Боспорське держава

Босп про рское госуд а рство, Боспор, античне рабовласницьке держава в Північному Причорномор'ї. Утворилося близько 480 до н. е. в результаті об'єднання грецьких міст на Керченському і Таманському півостровах. Столицею держави був Пантікапей (Сучасна Керч), великі міста - Фанагорія , Гермонасса (сучасна Тамань) - на Таманському півострові, Феодосія , Тиритака, Німфей та ін. - на Керченському, Горгиппия (сучасна Анапа), пізніше Танаис - в гирлі Дону. До складу Б. р з кінця 5 і в 1-й половині 4 ст. до н. е. входили також землі, населені скіфськими (Керченський півострів) і синдо-Меотійського племенами (Нижнє Прикубання і Східне Приазов'я). Правил в Б. р спочатку грецький рід Археанактидів (480-438), який змінила греко-тубільна династія Спартокидов (438-109 до н. Е.). 4-3 ст. до н.е. - час економічного і культурного розквіту Б. р У цей період Б. р було найважливішим експортером хліба в міста Греції і Малої Азії. Вивозилися худобу, риба, шкіри, а також раби. В обмін із Середземномор'я в Б. р ввозилися вина, оливкове масло, тканини, металеві вироби, кераміка та ін. Значна частина цього імпорту переправлялася боспорськими купцями степовим племенам Причорномор'я - скіфам, сарматам і ін. В самому Б. р високого розвитку досягли хліборобство, скотарство, видобувні промисли (особливо рибальство), ремесла. Економіка Б. р базувалася на експлуатації рабів і залежного або полузависимого сільського населення.

У мистецтві Б. р своєрідно переплелися риси античної художньої культури з культурою місцевого населення. За своєю структурою міста Б. р були близькі містах Греції і Малої Азії. Можна припустити наявність регулярного планування в Фанагорії, розкопками виявлено акрополь Пантікапея. У храмах і громадських будівлях застосовувався ордер - іонійський або доричний (храм Аспурга в Пантікапеї, 1 ст. Н. Е.). У Б. м широкий розвиток отримав підкурганний кам'яний склеп, який мав 1-2 похоронних камер і коридор - «дромос». Для перекриття камер (а іноді і «дромоса») застосовувалися уступчасті склепіння, утворені нависають один над одним рядами каменів (склеп Царського кургану поблизу Пантікапея, 4 ст. До н. Е.). На рубежі 4-3 ст. до н. е. з'явилися і склепи з напівциркульними склепіннями (Васюринський склеп на Таманському півострові).

У 5-1 вв. до н. е. скульптура Б. р представлена ​​головним чином виробами, привезеними з Греції (фрагмент мармурової стели з Пантікапея із зображенням хлопця, теракотові фігурні судини із зображеннями сфінкса, Афродіти і сирени - все 5 ст. до н. е., Ермітаж, Ленінград); в перші ст. н. е. різко зростає число творів, створених на місці. З 3 ст. до н. е. поширюються вапнякові надгробні стели з рельєфами, що зображують померлих в героїзувати вигляді або сцени з їх земного минулого. Об'ємність, типова для ранніх надгробків, по-перше вв. н. е. змінюється графичностью, що, мабуть, більш відповідало смакам сарматізованного населення Б. р Та ж графічність, прихильність до локального кольору, ієратичності образу людини поступово стають характерними для боспорської живопису, який прикрашав стіни склепів.

У Б. м виникли самобутні зразки античної мальованої кераміки - вази зі стилізованими рослинними мотивами, розписані мінеральними фарбами т. Н. «Акварельні» пелики. Гостра спостережливість, справжнє знання життя скіфів-кочівників відрізняють творців прикрашених рельєфами широко відомих боспорських металевих виробів 4 ст. до н. е. - золотого гребеня з кургану Солоха, срібної вази з Чертомлицкого кургану, електрових судини з Куль-Оби (все в Ермітажі). Високого розвитку в Б. р досягли монетна справа (монети з зображеннями правителів), художня обробка дерева (саркофаги, шкатулки).

У 2 ст. до н. е. Б. р переживало гострий соціально-економічна криза, загострений посилився тиском з боку Скіфської держави в Криму і сарматів в Прикубання. У 107 до н. е. на Боспорі спалахнуло повстання залежних скіфів і рабів під керівництвом Савмака . Повсталі вбили царя Перісада V, але були розбиті військами Мітрідата VI Євпатора , царя Понта , Якому Перисад V ще до цього передав владу над Боспором. Потрапивши під владу Понтійського царя, Б. р було втягнуто в тривалу боротьбу Мітрідата VI з Римом і після загибелі Мітрідата в цій боротьбі в 63 до н. е. потрапило в залежність від Риму. Залежність ця була здебільшого номінальної - боспорські царі, що відбувалися з місцевої сарматської знаті і генеалогічно пов'язані з Мітрідатом VI, вважали римських імператорів своїми покровителями, носили римські династичні імена Тіберіїв-Юліїв і т.п. Але вони вели самостійну політику, чеканили монету тощо. У 1-2 ст. н. е. Б. р знову досягло розквіту. Його володіння в цей час поширилися на Херсонес і на більшу частину Криму. Але загальна криза рабовласницької системи привів до нового ослаблення Боспора. У 3 ст. н. е. Б. р стає об'єктом нападів варварських племен, серед яких найбільш сильними були готи , Гелури, борани. Варвари навіть захоплюють тимчасово владу на Боспорі. Останній удар Боспору завдала навала гунів , Які зруйнували в кінці 4 ст. боспорські міста і знищили Б. р

Літ .: Гайдукевич В. Ф., Боспорське царство, М.-Л., 1949: Жебєлєв С. А., Північне Причорномор'я, М.-Л., 1953; Античні міста Північного Причорномор'я, М.-Л., 1955; Шелов Д. Б., Античний світ в Північному Причорномор'ї, М., 1956; Блаватский В. Д., Антична археологія Північного Причорномор'я, М., 1961; його ж, Пантікапей, М., 1964: його ж. Мистецтво Північного Причорномор'я античної епохи, М., 1947; Іванова А. П., Мистецтво античних міст Північного Причорномор'я, Л., 1953; її ж, Скульптура і живопис Боспора. Нариси, К., 1961.

Д. Б. Шелов, В. А. Лебедєв.

Лебедєв

Боспорське держава. Золотий гребінь (з кургану Солоха) з рельєфом, що зображує сцену бою. 4 в. до н. е. Ермітаж. Ленінград.

Ленінград

Боспорське держава. Статуя Неокла, правителя Горгиппии. Мармур. 2 ст. н. е. Музей образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна, Москва.

Пушкіна, Москва

Боспорське держава. Голова Афродіти (з Пантікапея). Мармур. Малоазійська робота. 1 ст. до н. е. (Тип сходить до грецьких зразків 2-й пол. 5 ст. До н. Е. Музей образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна, Москва.

Пушкіна, Москва

Боспорське держава. Голова Деметри. Фресковий розпис в склепі Деметри в Пантікапеї. 1 ст. н. е.

е

Боспорське держава. Склеп царського кургану поблизу Пантікапея. 4 в. до н. е. Вид «дромоса».

Вид «дромоса»

Боспорське держава. Надгробок Майї, дружини Каллия. Грецька робота. 4-3 ст. до н. е. Керченський історико-археологічний музей.

Керченський історико-археологічний музей

Боспорське держава. Розпис склепу Анфестерий в Пантікапеї. Кон. 1 ст. до н. е. - поч. 1 ст. н. е. (За малюнком Ф. І. Гросса).

Гросса)

Боспорське держава. Фрагмент стели з Пантікапея із зображенням хлопця. Мармур. Ионийская робота. 1-я пів. 5 ст. до н. е. Ермітаж. Ленінград.

Ленінград

Боспорське держава. Електрова посудину (з кургану Куль-Оба) з рельєфами на теми скіфського побуту. 4 в. до н. е. Ермітаж. Ленінград.

Ленінград

Боспорське держава. Залишки громадської будівлі в Пантікапеї. 2 ст. до н. е.

е

Боспорське держава. Надгробок із зображенням вершника. 1 ст. н. е.

е

Боспорське держава. Акротеріями у вигляді жіночої фігури. Перші століття н. е. Керченський історико-археологічний музей.

Керченський історико-археологічний музей

Боспорське держава. «Майстерня живописця». Фрагмент розпису кам'яного саркофага (з Пантікапея). 1 ст. до н. е. Ермітаж. Ленінград.

Ленінград

Боспорське держава в 4-2 ст. до н. е.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация