Британську Співдружність Націй. Політичні основи, розвиток, країни-учасниці, структура

Війна американських британських колоній за незалежність закінчилася, як відомо, перемогою колоній. Британська Імперія втратила 13 колоній, залишивши за собою на північноамериканському континенті тільки Канаду.

У зв'язку з цим в метрополії почалося формування двох різних точок зору на подальшу політику Британії щодо заморських володінь. Прихильники однієї ратували за розширення британського впливу в Індії і на Далекому Сході , А прихильники другої вважали, що розширювати вплив, безумовно, необхідно, але потрібно допустити в колоніях розвиток самоврядування, щоб запобігти повторення Війни за незалежність північноамериканських колоній.

Поступово почали проводити реформи, в результаті яких стали ще більш очевидні відмінності між тим колоніями, в яких освоєння територій велося переселенцями з Британії і де вже були перспективи на розвиток самоврядування, і тими територіями, де після завоювання були встановлені прямі форми британського управління.

Незважаючи на масу відмінностей, і ті, і інші колонії як більш-менш самостійне державне утворення з місцевим урядом, яке володіло правом проводити незалежну політику.

Незважаючи на масу відмінностей, і ті, і інші колонії як більш-менш самостійне державне утворення з місцевим урядом, яке володіло правом проводити незалежну політику

Подібний підхід давав поштовх розвитку в колоніях парламентських форм правління і можливість встановлювати владу закону. Останньому чимало сприяло поширення англійської мови, його використання в адміністративній та освітній сферах.

Поки в метрополії обговорювали питання про розвиток самоврядування в колоніях, Канада взяла ініціативу в свої руки і в 1837 році Верхня і Нижня Канада повстали. Головною вимогою було закріплення прав колоніального самоврядування, які вперше були встановлені американськими революціонерами 60 років тому.

Представники влади відреагували досить оперативно і в 1839 році лорд Дарем, генерал-губернатор Британської Північної Америки, виступив з пропозицією сформувати в колоніях урядовий кабінет по аналогії з британським.

Ця колоніальна асамблея і відповідальна перед нею виконавча влада отримували право здійснювати контроль над внутрішньою політикою, однак за Великобританією зберігалося право вирішального голосу в наступних сферах колоніальної політики:

  • контроль за державними землями,
  • форма колоніальних конституцій,
  • зовнішня політика,
  • зовнішня торгівля,
  • оборона.

Всі ці обмеження були скасовані ще до кінця Першої світової війни.

Термін "Співдружність Націй" був вперше використаний британським прем'єр-міністром лордом Розберрі в 1884 році. Офіційно база нової колоніальної політики і статус Співдружності були закріплені на колоніальної конференції, що відбулася в 1887 році в Лондоні .

Найбільш розвинені колонії набули статусу домініонів. Тепер вони стали, де-юре, автономними квазідержавними утвореннями, а де-факто - незалежними державам. Втім, це ніяк не вплинуло на їх входження до складу Британської Співдружності націй - об'єднання, покликаного об'єднати величезну Британську імперію.

Втім, це ніяк не вплинуло на їх входження до складу Британської Співдружності націй - об'єднання, покликаного об'єднати величезну Британську імперію

У числі перших виділилися домініонів були Канада, Австралійський Союз і Нова Зеландія, пізніше - Південно-Африканський Союз, Домініон Ньюфаундленд і Ірландія.

Одним з найбільш значущих етапів в історії Співдружності стала Друга світова війна . Після її закінчення, а точніше - з 1946 року з "Британської Співдружності націй" це об'єднання стало просто "Співдружністю націй".

події в Індії , Яка в 1947 році придбала незалежність і встановила на своїй території республіканську форму правління, підштовхнули до ґрунтовного перегляду положень про існування Співдружності.

Крім зміни назви, були відкориговані і цілі діяльності об'єднання: тепер на перше місце ставляться гуманітарні місії, освітня діяльність та інше. В рамках Співдружності держави, різні за рівнем розвитку і характером економіки, отримали можливість співпрацювати на новому рівні як рівноправні партнери.

Згідно з новими домовленостями, кожна з країн Співдружності володіє беззаперечним правом одностороннього виходу з організації.

До складу Співдружності на сьогоднішній день входить 17 країн (не рахуючи Великобританію), які також називають Королівство Співдружності. Загальна чисельність населення країн Співдружності складає близько 1,8 млрд, це приблизно 30% усього населення планети. Формально главою цих держав визнається британський монарх, якого представляє генерал-губернатор.

Це не заважає більшості країн-учасниць не визнавати владу британської корони, що жодним чином не впливає на їх статус в рамках Співдружності. Воно спочатку є не політичною організацією і тому Великобританія не має права втручатися в політику його учасниць.

Далеко ні всі країни , Що входять сьогодні в Співдружності мали колоніальні зв'язку з Британською Імперією. Першою з таких країн, яка приєдналася до організації став Мозамбік. До складу Співдружності ніколи не входили: Бірма і Аден, Єгипет, Ізраїль, Ірак, Бахрейн, Йорданія, Кувейт, Катар і Оман. Були випадки виходу зі складу Співдружності (Зімбабве), в тому числі з подальшим відновленням членства. Наприклад, так було з Пакистаном, ПАР.

Главою Співдружності Націй є британський монарх , На сьогоднішній день цей пост займає Єлизавета II. Пост глави Співдружності не є титулом і не передається у спадок. При зміні монарха глави урядів країн-учасниць Співдружності мають бути ухвалені формальне рішення про призначення нового глави організації.

Адміністративне керівництво здійснюється Секретаріатом, штаб-квартира якого з 1965 року знаходиться в Лондоні. З 2008 року Секретаріат Співдружності очолює Камалеш Шарма (Індія).

  • Вільна електронна енциклопедія Вікіпедія, розділ "Співдружність Націй".
  • Вільна електронна енциклопедія Вікіпедія, розділ "Британська Імперія".
  • Вільна електронна енциклопедія Вікіпедія, розділ "Заморські території".
  • Велика Радянська Енциклопедія
  • Енциклопедія Кругосвет

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация