Боротьба з радянським минулим може стати новим козирем в ідеологічній боротьбі з опозицією

Новий міністр культури Володимир Мединський запропонував почати прати з карти Москви імена, як він висловився, "катів і вбивць" революційної пори і замінити їх іменами жертв, включаючи дядька останнього царя великого князя Сергія Олександровича. Костянтин Еггерт вважає, що Мединський відкрив дискусію, яку тепер важко буде зупинити. Новий міністр культури Володимир Мединський запропонував почати прати з карти Москви імена, як він висловився, катів і вбивць революційної пори і замінити їх іменами жертв, включаючи дядька останнього царя великого князя Сергія Олександровича

Фото: Олександр Щербак / Коммерсант

Почну здалеку. На початку 1992 року я опинився в гостях у Литві, в маленькому містечку Скуодас на північному заході країни. Там мене застала новина про обмін паспортів радянського зразка на нові, з литовської національної символікою. Після повернення в Москву мене чекав каскад насмішок друзів: "Литовці зовсім розумом рушили! У них економіка тріщить по швах, грошей - кіт наплакав, а вони останні копійки витрачають на заміну папірців! "Аналогічні процеси з заміною символіки, уніформ, емблем, знесенням пам'ятників комуністичної епохи і перейменуванням вулиць відбувалися в Латвії та Естонії.

Сьогодні ясно: наші балтійські сусіди були абсолютно праві. Саме рішучий розрив з радянським минулим дозволив їм в досить короткі терміни подолати пострадянські синдроми і інтегруватися в Європейський союз і НАТО.

Відмова від рішучого розриву з радянським минулим був однією з головних помилок Бориса Єльцина і демократів "першої хвилі". І це одна з основних причин того, що народ Росії ось уже двадцять років не може зрозуміти, в якій країні живе.

Парадоксальним чином ідею рішучої декомунізації сьогодні просуває один з найвизначніших членів "Єдиної Росії" Володимир Мединський. Йому слід віддати належне: антикомуністичні погляди екс-депутат Держдуми сповідував задовго до призначення міністром.

Один із засновників фонду "Повернення", Мединський - активний прихильник негайного поховання Леніна, закриття ганебного кладовища на головній площі країни і тотального перейменування вулиць, названих на честь комуністичних вождів.

Висловлюючись мовою інтернету, плюсую Ваші висловлювання, Володимир Ростиславович! Давно пора, без лукавих посилань на заклопотаність почуттями старшого покоління росіян, стерти з карти країни імена Леніна, Желябова, Дзержинського, Халтуріна і інших псевдогероїв червоного пантеону. Нехай комуністи виведуть своїх прихильників на Червону площу, коли звідти повезуть на звичайні кладовища тіла Ілліча, Сталіна та інших монстрів!

Я не ставлю під сумнів щирість самого Мединського в цьому питанні, хоча за цілою низкою інших я з ним не згоден. Проте заклик цей в нинішній політичній ситуації виглядає кон'юнктурним. Кремль відчайдушно намагається всидіти на двох стільцях: з одного боку, зберегти підтримку прорадянськи налаштованих бюджетників і пенсіонерів. З іншого, він явно намагається залучити антикомуністичними гаслами частина центристського і правого протестного електорату.

За моїми даними, адміністрація президента замовила соціологам дослідження про ставлення сучасних росіян до радянського минулого. Тема відмови від нього (замість популярної в нульових роках ностальгії по СРСР) може стати новим козирем в ідеологічній боротьбі з опозицією, в якій помітну роль відіграють саме ліві сили. Боюся, що Кремль втратив час: після десятиліття оплакування краху Радянського Союзу в щирість "нової декомунізації" повірити важко. І все ж біса приємно буде проїхатися по вулиці великої княгині Єлизавети Федорівни і сісти на поїзд не на станції метро імені царевбивці Войкова, а, скажімо, на "бердяевской" або "солженіцинський".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация