Борисов - місто з секретом


Зустріч з читачами в Борисовской центральній районній бібліотеці імені І. Х. Колодеева.


Коли Борисовський поміщику і меценату Івану Хрисантович Колодееву запропонували передати його унікальну бібліотеку про війну 1812 року в Москву, в майбутній історичний музей, колекціонер зізнався: важко розлучатися з раритетами. Йому пообіцяли, що бібліотека буде зберігатися в особливому приміщенні, де на вічні часи стане носити ім'я дарувальника, і там же розмістять його портрет маслом. Дарування відбулося. Але, як і відчував Іван Хрисанфович, музей створений не був. Після революції збори було повернуто в Білорусь. Проблема: на книгах немає екслібрисів, їх приналежність Колодееву досі визначають співробітники Національної бібліотеки.

Але ось переді мною втілення мрії мецената: експозиція книг і артефактів на тему наполеонівських воєн в бібліотеці імені І. Х. Колодеева, і портрет маслом тут же.

земляки

В Борисовський центральну районну бібліотеку імені І.Х. Колодеева я приїхала на зустріч з читачами. А їх сюди щодня по півтисячі людей приходить! Та й бібліотека - цілий холдинг: сім філій в місті, двадцять п'ять - в районі. Директор, Галина Михайлівна Слесаренко, вона ж депутат Борисівського райради, розповідає - є навіть бібліотека-музей народної творчості та побуту в селі Леонова. Самі жителі збирали експонати:

- Це земляки в кращому сенсі цього слова, які об'єдналися навколо своєї бібліотеки. Щороку допомагаємо їм проводити зустрічі односельчан, які приїжджають з усіх кінців землі. Нещодавно до 130-річчя села вийшла книга, яка так і називається - «Земляки». До неї увійшли спогади 28 жителів села, звідки родом, до речі, міністр інформації Лілія Ананіч: її батько був там директором школи, мати - учителем.

Фарби та полотна

У персональній галереї Валерія Шкарубо.

Мої шляхи майже перетнулися з художницею Оксаною Аракчеєва - в бібліотеці готувалися прийняти її виставку. А ось в залі - портрети історичних персонажів недавно пішов з життя борісовчаніна Миколи Рудого. Всі герої, кажуть, один в один схожі на нього: і князь Борис, і Франциск Скорина. Вусаті, блакитноокі ... А знаменитий художник Валерій Шкарубо присутній в бібліотеці цілої персональної галереєю! Валерій Федорович - теж з Борисова, нині почесний громадянин. Однокласники згадують: був білою вороною ... Школа у військовому містечку, всі хлопчики мріють бути військовослужбовцями, один Валерій - художником.

- Валерій Федорович стримав слово, дане на відкритті галереї, - підводить мене до полотен з дивно промальованим пейзажами екскурсовод Галина Глібова. - Щороку в день свого народження він обіцяв привозити свою роботу. Коли відкривалися рік тому, у нас було тридцять робіт, зараз тридцять одна.

наполеонівські скарби

Перше, що запам'яталося на в'їзді в Борисов, - вивіска магазину «Скарб Наполеона». Це бренд Борісовщіни, саме тут проходили легендарні битви, на Березині залишилися наполеонівські скарби, які шукають досі. Мені подарували книжку місцевого історика, співробітника краєзнавчого центру бібліотеки Олександра Балябіна «Борисов, Березина ... Остання надія Наполеона». Створюється тут і справжній музей війни 1812 року. Колекція Колодеева на цю тему була найбільша в Європі - більше, ніж у принца Луї Бонапарта. У Борисові з неї не залишилося нічого. Але бібліотека вирішила наслідувати приклад людини, чиє ім'я носить. Експонати збирають самі співробітники, щось дарують колекціонери ... Тут проводять щорічні Колодеевскіе читання, співпрацюють з Центром Наполеонівських досліджень Франції. Хто знає - може, і зберуть раритетів не менш, ніж Борисовський поміщик?

У створюваному музеї війни 1812 року.

Кров і попіл

А якось за участю громадської єврейської організації «Світло менори» на зустрічі, присвяченій Голокосту, пройшла в бібліотеці незвичайна презентація - книги про історію Мінського гетто «Точка». Її автор - заступник директора бібліотеки Олена Подкатік:

- У Мінську я випадково потрапила на вулицю Раківської. Мене вразило, як там тихо в порівнянні з галасливою Немиги. Побачила старий двоповерховий будинок, звідки все переїхали, залишилася жити одна бабуся. Будинок запущений, страшний ... кішками пахне ... Ми поїхали, але та бабуся мене «зачепила». Я півроку ходила і представляла її долю. Що вона бачила? Скільки трагедій? Знайшла документальні свідчення про Мінськом гетто, вони і лягли в основу книги.

В Старо-Борисові є пам'ятник загиблим євреям

- Мені бабуся розповідала, як фашисти великою колоною гнали євреїв на розстріл ... - схвильовано пригадує Галина Слесаренко. - Потім всі будинки на вулиці Енгельса залишилися порожніми. Наша сім'я теж ховала одну єврейську дівчинку, в землянці, за городами. Бабуся мало про це розповідала, імені дівчинки не знаю. Дружно жили, намагалися рятувати сусідів. Бабка моя говорила - так давно все тут живемо, напевно, у всіх кров перемішана.

Жити. Радіти. Пам'ятати.

Духовно-просвітницький центр бібліотеки був створений вперше в країні з благословення митрополита Мінського і Слуцького Філарета. А за вікнами - місце, де був фашистський концтабір для військовополонених. Галина Слесаренко згадує:

- Полк зв'язку став проводити роботи і знайшов велику кількість поховань. Це шталаг № 382. Провели конференцію про його історії, а в фондах знайшлася книга «Між життям і смертю» татарського письменника Набі Даулі, в'язня цього табору.

Зараз в залі бібліотеки проходить виставка дитячих робіт на тему крашанок. Що тільки не використовували в якості матеріалу вундеркінди! Без підказки не здогадалася б, що ось ці блискучі позолочені композиції - зі звичайних макаронів. А є з гречки, кавових зерен, бісеру та глини, паперу та ниток ... Коли піднімаєш газу від цього різнобарв'я, бачиш за вікнами сквер зі строгими деревами і пересічними доріжками. Місце, де був шталаг. І в цьому правда життя: вона триває і завдяки чиїмось жертвам, чиїмось самовідданою працям, і завдяки тому, що хтось зберігає про них пам'ять.

Автор публікації: Людмила Рублевская.

джерело: СБ - Білорусь сьогодні

Хто знає - може, і зберуть раритетів не менш, ніж Борисовський поміщик?
Що вона бачила?
Скільки трагедій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация