Будинок купця Муравйова: ательє, бібліотека, готель

У Гродно виросло ціле покоління, якому жодного разу не довелося побувати всередині знаменитого будинку Муравйова на Радянській площі.

У нашій рубриці «Червона книга Гродно» ми розповідаємо про багатства, якими історія щедро обдарувала наше місто. Сьогодні мова про будинок купця Муравйова.

Минуле не можна зберегти тільки в вигляді імен та дат на охоронних табличках, яким би привабливим це не здавалося. Є ще таке поняття, як дух історії, який не підкоряється директивам і вимірюється по своїй, часом дуже дивною шкалою. Але ви завжди його відчуєте, навіть крізь неприступну стіну з будівельних лісів, тому що дух історії - це і є душа міста.

У Гродно виросло ціле покоління, якому жодного разу не довелося побувати всередині знаменитого будинку Муравйова на Радянській площі! Ми не бачили вітражі і кольорові ліхтарі, не бачили старовинні кахельні печі з ліпним позолоченим картушем, фрески та дерев'яну різьбу на стінах, не піднімалися по сходах з дивовижними кованими поручнями. Більшість встигло забути, а багато вже й не знали, що сюди, в бібліотеку, поспішали в будь-яку погоду, навіть з міських околиць, і не було в Гродно більш дивного і незвичайного місця.

Серед іншого зберігалася там і брошура всього на шістнадцяти сторінках під непомітним заголовком Die Ameisen in der Umgebung von Grodno, тобто «Мурахи з околиць Гродно»!

Були й інші книги, товстіший, присвячені епосі всесильного генерал-губернатора Муравйова та його спадщини Були й інші книги, товстіший, присвячені епосі всесильного генерал-губернатора Муравйова та його спадщини. Може бути, тому, а може, і з іншої причини все і так знали, що це - будинок Муравйова, хоча імена колишніх господарів: купця Івана Муравйова та його дітей, Василя і Миколи, ніхто вже не згадував.

Попри те, що пишеться в енциклопедіях, він був побудований ще в кінці позаминулого століття, десь близько 1895 року. Крім високих башточок по кутах - данина моді тієї епохи - головний фасад будинку прикрашали гербові щити, сьогодні, на жаль, втрачені. До слова сказати, далеко не всі були в захваті від цієї будівлі. Той же Юзеф Йодковскій, який мав славу цінителем Гродненської старовини, називав його не інакше як прикладом «варварської архітектури» і російського імперського глобалізму!

Як би там не було, будинок, який приносив своїм господарям по три тисячі рублів річного доходу, не був порожній. У ньому можна було придбати товари на будь-який смак в магазині фірми «Франк Ш. А., вдова і син» або скористатися послугами гродненського відділення Білостоцького комерційного банку. Пізніше тут розміщувалися міська рада робітничих депутатів, єврейське спортивне товариство, пекарня М. Залуцького і навіть фабрика по індпошиву «Ательє мод», поки нарешті з січня 1951 року народження, на цілих сорок років, будинок Муравйова не перетворився в бібліотеку.

Залуцького і навіть фабрика по індпошиву «Ательє мод», поки нарешті з січня 1951 року народження, на цілих сорок років, будинок Муравйова не перетворився в бібліотеку

Ось тільки якщо історія Гродненської обласної бібліотеки сама вже встигла потрапити на сторінки книги, то про те, як гинув старий будинок, в якому вона довгі роки жила, книжку навряд чи колись напишуть. Спочатку з нього вивезли все фонди. Потім - відключили сигналізацію. Пізніше знайшли фірму під назвою «Пульс», яка за короткий термін благополучно освоїла кілька сотень мільйонів бюджетних грошей. За цей час сама колишня бібліотека стала притулком «бомжів, панків і алкоголіків», як писала одна з місцевих газет ...

Сьогодні це вже майже як п'ять років «Муравьефф готель», хоча власне готель не працював тут поки ні дня Сьогодні це вже майже як п'ять років «Муравьефф готель», хоча власне готель не працював тут поки ні дня. З усього колишнього пишноти, схоже, нам дістанеться тільки фасад, але навіть це можна вважати великою удачею. Напевно на ньому з'явиться охоронна табличка. Набагато складніше буде вдихнути сюди душу, але принаймні варто постаратися це зробити ...

Читайте також:

У «Муравьефф готелю» нарешті з'явився дах

Гродненська синагога: пожежі і реконструкції

Заводська, 2 - гродненський пивзавод

З історії міського парку: куди відвезли цінні рослини і старовинну огорожу

Вулиця Червонопартизанська - колишня Млинарського

Доля будинку Ожешко: від станції переливання крові до бібліотеки

Площа Тизенгауза, 4б - будинок лісової адміністрації

Про що читали гродненці на початку минулого століття: наше місто на сторінках старих газет

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация