Бухарест, зима, майдан

  1. Що обурило громадян
  2. Брюссель на стороні мітингувальників

Румунія: Протестуючі вимагають відставки уряду

Мітингувальники домагаються скасування скандальних поправок про амністію корупціонерів.

Румунський уряд під тиском протестних настроїв змушене скасувати скандальні закони про амністію і пом'якшення покарання для корупціонерів. Ще 2 лютого влада різко заявила, що не піде на поступки протестувальникам, але вже 4 лютого, коли мітингувальників підтримали в Брюсселі, вимушено пішла назад.

За останні роки в Румунії було засуджено понад 18 міністрів, 25 депутатів, 5 генералів і сотні більш дрібних чиновників. Національний антикорупційний директорат (аналог НАБУ) - дуже авторитетна в країні структура. Бюджет організації 25-30 млн. Дол., Вона фінансується з європейських джерел і абсолютно незалежна. Рівень довіри до неї вище, ніж до поліції, армії і навіть церкви.

Що обурило громадян

4 січня лідер правлячої Соціал-демократичної партії (СДП) Румунії та спікер парламенту Лівіу Драгнев призначив нового прем'єр-міністра - Соріна Гріндяну. Через кілька днів уряд оголосив про внесення змін до кримінального кодексу. Ініціативи нового уряду буквально підірвали румунське суспільство, більшість громадян нові поправки сприйняли як потурання корупції. Так, 11 січня в Бухаресті зібрався масовий мітинг протесту проти рішення зняти заборону для раніше судимих ​​чиновників займати високі посади.

Румунський уряд постарався пояснити, що мова йде про спроби гуманізації кримінального кодексу - відповідно до норм і правил, що діють в Євросоюзі.

Завдяки новим поправкам на свободу імовірно зможуть вийти громадяни, яким більше 60 років, вагітні жінки, а також відбувають перший термін, якщо законом вони засуджені менш ніж до 5 років позбавлення волі. Крім того, однією з причин називається переповненість в'язниць, а без поправок до закону неможливо приступити до реформування пенітенціарної системи.

Т. о. існує небезпека, що під пристойними приводами на свободу вийдуть політики з кримінальним минулим, які - згідно з поправками - зможуть знову зайняти свої крісла.

З середини січня акції протесту наростають. Якщо на вулиці Бухареста 22-23 січня вийшли близько 35-40 тисяч громадян, то 2 лютого, за деякими даними, - уже 200 тис. До акцій протесту масово приєднуються в інших містах Румунії. Головна вимога - скасування указів про помилування, амністії і відставка уряду. Місцеві журналісти запевняють, що це наймасовіші акції протесту за 30 років - з часу аварії режиму Ніколае Чаушеску.

А обурило громадян наступне. Так, з ініціативи міністра юстиції було прийнято дві постанови: перша - амністія 3000 засуджених за посадові злочини (хабара, незаконне заступництво і т. Д.), Якщо їх термін не більше 5 років; друга постанова звільняє чиновників від кримінальної відповідальності, якщо збиток від зловживань не перевищив 200 тис. лей (48 тис. дол.). Спікер парламенту Драгнев має умовну судимість за злочин, яке потягнуло на 100 тис. Лей.

«Драгнев так бореться з корупцією, що відкриває ворота в'язниць для злодіїв, тому що там виявилися їх реальні спонсори», - заявляє один з учасників протестів 22-річний студент. Таку думку поділяють багато. До мітингувальників приєднався президент країни Клаус Йоханніса, який конфліктує з лідером СДП і закликає до переформатування уряду.

У СДП нервово реагують на акції протесту і вбачають в цьому спроби державного перевороту, який до того ж підтримує президент Йоханніса.

Брюссель на стороні мітингувальників

Початок 2017 р ознаменувався не тільки масовими мітингами. У країні триває жорсткий конфлікт між урядом і президентом. Ситуація дуже схожа з сусідньою Молдовою, де обраний недавно президент Ігор Додон не знаходить спільної мови з урядом і домагається для себе більших повноважень.

Офіційні чиновники в Брюсселі, стурбовані ситуацією, виступили з критикою на адресу румунського уряду. Перший заступник голови Єврокомісії Франс Тіммерманс заявив: «Це крок назад в тому прогрес, який був досягнутий за останні роки».

Акції протесту стають все більш агресивними, серед мітингувальників з'являються протестувальники, які кидають в поліцейських петарди і вибухові пакети. На прес-конференції 2 лютого лідер СДП заявив, що протестуючі нічого не доб'ються, і уряд не піде ні на які поступки.

«Ми говорили з колегами про нинішню ситуацію в країні і про політичну ситуацію. СДП - це партія, яка справедливо перемогла на виборах. Уряд здійснює свою владу на законних підставах в дусі і букві конституції. Уряд і партії, які його підтримують, як і раніше мають намір здійснювати виконавчу і законодавчу владу. Будь-яка спроба підірвати роботу уряду - це спроба дестабілізувати правопорядок в Румунії », - заявив Лівіу Драгнев.

4 лютого на вулиці Бухареста вийшли понад 300 тис. Громадян. Десятки тисяч людей організували «живий ланцюг» навколо парламенту, блокуючи вхід і вихід. Увечері того ж дня прем'єр Сорін Гріндяну був змушений заявити, що уряд прийняв рішення відмовитися від прийняття указу про амністію, якщо він настільки розколює суспільство.

Прем'єр-міністр на екстреному засіданні повідомив, що у прийнятих законів, що викликали негативну реакцію в суспільстві, багато і прихильників, але він не хотів би «розколювати Румунію на дві частини». При цьому він вірить, що дані поправки необхідні, тому їх обговорять в більш широкої дискусії з парламентськими партіями із залученням громадянського суспільства. Чому цього не було зроблено відразу, а уряд вирішив силою і без обговорення прийняти закони, прем'єр не пояснив.

Однак боротьба між президентом і урядом стає все більш запеклою. Говорити про повне припинення мітингів поки рано, адже багато хто вимагає не просто скасування скандальних законів, але і зміни уряду.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация