Будяк і нечиста сила

Осел в образі людини побоюється підступитися до мадемуазель Будяк. Малюнок французького художника Жана Гранвіля (1803-1847) з альбому «одухотворені квіти» (1847).

<

>

Герой книжки Олександра Мілна «Вінні Пух і всі-всі-всі» по імені Тигра ніяк не міг пригадати, що він любить їсти на сніданок. Ослик Іа-Іа хотів почастувати тигреня своїм улюбленим стравою і підвів приятеля до розкішного куща будяків. Тигра хоробро відкусив велику гілку, щедро посипану колючками, і голосно захрустів. В ту ж секунду ...

Надамо казці позначатися, а самі займемося словом чортополох. Вже дуже воно цікаве.

Вже дуже воно цікаве

Будяк, як пишуть енциклопедії, «типовий представник засмічених рослинних угруповань», простіше кажучи, бур'ян. Причому «рясно колючий». Колючки (шипики) довгі - до 2-5 мм. Висота «типового представника» (в природі налічується близько 120 його видів) - від 30 см і до 2 м. Квітки зазвичай червоно-фіолетові.

«І що тут цікавого? - скажете ви. - Бур'ян він і є бур'ян ».

Давайте поміркуємо. Шипшина назвали так за гострі шипи, які боляче дряпають кожного, хто хоче зірвати квітку або плід. Горобина стала горобиною тому, що її кучеряві суцвіття не білі, як, наприклад, у вишні або черемхи, а рябі: в прозорі ніжні парасольки зібрані і світло-зелені, і світло-жовті, і білі квіти. А кульбаба отримав свою назву за те, що його пухнастий кульку облітає від подуву вітру. Чим же примітно слово чортополох? Які особливості рослини лягли в основу його назви?

У слові два кореня: чорт і полохо (-про- - сполучна голосна). З чортом все більш-менш ясно: ворог роду людського, нечистий з рогами, копитами і хвостом. А ось полохо ...

У сучасних словниках російської мови слова полохо немає. Виручає, як завжди, Тлумачний словник В. І. Даля: живому великоруського мови іменник полохо відомо. Воно утворено від дієслова полошіте (полóхат') і означає «тривога, сум'яття, неспокій». На пам'ять приходять слова: переполох - загальна раптова тривога, хвилювання; сполохи (однина сполох) - зірниці, а також народна назва північного сяйва; заполóшний - схвильований, неспокійний, химерний, вітряний.

Отже, в слові чортополох другий корінь означає «переляк». Тепер треба збагнути, хто (або що) кого лякає - то чорти вселили страх всьому і вся, то чи нечиста сила сама чомусь неабияк злякалася?

Виявляється, народна пам'ять зберегла повір'я: чортополох - вірний захисник селянського побуту. Він цілком здатний не тільки налякати всяку нечисть, але і звернути її на втечу. Наші пращури, щоб захистити худобу від чорної сили, обкурювали цією рослиною хлів. Чорти такого дійства не терпів і швиденько несли ноги (копита?) Подалі.

Ось і отримав колючий бур'ян красномовне ім'я - чортополох. Так що правий був мудрець, який сказав: «Подивись на будь-яке слово - дізнаєшся багато цікавого».

«І що тут цікавого?
Які особливості рослини лягли в основу його назви?
Тепер треба збагнути, хто (або що) кого лякає - то чорти вселили страх всьому і вся, то чи нечиста сила сама чомусь неабияк злякалася?
Копита?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация