Британський прапор: цікаві факти, яких ви не знали

  1. Екскурс в історію британського прапора
  2. Union Jack: звідки пішла назва британського прапора
  3. Малюнок британського прапора
  4. Британський прапор на прапорах інших держав і територій
  5. Використання британського прапора

Ви ніколи не малювали британський прапор? Якщо немає, то спробуйте і ви зрозумієте, що це не так-то просто: швидше за все, в точності відтворити його малюнок по пам'яті у вас не вийде.

У той час як деякі країни обходяться лише трьома (а то і двома) поздовжніми смужками, прапор Великобританії являє собою вигадливий орнамент з восьми синіх трикутників і двох накладених один на одного червоно-білих хрестів.

У чому ж криється причина настільки крутого дизайну?

Вся справа в тому, що британський прапор, який також носить назву «Юніон Джек» (Union Jack), або «Союзний гюйс» (Union flag), по суті, є нашаруванням один на одного прапорів цілих трьох країн - Англії, Шотландії та Ірландії .

Екскурс в історію британського прапора

До 17 століття Англія і Шотландія були повністю відокремленими Королівства, але все змінилося зі смертю англійської Королеви Єлизавети I в 1603 році (нагадаю, що та Єлизавета, яка править Британією зараз - вже друга за рахунком ). Так і не вийшовши заміж і не обзавівшись потомством, королева-діва тим самим прирекла Англію на прихід до влади чужоземця: новим спадкоємцем англійської корони став найближчий родич покійної монархині, яким виявився її внучатий племінник Яків VI, король Шотландії.

Таким чином, саме завдяки своєму новому монарху, Англія з Шотландією повінчалися навіки, і на світ з'явилося єдину державу Великобританія, проголошене Союзом двох Корон. періодично Шотландія намагається вирватися з нав'язаного їй союзу, а в 2014 році тут навіть відбувся референдум про вихід зі складу UK, на якому, всупереч очікуванням, перемогли противники незалежності - на радість нинішньої Єлизаветі, що залишилася, за чутками, дуже задоволеною результатами голосування.

Перший прапор новоявленої унії, введений в 1606 році, став комбінацією червоного хреста Святого Георгія, взятого з прапора Англії, і косого білого хреста Святого Андрія на синьому тлі - з прапора Шотландії.

Однак те, що було покликане стати символом єдності двох націй, в дійсності викликало невдоволення у обох: англійці обурювалися, що їх рідний прапор втратив свій білий фон, який був замінений на синій шотландський, а гордовиті шотландці були аж ніяк не раді тому, що червоний англійський хрест був накладений поверх шотландського! Що, втім, не дивно: догодити двом націям з сильним самосвідомістю було досить складно, і загальний прапор в результаті став яблуком розбрату.

Бажаючи відновити несправедливість, в 1618 році шотландці розробили свою власну, неофіційну версію прапора Великобританії, де андріївський хрест накриває собою георгіївський. І по цю пору відносини шотландців і англійців захмарюються суперечками з приводу того, як повинен виглядати британський прапор.

Union Jack: звідки пішла назва британського прапора

Історики досі не прийшли до єдиної думки щодо того, звідки в назві прапора Британії з'явилося слово «Jack». Прихильники однієї теорії вважають, що свою назву союзний прапор отримав на честь короля Якова: «Джек» - скорочення від імені «Якобус» (Jacobus) - латинського написання імені «Яків». Інші експерти вважають, що своєю назвою прапор зобов'язаний тому, що довгий час він використовувався лише в море ( «jack» в перекладі з англійської означає флагшток в носовій частині судна). Існують і інші версії його походження. Як би там не було, з упевненістю можна стверджувати лише одне - до 1674 році назва «Union Jack» міцно закріпилося за державним прапором Британії і стало офіційно визнаним в 1908 році, після схвалення Парламентом.

Малюнок британського прапора

В ході історії робилися неодноразові спроби модифікувати вид британського прапора: так, в 1658 році, лідер англійської революції Олівер Кромвель наказав додати в центр прапора герб Ірландії - золоту арфу на синьому тлі. Однак уже в 1660 початковий дизайн Юніон Джека був повернутий королем Карлом II і продовжував використовуватися аж до об'єднання Великобританії з Ірландією в 1801 році. Ця обставина знайшло відображення в тому, що до вже наявного андріївському хреста був доданий косою червоний хрест Святого Патрика з національного прапора Ірландії, і таким чином ми отримали британський прапор в його нинішньому вигляді. І навіть незважаючи на те, що в 1921 році південна частина Ірландії отримала незалежність від Великобританії, на зовнішній вигляд державного прапора в результаті це не вплинуло.

Зверніть увагу, що правильне зображення діагональних біло-червоних смуг на британському прапорі має на увазі, що білий колір завжди слід після червоного, якщо рухатися за годинниковою стрілкою. А поперечний червоний хрест в зображенні прапора обов'язково відділяється білою облямівкою від синього фону. Перевертати прапор «вниз головою» вважається неприпустимим і образливим.

Але чому ж тоді, якщо врахувати, що в Юніон Джека знайшли відображення символіки Англії, Шотландії та Ірландії, в державному прапорі Великобританії відсутні будь-які атрибути ще однієї його частини - Уельсу? Та все тому, що ще з 1282 року, в результаті анексії англійським Королем Едуардом I, Уельс був частиною Англії і, таким чином, був представлений її прапором.

У 2007 році валлійський член Парламенту Ян Лукас виніс на обговорення в Палаті Громад питання про додавання символу Уельсу - червоного дракона - в центр британського прапора (див. Малюнок нижче). Але, незважаючи на отримане схвалення з боку уряду, зміни в малюнок прапора Великобританії по цю пору внесені не були.

На малюнку: запропонована валлійська версія британського прапора
На малюнку: запропонована валлійська версія британського прапора

Британський прапор на прапорах інших держав і територій

На малюнку: британський прапор на прапорах інших держав і територій
На малюнку: британський прапор на прапорах інших держав і територій

Перегляд ескізів Юніон Джека нині можна побачити на прапорах деяких колишніх Британських колоній і заморських територій. У їх числі прапори Британських Віргінських островів, Бермуд, Кайманових островів, а також державні прапори Австралії, Фіджі, Нової Зеландії, Тувалу і прапори деяких провінцій Канади. Навіть державний прапор США у свій час містив у верхній лівій чверті зображення Union Jack.

Використання британського прапора

Цікаво, що до сих пір не існує жодного національного закону, який би обумовлював належний вигляд британського прапора і створював би обмеження щодо його використання. Юніон Джек визнають і ним користуються в тому вигляді, як він є, просто тому, що так повелося, і британці ретельно дотримуються свої історію і традиції.

В офіційних цілях, на урядових установах, червоно-біло-сині прапори вивішуються лише в певні дні року - як правило, в дні народження членів Королівської родини. Приспускаються прапори, як правило, в разі трагічних подій в країні, таких як смерть монарха або споріднених йому осіб, і в інших особливих випадках.

Решта організації та індивідууми можуть користуватися державним символом Британії на свій особистий розсуд.

Це означає, що кожна людина може вільно і безкарно завертатися в британський прапор і ходити так по вулицях (охочих, як не дивно, море), носити будь-який одяг з його зображенням, прикрашати їм свій інтер'єр і предмети будь-якого призначення - словом, використовувати так, як тільки заманеться, абсолютно не побоюючись звинувачень в оскверненні національного прапора.

Так що, сміливо проявляйте свою фантазію і, будучи в UK, обов'язково купіть сувеніри з Union Jack - цей справжній символ Великобританії і уособлення єдності її націй стане прекрасним нагадуванням про поїздку.

Якщо вам сподобалася стаття, поділіться нею з друзями:

У чому ж криється причина настільки крутого дизайну?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация