Боротьба за святе місце: Патріарху Філарету дуже потрібен офісний центр на святих руїнах

"Подання закінчено. Публіка встала. Пора одягати шуби і повертатися додому. Озирнулися. Але ні шуб, ні будинків не виявилося". Цей міні-розповідь Василя Розанова цитує в чудовому фільмі "Діна" його героїня Діна Герцрікен - одна із захисників старого Києва від незаконної забудови.

До сучасного Києву, де жменька людей намагається домогтися дотримання порушуються суцільно законів, напариваясь на байдужість або апатію переважної більшості місцевих жителів, ця розповідь померлого від інсульту в 1919 році російського літератора вже стає страшною реальністю.

Десятинний провулок

Діна Герцрікен, вчений-фізик і дочка радянського професора, живе в будинку № 7 на Десятинному провулку в Києві: сюди її сім'я вселилася після війни, коли відновлене після удару бомби старовинна будівля віддали працівникам Інституту фізики. Навпаки розташовувалися розкішний сад і садиба дворянського роду Слєсаревський - Діна пам'ятає останнього його представника.

"Останній Слєсаревський був дуже відомим ветеринаром. Він помер в 56-му році - старий був, нещасний, - згадує вона. - Його батько створив тут маленьку ферму - на три-п'ять корів. Сири з цієї ферми посилалися на конкурси в Нормандії, де займали призові місця. Потім вони заснували щось на зразок маленького заводу дитячого харчування, і на двоколці розвозили по домівках замовників керамічні пляшечки з пробками і написом "Дитяче харчування доктора Слєсаревський". Нічого не вціліло. за радянської влади вони збідніли - їм належав тільки шматок будинки, який тут стояв: три кімнати, підвал, сад. Коли Хрущов був главою УРСР, йому показали, що є такий знаменитий ветеринар, працює в зоопарку, і що у нього є сад з неймовірними рослинами. При Хрущові сад не чіпали. Ванда Василевська брала у Слєсаревський саджанці і жодного разу не заплатила: кожен раз говорила, що гроші забула взяти ".

Садибу знесли і сад викорчували перед святкуванням 1500-річчя Києва - сенс зробленого так ніхто і не зрозумів.

З вікна кухні у Діни відкривається вид на величезний будинок історичного музею, проектувати її двоюрідним дядьком Йосипом Каракіса.

Будинок № 7 з будівлею музею з'єднує знаменита Пейзажна алея - сьогодні це одне з кращих місць, куди кияни можуть прийти з дітьми і де люблять гуляти туристи. Це результат роботи скульптора Костянтина Скретуцького, профінансованої київським бізнесменом Володимиром Колінько. Ще недавно на місці Пейзажки був котлован для майбутньої висотки МЗС: відвоювати це місце, на вулицях в і судах, активістам, серед яких були юрист Марина Соловйова, відомий громадський активіст Ігор Луценко, і Діна Герцрікен, вдалося тільки в 2012 році.

"Тут бабульки ходять. Одна каже:" Ви знаєте, яка тут аура? Я доторкнуся до цього кота (одна з робіт Скретуцького. - "ОстроВ"), і мені через пальці втікають сили. У цього кота не дев'ять життів, у цього кота багато життів. І він щедро ними з нами ділиться ". Мені тоді було 61 рік, а бабулька була мене порядно старше - під все 80. Але вона знала модне слово" аура ", - жартує Діна.

Енергетика в цьому місці дійсно неймовірна. Незважаючи ні на що. Поки що…

Ділові люди в рясах

Поруч з будинком № 7, за адресою Десятинний провулок, 5д, стояв одноповерховий будиночок середини 19 століття, що належав протоієрею Павлу Підвисоцького - настоятелю Андріївської церкви. На початку нового тисячоліття Кіевосовет передав його Української православної церкви Київського патріархату "на обслуговування", "в рамках реституції" (такі підстави називає УПЦ КП, хоча поняття реституції в українському законодавстві немає, а вдома на Десятинному провулку ніколи не належали Церкви).

За словами Діни, зустрінуті нею біля будинку Підвисоцького служителі церкви обговорювали створення в ньому Музею побуту священика. Однак по давно прийнятої в Києві "традиції" будівля пустувала з дня передачі Київському патріархату ще п'ять років, дійшовши до стану повного занепаду. У 2008-му його позбавили охоронного статусу, 2012-му - знесли. Раніше та ж доля спіткала флігель за адресою Десятинний провулок, 3.

Раніше та ж доля спіткала флігель за адресою Десятинний провулок, 3

Будинок протоієрея Підвисоцького (фото з архіву Діни Герцрікен)

На розчищеному таким чином майданчику археологи знайшли залишки фундаментів палацу князя Володимира - хрестителя Русі, будівельника першої російської церкви - Десятинної, яка була зруйнована монголо-татарами в 1240 році, і чиї фундаменти розташовані якраз між Історичним музеєм і Десятинним провулком. Тобто, за всіма історичними, культурними і просто моральним мірками ця земля безцінна не лише для українців, а й, як мінімум, для росіян, білорусів, литовців ... Це територія буферної зони ЮНЕСКО та кількох історико-культурних заповідників державного значення, то тобто, має навіть не один особливий охоронний статус.

Але УПЦ КП знадобилося саме тут, якраз на території княжого палацу, побудувати великий офісний центр з майстернями, готелем і, як подейкують, навіть підземним паркінгом.

Хрестителю не дали "воскреснути"

Уже кілька місяців на території будинків 3 та 5 працює важка будівельна техніка: у служителів УПЦ КП це все ще деякий час називалося "розкопками" - тобто, там, де ризиковано для культурного шару працювати навіть лопатою, розкопували екскаватором. Що насправді знайшли тут, крім слідів від княжих фундаментів, відповідальний за розкопки Інститут археології поки не показав. Але навіть ця мала б стати сенсацією - якби її захотіли популяризувати ті, хто скоїв. На запит одного з активістів, Валерія Кубіцького, археологи дали відповідь, що Інститут "не надає матеріалів досліджень, тим більше, списків знахідок, організаціям, які не є професійними, або приватним особам". З'їли?

Ця ж структура, як підкреслив у своїй статті Ігор Луценко, "узгодила" церковникам будівництво на Десятинному задовго до початку розкопок - взагалі за п'ять років до знесення розташованих там будинків.

Від усієї цієї бурхливої ​​діяльності почали руйнуватися примикають до будівництва будинок № 7 і ще одне старовинна будівля за адресою Десятинний провулок, 1, стверджують їхні мешканці. Будинок № 1 не житловий - тут розміщуються офіси. Його власник веде вже не перший судовий процес із забудовником, розповідають кореспондентові "Острова" орендарі одного з тамтешніх приміщень. Працювати тут їм залишилося лічені дні - переїжджати вирішили саме через постійний шум і вібрації.

Будинок № 7 в цілому ...

і по частинах. Жителям довелося найняти альпіністів, щоб зняти опадаючу ліпнину

З балкона другого поверху цього будинку добре видно та частина будмайданчика, де мали місце реальні археологічні розкопки. Співрозмовник "Острова" підтверджує, що бачив залишки фундаменту і арок - сьогодні все це засипано грунтом, хоча в Київському патріархаті обіцялися музеіфіціровать "нерухомі" знахідки.

Співрозмовник Острова підтверджує, що бачив залишки фундаменту і арок - сьогодні все це засипано грунтом, хоча в Київському патріархаті обіцялися музеіфіціровать нерухомі знахідки

територія забудови

територія забудови

Територія забудови. Майданчик, на якій працювали археологи

Майданчик, на якій працювали археологи

Лінія фундаменту частини княжого палацу, позначена колись гранітними мітками, веде ззовні якраз сюди. Раніше на цьому місці стояв будинок Підвисоцького. Цю територію археологи не дослідили

Ті самі мітки і ріг будинку № 7, пошкоджені встановленим забудовниками парканом навколо спірної території (фото з архіву Діни Герцрікен)

Яка будівля збираються побудувати на Десятинному провулку, невідомо. Оприлюднений раніше проект багатоповерхової коробки в даний час вже, нібито, не актуальний. УПЦ КП буде належати не всю будівлю - частина, за умовами договору із замовником і частково інвестором "проекту реконструкції" (так це називається у УПЦ КП) ТОВ "Левадія", відійде йому. Яка це буде частина і що саме будуть на ній розміщувати, теж таємниця.

Яка це буде частина і що саме будуть на ній розміщувати, теж таємниця

Проект фасаду офісного центру УПЦ КП (зображення взято з сайту Київської патріархії)

На Нема й суду немає

11 червня 2013 року Окружний адміністративний суд Києва за позовом активістів скасував передачу Київрадою в оренду УПЦ КП земельної ділянки на Десятинному провулку і дозвіл Київської міськдержадміністрації на проектування і будівництво будівель на цій території. З тих пір будівельні роботи не припинилися. Ні місцева влада, ні викликає на територію міліція не виявилися здатними забезпечити рішення суду. Київська патріархія посилалася на дійсний дозвіл на будівництво з боку Держархбудконтролю і Міністерства культури. Восени Київський апеляційний адміністративний суд почав розглядати апеляцію УПЦ КП на рішення Окружного адмінсуду.

19 вересня цього року захисники Десятинного отримали відповідь на свій запит до КМДА щодо правомірності використання Церквою земельної ділянки, який вона отримала тільки під обслуговування стояли на ній будівель, яких вже немає.

"З метою проведення перевірки правомірності використання земельної ділянки фахівцями Департаменту земельних ресурсів проведено виїзд за вказаною адресою і встановлено, що земельна ділянка обгороджена і знаходиться під охороною. У зв'язку з тим, що під час виїзду землекористувач був відсутній, провести перевірку і скласти акт перевірки було неможливо . З огляду на зазначене, представники УПЦ КП запрошені листом від 12.09.13 в Департамент земельних ресурсів для з'ясування всіх питань щодо дотримання вимог земельного зако одательства під час використання земельної ділянки. Станом на даний час представники УПЦ КП на запрошення не прибули ", - йдеться в документі, підписаному директором Департаменту земельних ресурсів та землекористування Київської міськдержадміністрації Юрієм Кулаковським.

Цей документ можна було б назвати гімном інвалідності українського законодавчого поля і всієї системи державної влади.

розхрещення Русі

Легендарна Старокиївська гора, де жили давньоруські князі, починаючи від Кия, і де розташовувалися Десятинна церква, мала б ще й відкривати чудовий вид на найкрасивішу церква Києва - Андріївську, і початок Андріївського узвозу. Сьогодні цей вид закритий дерев'яним парканом, огороджувальних раніше видні всім і кожному фундаменти Десятинної церкви, хоча охороняти їх потрібно не від перехожих, а саме від тих, хто має офіційний доступ на територію за парканом. Формально там ведуться дослідження. Але досить заглянути в щілини між дошками паркана, щоб переконатися, що територія поросла травою і вже почала покриватися сміттям - порожньою тарою з-під різної випивки.

Поруч із забором інша конкуруюча конфесія, Українська православна церква Московського патріархату, намагаючись застовпити священне місце, побудувала потворну каплицю: спочатку вона була дерев'яною, потім її забетонували. Ніяких дозволів на цей об'єкт церковники не мають, але повідомити їм про це зважиться не кожен: боляче. Праведні "служителі культу" і деякі їх парафіяни в прямому сенсі слова накидаються на незадоволених з кулаками. Один раз каплицю намагалися спалити невідомі, проте київська влада спроб прибрати цю незаконну споруду на безцеремонно захопленої цінної території не вжили жодного разу.

Немає вже владної інстанції, в яку не зверталися б захисники Старокиївської гори із проханнями про допомогу і сприяння. Їх вуличні протести - не з тих, на яких люблять робити собі PR політики: боротися з Церквою не бажає ніхто. Тим більше, з Київським патріархатом, який завжди вважався "своїм" в рядах опозиціонерів, і на який небезпечно в черговий раз наступати представникам влади, наражаючись на нові звинувачення в "антиукраїнськості". До всього іншого, з компанією, яка веде роботи на Десятинному провулку, "Інтеграл-Буд", пов'язують бізнес-інтереси депутата Верховної Ради від Партії регіонів Володимира Зубика. Тобто, гроші мають властивість об'єднувати, здавалося б, необ'єднуване.

Тепер київські активісти з посмішкою цитують парадокс, виведений одним з них, Вадимом Топорова: священні для православних християн місця Київської Русі захищають атеїсти, євреї і язичники.

Тепер київські активісти з посмішкою цитують парадокс, виведений одним з них, Вадимом Топорова: священні для православних християн місця Київської Русі захищають атеїсти, євреї і язичники

Десятинка - одна з "гарячих точок" в Києві

Юлія Абібок, "ОстроВ"


Одна каже:" Ви знаєте, яка тут аура?
З'їли?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация