Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна - Останні новини світу. Головні світові новини на порталі «Depo.ua»

  1. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно...
  2. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна
  3. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна
  4. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна
  5. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна
  6. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна
  7. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна
  8. Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

З боку Володимира Путіна відзначається доладна гра з олігархамі при паралельних послабленні впліву сіловіків и посіленні представителей ліберального крила. Значно посилює свої позиції неофашистські крило позасистемної опозиції, яке демонструє інтегральні тенденції навколо фігури Ігоря Гиркин. Реформування силового апарату РФ, посилення позицій Олексія Кудріна і Віктора Золотова, перестановка ключових фігур з контролю над бюджетною політикою в російських регіонах, зіштовхування лобами різних кремлівських кланів на передодні парламентських виборів - ряд даних показників політичного процесу сучасної РФ мають подібні риси з політикою, що проводиться Віктором Януковичем перед початком євромайдан в Україні. Створення Національної гвардії і спроби «реформування» силового апарату говорять про те, що російське керівництво фактично готується до радикального сценарію розвитку подій.

В рамках аналізу політичних конфігурацій в керівництві РФ, основних груп впливу в російському істеблішменті необхідно зробити наступний висновок. Динаміка розвитку останніх подій у внутрішній і зовнішній політиці Росії окреслює контури майбутнього розвитку країни за двома можливими сценаріями: 1) масштабна революція з переходом в громадянську війну і розповзання сепаратизму в національних республіках; 2) «закручування гайок», створення жорсткої авторитарної диктаторською моделлю управління з поверненням до риторики агресивної зовнішньої політики. При цьому наявність другої моделі розвитку ситуації з урахуванням факторів соціально-економічного і політичного розвитку Росії далеко не означає поступового сповзання до масштабної революції в перспективі найближчих років.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

Боротьба кремлівських хлопчиків: Хто і як ділить Путіна

Різкі зміни в політичному курсі РФ переважно пов'язані з боротьбою еліт і зі зміною владних конфігурацій в політичному істеблішменті Росії.

Основні політичні угруповання Російської Федерації

Умовно політичне керівництво РФ розділити на кілька груп впливу:

1) по відношенню до збройного конфлікту на території України (концепція «веж Кремля»):

- «партія миру» - група політиків і представників економічної еліти РФ, які у зовнішній політиці переважно використовують методи «soft power» ( «м'якої сили»): провокації, економічний тиск як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. До цієї групи можемо віднести Владислава Суркова та афілійовані з ним політичні фігури (Олександр Бородай, Сергій Кургінян, Олексій Чеснаков, Микола Стариков, Олег Говорун і ін.); Дмитра Медведєва (група так званих «лібералів», до якої, наприклад, ми можемо віднести фігури Михайла Зурабова, Сергія Назарова); ряд російських олігархів (Віктор Вексельберг, Геннадій Тимченко, Аркадій Ротенберг і ін.).

- «партія війни» - представники політичного сектора, силових відомств, ультраправих угруповань Росії, використовують агресивну політику, методи «hard power» як інструменти впливу на політичні процеси в Україні. Дана група робить ставку на продовження збройної агресії об'єднаних російсько-сепаратистських сил проти ВСУ з подальшою окупацією південно-східної України, створенням неофашистського терористичного проекту «Новоросія», організацією перевороту в Києві з метою приходу до влади проросійського керівництва (В. Медведчук, представники Партії регіонів та ін.). До найбільш відомих представників цієї групи можемо віднести: Олександра Бортнікова, Сергія Шойгу, В'ячеслава Володіна, Сергія Маркова, Леоніда Решетникова, Ігоря Гиркин, Олександра Дугіна, Миколи Патрушева, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва і ін.

2) в залежності від кланової приналежності (згідно російським журналістам):

- «силовики» - включає представників еліти РФ, пов'язаних з діяльністю КДБ, ФСБ, ВС РФ. До даного клану російської еліти можемо віднести Олександра Бортнікова, Ігоря Сечіна, Володимира Кожина, Сергія Іванова, Ігоря Левітіна, Михайла Дмитрієва, Юрія Чеханчіна, Андрія Бельянінова, Миколи Патрушева, Ігоря Щеголева, Олександра Сухорукова, Михайла Дмитрієва, Андрія Костіна, Андрія Акімова, Сергія Чемезова, Анатолія Ісайкіна і ін. Вважається найбільш впливовою групою;

- «пітерські» ( «люди без погонів») - представники політичної еліти РФ, що мають відношення до пітерському регіональному клану. До нього можна віднести наступні фігури: Дмитро Медведєв, Дмитро Козак, Віктор Зубков, Володимир Чуров, Герман Греф, Аркадій Ротенберг, Борис Ротенберг, Володимир Богданов, Олексій Міллер, Геннадій Тимченко, Ігор Ромашов, Костянтин Ніколаєв, Ілля Клебанов, Віталій Савельєв, Володимир Коган, Сергій Солдатенков, Володимир Кисельов, Микола Єгоров та ін. Прихильники ліберальної моделі управління державою, налагодження відносин із Заходом, пошуку компромісів з Євросоюзом і США;

- умовно звана група «кооператив« Озеро ». До даної групи можемо віднести наступних представників політичної еліти Росії: Андрій Фурсенко, Юрій Ковальчук, Микола Шамалов, Сергій Фурсенко. В основному - це представники злочинних угруповань 90-х років, які тісно співпрацювали з Володимиром Путіним. Замішані у великих корупційних скандалах, злочинної діяльності 90-х і початку «нульових» років;

- група «свої люди» - включає близьких друзів, родичів і сім'ї людей, безпосередньо пов'язаних з керівництвом РФ. До неї можемо віднести такі фігури як Василь Анісімов, Юрій Шамалов, Вадим Семенов, Борис Ковальчук, Андрій Мурів, Кирило Шамалов, Андрій Патрушев, Олександр Некипелов, Віра Путіна, Олександр Путін, Дмитро Патрушев, Олександр Іванов, Ігор Путін, Михайло Путін, Михайло шеломов, Сергій Ролдугіна, Денис Бортніков, Олексій Козак, Ігор Чуян і ін. Вважається головною опорою правлячої верхівки російського керівництва.

Також можна розділити російські клани на наступні групи: 1) група Володіна (О.Баталіна, Віктор Шкулев і т.д.), 2) група олігархів, яку можна розділити на 2 підгрупи - «домашні олігархи» (Вагіт Алекперов і ін.) і «ліберальне крило» (А. Ротенберг і ін.), 3) «національна еліта» (Р. Кадиров і ін.), 4) силовики (Н. Патрушев, А. Бортников і т.д.), 5) група Суркова (А. Чеснаков, А. Бородай, Н. Старіков, О. Говорун та ін.), 6) ліберали (Д.Медведєв, М.Зурабов і т.д.), 7) неофашисти (В.Жириновський, І. Гиркин, А.Баркашов, А. Дугін і ін.), 8) «пітерські чекісти» (С. Іванов і д .) І ін. При цьому межі між групами силовиків і «пітерських чекістів», як олігархів і лібералів фактично розмиті і умовні.

Кожна з перерахованих в розглянутих підходах політичне угруповання еліти Російської Федерації певним чином впливає на політичні процеси всередині Росії в рамках тих можливостей, які їм відведені встановленими правилами міжкланових відносин. Однак необхідно відзначити, що розглянуті підходи умовні, і фрагментарно відображають реальну картину, що відбувається в сучасній Росії. При цьому важливо відзначити наявність в російському керівництві фігур категорії т.зв. «Сірих кардиналів», яких складно в односторонньому порядку віднести до якої-небудь конкретної політичної угрупованню або клану всередині політичної еліти Росії. Дані фігури впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику сучасної Росії.

З іншого боку, до керівництва РФ не можна не віднести представників окремих регіонів, що впливають на політичне статус-кво і блокування сепаратистських проявів в національних республіках. До даної групи можемо віднести Рамзана Кадирова, Шлюбні Кара-оола і ін. Кремль вимушено вважається з лідерами даних республік, які виступають запорукою політичної стабільності в національних регіонах країни. Раніше до цієї групи можна було віднести лідерів Татарстану і Башкортостану - Мінтимера Шаймієва і Муртаза Рахімова, однак шляхом втручання ФСБ при координації Кремля вони були зміщені з посад президентів республік. На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму».

На даний момент триває боротьба російських спецслужб з представниками кланами Шаймієва і Рахімова, які російське керівництво звинувачує в підтримці латентного сепаратизму і «адміністративного націоналізму»

внутрішньоелітні конфігурації

1. Гра Володіна та Громова

За інформацією Євгена Шабаева, сьогодні в російському політичному істеблішменті «грають в абсолютно різні ігри» В'ячеслав Володін (перший заступник глави Адміністрації президента, займається внутрішньою політикою) і Олексій Громов (перший заступник глави Адміністрації президента, курирує інформаційну політику).

«При цьому говорити, що це гра в поганого і доброго поліцейського не можна. Розкол пройшов по живому - 15 лютий 2016 р при затвердженні складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і ряду поза парламентськими главою АП - Івановим », - стверджує Євген Шабаев.

згідно з даними www.compromat.ru , За Громовим числиться кураторство друкованих ЗМІ та телебачення, а під Володіним знаходиться напрямок інтернет-простору, яким займається Тимур Прокопенко (департамент по роботі з молодіжними організаціями, шеф Христини Потупчик, яка плекає армію «кремлеботов», тобто блогерів-одноденок, які пишуть по завданням). До групи «Громівській», крім ряду медіаменеджерів і редакторів ЗМІ (Маргарита Симоньян, Олександра Костеріна, Костянтин Ернст), відносять главу «Росдруку» Михайла Сеславінського, главу «Роскомнадзора» Олександра Жарова, заступник міністра зв'язку і масових комунікацій Олексія Воліна і заступник мера Москви з питань ЗМІ Олександра Горбенко. Центральних позицій у клані позбувся Михайло Лесин, який очолював найбільший медіахолдинг країни - «Газпром-Медіа». Він був мозком, харизмою цієї групи. Майже всі ці люди перебувають при владі більше 15 років.

В'ячеслав Володін вкрай відрізняється від свого опонента в Кремлі. Його вважають вовком-одинаком - системним, нещадним, який грає з ворогами без правил. Володіна вважають причетним до цькування Слідчим комітетом Горбенко і Сеславінського в рамках «справи Марквей». Стійкі зв'язки збереглися між Володіним і сенатором від Пензенської області Любов'ю Глєбової, депутатом Держдуми Ольгою Баталін, крім того в його союзниках - кілька великих медійників (Марія Комарова, Арам Гамбрелянов, Олександр Мамут, Віктор Шкулев, Олег Добродєєв).

Спочатку Володіна за очі звали «Слава-штрих», але швидко перейшли до абревіатурі ВВВ (Володін В'ячеслав Вікторович). У момент, коли прийшла новина про відставку Сенкевича та призначення Лесина на пост глави «Газпром-Медіа», Володін проводив нараду з головними редакторами. М'яко кажучи, він був здивований і розсерджений. У грудні 2013 року, раптово свого поста втратила Світлана Миронюк, гендиректор РІА «Новини». Її місце зайняв Дмитро Кисельов. Миронюк, хоча і була креатурою Лесина, працювала в команді Дмитра Медведєва і проявляла професійну самостійність. Олексій Громов, стверджують джерела, збирався призначити на її місце Маргариту Симоньян, главу Russia Today. У напружену ситуацію був змушений втрутитися глава АП Сергій Іванов, який і «привіз на оглядини», як висловився Олексій Венедиктов, Дмитра Кисельова. Михайло Лесин жорстко атакував «Ехо Москви». Затіяна Лесіним монополізація медіаринку наступила на інтереси Володіна, тісно контактує з багатьма відомими медіаменеджером. Дозволити таку концентрацію медіаресурсів в руках опонує клану він просто не міг. У цій сутичці у Володіна раптово виявився сильний союзник в особі глави ВГТРК Олега Добродєєва. Глави трьох федеральних телеканалів були вельми незадоволені ідеєю Лесина створити новий комітет з телевимірювань (тобто комітет по рейтингах).

Подальша відставка Лесина, згідно з інформацією www.compromat.ru , Ознаменувала собою поразку «Громівській» - рівно так вона була сприйнята на бюрократичному ринку. Вона також підкріплена візитами слідчих Слідчого комітету до представників цього клану, про що попереджала близька до В'ячеслава Володину газета «Известия».

Фактично після цього конфлікт між Громовим і Володіним посилився, періодично потрапляючи в поле зору ЗМІ. На цьому тлі важливо відзначити наявність конфлікту між Володіним і Сурковим, ніж у власних інтересах користувався перший заступник глави Адміністрації президента, який курирує інформаційну політику РФ.

Важливо відзначити, що глава Адміністрації президента РФ Сергій Іванов вважає за краще займатися питаннями безпеки і зовнішньополітичними проблемами, демонстративно дистанціюючись від конфлікту Володіна та Громова. Подібну точку зору поділяє й прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, що зберіг власний вплив в Кремлі.

2. Боротьба за контроль Думи

Як було сказано раніше, черговий предконфликтной точкою біфуркації між кремлівськими кланами РФ стала підготовка до виборчої кампанії 2016 року. Наслідком внутрішньокремлівської політичних інтриг стає розкол, що стався 15 лютого 2016 року за затвердження складу узгоджених кандидатів від усіх 4 парламентських партій і позапарламентських сил главою Адміністрації президента - Сергієм Івановим. На передодні парламентської виборчої кампанії кремлівські клани фактично включаються в закулісну боротьбу із проштовхування до складу Держдуми пов'язаних з ними політиків або фігур, афілійованих з бізнес-інтересами тієї чи іншої політичної групи. Таким чином, представники груп В'ячеслава Володіна, силовиків, т.зв. «Національної еліти», «домашніх олігархів» (Ігор Сєчін, Вагіт Алекперов, Михайло Гуціраев і ін.) Намагаються провести своїх людей до нового складу Державної Думи.

На цьому тлі зростає роль в політичному процесі ультраправих і неофашистських груп, які підсилили свій вплив після участі у військових діях на території східної України. З одного боку, робляться спроби Владислава Суркова взяти під контроль дані екстремістські угруповання, які усвідомили себе частиною політичного процесу РФ. Результатом даної комбінації Суркова стало утворення «Союзу добровольців Донбасу» на чолі з кремлівським політтехнологом Олександром Бородаєм (колишній «прем'єр-міністр» т.зв. «ДНР»), прагне взяти під контроль розрізнені екстремістські угруповання бойовиків, які пройшли війну на Донбасі. З іншого боку, значно посилила свій вплив неофашистських угруповання Ігоря Гиркин, яка після розкручування проекту «Комітет 25 січня», в травні 2016 року заявила про створення «загальноросійського національної руху». Включення ультрарадикалів в політичний простір РФ несе загрози як внутрішньополітичної стабільності самої РФ, так і сусіднім з Росією країнам в разі приходу до влади неофашистів з групи «Новоросія». До сих пір залишається під питанням, хто насправді стоїть за проектом «Стрільців», який спрямований на поступове включення в політичне поле Ігоря Гиркин. Відносно даного питання існує кілька точок зору: 1) Ігор Гиркин є проектом ФСБ на перспективу, 2) за розкручуванням проекту «Стрільців» стоїть група «пітерських чекістів», колишніх ветеранів КДБ, до сих пір стоїть на реваншистських позиціях у внутрішній і зовнішній політиці, 3) Ігор Гиркин може бути проектом іноземних спецслужб, які доклали зусилля до безперешкодного виходу бойовиків з-під оточення під Слов'янськом у липні 2014 року.

3. «Реформа» силових відомств

Важливим елементом трансформаційних подій в керівному складі російського керівництва стає старт процесу «реформування» силових структур. Крім боротьби еліт за проштовхування представників своїх кланів в Державну Думу нового скликання, закулісні баталії розгорнулися і за вплив на спецслужби. Група Володіна, силовики, «домашні олігархи», «національна еліта» активно лобіюють просування своїх людей в силові відомства, всупереч умовно званого ліберального крила А.Громова, В. Суркова, О. Кудрін, М. Шаломової, Г.Тімченко, А. Ротенбергу.

На сьогоднішній день відбувається «перетрушування» ФСТ, а після створення Національної гвардії, в російському керівництві активно заговорили про можливе об'єднання ФСБ, ФСО, СВР під крилом людей Олексія Кудріна. На цьому тлі послідовно зростає потенціал групи лібералів, а посилення позицій Кудріна викликає протидію з боку силовиків і «пітерських чекістів».

Аналіз політичного процесу в Росії також підкреслює ослаблення позицій в силовому блоці Сергія Шойгу за рахунок кадрів Дмитра Рогозіна, періодичного з'являється в медійному просторі РФ. Як зазначає Євген Шабаев, все це відбувається на тлі перекидання військ на західні кордони у новозбудовані частини «ресторатором» Євгеном Пригожиним.

4. Боротьба за державні замовлення

Депутат Державної Думи ФС РФ 6-го скликання від Самарської області Олександр Хінштейн, чиї позиції в регіоні залишалися досить міцними в останні кілька років, вирішив знятися з праймеріз «Єдиної Росії» на виборах до Держдуми РФ, вибравши кар'єру радника секретаря генради партії по ЗМІ - Сергія Неверова. Фактично «злив» Хіншейтна в Самарі привів до «переділу» всього узгодженого списку в Поволзькому Федеральному окрузі. При цьому «злили» представників як одного, так і іншого крила «Єдиної Росії».

«У Хинштейна не склалися відносини з регіональними елітами областей, від яких він раніше обирався, але він багато зробив для« Єдиної Росії ». І якщо йому не вдасться зняти претензії на свою адресу, він може отримати від партії альтернативна пропозиція », - писали« Ведомости »з посиланням на джерело в керівництві партії.

При цьому команда А. Хинштейна фактично продовжує освоювати кошти, виділені в рамках проекту «Самара-Арена», а також на розвиток інфраструктури в Самарі в рамках підготовки до ЧС-2018.

По факту це є відображенням усилившейся боротьби за «освоєння останніх родовищ і держзамовлень». З іншого боку, фіксується процес виштовхування «старих» і запровадження «нових» людей за контроль над бюджетом в регіонах і країні. У той же час розмір державного бюджету зменшується в геометричній прогресії, а процес боротьби за «розпил» бюджетних коштів тільки посилюватиметься після проведення парламентських виборів восени поточного року.

коментар

Аналіз внутрішньої ситуації в структурі російської еліти підкреслює наявність складних трансформаційних процесів, які пов'язані як зі змінами у зовнішньополітичному курсі РФ, так і з динамікою змін у внутрішній політиці Росії.

З боку Володимира Путіна відзначається доладна гра з олігархамі при паралельних послабленні впліву сіловіків и посіленні представителей ліберального крила. Значно посилює свої позиції неофашистські крило позасистемної опозиції, яке демонструє інтегральні тенденції навколо фігури Ігоря Гиркин. Реформування силового апарату РФ, посилення позицій Олексія Кудріна і Віктора Золотова, перестановка ключових фігур з контролю над бюджетною політикою в російських регіонах, зіштовхування лобами різних кремлівських кланів на передодні парламентських виборів - ряд даних показників політичного процесу сучасної РФ мають подібні риси з політикою, що проводиться Віктором Януковичем перед початком євромайдан в Україні. Створення Національної гвардії і спроби «реформування» силового апарату говорять про те, що російське керівництво фактично готується до радикального сценарію розвитку подій.

В рамках аналізу політичних конфігурацій в керівництві РФ, основних груп впливу в російському істеблішменті необхідно зробити наступний висновок. Динаміка розвитку останніх подій у внутрішній і зовнішній політиці Росії окреслює контури майбутнього розвитку країни за двома можливими сценаріями: 1) масштабна революція з переходом в громадянську війну і розповзання сепаратизму в національних республіках; 2) «закручування гайок», створення жорсткої авторитарної диктаторською моделлю управління з поверненням до риторики агресивної зовнішньої політики. При цьому наявність другої моделі розвитку ситуації з урахуванням факторів соціально-економічного і політичного розвитку Росії далеко не означає поступового сповзання до масштабної революції в перспективі найближчих років.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация