Будинок Павлова у Волгограді

  1. Будинок Павлова у Волгограді - історія і фотографії.
  2. Цікаві факти про будинок Павлова у Волгограді:

Для тих, хто не знайомий з історією Великої Вітчизняної Війни, стандартний чотириповерховий житловий будинок, що стоїть в центрі міста Волгограда (раніше - Сталінграда) за адресою вулиця Радянська д. 39, здасться нічим непримітним будовою. Однак саме він став символом незламності і безприкладного мужності солдат і офіцерів Червоної Армії в важкі роки гітлерівської навали.

Однак саме він став символом незламності і безприкладного мужності солдат і офіцерів Червоної Армії в важкі роки гітлерівської навали

Будинок Павлова у Волгограді - історія і фотографії.

Два елітних будинку, в яких було по чотири під'їзди, побудували в Сталінграді за проектом архітектора С. Волошинова в середині 30-х років XX століття. Вони носили назву Будинок Совконтроля і Будинок Облспоживспілки. Між ними проходила залізнична гілка, що веде до млина. Будівля Облспоживспілки призначалося для проживання сімей партійних працівників і інженерно-технічних фахівців підприємств важкої промисловості. Примітний будинок був тим, що від нього до Волги вела пряма широка дорога.

Під час Великої Вітчизняної Війни оборону центральній частині Сталінграда вів 42-й гвардійський стрілецький полк під командуванням полковника Еліна. Обидві будівлі Волошинова мали велике стратегічне значення, тому командування доручило капітану Жукову організувати їх захоплення і влаштувати там оборонні пункти. Штурмові групи очолили сержант Павлов і лейтенант Заболотний. Вони успішно впоралися з поставленим завданням і 22 вересня 1942 року закріпилися в захоплених будинках, не дивлячись на те, що в групі Павлова залишалося на той момент всього 4 людини.

Вони успішно впоралися з поставленим завданням і 22 вересня 1942 року закріпилися в захоплених будинках, не дивлячись на те, що в групі Павлова залишалося на той момент всього 4 людини

В кінці вересня в результаті ураганного вогню німецької артилерії будівлю, оборонятися лейтенантом Заболотним, було повністю зруйновано, і під його уламками загинули всі захисники.

Залишився останній бастіон захисту, який очолив підійшов з підкріпленням лейтенант Афанасьєв. Сам же сержант Павлов Яків Федотович був поранений і відправлений в тил. Незважаючи на те, що обраний цієї твердині командував інша людина, будівля назавжди отримало назву «Будинок Павлова», або «Будинок Солдатської Слави».

Ті, що прийшли на допомогу бійці доставили кулемети, міномети, протитанкові рушниці та боєприпаси, а сапери організували мінування підходів до будівлі, перетворивши таким чином простий житловий будинок в нездоланний кордон для ворога. Третій поверх використовували як спостережний пункт, тому ворога завжди зустрічав шквал вогню крізь пробиті в стінах бійниці. Атаки йшли одна за одною, але жодного разу фашистам не вдалося навіть впритул наблизитися до будинку Павлова в Сталінграді.

До будівлі млина Ґергардт, в якому знаходилося командування, вела траншея. За нею в гарнізон доставлялися боєприпаси і продукти харчування, виводилися поранені бійці, і була прокладена лінія зв'язку. І сьогодні зруйнована млин стоїть в місті Волгограді сумним і моторошною велетнем, нагадуючи про ті страшні часи, просочених кров'ю радянських солдатів.

І сьогодні зруйнована млин стоїть в місті Волгограді сумним і моторошною велетнем, нагадуючи про ті страшні часи, просочених кров'ю радянських солдатів

Точних даних про кількість захисників будинку-фортеці немає до сих пір. Вважається, що їх налічувалося від 24 до 31 людини. Оборона цієї будівлі є прикладом дружби народів Радянського Союзу. Неважливо звідки були родом бійці, з Грузії або Абхазії, України або Узбекистану, тут татарин бився поруч з російським і євреєм. Всього ж серед захисників були представники 11 національностей. Всі вони були нагороджені високими бойовими нагородами, а сержант Павлов був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Серед захисників неприступного будинку була санінструктор Марія Ульянова, яка під час гітлерівських атак відкладала в бік похідну аптечку і брала в руки автомат. Частим «гостем» в гарнізоні був снайпер Чехов, який знаходив тут зручну позицію і таврував ворога.

Героїчна оборона будинку Павлова у Волгограді тривала 58 довгих днів і ночей. За цей час захисники втратили убитими всього 3 чоловік. Число загиблих з німецької сторони за даними маршала Чуйкова перевищило втрати, отримані ворогом при взятті Парижа.

Після звільнення Сталінграда від німецько-фашистських загарбників почалося відновлення зруйнованого міста. Одним з перших будинків, який прості городяни відновили у вільний від роботи час, став легендарний Будинок Павлова. Таке добровільне рух виник завдяки бригаді будівельників під керівництвом А. М. Черкасової. Почин підхопили інші робочі колективи, і до кінця 1945 року в Сталінграді працювало понад 1220 ремонтних бригад. Щоб увічнити цей трудовий подвиг на стіні, що виходить на Радянську вулицю, 4 травня 1985 року був відкритий меморіал у вигляді залишків зруйнованої цегляної стіни, на якій написано «Відбудуємо тебе рідний Сталінград». А напис з бронзових букв, вмонтована в кладку, прославляє обидва подвигу радянського народу - ратний і трудовий.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни біля одного з торців будинку звели напівкруглу колонаду і поставили обеліск із зображенням збірного образу захисника міста.

А на стіні, зверненої до площі Леніна, закріпили меморіальну дошку, на якій перераховані прізвища бійців, які брали участь в обороні цього будинку. Неподалік від будинку-фортеці Павлова знаходиться музей Сталінградської битви.

Неподалік від будинку-фортеці Павлова знаходиться музей Сталінградської битви

Цікаві факти про будинок Павлова у Волгограді:

  • На особистому оперативної мапі полковника Фрідріха Паулюса, командувача військами Вермахту в Сталінградській битві, неприступний будинок Павлова мав умовне позначення «фортеця».
  • Під час оборони в підвальних приміщеннях Будинку Павлова ховалося близько 30 мирних жителів, багато з яких були поранені під час постійних обстрілів або отримали опіки через часті пожежі. Всі вони поступово були евакуйовані в безпечне місце.
  • На панорамі, що зображає розгром німецько-фашистського угруповання під Сталінградом, є макет Будинок Павлова.
  • Лейтенант Афанасьєв, який керував обороною, був важко контужений на початку грудня 1942 року, проте незабаром повернувся в стрій і знову був поранений. Він брав участь в Курській битві, у визволенні Києва і бився під Берліном. Перенесена контузія не пройшла даром, і в 1951 році Афанасьєв осліп. В цей час він продиктував текст вийшла згодом книги «Будинок солдатської слави».
  • На початку 1980 Яків Павлов став Почесним громадянином Волгограда.
  • 03.2015 в Узбекистані помер Камолжон Тургунов - останній з героїв, що обороняв неприступний будинок-фортеця.

2015 в Узбекистані помер Камолжон Тургунов - останній з героїв, що обороняв неприступний будинок-фортеця

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями:

Сподобалася стаття?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация