Будинок Бикова дочекався реставрації

Майже зруйнований, що горів пам'ятник архітектури початку XX століття знову стане приносити дохід

Багаторічна боротьба за збереження пам'ятника столичної архітектури початку XX століття - прибуткового будинку купця Бикова на 2-й Брестській вулиці - закінчилася перемогою градозащітнікі. Творіння родоначальника московського модерну Льва Кекушева, неабияк постраждала і готове перетворитися на руїни, почали реставрувати.
Спочатку була пожежа
Ще недавно красива будівля 1909 року побудови було на межі повного знищення. Під час будівельного буму 2000-х його власник, Інститут автоматизації проектування РАН, прийняв рішення про реконструкцію будинку, в результаті якої передбачалося зберегти тільки вуличні фасади, а на місці іншої частини будівлі побудувати нові об'єкти. Уряд Москви прийняв відповідну постанову, але в 2009 році, за зверненням активістів сайту «Москва, якої немає», будинок купця Бикова отримав статус виявленого об'єкту культурної спадщини. Влада скасувала дозвіл на розробку передпроектної документації на реконструкцію, а через тиждень після цього в будівлі сталася пожежа. У прекрасно зберігся будинку частково обрушилися покрівлю та перекриття, серйозно постраждали інтер'єри. Ніякі протиаварійні роботи так і не почалися, пам'ятник руйнувався.
В кінці 2011 року в будівлі стали проводити самовільні будівельні роботи, які завдали творінню Кекушева ще більшої шкоди. Символічно, що з фасаду збили навіть левову маску - фірмовий знак прославленого архітектора. Активісти руху «Архнадзор» зверталися до суду, чиновники Мосгорнаследія - в прокуратуру і МВС, проте зупинити руйнування будинку вдалося не відразу. Тільки в квітні 2012 року уряд Москви присвоїло дому Бикова статус об'єкта культурної спадщини регіонального значення.
«Були різні амбітні проекти - аж до знесення будинку, - розповів керівник департаменту культурної спадщини Москви Олександр Кибовська. - У кращому випадку передбачалося, що може бути збережений фасад. І, звичайно, довелося протистояти спробам незаконних робіт - це була така гаряча зима 2011 року, коли з міліцією чергували наші інспектори і серйозно допомагала громадськість. Сьогодні ми можемо говорити, що нарешті-то є всі рішення з цього питання ».
До теперішнього моменту на будинок-пам'ятник оформлено охоронне зобов'язання з переліком робіт по його збереженню, знайдено інвестора, проведено обстеження фундаментів і несучих конструкцій будівлі. Проект реставрації та пристосування пам'ятки вже готовий, будівельники провели першочергові протиаварійні заходи і готові приступити до відновлення будинку. Перед початком цих робіт мало не втрачений шедевр вирішили показати журналістам.
Екскурсія по руїнах
«Ми визнали за необхідне вас запросити, щоб ви самі могли все подивитися, в усьому переконатися і все помацати. Тема будинку Бикова, я вважаю, була однією з найгостріших впродовж останніх років. Будинок, звичайно, багатостраждальний. Бачите, без касок не можна такі приміщення відвідувати », - зауважив Олександр Кибовська.
Екскурсія розпочалася з видачі касок - без них перебувати тут дійсно небезпечно. Зі стелі звисає дранка, що збереглися шматки штукатурки загрожують того й гляди обрушитися, зі стін стирчить іржава арматура і пучки проводів. Майже всі шибки вибиті, в будівлі панує пронизливий холод і гуляє вітер, що не рятує від запаху цвілі. Піднімаємося сходами чорного ходу. На стінах - шматки відстала синьої фарби, що нагадує про те, яким був цей під'їзд в ті часи, коли тут розташовувалися комуналки. Від колишніх квартир збереглися не тільки планування - подекуди на стінах можна побачити кахель радянського зразка і обгорілі шпалери, на підлозі - залишки паркету і старої плитки. Частина новаторських для свого часу залізобетонних перекриттів завалена, через всі поверхи зяють провали, в деяких місцях лежить сніг.
І все ж тут є що зберігати. На головній сходах все ще живі ковані елементи огорожі, в деяких місцях можна розгледіти фрагменти штукатурного декору і частини ліпних розеток, вціліли деякі віконні рами і дверні заповнення, все ще впізнавані оригінальні фасади.
«Головне, що тут збереглося, - фасади і відображення їх об'ємного рішення в плануванні», - розповідає автор проекту реставрації будинку Бикова, заступник директора ФГУП «Спецпроект-
реставрація »Володимир Кузнєцов. За його словами, все це буде відновлено в точній відповідності з початковим задумом архітектора.
Головне завдання першого етапу реставрації - зміцнення просевшего фундаменту і несучих стін. Потім планується зміцнити оригінальний штукатурний шар, відновити збережені декоративні деталі і за наявними зразками відтворити втрачені. Найбільш цінну частину будівлі - ту, що примикає до вуличних фасадах, - відреставрують в повній відповідності з її початковим виглядом, з використанням матеріалів, які фактично не відрізняються від справжніх.
Пристосуватися до втрат
Однак реконструкція такого будинку включає в себе не тільки реставрацію, а й пристосування. Останнє торкнеться зони, зверненої у двір. «Зрозуміло, що будівля повинна експлуатуватися відповідно до сучасних вимог і з сучасним поняттям комфорту», ​​- нагадав пан Кузнєцов. За його словами, задня частина будівлі цим вимогам не відповідає, крім того, вона була значно перероблена за радянських часів, потім постраждала від пожежі. «Так як справжні елементи тут відсутні, ми припускаємо в цій частині розмістити кухні, ванні, всі підсобні приміщення. Тобто виходить, що головні фасади і приміщення за ними - це консервативна реставрація, яка передбачає максимальне збереження з елементами відновлення. А в втраченої зоні (це дворова частина) буде пристосування, тобто будівництво нового », - уточнив реставратор.
Юрій Мілюков, представник інвестора - ЗАТ «Культурно-історичний і діловий центр« Бурмистерская палата »- заявив, що збережеться не тільки планування, але і функціональне призначення будинку:« Я думаю, що, ймовірно, це буде прибутковий будинок. Апартаменти або якісь представництва, нотаріуси, юристи - ми поки сказати не можемо ». Одне інвестор пообіцяв твердо - реставрацію він виконає на найвищому рівні. «Я сподіваюся, що це буде найкращий будинок в районі Тріумфальної. Від якості робіт, від їх вартості залежить і інвестиційний результат. Тому ми залучили першокласних фахівців, проект реставрації стане кращим реалізованим проектом в Москві », - підкреслив пан Мілюков.
За його словами, повністю майново-правові питання досі не вирішені, проте це не завадило взятися за реставрацію. «Я, як представник інвестора, не буду звертати уваги на невирішеність низки майнових питань, піду на ризики, поставивши, можна сказати, свою репутацію в основу цього проекту», - уточнив Юрій Мілюков і зазначив при цьому, що сподівається на допомогу міської влади.
Фінансові ризики дійсно є - вкладення тільки в загальнобудівельні роботи і комунікації інвестор оцінив в 300 млн рублів. Однак це того варте: після завершення реконструкції у нинішнього власника залишиться лише 30% площі будівлі, решта 70% отримає в своє розпорядження інвестор. Основні відновлювальні роботи в будинку Бикова планується завершити в 2016 році, а в 2017-м - впорядкувати прилеглу територію.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация