Бразилія може в черговий раз збільшити свій оборонний бюджет

Витрати Бразилії на оборону в 2012 році можуть вирости на 18 відсотків і складуть 34,9 мільярда доларів. Відповідну програму повинні представити уряду бразильські військові. Нагадаємо, що раніше, на початку 2011 року, влада країни схилялися до серйозного скорочення оборонних витрат, що викликало серйозне невдоволення військових. Витрати Бразилії на оборону в 2012 році можуть вирости на 18 відсотків і складуть 34,9 мільярда доларів

Джерело: embraerdefensesystems.com

Вони нагадують, що тоді подібні настрої були викликані необхідністю виділити додаткові кошти на ліквідацію наслідків стихійних лих (мається на увазі січневе повінь) і що тепер немає ніяких підстав для продовження подібної практики.

Генерали вказують на те, що "недофінансування 2011 року" вже негативно позначилося на програмі модернізації військової техніки і що в разі невиділення на оборону додаткових коштів країна ризикує опинитися неготовою до реагування на посилення ризиків, що виходять з-за кордону.

Зауважимо, що в разі схвалення представленої програми Бразилія міцно увійде в десятку країн з найбільшими військовими бюджетами. Зрозуміло, уряд її скоректує в сторону зменшення, яке, швидше за все, не буде радикальним.

В іншому випадку буде не тільки зірвано програму модернізації застарілої військової техніки, а й реалізація вже намічених амбітних проектів. Серед них - розробка власного військово-транспортного літака Embraer KC-390, ліцензійна збірка 50 вертольотів EC725 і проектування нової системи супутникового зв'язку SISCOMIS.

Проте настільки помітне збільшення витрат на оборону, необхідних військовими, не може не викликати питання: кого так побоюється Бразилія? Візьмемо дані статистики: ще в 2005 році за кількістю військових витрат (9,94 мільярда доларів) вона посідала лише 18-е місце в світі. Тепер мова йде вже про куди більш значних цифрах.

Бразильські генерали вказують на те, що виділення додаткових коштів має на меті створення мобільної армії, здатної в найкоротші терміни відбити будь-які виклики з боку ймовірного супротивника.

Читайте також: Бразильські індіанці вийшли на стежку війни

Зрозуміло, Бразилії у військовому плані немає рівних на континенті. Незважаючи на те, що до недавнього часу на оборону тут витрачалося всього 1,1 відсотка валового національного продукту, країна і так мала найпотужнішими збройними силами в регіоні, що налічують 314 тисяч осіб.

До того ж, здавалося б, пішло в минуле колишнє суперництво з Аргентиною. Зараз ці країни все більше зближуються в економічному плані в рамках того ж інтеграційного об'єднання МЕРКОСУР.

Приватні відмовки окремих бразильських військових щодо "надмірної мілітаризації Несамовитого, а головне, непередбачуваного Уго Чавеса" також не є достатнім поясненням з приводу тривог бразильських військових. Зрозуміло, країни досі не вирішили всі територіальні суперечки, наявність яких в минулому приводило до ускладнень.

Однак у того ж Чавеса в даний момент є куди більш серйозні проблеми з тієї ж Колумбією і країнами Заходу, ніж з Бразилією, з якої Венесуела також розвиває взаємовигідне співробітництво. Наприклад, у сфері енергетики.

Щоб зрозуміти причини все більшою мілітаризації Бразилії, необхідно зробити екскурс в історію. Протягом XX століття економіка країни майже безперервно зростала. І до початку III тисячоліття країна ставала все більш помітною і впливовою в світовому масштабі. А зміцнення економіки дозволяло проводити і незалежну політику.

І сьогодні вже забули, що колись влада цієї країни, по суті, діяли в американських інтересах. Так, наприклад, було до 1985 року, коли в Бразилії правила орієнтована на США військова хунта. Тепер Бразилія все частіше діє врозріз з інтересами Заходу при вирішенні найболючіших питань, наприклад іранського.

Читайте також: Бразильський глобальний виклик США

Або інший момент: після розгрому в 1982 році Аргентини бразильці все частіше виступають за рішення Фолклендської питання на користь Буенос-Айреса, що не може не дратувати Великобританію і її найближчих союзників.

До того ж у Заходу останнім часом стало все більше з'являтися питань до самої Бразилії. По-перше, цю країну вже не раз піддавали найсерйознішою критиці за нібито безвідповідальне ставлення до басейну Амазонки, яку на Заході все частіше називають "колективним надбанням людства". Цей регіон завдяки наявності тут величезних вічнозелених лісових масивів називають "легкими планети", яка все більше починає задихатися від їх вирубки.

А це, в свою чергу, приковує увагу і до "водної проблеми". Бразильське керівництво віддає собі звіт в тому, що Захід занадто часто звертає увагу на збереження і навіть "порятунок" регіону, в якому зосереджено 15 відсотків запасів прісної води планети.

По-друге, в останні роки відзначається тенденція до загострення індіанської проблеми. Західні правозахисні організації виступають "проти знищення середовища проживання індіанців", чому нібито сприяють дії бразильських властей. Останні, навпаки, схильні розцінювати подібні прояви "індіанського Ренесансу" в штатах на кшталт Рорайма як підтримуваний Заходом сепаратизм.

Читайте також: Аргентина і Бразилія проти США та Ізраїлю

По-третє, все частіше Бразилію дорікають за нібито недостатню боротьбу з наркотрафіком. За інформацією західних спецслужб, в зв'язку з посиленням боротьби з наркоторговцями в Колумбії наркоділки стали використовувати в якості шляху транспортування кокаїну в Європу бразильську територію. Ряд західних політиків договорився до пропозицій влаштувати інтервенцію "колективних міжнародних сил" в прикордонні з Колумбією райони Бразилії.

По-четверте, бразильська сторона схильна підозрювати США в спробах реанімувати старі територіальні суперечки Бразилії з її сусідами.

І, по-п'яте, Захід незадоволений тим, що Бразилія "підбирає" під себе родовища корисних копалин, на які націлилися ТНК.

У свою чергу, самі бразильці схильні бачити в цьому спробу втручання Заходу в їхні справи, що загрожує їхній національній безпеці. Так що бразильська мілітаризація останніх років не повинна нікого дивувати. Бразилія віддає собі звіт в тому, що ще з найдавніших часів виживання держави не в останню чергу забезпечується боєздатністю його збройних сил, здатних захистити свої інтереси від конкурентів.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Проте настільки помітне збільшення витрат на оборону, необхідних військовими, не може не викликати питання: кого так побоюється Бразилія?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация