки важливі збори, пустувала.

У цій атмосфері «для своїх» Титов продовжував нагадувати (а може, для когось це стало новинкою), кого представляє їхня партія, ким є вони самі. «Ми партія, яка представляє середній клас суспільства. Ми люди, які активні, професійні, які думають. Таких людей в нашому суспільстві багато. Ми оцінюємо середній клас в 10 - 15 мільйонів чоловік в країні. Найактивніша частина суспільства. Ці люди в 90-е, ще на зорі демократії, ходили реально голосувати, ходили на мітинги, стояли і захищали Білий дім », - розповідав він.

За відчуттями кореспондента «БІЗНЕС Online», більшість в залі складали люди середнього віку, які в ті вже далекі 90-е дійсно тільки починали доросле життя. Але, як запевнив Титов, «багато в чому розчарувалися», перестали займатися політичною роботою, «зникли в своїх нірках» і просто працювали, просто жили, просто вели бізнес. «Не ходили ні голосувати, ні вибирати», - додав бізнес-омбудсмен.

«А тепер вирішили, що вибрати треба б їх самих», - подумалося нашому кореспонденту. Титов, ніби прочитавши ці думки, продовжив: «Сьогодні наші робочі місця під загрозою, сьогодні вся країна під загрозою, - звучало це страхітливо, але бізнес-омбудсмен швидко змінив тон. - Ми вирішили все-таки створювати партію. Сьогодні треба знову йти в політику, тому що треба міняти економіку. Нам потрібна нова економіка, конкурентна, що не старих відсталих сировинних компаній, потрібна активна жива економіка мільйонів людей з підприємницькою ініціативою, енергією конкуренції. Нам потрібна економіка тисячі промислових підприємств, агрокомпаній, інноваційних геніїв. Потрібна економіка, яка базувалася б на справедливій, чесної, ефективної соціальної системі. Нам потрібне зростання. Все має бути підпорядковано росту ». Такі економіка і політика, природно, аж ніяк не в'яжуться з реалізованої урядом і ЦБ політикою, проти якої вже не раз повстає не тільки Титов, а й все ділове співтовариство. Але віз, як відомо, і нині там.

«НАЙБІЛЬШОЇ ВАЖЛИВОЮ Є ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА»

Від економіки Титов перейшов до політики, оголосивши гаслами маніфест своєї нової партії, яка, треба зауважити, в ті хвилини поки ще була старою (тобто за зміну назви ще не голосували): «Ми за політичні свободи теж, за свободу вибору для себе, як і політичного вибору! Ми за свободу їздити, переміщатися. Для нас ідеал - світ без кордонів. Ми за свободу інформаційного простору, ми за свободу інтернету ».

І тим не менше найважливішою все-таки залишалася для партії економічна свобода (не дарма ж «Правое дело» позиціонував себе як захисників МСБ). «Найважливішою є свобода економічна, свобода працювати і заробляти, свобода робити», - заявив Титов. З усього вже сказаного він вивів, нарешті, національну ідею - зростання нової конкурентної сучасної економіки заради зростання добробуту кожного громадянина. А ще недавно Володимир Путін заявляв, що ніякої іншої національної ідеї, крім патріотизму, і бути не може ... Але в партії Титова її позначали інакше.

Більш того, є у них ще й свій «шлях», і програма «Економіка зростання», підготовлена ​​столипінської клубом. Вперше цю програму представили на інвестиційному форумі в Сочі у вересні минулого року. Через те, що там же досить довго виступав радник президента РФ Сергій Глазьєв, багато інтерпретували це як те, що саме він і був головним ідеологом. Уже пізніше сам Тітов на зустрічі з журналістами звертав особливу увагу, що «Економіка зростання» писалася колективом авторів, але головним ідеологом був голова ради директорів інвестиційної компанії «Єврофінанс» Яків Миркин, який теж сидів на сцені, але, судячи з усього, в партію поки не вступив, принаймні, серед членів генради і федеральної політради він на сайті на значиться.

4,5-хвилинний відеоролик з основними ідеями «Економіки зростання» теж показали. «Це погляд підприємців, які вміють заробляти гроші і кожен день стикаються з економічною реальністю і економістами, які можуть оцінити ситуацію з боку», - говорив приємний чоловічий голос в презентації. Далі він розповідав про те, що російська економіка сьогодні «в системній кризі», причому перший дзвіночок пролунав ще в 2011 році, коли ціни на нафту були високими, а темпи зростання ВВП «лякаюче повільними». «Вихід із системної кризи тільки один - країні потрібна нова економіка, економіка зростання», - напирав голос ще впевненіше і продовжував коментувати динамічно змінюються слайди.

«Економічна тема складна, складно говорити простою мовою про дуже непрості речі. Яків Мойсейович стояв біля витоків програми », - Титов представив усім Миркина, очевидно, сподіваючись, що той зараз розповість про свою програму людською мовою. Очікування не виправдалися, економіст говорив своїм професійною мовою ще довше, ніж йшла презентація. «Бачите, це дуже складна справа - економіка, в двох словах не опишеш», - перервав його Титов.

«ПАРТІЯ ЗРОСТАННЯ» ІСНУЄ!

«Ми знаємо, як йти далі, щоб кликати за собою людей. Для того, щоб кликати за собою людей, ми повинні сьогодні правильно будувати партію, ми повинні стати ефективним дієвим інструментом, щоб перемогти, пройти в Держдуму і стати однією з парламентських партій країни », - продовжив бізнес-омбудсмен. Очевидно, він вважав, що ні зі старою назвою, ні зі старими логотипом і символікою в парламент країни не потрапити. Тому і був затіяний ребрендинг. В результаті жовто-чорні смужки змінилися біло-блакитним логотипом зі стрілочкою, указующей убік і вгору, а «Правое дело» перетворилося в «Партію зростання».

Заступник лідера партії Тетяна Марченко у своєму виступі розповіла про еволюцію назви. Якщо в 2008 році назва точно відображало ідеологію і місце партії на політичному ландшафті Росії, то до 2016 року назріла пора змін. «Йшли роки, змінювалися лідери, а з ними ідеологія« Правого дела ». Партія дорослішала, набиралася досвіду і до виборів 2016 року підійшла в черговий раз оновленої і окриленої, - пояснила Марченко. - У нове життя з новою програмою і новими амбітними цілями, а також новими лідерами, які прийшли не тільки з правого флангу, партія повинна вийти з новим ім'ям, з новим сучасним брендом ».

Спочатку хотіли взяти за основу вже розкручену назву «Ділова Росія», але відмовилися. «Партія - це не одна« Ділова Росія », в той момент вже приєдналися і« ОПОРА », і ТПП, і АСИ, і ряд інших ділових організацій», - пояснила заступник Титова. Далі з'явилася ідея обізвав «Нової партією». «Але дуже скоро стало зрозуміло, що смислового навантаження немає, немає ідеології», - відкинула варіант Марченко.

Наступне назву «Наша справа» «два дні подобалося», поки не зрозуміли, що це ж Cosa Nostra. Ймовірно, з італійською мафією нічого спільного мати соратникам Титова не хотілося. Тоді придумали варіант «Люди справи». «Знову ж сигналу в суспільство ніякого немає», - додала Марченко. Нарешті, після довгих роздумів з'явилося складну назву зі складною символікою «Правое дело - партія зростання». На екрані в цей час з'явився якийсь складно влаштований символ, що відсилає кудись до плакатів часів «Вікон ЗРОСТАННЯ». «Пішли шляхом спрощення. Створюючи нове, ми хотіли виглядати не такими, як усі », - пояснила заступник лідера партії. У підсумку залишилася тільки друга частина складного назви - «Партія зростання».

Над новою символікою «Партії зростання» працював британський дизайнер Майкл Вульф. «Чим простіше емблема, тим краще вона запам'ятовується. Сучасне і переконливе бачення майбутнього », - зазначила Марченко. У скільки обійшовся дизайн нової партії, Титов в бесіді з журналістами не став уточнювати, пославшись на комерційний договір, однак зауважив, що часом вітчизняні дизайнери виявляються дорожчими зарубіжних.

- Можна міняти кольори: білий фон і синій логотип, стрілка на тлі неба - це прапор. Подобається вам? Ні? - поцікавилася Марченко.

- Блакитний колір ... щось сумнівно, - вставив сидів перед нашим кореспондентом делегат, але його ніхто не почув. А він в результаті проголосував за, як і всі майже, крім двох чоловік.

Але перед цим історичним моментом слово попросив попередній лідер іде у минуле «Правого дела» В'ячеслав Маратканов. «Я думаю, що стара назва« Правое дело »назавжди залишиться в наших серцях, воно буде з нами, - пафосно і, здавалося, з хвилюванням говорив він. - Але будь-яка дорога починається з першого кроку. Зараз ми робимо перший крок. У будь-якому випадку наше діло праве і перемога буде за нами ».

- Партія «Правое дело» йде в історію, але ця історія разом з нами, - підбадьорив його Титов.

Проголосували.

- «Партія зростання» існує! - урочисто оголосив її лідер.

«Все найгірше, ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ, УХВАЛЮЄТЬСЯ В РОСІЇ»

Далі Титов запропонував поговорити конкретно по кожному напрямку, яке в «Партії зростання» курирують окремі люди. Наприклад, відомий своїми жорсткими висловлюваннями бізнесмен Дмитро Потапенко відповідає за малий і середній бізнес. Нагадаємо, що ще в середині тижня він виступав на московському економічному форумі, організованому Костянтином Бабкіним з «Партії справи», а вже в кінці тижня значився в політраді «Партії зростання». «Постараємося бути послугою або, я не побоюся цього слова, товаром, який буде затребуваний на виборчому полі», - запевнив він присутніх. У своєму виступі Потапенко нарікав на те, що Росія як сиділа, так і сидить на «нафтовому колі». «Ми там красиво облаштувалися, всіх все влаштовує. Це не влаштовує малий і середній бізнес і тих, хто не входить в логотипи з ведмедиками », - оголосив підприємець.

За аграрний сектор в партії відповідальний голова правління «Союзмолоко» Андрій Даниленко, який зізнався, що ніколи ні в якій партії не перебував. «Я хочу бути впевненим в тому, що я роблю все, що можливо, щоб на державному рівні приймалися рішення, які будуть допомагати мені і таким, як я, працювати і розвиватися», - мотивував він своє рішення. В цілому ж Даниленко вказував на те, що аграрний сектор в Росії самий «недоосвоєння ресурс». «У нас колосальний потенціал зростання. Ми можемо виробляти продовольства в четвре рази більше, ніж виробляємо на сьогоднішній день. Можемо не тільки себе забезпечувати, але можемо бути найбільшим постачальником продовольства в світі », - обіцяв він.

- Наше сільське господарство зерном замінить нафту, і все буде тоді залежати від експорту зерна, - пожартував Титов.

- З нафтою ми не можемо впливати на ринок, а з продовольством багато що можемо робити, - серйозним тоном відповів президент групи компаній «Амбіка-агро», голова російсько-єгипетського ділової ради Михайло Орлов.

Інновації в «Партії зростання» курирує інтернет-омбудсмен Дмитро Маринич, який упевнений, що одними тільки технологічними законами можна стимулювати енергійних і інноваційних фахівців прагнути в країну. Але! «У Росії склалася дуже чітка вертикаль влади. Жодна країна не може так швидко прийняти закон, як в Росії. У технологічному плані закони залишають бажати кращого, - обурювався він. - Все найгірше, що можна зробити, приймається в Росії. Основне, що дозволить стимулювати інноваційний процес, не приймається. Росія досі живе в телефонне право, закони, що регулюють інтернет, були прийняті 50 - 70 років тому ». Своє завдання в партії Мариничев бачить в тому, щоб створити закон по кіберпростору, стимулювати інфраструктуру, стимулювати активних, розумних, підприємливих людей, які будуть прагнути до Росії, щоб реалізувати себе.

«МИ ЗА ВСІХ, ХТО ХОЧЕ ЗРОСТАТИ»

На майбутні у вересні вибори в Держдуму «Партія зростання» має намір висуватися в коаліції. Поки блокову угоду укладено лише з «Партією професіоналів» колишніх есерів Івана Грачова і Оксани Дмитрієвої. Тому їх поява на з'їзді аж ніяк не було випадковим. Оксану Генріхівни Титов представив як найкращого фахівця в соціальній політиці.

«Кумир дуже багатьох - Євген Максимович Примаков, який очолював ТПП, нас збирав і напучував:« Ми за бізнес, коли інтереси бізнесу збігаються з інтересами народу. Але якщо інтереси бізнесу суперечать інтересам народу і суспільства, то ми за народ ». Я думаю, що це повинно стати гаслом, метою і основною ідеологією нашої політичної коаліції », - заявила зі сцени Дмитрієва, ніж заслужила оплески залу.

На її думку, «Партія зростання» повинна дати абсолютно всім «альтернативу і стимул до розвитку, світло в кінці тунелю». «Ми за всіх тих, хто хоче рости. Ми всім повинні дати цю перспективу », - чітко говорила вона. Ще раз зал аплодував Дмитрієвої, коли вона міркувала про те, що якщо реформа ефективна і вдала, то вона і популярна. «Ми партія тільки популярних реформ!» - оголосила депутат.

При цьому вона звернула увагу, що ідеологія правих в народній свідомості вже давно викликає негативні асоціації, але і тут вона бачить вихід. «Ми повинні перемагати з моральних позицій. Лібералізм і праве ліберальний напрямок в суспільній свідомості стало синонімом аморального цинізму. Моральний зростання, коли перемагає, геніальний, найсильніший, найбільш талановитий, найбільш ефективний. Так ми повинні перемагати! »- закінчила Дмитрієва.

- Якщо з нами такі політики, то ми переможемо, - оголосив Титов.

«Я НЕ ВИКЛЮЧАЮ УГОДИ НІ З ОДНІЄЇ ПАРТІЄЮ»

Тепер головна мета партії - пройти в Держдуму. На більшість в парламенті Титов не надіється, хоч і визнає, що боротися за це треба. «Поки наша аудиторія - середній клас нашого суспільства - дуже слабка. Неможливо розраховувати, що нас підтримає абсолютна більшість », - зазначив він. Проте бізнес-омбудсмен впевнений, що навіть невелика присутність в нижній палаті дозволить «Партії зростання» стати ефективною. «Я впевнений, що та нова Дума буде поступово ставати все менш сировинної», - позначив він головне завдання своєї партії, звичайно, якщо та все-таки пройде до парламенту. При цьому більш глобальна мета нового політичного об'єднання - «відновлення довіри людей до ринку, демократії, капіталізму з людським обличчям».

Щоб збільшити свои шанси на потрапляння до Держдума, «Партія зростання» готова вступаті в коаліцію з іншімі політічнімі об'єднаннями. «Я не віключає догоди з жодною партією, яка Виступає на правому фланзі, - заявивши Титов Журналістам. - например, «Громадянська платформа». Ми можемо вести переговори з усіма партіями, даже з такою, як «Яблуко», но це поки только ідея, ніякіх переговорів поки немає. Але ці переговори повинні бути на базі нашої «Економіки зростання», підходу до розвитку країни з точки зору політики. Ми за те, що «Крим наш» і за сильну політику. Якщо «Яблуко», наприклад, скаже, що «Крим наш», а по економіці ми досить близькі, тоді ми можемо домовлятися з будь-якою політичною силою ».

А ось своїм основним конкурентом на виборах Титов бачить насамперед КПРФ. «Комуністи реально завойовують все більше і більше голосів від підприємців. У цьому сенсі ми хочемо їм сказати: «Не вірте». Вони можуть їм зараз красиво пісні співати, а потім, коли прийдуть до влади, відразу підвищать податки, зроблять все, щоб підвищити пенсії і зарплати, щоб було добре тільки працівникам, але ніяк не підприємцям, які несуть на собі основний тягар всіх проблем » , - позначив свою позицію бізнес-омбудсмен.

Крім них конкуренти «Партії зростання» - все ті, хто працює з тією ж цільовою аудиторією. Серед них Титов назвав «Яблуко,« Парнас »,« Партію справи ». Але з усіма учасниками Договору Титов готовий укласти угоду за умови визнання ними «Економіки зростання». «Якщо підтримають нашу ліберальну програму, то в цьому випадку у нас є привід для об'єднання», - додав він.

На даний момент свої шанси на виборах бізнес-омбудсмен оцінює, на відміну від багатьох політологів, досить оптимістично. «Ми оцінюємо шанси як дуже високі, більше 10 відсотків», - запевнив він нашого кореспондента. З ним погодився і Даниленко: «Я вважаю, шанси дуже хороші. Той сегмент, на який партія орієнтується, дуже пристойний. Від 5 до 10 відсотків сегмент електорату на сьогоднішній день. Треба достукатися і переконати, що це люди, які можуть відображати інтереси »

У список генради партії на сайті включений президент КК «Центр мікрофінансування» Павло Сігал У список генради партії на сайті включений президент КК «Центр мікрофінансування» Павло Сігал

Так само позитивний в оцінці перспектив і Грачов, який переконаний, що така партія потрібна. «Я думаю, всі шанси є пройти ... Партія стабільності, порядку, чиновників, які спочатку заточені, щоб віднімати і ділити, забезпечує гарантовано застій, якщо ця партія не збалансована якоюсь силою, яка говорить, що ми будемо ростити країну. Вона потрібна. Звідси, на мій погляд, якщо країна правильно усвідомлює потребу, а партія зуміє цю думку довести, я думаю, що абсолютно реально подолати 5 відсотків », - поділився він своїми думками з нашим кореспондентом.

На сьогоднішній день, як заявив Титов, регіональні відділення створені практично у всіх суб'єктах країни, в тому числі і в Татарстані. «БІЗНЕС Online» вже писав про те, що в республіці поки нечисленне відділення «Партії зростання» очолив ректор недержавного Інституту соціальних і гуманітарних знань Олександр Пономарьов. Так само активно працює в цьому напрямку в Татарстані президент «Алмаз-Холінга» Флун Гумер, який входить до федерального політраду «Партії зростання». Крім того, в список генради партії на сайті включений президент КК «Центр мікрофінансування» Павло Сігал. До слова, останній ще в кінці 2012 року заявив, що залишатися в партії «безглуздо», так як вона «деградувала». З'ясувати мотиви повернення Сігала в «Партію зростання» кореспонденту «БІЗНЕС Online» не вдалося. Напередодні на телефонний дзвінок бізнесмен не відповів.

Степан каже Хрюнов: «Що ти, свиня, будеш робити, якщо нафта подешевшає?
Подобається вам?
Ні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация