Брест-Литовський інтендантський містечко. частина I

  1. Схожі статті:

В даний час в центрі Бреста повним ходом триває будівництво нового мікрорайону на території колишнього військового містечка «інтендантського». З кожним днем камінь за каменем ростуть нові будинки, і такими ж темпами йдуть у небуття старі споруди інтендантського містечка.

З кожним днем камінь за каменем ростуть нові будинки, і такими ж темпами йдуть у небуття старі споруди інтендантського містечка

У вільний час я вирішив навідатися туди і зафіксувати для себе ті оригінальні споруди 19 століття, які ще не впали під молохом століття XXI-го. Подекуди ще ведуть свою діяльність орендарі, які без жодних проблем, спеціальних дозволів, рекомендаційних листів і погоджень з вищим керівництвом, надали мені доступ, дозволивши при цьому зробити кілька фотографій всередині складського приміщення. На моє запитання, що тут було, я отримав цілком очікувану відповідь: «Так, якісь склади ...»

»

Якісь склади

У цій статті ми спробуємо зрозуміти в загальних рисах, що таке інтендантський містечко? Для яких цілей він був побудований? Та й взагалі, що це за місце? Більш того, коли я взявся за цей матеріал, то зрозумів, що мало хто торкався взагалі цієї теми. Почати хотілося б з простого. Що означає слово інтендант?

Інтендант - це посадова особа в армії, яке відповідало за продовольче постачання, фінансове, медичне, ветеринарне і речове забезпечення армії.

Інтендантський містечко в Брест-Литовську було побудовано в період 1877-1880 р.р., і безпосередньо підпорядковувався окружному інтендантського відомства. Відомство ж знаходилося в Варшаві і було створено в 1862 році, в той час, коли був утворений Варшавський військовий округ, до складу якого входила фортеця Брест-Литовська.

Окружний інтендант Варшавського військового округу Бальц Олександр Федорович (1841-1899)

А вже безпосередньо відомство було в підпорядкуванні у головного інтендантського управління в Санкт-Петербурзі. Тобто по суті ми розглядаємо досить серйозну структуру, без якої армія і не армія зовсім. Де без своєчасного постачання амуніцією, провіантом, ліками і фуражем (рослинний корм для харчування тварин) неминучі будь-які збої цього великого і складного «механізму». Що і було продемонстровано на полях військових дій в російсько-турецьку війну 1877-1878 р.р., де через несвоєчасне постачання в частинах виникали великі проблеми.

, де через несвоєчасне постачання в частинах виникали великі проблеми

Інтендантський містечко, це місце де здійснювався не тільки відпустку всього необхідного для потреб фортеці, окружного госпіталю, польових госпіталів і гарнізону Брест-Литовську, але це ще і місце де формувався фурштадт.

Фурштадт - військовий обоз, який був приписаний до певного полку і слідував за ним на навчаннях, маневрах і в військових походах. У фурштадт служили виключно солдати нестройової служби: конюхи, кухарі, шевці, ветеринари і т.д.

Інтендантський містечко Брест-Литовську був розташований від вулиці Пушкінської, уздовж залізничної гілки на Київ, до вулиці Шосейній (пр-т Машерова), де мав в своєму складі головний будинок (в радянську бутність - армійський госпіталь), п'ять кам'яних сараїв, будівля приймальної комісії , флігель для офіцерів, казарму для нижніх чинів, кам'яну стайню, два кам'яних відхожих місця, кам'яний сарай для зберігання відправляються речей, завізно магазин (тимчасовий склад), сторожовий будиночок, дві кам'яні стайні при офіцерському флігелі, льодовик, дерев'яний навіс д я вибивання речей, навіс для зважування тюків, шість кам'яних колодязів. Вигідне сусідство з вищевказаної залізницею забезпечувало зручний під'їзд рухомого складу на територію містечка по окремій залізничній гілці!

Так само на території містечка була церква в пам'ять Преображення Господнього. Приміщення, яке займала церква, пристосоване в 1895 році Інженерним відомством в одному зі складів, розташованих в інтендантського містечку. Спочатку тут містилася церква 6-го піхотного Лібавского полку, потім деякий час займали під церкву 152-й піхотний Владикавказький полк, 193-й піхотний резервний Ковельський полк і знову, з 1910 року, Владикавказький полк. Будівля церкви - кам'яне, типу одноповерхової будівлі (розмір 10 саж. Довжини і 6 саж. Ширини), з маленькою головком над вівтарем, покрито залізом. За штатом при церкві було покладено один священик.

За описом 1891 року, дана казарма вважалася на території інтендатского містечка за 6-м Лібавська полком. З більшою часткою ймовірності смію припустити, що саме тут і була облаштована церква.

Дещо дивує і той факт, що в інтендантському відомстві був свій суд зі складу товариства офіцерів і чинів відомства. «Казнокради» були в будь-який час, і куди частіше факти розкрадань відбувалися саме там, де сама служба сприяла цьому. Вашій увазі витяг з наказу Государя Императора з інтендантського відомству від 10 лютого 1910 року.

Вашій увазі витяг з наказу Государя Императора з інтендантського відомству від 10 лютого 1910 року

Щодо особового складу інтендантського відомства необхідно зауважити, що вони не поділялися на спеціальності. У інтендантстві однаково служили і досягали вищих посад особи, що служили раніше в рядах армії, а так само і вільнонаймані. Однак офіцери, переводячись з стройової армії, в обов'язковому порядку проходили підготовчі курси з інтендантського справі і після перекладу зберігали офіцерський мундир і чин, але за бажанням могли бути перейменовані в цивільні чини, отримуючи при цьому класність. Відставні ж офіцери, які побажали вступити на службу до відомства, повинні були мати при звільненні атестацію «видатний» і «хороший».

Відставні ж офіцери, які побажали вступити на службу до відомства, повинні були мати при звільненні атестацію «видатний» і «хороший»

На цій старій фотографії, яку мені довелося придбати на одному інтернет аукціоні, відображений службовець інтендантського містечка Брест-Литовську. На погонах чітко читається літера І, як приналежність до інтендантського відомства. Судячи по мундиру, перед нами нижній чин.

У пошуках інформації про службу в цілому на інтендантських складах, мені довелося ознайомитися з зборами III, відділенням I, зводу законів Російської Імперії від 1910 року по інтендантського відомства. Ось невеличкий витяг, з якої буде зрозуміло в цілому, як протікали будні інтендантського містечка.

... Не пізніше як за одну добу завезення на речовий склад матеріалів і речей, постачальник подає начальнику складу письмову заяву та копію про те, за яким контрактом, які речі і в якому кол-ве будуть завезені на склад. Начальник складу, отримавши заяву, розпоряджається відведенням комори, для очікуваних до ввезення матеріалів і речей і підписує документ до ввезення на подвір'я складу «завезених БІЛЕТ'». Коли ж матеріали будуть доставлені до воріт складу, постачальник заявляє про це завідуючому завезенням і вивезенням. Завідувач завезення і вивезення, пропустивши матеріали на територію складу, в присутності офіцера або чиновника від відомства, перевіряють партію на кількість предметів. Після чого начальник складу, звіривши накладну з завізних квитком, візує накладну постачальника. Завізна комора для зберігання речей, аж до занесення їх до приймальної комісії, знаходиться за замком постачальника і печаткою завідувача завезення і вивезення, які один без іншого не можуть перебувати в завозной комори ...

Це лише один пункт з 37 того, що там написано з приводу приймання, не кажучи про обов'язки діловодів, приймальників, техніків, нижніх чинів і навіть хіміків, які перевіряли завезених медичну продукцію на шлюб, створюючи при цьому спеціальну комісію. Більш того, після завезення матеріалів на склад, постачальнику було покладено страхувати ввезене майно, до того, як воно переходило після повної оплати у власність інтендантського відомства.

Казарма, місце рассположенія нижніх чинів інтендантського містечка (двір по вул. Кірова 50)

Війська Брест-Литовського гарнізону отримували щорічно від інтендантської служби певну кількість речей і певну суму грошей на їх пошиття. І гроші і речі, відпускалися, виходячи з числа людей і встановлених термінів служби речей.

Речі поділялися на річні, мундирні і амунічние, безстрокові і постільні приналежності.
Гроші видавалися на шиття речей, чистку амуніції і на ремонт. Речовим майном також вважався встановлений відпустку мила.

Оригінальна накладна на відпустку мила від місцевого виробника

До категорії річних речей і грошей ставилися білизна натільна, носові хустки, утиральник (простіше кажучи, рушник), онучі і амунічние гроші. Кожен солдат отримував щорічно три сорочки, троє нижніх брюк, три носових хустки, два утиральник, три пари онуч, одну пару високих чобіт, і, крім того, другу пару передових, підошов і підметок. Видані постіль назад не відбиралися, при перекладі нижніх чинів в інше місце служби речі пересилалися разом з ними. При звільненні в запас старослужащих нижніх чинів отримані ними постіль надходили в повну їх власність.

При звільненні в запас старослужащих нижніх чинів отримані ними постіль надходили в повну їх власність

Мундирні речі - це предмети одягу, і для них теж існували встановлені терміни служби. Так, мундир видавався - на два роки, шаровари суконні - на один рік, шинель - на два роки, кашкет - на два роки, башлик - на шість років, гімнастична сорочка - на один рік. У нижніх чинів мундирні гудзики, що не мають явних пошкоджень перешивати зі старого мундира на новий.

У нижніх чинів мундирні гудзики, що не мають явних пошкоджень перешивати зі старого мундира на новий

Олов'яне гудзик з зображенням державного герба, знайдена на території інтендантського містечка.

Напередодні Першої світової війни інтендантський містечках по класифікації був віднесений до складів III класу і в списку складів Російської Імперії значився як «Брест-Литовський склад госпітальних запасів для польових рухомих і запасних госпіталів». У якого на утриманні до 1914 року значилося 72 військово-польові госпіталі!

Ця фотографія датована 12 серпня 1915 року. Санітарний обоз російської армії залишає Брест-Литовська.

«Якісь склади» в далекому минулому нашого міста насправді всього лише вершина айсберга великий структури, від якої в більшій мірі залежала бойова готовність армії! У серпні 1915 року, несучи втрати на фронтах, відступаюча російська армія покидає Брест-Литовська. Відступаючи на схід, по відношенню до міста застосовувалася тактика випаленої землі, і інтендантські склади не стали винятком.

На цій німецькій листівці 1915 року інтендантський містечко після пожежі.

У 1921 році в нашому місті встановилася польська влада. І в минулому інтендантський містечко Брест-Литовську, отримав своє друге народження. Але, це вже інша історія ...

Інтендантський містечко Брест-над-Бугом. Частина II. «Панцерник».

Олег Поліщук, для соціального порталу «Реальний Брест»

Схожі статті:

Тріумфальні арки Брест-Литовської фортеці. Маневри і диліжанс ...

Маршрут, Які дапаможа даведацца пра бресцкі мадернізм

Для яких цілей він був побудований?
Та й взагалі, що це за місце?
Що означає слово інтендант?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация