Броненосець "Орел". Дві смерті під різними прапорами

  1. Броненосець "Орел". Дві смерті під різними прапорами
  2. Цусимская бій і броненосець "Орел"
  3. Японський полон. Перейменування броненосця "Орел" в "Вербами"
  4. Військові кораблі, вмирали двічі

Броненосець "Орел". Дві смерті під різними прапорами

Михайлов Андрій

Доля цього бойового корабля настільки незвичайна, що її навічно занесли в скрижалі вітчизняного військового флоту ... За своє коротке життя "Орел", ескадрений броненосець російського імператорського флоту, один з п'яти кораблів типу "Бородіно", гинув двічі - спочатку після Цусимская битви в 1905 році - під Андріївським прапором, потім в 1924 році - під прапором Японії.

"Орел" був закладений на верфі на Галерному острові в Санкт-Петербурзі 20 травня 1900 року, спущений 6 липня 1902 року і став до ладу в жовтні 1904 року. під командуванням капітана 1-го рангу Н. В. Юнга ескадрений броненосець брав участь в російсько-японській війні 1904-1905 років і в сумнозвісному Цусімському битві. Входив до складу Другої Тихоокеанської ескадри.

Цусимская бій і броненосець "Орел"

У Цусімському битві "Орел", за даними з інтернет-джерел, отримав 76 влучень. З них п'ять - 305-міліметровими снарядами, два - 254-міліметровими снарядами, дев'ять - 203-міліметровими снарядами, 39 - 152-міліметровими снарядами і 21 - дрібнішими снарядами ...

Деякі експерти, в першу чергу американські, вважають конструкцію кораблів цієї серії найгіршою з усіх коли-небудь побудованих. Високий центр ваги нібито приводив до більшої ймовірності втрати остійності і перекидання при певних обставинах, подібних до тих, які виникли в Цусімському битві, коли на початку бою були серйозно пошкоджені і згодом затонули три броненосця подібного класу (причому два з них перекинулися).

Читайте також: "Аврору" хочуть поставити "під рушницю"

Однак багато вітчизняних експертів, на противагу американським, вважають конструкцію кораблів цієї серії найбільш досконалою і багато в чому перевершує навіть конструкцію багатьох дредноутів Першої світової війни. Два корабля серії, "Бородіно" і "Олександр III", втратили остійність через те, що були критично перевантажені вугіллям, запасами і водою, яка використовувалася для гасіння пожежі.

Недоліки конструкції тут були ні до чого - перед боєм все кораблі серії мали водотоннажність 15275 тонн. Якби під подібним активним вогнем виявилися японські або англійські броненосці, то вони пішли б на дно набагато раніше і не вимагали б такої величезної кількості влучень, яке витримали кораблі серії "Бородіно" ...

Після Цусимского бою втратив значну частину боєздатності "Орел" зі смертельно пораненим командиром приєднався до загону контр-адмірала М. І. Небогатова і разом з іншими кораблями цього загону був зданий в полон японцям. В адміралтействі викреслили ескадрений броненосець зі списку кораблів російського імператорського флоту. Для броненосця, як і взагалі для будь-якого військового корабля, це було подібно смерті ...

Японський полон. Перейменування броненосця "Орел" в "Вербами"

Після здачі і відновлення був кардинально модернізований японцями: змінилася артилерія головного калібру, вилучені обидва Марса, верхні яруси містків, вкорочені і зменшені в діаметрі димові труби і так далі. Колишній "Орел" після ремонту став до ладу імператорського флоту Японії під назвою "Вербами" (в честь древнеяпонской провінції Вербами, сьогодні це території префектури Шимано, неподалік від Цусіми).

Читайте також: Шоу в Неваді і наша АПЛ "Три Ха-Ха"

28 серпня 1912 року "Вербами" перекваліфікований в броненосці берегової оборони 1-го класу. У роки Першої світової війни брав участь в битві за місто Циндао. списаний 9 травня 1923 року, відповідно до Вашингтонського морським угодою і розстріляний як мішень 10 липня 1924 року літаком з військового аеродрому Йогасіма (близько фортеці Йокосука). Друга смерть колишнього російського "Орла" під японському прапором від японської ж авіабомби була вже остаточної і безповоротної ...

Військові кораблі, вмирали двічі

Лише один корабель у вітчизняному флоті, мабуть, можна якось порівняти з "Орлом" по безглуздості долі - це лінкор "Новоросійськ". Він теж помирав двічі - спочатку коли на ньому був спущений італійський прапор, потім - від вибуху, вже під радянським прапором ...

До 1948 року цей корабель перебував у складі італійського ВМФ під назвою "Джуліо Чезаре" (Giulio Cesare, в честь Гая Юлія Цезаря). Після виходу Італії з Другої світової війни країни-переможниці розділили італійські бойові кораблі в рахунок репарацій. Радянський Союз претендував на нові лінкори типу "Літторіо", проте йому дістався лише застарілий "Джуліо Чезаре". Відразу отримати корабель не вдалося, тому англійці тимчасово передали СРСР свій старий дредноут "Royal Sovereign", який отримав в радянському флоті назву "Архангельськ". У 1948 році, після того, як "Чезаре" відправився в радянський порт, "Архангельськ" був повернутий Англії для переробки на металобрухт.

Читайте також: Американці потопили японську "Удачу"

Хоча до кінця війни в строю з радянських важких кораблів залишалися лише два старих лінкора - "Севастополь" і "Жовтнева революція", - СРСР все ще мав амбітні плани з будівництва лінійних кораблів, і для підготовки екіпажів планувалося використовувати "Чезаре".

Отриманий корабель перебував у вкрай занедбаному стані, оскільки з 1943 по 1948 рік він стояв на приколі з мінімальною командою і без належного технічного обслуговування. Безпосередньо перед передачею Радянському Союзу лінкор пройшов невеликий ремонт, який торкнувся в основному електромеханічної частини.

Увечері 28 жовтня 1955 року лінкор повернувся з походу для участі в святкуваннях з нагоди 100-річчя оборони Севастополя і зайняв місце на "бочці" в районі Морського Госпіталю (глибина 17 метрів води і близько 30 метрів вузького мулу). Швартування пройшла нештатно - старпом, що заміщав знаходився у відпустці командира корабля, проскочив потрібне місце на півкорпуса.

Читайте також: Останнє плавання нещасної субмарини

29 жовтня о 1 годині 31 хвилину під корпусом корабля з правого борту в носі пролунав вибух, еквівалентний 1000-1200 кілограмам тротилу, наскрізь пробив корпус лінкора, що вирвав частину палуби полубака і пробив у підводній частині діру в 150 квадратних метра. Оскільки в місці вибуху перебували носові кубрики, відразу загинуло від 150 до 175 осіб. Вибух стався біля Госпітальній стінки Північної бухти Севастополя.

Всього в страшній катастрофі загинуло 604 людини. До сих пір невідомо, через що загинув "Новоросійськ" За однією версією, вибухнула міна часів Великої Вітчизняної, по інший - італійці перед передачею корабля СРСР заклали на ньому таємний заряд, який потім спрацював, по третій - лінкор був підірваний італійськими бойовими плавцями ...

Читайте найцікавіше в рубриці " Суспільство "

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация