Британський криза: вихід з ЄС під шекспірівським питанням

Через "Брекзіта" на Об'єднане королівство насувається політичне "землетрус". До чого все це призведе, чи знайде нинішній уряд соломонове рішення?

Все, що зараз відбувається в Великобританії, можна сміливо назвати загостренням політичної кризи. Камінь спотикання все той же - "Брекзіт". Останні кілька днів в британській пресі все більше і більше новин про ймовірну відставку уряду Терези Мей, про позачергові вибори, новому референдумі щодо членства в ЄС, а нерідко в статтях йдеться про те й інше одночасно. З "свіжих" повідомлень - члени Палати громад від Консервативної партії ініціюють вотум недовіри Терезі Мей як лідеру партії. Для цього їм потрібні письмові заяви 15% депутатів-торі, тобто 48 з нинішніх 315. Скільки вже набралося таких підписів - дізнаємося вже найближчим часом. А зараз нас цікавить, до чого варто готуватися, якщо Мей не втримається при владі, а саме: що в такому випадку буде з угодою про "Брекзіте", чи буде це означати зміну курсу, тобто, чи може Великобританія передумати виходити з ЄС, які, взагалі, сценарії розвитку ситуації? Про це та інше цікавимося у експертів.

Дипломат Василь Філіпчук вважає, що найбільш імовірним сценарієм на сьогодні є оголошення дострокових виборів.

Через Брекзіта на Об'єднане королівство насувається політичне землетрус

Василь Філіпчук, дипломат // Фото: Худякова Олена. Укрінформ

"Якщо Мей не втримається на посаді, то, можливо, серед консерваторів знайдеться хтось інший, який об'єднає партію і продовжить взятий нинішнім прем'єром курс. Але цей варіант малоймовірний. Швидше за все, в Британії оголосять дострокові вибори. Звичайно, більшість пересічних британців проти цього, але це питання не простого люду, а політичної еліти. Там є досить серйозний потенціал для дострокових виборів, оскільки ніхто не хоче нести відповідальність за той кошмар, який може виникнути в разі прийняття угоди про "Брекзіте" або куди гірше - в разі "Брекзіта" без угоди. Тому логіка проста: краще зістрибнути, ніж брати на себе відповідальність. І як би зараз Тереза ​​Мей не намагалася зображати з себе героїню, що зважилася на якісь компроміси за угодою, всі прекрасно розуміють, що в цій ситуації для Британії немає нормального компромісу - є чи поганий, чи дуже поганий, або дуже-дуже поганий компроміс , - стверджує пан Філіпчук. - Моя політична інтуїція, а також прогнози іноземних аналітиків підказують, що виходом для всіх гравців - це покласти відповідальність на виборця: провести дострокові вибори, новий референдум по "Брекзіту" як такого. Кожен з цих варіантів знаходиться зараз на екваторі внутрішніх британських гойдалок. Коли, що і як? Конкретніше відповідь на ці питання з'явиться десь за тиждень-два. Втім, вже точно можна сказати, що "Брекзіт" легко не відбудеться, більш того, шанси на те, що він не відбудеться взагалі - досить великі, і це факт ".

Схожу думку висловив експерт з міжнародної політики і глобальної безпеки Українського Інституту Майбутнього Ілля Куса.

Схожу думку висловив експерт з міжнародної політики і глобальної безпеки Українського Інституту Майбутнього Ілля Куса

Ілля Куса, експерт-міжнародник

"Розвиток подальших подій в Великобританії складно передбачити, ще складніше відповісти, що ж буде з" Брекзітом ". Пропоную розглянути ймовірний сценарій розвитку подій. Перший - члени Палати громад від Консервативної партії можуть ініціювати вотум недовіри Терезі Мей як лідеру партії. Для цього потрібні письмові заяви 15% депутатів-торі. Якщо Мей не набере просту більшість (мінімум 158 голосів), то повинна буде піти і з посади голови партії, і з поста прем'єра. Далі консерватори можуть вибрати собі нового лідера. Це може бути або хтось із соратників Мей - людина, яка спробує вмовити всіх інших підтримати проект договору, або хтось із радикалів, який заявить, що Британія виходить з ЄС без угоди або Британія продовжує переговори з ЄС, але не встигає їх закінчити, тому що залишилося два місяці, - каже експерт. - Другий сценарій - на вотум недовіри голосів не вистачає, Мей все-таки залишається. Але і тут прем'єра можуть очікувати сюрпризи. Навіть якщо проект договору вдасться схвалити на надзвичайному саміті ЄС, який відбудеться 25 листопада, то далі Мей потрібно міцно стиснути кулаки і молитися, адже проект ще повинен пройти голосування в Палаті громад, і якщо він не отримає підтримку, то потенційні наслідки очевидні: відставка уряду і оголошення дострокових виборів ".

То хто замість Мей? Це питання турбує не тільки британців, але і, зокрема, нас, українців. Адже пані Тереза, мабуть, одна з небагатьох європейських політиків, здатних прямо сказати, хто такий Путін і що вона про нього думає. Серед можливих кандидатів на пост голови Консервативної партії вважають жорсткого прихильника "Брекзіта", колишнього міністра закордонних справ Бориса Джонсона. Втім, деякі британські ЗМІ, зокрема онлайн-видання Daily Mail , Пишуть ще про одному вірогідному кандидатові - екс-прем'єрі Девіді Кемероні. "Його повернення у велику політику стане кращою надією для британців", - цитує Daily Mail слова директора зі стратегії кабінету екс-прем'єра Стіва Гілтона. А що про це думають наші експерти? На думку Іллі Куси, остаточних переможців поки немає.

"Все залежить від того, які настрої у більшості членів Консервативної партії. Якщо більшість вирішить, що вони за "жорсткий Брекзіт", то, швидше за все, на місце Терези Мей може прийти або Девід Дейвіс, або Борис Джонсон, або Джейкоб Різ-Міг. Якщо ж більшість все-таки вирішить, що готовий до переговорів, але шляхом певних коректив, то на місце Терези Мей може прийти якась компромісна фігура - людина більш лояльний до радикалам, але не за повноцінний "Брекзіт" - це Джеремі Хант або Саджида Джавід, - переконує Куса. - Що стосується Девіда Кемерона, то, чесно кажучи, я сумніваюся, що його виберуть. Адже це людина, яка, власне, завів країну в "Брекзіт". І дивно буде виглядати, якщо він знову стане біля керма Консервативної партії ".

У той жн час Василь Філіпчук зауважує, що не варто розглядати наступника Терези Мей виключно серед однопартійців-консерваторів: "У екс-прем'єра" нуль "шансів. Борис Джонсон? Ну, можливо, але дуже складно. Швидше за все, консерватори не зможуть об'єднатися, адже в партійному таборі надто вже великі протиріччя. А тому, якщо Мей все-таки піде у відставку, то відбудуться вибори, і не виключено, що прем'єром оберуть лейбориста Джеремі Корбін ".

Власне, що стосується шансів Джеремі Корбін на прем'єрство, то за даними останніх опитувань громадської думки, які проводилися 13-14 листопада, обидві провідні партії - правлячі консерватори і лейбористи - йдуть, так би мовити, "ніздря в ніздрю": за кожну з них готові проголосувати близько 40% виборців. Про це докладніше тут .

Останній наше запитання стосувалося можливих наслідків нинішніх британських пертурбацій для України? Пан Філіпчук продовжив свою думку, заявивши, що нам не варто чекати якихось серйозних змін. Навіть, якщо до влади прийдуть лейбористи. "Британія настільки загрузла в кризі, що, повірте, не до України їм зараз. І навіть якщо до влади прийдуть лейбористи на чолі з уже згаданим Корбін, якого називають неосталіністи, неокомуністи, відвертим прихильником Путіна, власне, він цього і не приховує, то, думаю, навіть при таких розрахунках якихось серйозних змін щодо України не варто очікувати. Від британської порядку денного, повторюся, ми далекі ".

Втім, Ілля Куса з дипломатом не згоден. "Бекзіт без угоди - це, в першу чергу, серйозний економічний удар, як по Євросоюзу, так і по самій Британії. І якщо економіка ЄС буде погіршуватися, то вони глибше загрузнуть у внутриевропейские проблеми. А нам це не вигідно, оскільки це не просто послаблює наші позиції в Євросоюзі, а й позиції, власне, Євросоюзу в протистоянні з Росією. Це перше. Друге - якщо в Британії до влади прийдуть лейбористи, то, швидше за все, Джеремі Корбін скоректує зовнішньополітичний курс країни, яка по відношенню до Росії вже не буде такою жорсткою і принциповою, як зараз при Терезі Мей ".

Мирослав Лісковіч. Київ

До чого все це призведе, чи знайде нинішній уряд соломонове рішення?
Коли, що і як?
То хто замість Мей?
А що про це думають наші експерти?
Борис Джонсон?
Останній наше запитання стосувалося можливих наслідків нинішніх британських пертурбацій для України?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация