Бухгалтер року

Професія "бухгалтер" Професія бухгалтер   На гербі бухгалтерів, визнаному інтернаціональної емблемою рахункових працівників, зображені сонце, ваги, крива Бернуллі і написаний девіз: Наука, довіра, незалежність

На гербі бухгалтерів, визнаному інтернаціональної емблемою рахункових працівників, зображені сонце, ваги, крива Бернуллі і написаний девіз: "Наука, довіра, незалежність".

Сонце символізує освітлення бухгалтерським обліком фінансової діяльності, ваги - баланс, а крива Бернуллі - символ того, що облік, виникнувши одного разу, буде існувати вічно.

Історія бухгалтерського обліку налічує майже шість тисяч років і відноситься до IV століття до н.е. Поява обліку пов'язане з господарською діяльністю людини.
З вдосконаленням бухгалтерського обліку паралельно йшло вдосконалення і розвиток професії бухгалтера. Залежно від епохи, на підставі документів, що збереглися і доказів, можна простежити, як це відбувалося.

Бухгалтери Стародавнього Єгипту

Часовий період: середина 4 тисячоліття до н.е. - по 4 століття н.е.

Назва професії: Писарі (вони ж були збирачами податків).

Пол: Чоловіки.

Професія бухгалтера в Стародавньому Єгипті була надзвичайно престижною. Писарі опановували не тільки навичками рахівництва, а й безліччю інженерних і математичних знань, адже їм доводилося робити розрахунки витрат на транспортування вантажів, визначати розміри споруд та площі земельних ділянок. Тому навчання бухгалтерів тривало цілих дванадцять років. У п'ять років хлопчиків забирали в школу, де наставники палицями заганяли в них необхідні знання. У навчанні використовувалися спеціальні посібники. Одне з найдавніших, папірус Ринда, містив рішення різних практичних завдань: розподіл оплати за працю між працівниками, визначення витрати зерна для виготовлення хліба і пива, обчислення поверхонь і обсягів, переклад одних заходів зерна в інші. Збереглися і більш пізні матеріали, наприклад, «Підручник, який робить розумним і навчальний невігласа для того, щоб знати все існуюче». Навчання тривало і в процесі роботи, під керівництвом досвідчених переписувачів. Рахівників найвищої кваліфікації готували при храмах, в «Будинку життя» - аналогу університету, в якому була своя бібліотека і школа.

За обман писар міг бути усунений від роботи і переведений в розряд хліборобів: «Будь писарем. Поклади це в серці своє і не допусти, щоб зменшилася старанність твоє, або я передам тебе в хлібороби ... »Податківцям доводилося ще гірше, оскільки всі недостачі вимагали особисто з них і, в разі чого, жорстоко карали.

Бухгалтери в Межиріччі

Часовий період: 4 тисячоліття до н.е. - 4 століття до н.е.

Назва професії: Писарі.

Пол: В основному на цю посаду призначалися чоловіки. Однак підписи на деяких документах вказують на те, що жінки теж могли займатися рахівництвом.

Крім листи і рахунки, стародавні бухгалтери були зобов'язані вивчати математику і законодавство, а також співоче, музичне мистецтво і різні ритуали. Спеціальні бухгалтерські знання могли отримати вже бідняки і навіть раби. Проте, професія, як і раніше вважалася престижною. Але не всі бухгалтери були людьми забезпеченими, деяким з них доводилося обробляти власний земельний наділ, а отримувати платню - продуктами. В цілому, достаток і ранг писаря залежав від його особистих здібностей. Крім листи і рахунки, стародавні бухгалтери були зобов'язані вивчати математику і законодавство, а також співоче, музичне мистецтво і різні ритуали. Необхідні знання вони набували в «Будинках табличок» - храмових школах, поки вихованцям не виконувалося 20 років. Навчання відбувалося в такий спосіб: наставник заповнював ліву сторону глиняної таблички, а учень повторював запис на правій. Для більшого старанності до вихованців застосовувалися тілесні покарання: «Підійшовши до вчителя, я вклонився до землі. Батько вдома табличок випитав мою табличку, Він був нею незадоволений і вдарив мене ». У більш пізній період рахівників стали інструктувати в приватному порядку, передаючи секрети професії з покоління в покоління.

Нестачі покривалися за рахунок вилучення власності, а якщо її не вистачало, винний повинен був продати своїх дітей в рабство. За підробку боргових розписок заковували в кайдани.

Бухгалтери Стародавньої Греції

Часовий період: 3 тисячоліття до н.е. - 2 століття до н.е.

Назва професії: Банкіри, торговці і керуючі господарств. Крім того, існувала величезна кількість державних посадових осіб: польоти, аподекти, логісти та ревізори-евфіни. До речі, посаду скарбника не оплачується.

Пол: Чоловіки.

У греків не було особливого інтересу до бухгалтерії, а професія втратила престижність. У пошані була виключно оптова торгівля. Цікаво, що багато відомих банкіри в минулому були рабами. Однак прозорливі державні діячі розуміли важливість врахування: «Не зневажай обізнаних в управлінні майном, так як турбота про приватну справу відрізняється від турботи про суспільне тільки масштабами». Спочатку навчанням рахунку та письма займалися батьки, потім дітей передавали приватним учителям. При цьому бухгалтерські знання передавалися безпосередньо в процесі роботи. У разі якщо новоявлені співробітники терпіли невдачі, їх просто переводили на іншу посаду. Втім, відомі і зворотні випадки, коли впливові громадяни, уражені здібностями своїх секретарів-бухгалтерів, посилали їх доучуватися цивільним дисциплін.

Шахрайство в Стародавньому Римі було поширене повсюдно, і над рахівниками часто нависала загроза конфіскації майна, або боргової в'язниці. Якщо відшкодувати нестачу за рахунок власних коштів не вдавалося, боржника розрубували на частини і роздавали кредиторам на втіху.

На важливі пости призначалися тільки заможні люди, адже вони несли матеріальну відповідальність і покривали недостачі зі своїх коштів, причому в десятикратному розмірі. За доведеним в суді фактом розкрадання слідували конфіскація і вигнання з Греції, яке вважалося карою, якої багато хто волів смерть. А ось продаж громадян в боргове рабство було заборонено.

Бухгалтери Стародавнього Риму

Часовий період: 8 століття до н.е. - 5 століття н.е.

Назва професії: Облік вівся на різному рівні. У приватному секторі за маєток знатного римлянина відповідав керуючий-вилик, який разом з господарем заповнював кодекси - прообраз бухгалтерських книг. Римські банкіри називалися Аргентарій. На державному рівні облікові операції здійснювалися безліччю чиновників.

Пол: Римлянки могли управляти сімейним маєтком, а ось займати офіційні посади, як і раніше могли тільки чоловіки.

Офіційні посади, совмещавшие власне управління і бухгалтерію, спочатку займали нащадки знатних родин. Згодом місце у фінансовій імператорської канцелярії міг отримати вольноотпущенник і навіть раб. З цих же категорій населення набирали керуючих маєтками, хоча були серед них і свободнорожденниє, люди самі продавали себе в рабство, щоб забезпечити собі життя. Система навчання успадкувала грецькі традиції, з тією лише різницею, що рахівництво стало обов'язковою дисципліною в школі. Особливим досягненням римлян стала юриспруденція. В цей час всі чиновники повинні були знати закони і бути грамотними. Цікаві погляди деяких римлян на управління приватним маєтком, які вважали, що вилик міг бути неписьменним.

європейське середньовіччя

Часовий період: 5-17 століття

Назва професії: Бухгалтерія проникла в усі сфери суспільства, облік вівся в маєтках, замках, монастирях, лицарських орденах, при королівському дворі і т.д. З'явилася посаду перевіряючого рахунку - аудитора. Перший офіційний бухгалтер з'явився в 15 столітті при дворі Папи Римського.

Пол бухгалтера: Чоловіки зберігають домінуюче становище в професії.

В основному бухгалтерію вели власники землі, торговці, тому статус працівників обліку спочатку був високий. Хоча тим, хто не міг впоратися з урахуванням самостійно, на допомогу приходили артілі мандрівних бухгалтерів, що надають бухгалтерські послуги і складали звіти за гроші - своєрідний бухгалтерський аутсорсинг середньовіччя. В цілому, в суспільстві було шанобливе ставлення до цієї роботи: «Бухгалтерський облік стоїть вище всіх наук і мистецтв, бо все потребують його, а він ні в кого не потребує; без бухгалтерського обліку світ був би некерований і люди не змогли б розуміти один одного ». Для отримання освіти виникло більше можливостей: почали відкриватися школи не тільки для громадян благородного походження, а й для дітей купців, ремісників, парафіяльні школи. У той же час стала з'являтися перша професійна література для бухгалтерів, написана ученими-математиками. Справжніми центрами розвитку рахівництва як науки стали монастирі. Як тут не згадати усіма нами улюбленого Луку Пачолі (1445-1517) - італійського видатного математика, основоположника сучасних принципів бухгалтерського обліку з його знаменитої роботою "Трактат про рахунки і записи".

сучасний бухгалтер

Часовий період: 17 століття - наші дні

Назва професії: Майже у всіх мовах назва професії відбувається або від форми запису фінансових відомостей - книги, або від облікової позиції - рахунки. До Росії термін «бухгалтер» прийшов не з німецького, як багато хто вважає, а з шведської мови в 1710 році. В даний час до професійних бухгалтерів зараховуються такі фахівці: головний бухгалтер, аудитор, фінансовий директор і податковий консультант.

Пол бухгалтера: В основному бухгалтерією займалися чоловіки. Взагалі прихід жінок у професію став можливий тільки завдяки руху суфражисток і сильно скоротили чоловічий рід війнам 20 століття, а також скорочення розміру і ваги облікової документації і рахункових пристроїв.

Розуміючи, наскільки важлива професія бухгалтера в сучасному світі, представляємо Вам Премію «Бухгалтер року-2014», яка відбудеться 19 червня 2014 року. Запрошуємо Вас взяти участь, щоб підтримати престиж даної професії і продемонструвати високий рівень організації бухгалтерського обліку в Вашої компанії.

Стажкова Марія Михайлівна

Аудитор, експерт

Фонду сприяння розвитку підприємництва

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация