Будда Ворошилова в Луганську лікує людей

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

3 лютого 2011, 12:48 Переглядів: 3 лютого 2011, 12:48 Переглядів:   Герой Громадянської

Герой Громадянської. Гриву свого коня Маузера Ворошилов розчісувала дулом нагана. Фото з сімейного архіву.

Завтра виповнюється 130 років від дня народження героя Громадянської війни, одного з перших радянських маршалів, Климента Ворошилова. Маючи, немов в анекдотах, всього два класи церковно-приходської школи, він в 1953-1960 роках був номінальним главою країни - Головою Президії Верховної Ради СРСР.

Фотогалерея: У музеї Ворошилова - Будда-цілитель і рукавички з латками

Фактично не маючи уявлення про дипломатію, він зміг зачарувати королеву Бельгії Єлизавету, а в Туреччині йому за життя поставили пам'ятник. На честь нього складали пісні, а Луганськ - місто, неподалік від якого він народився, - двічі ставав Ворошиловградом, і стільки ж разів - знову Луганському: в 1958 році - мовляв, негоже увічнювати героя за життя, і за часів перебудови.

Досі точаться суперечки про причетність червоного командира до кривавих сталінських репресій. Історики сперечаються про його ролі у Великій Вітчизняній: чи був він причиною поразок, або, навпаки, врятував Москву. А ми вирішили придивитися до того, якою людиною був цей політик.

У ВІЙНУ: НЕ ХОТІВ розстрілювали ОФІЦЕРІВ

Нагороди
Нагороди. Їх у Клима - два десятка

Клим Ворошилов в першу чергу відомий як герой Громадянської війни. Він був одним з тих, хто створював ударну силу більшовиків - Першу Кінну армію. Про участь у ВВВ згадують менше.

"Головна відповідальність за поразки першого періоду війни лежить, звичайно, на Сталіна. Але і попит з Ворошилова також дуже великий. Він винен в тому, що допустив побиття військових кадрів ", - пише радянський і російський історик Рой Медведєв. Дійсно, як нарком оборони Ворошилов брав участь у репресіях проти командного складу Червоної армії. За даними російських ЗМІ, в архіві ФСБ виявлено понад 300 санкцій Ворошилова на арешт видних армійських воєначальників.

"Про те, що насправді було в ті роки, я питала у глави секретаріату Ворошилова - Леоніда Щербакова. Він відповів, що коли Климент Єфремович читав матеріали по справі змови в Червоній армії, то хапався за голову. Але для того щоб довести невинність офіцерів, треба було проводити власне розслідування, і тим самим ставити під сумнів авторитет НКВД. На це Ворошилов піти не міг ", - розповідає історик з Луганська Олена Ерошкина.

ВВВ
ВВВ. Історики сперечаються про роль наркома оборони

Контрудар. Ще один луганчанин, письменник Олексій Комаровський, ставить під сумнів те, що особливого внеску в хід бойових дій і майбутню перемогу у ВВВ маршал Ворошилов не зробив. Дійсно, Климент Єфремович не був на ключових постах, він був представником Ставки по формуванню військ, головнокомандувач партизанським рухом, голова Трофейного комітету тощо. Але ... "Військам під командуванням Ворошилова вдалося в липні 41-го нанести під Ленінградом потужний контрудар, який з'явився для ворога абсолютно несподіваним, - розповідає Комаровський, - колишній командир 56-го танкового корпусу генерал Манштейн, чиї бійці 15 липня оточили військами Ворошилов, так пише про ці події: "Не можна було сказати, щоб покладений е корпусу в цей момент було вельми завидною ... Наступні кілька днів були критичними, і противник всіма силами намагався зберегти кільце оточення ". За два дні радянські війська відсунули ворога на 60 км. Ось висловлювання німецького генерала Гота:" Таким чином, Гітлер під впливом однієї невдачі прийняв рішення: "Подальше наступ на Москву припинити". З останньої цитати Гота випливає, що саме дії Ворошилова поставили хрест на плані "Барбаросса".

КВАРТИРА: МЕЧ І "ЖУЧКИ"

У зеніті своєї слави Клим Ворошилов жив в самому Кремлі, вийшовши на пенсію, отримав семикімнатна квартиру неподалік від Червоної площі. У тому будинку в різні роки жили Микита Хрущов, Георгій Жуков та ін. "Планування була дивною. Більшість кімнат були прохідні, і по всій квартирі можна було ходити по колу, - розповідає історик Олена Ерошкина, яка була входжу в будинок маршала. - Я була в тій квартирі вже після смерті Ворошилова, коли там жив його син з дружиною. Мене вразила простота обстановки. На кухні - саморобна дерев'яна лавка, стіл, пофарбований білою фарбою, проста клейончатий скатертину в клітинку. Дивно, проводка була не всередині стін, дроти , як в 50-ті роки, були поверх шпалер. На видному місці - кілька поличок з подарунками від земляків-луганчан: шматочки вугілля, шахтарська каска, викуваний сучасними ковалями меч. Телефони були тільки в кухні і їдальні. Встановлювати їх в інших кімнатах не хотіли, не дивлячись на прохання, і домочадці підозрюють , що в них були пристрої для прослуховування. Тому навіть при Горбачові все відверті розмови велися в ванній під шум води ".

ДАРИ З ПЛАСТМАСИ І ФАСОЛЬ

Олена Ерошкина
Олена Ерошкина. Збирала експонати з 80-х рр. Фото: Н. Сидоров

"Наш музей є унікальним, в ньому близько 36 тис. Експонатів. Такої колекції речей, що належали одній людині, в СНД немає", - розповідає головний зберігач фондів музею історії та культури міста Луганська Олена Ерошкина. Тут - тисячі фотографій, велика бібліотека Климента Ворошилова, безліч його особистих речей. Частина з них - подарунки, привезені з-за кордону, і фактично про кожну річ можна розповісти окрему історію.

Іменний сервіз
Іменний сервіз. З нього міг пити чай Сталін. Фото: Н. Сидоров

ЗОЛОТО І ПЛАСТМАСА. Ще в 20-х роках нарком отримав від першого президента Туреччини Мустафи Кемаля Ататюрка іменні золоті годинники. Причому, вручаючи їх, Ататюрк сказав: "Вам варто тільки показати ці години, як для вас в будь-яку годину дня і ночі будуть відкриті всі двері до серця Туреччини".

Телефон
Телефон. Подарунок короля Непалу. Фото: Н. Сидоров

Поруч з "золотим ключем" в музеї спочиває амулет бога Сонця, промені якого - гострі мечі. Його Ворошилов привіз з Непалу. Але король цієї країни, Махендра, одним подарунком не обмежився і вручив "червоному" гостю ще й рожевий телефон. "Це зараз здається, що в такому подарунку немає нічого особливого. Але в ті роки апарати робили з чорного ебоніту, і пластмаса вважалася матеріалом витонченим, дорогим і рідкісним", - пояснює Ерошкина.

Будда
Будда. З особливою червоною аурою. Фото: Н. Сидоров

Будда-ЦІЛИТЕЛЬ. Кілька історій пов'язано з подарунком Джавахарлала Неру. "У 90-х я приїхала Москву в квартиру, де жив онук Ворошилова, а його невістка каже:" Забери статуї Будд ". Закрився невеликий музей при Палаці піонерів, і бронзові фігури повернули нащадкам маршала. Я погодилася взяти одного ... Але і його ледь забрала, тягла на клейонці по снігу ", - розповідає Ерошкина. За її словами, не так давно в Луганському музеї був відвідувач, фахівець з питань езотерики. Подивившись на Будду "Ворошилова", він сказав, що статуя випромінює червоно-помаранчеву ауру. Це можна розшифрувати як знак того, що у власника були б'ють через край оптимізм і життєва сила. Відвідувачі вже не раз говорили, що постоять біля статуї - і головний біль проходить.

КВАСОЛЯ І СЕРВІЗ. З Китаю Ворошилов привіз красиво розшитий гобелен зі своїм портретом. Вручав його особисто Мао Цзедун. Ще один "китайський сувенір" - дві половинки квасолі. На них один Кітайчонок вивів ціле послання (його зміст в Луганську перевести не можуть). А ось на чайному сервіз всього дві літери "КВ", але його виготовили в СРСР в єдиному екземплярі, і з його чашок пили чай і Йосип Сталін, і В'ячеслав Молотов, і Георгій Жуков - всі вони бували в гостях у Ворошилових.

Є в Луганську і фотопортрет королеви Бельгії Єлизавети. На ньому вона розписалася, причому по-російськи. Мабуть, хтось ¬то з перекладачів написав текст, а вона скопіювала його поверх фото. "Єлизавета була так зачарована Ворошиловим, що наказала дзвонаря міста Малин грати в його честь "Дубинушку", - говорить Олена Миколаївна.

Латка на рукавиці маршала
Латка на рукавиці маршала. Фото: Н. Сидоров

Зберігаються в музеї і особисті речі Ворошилова: є і маршальський кітель, і домашній одяг. Але найцікавіший екземпляр - його рукавички з латками. Навіть займаючи високі пости в СРСР, Ворошилов залишався людиною бережливим.

ДРУЖИНА ЗМІНИЛА ВІРУ ЗАРАДИ ЧОЛОВІКА

Ворошилова
Ворошилова. Климентій, правнук Єгор, онук Клим і син Петро. Фото з сімейного архіву

Зі своєю дружиною - засланського есеркою Голдою Гробман - 29-річний Ворошилов познайомився на засланні в поселенні Холмогори Архангельської губернії. З тих пір пара була разом. Щоб вийти заміж за Клима, Голда перейшла з іудейського віросповідання в православ'я, змінила ім'я, стала Катериною. На батьківщині - під Одесою - вона була проклятої. Рідня навіть створила ритуальну могилу - для них Голда була мертва.

Після революції Катерина супроводжувала чоловіка, була і в партизанському загоні, і в охопленому вогнем Царицині. Білогвардійські журналісти писали про неї: "Вона пролітає по місту на військовому автомобілі в каракулевому манто". І помічали, що Клим висунувся, став командиром завдяки дружині, яка мала багато друзів-революціонерів.

Щастя Ворошилових затьмарювало лише те, що Катя не могла мати дітей. І вони всиновили хлопчика Петю. Після смерті Михайла Фрунзе подружжя взяло до себе і його дітей. З ними ж жили і племінники: і Климента, і Катерини.

З племінниками
З племінниками. Клим (крайній праворуч) і Катерина (над ним). Фото з сімейного архіву

Ті, хто знали пару, дивувалися несхожість подружжя: Клим - темпераментний веселун, Катерина, навпаки, - холодна. Одягалася строго, чи не терпіла прикрас і вважала, що навіть сережки - міщанство. Говорили, що Сталін не любив дружину Ворошилова. За однією з легенд, в один з вечорів за нею прийшли з НКВД. Але нарком погнав чекістів з квартири, розмахуючи шаблею.

Катерина померла від раку напередодні золотого весілля. Рідні згадують, що перед смертю Климент прийшов до неї в лікарню, і вони, не змовляючись, старечими голосами співали улюблений романс: "У променях пурпурного заходу". Їх рідні стояли за дверима палати і, слухаючи пісню, кидали сльози.

ЗВИЧКИ: забороняється палити НАВІТЬ незнайомих людей і записувати РОМАНСИ СО знаменитого тенора

Пригощає цигаркою
Пригощає цигаркою. Президент Єгипту Гамаль Абдель Насер. фото life.com

Ворошилов терпіти не міг, що палять. Кажуть, в дитинстві він на спір - хто більше викурить - курив, і в підсумку втратив свідомість. "Тому під час візиту на один із заводів, вже будучи маршалом, Климент Єфремович відстав від супроводжував його керівництва і пішов по цехах. У сходів зустрів палить жінку. На його докори вона сказала:" Не палю, тому що життя не ладиться ". Ворошилов розпитав її і сказав, що допоможе вирішити проблеми, але ... тільки якщо вона кине курити ", - розповідає історик Олена Ерошкина. А його колишній охоронець Віктор Кузовлев згадував, як одного разу Ворошилов зустрів у своїй дачі лижника, який зупинився на перекур: "Ворошилов вийняв у нього з рота цигарку і кинув її в сніг, присоромити:" Як же ви, молода людина, йдете на лижах і курите ... ".

Сам Ворошилов любив лижі, іноді проводив на них по сім годин на день. Коли після таких пробіжок для нього відкривали головні ворота, він обурювався: "Я не машина і не кінь", і йшов через хвіртку.

Климент Єфремович часто влаштовував з охороною змагання зі стрільби і не поступався молоді. До слова, його дружина Катерина також прекрасно стріляла.

Ще однією пристрастю воєначальника було спів. Він займався вокалом з викладачами і навіть записав грамплатівку з відомим тенором Іваном Козловським. Оскільки Ворошилов - українець, то однією з улюблених пісень була "Ніч яка місячна".

ВИЗНАННЯ: В ТУРЕЧЧИНІ -Пам'ятники, В СРСР - ТАНК

Скульптура в Стамбулі
Скульптура в Стамбулі

По ліву руку від першого президента Туреччини Мустафи Кемаля Ататюрка - Клим Ворошилов і Михайло Фрунзе (в подяку за військову допомогу, надану СРСР).

Значок за влучність
Значок за влучність

У 30-хх на стрільбах один офіцер, промазав, поскаржився на наган. Але Ворошилов з його пістолета вибив 59 очок 7-ю пострілами. Після цього і з'явився знаменитий знак.

КВ - Клим Ворошилов
КВ - Клим Ворошилов

Важкий КВ на початку війни не пробивався з німецьких танків і отримав прізвисько "Gespenst" (з нім. "Привид"). Наступну, більш потужну модель танка назвали ІС - Йосип Сталін.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Будда Ворошилова в Луганську лікує людей". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Влад Абрамов

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация