Букіністичних магазинах загрожує вимирання

Купити старі книги в Москві майже неможливо

Першою неприємної «ластівкою» для любителів книг стало закриття відділів саме в Московському будинку книги. 30 березня одночасно припинили роботу відділи в чотирьох з п'яти магазинів, які торгують БУКІНІСТИКА: в Будинку технічної книги, в Будинку книги на Фрунзе (колишній Будинок медичної книги), в Будинку книги в Відрадному та в Будинку книги на Преображенка. В кінці 2013-го був закритий популярний у москвичів відділ в Будинку книги в Медведкова. Любителям БУКІНІСТИКА залишили тільки відділ в центральному магазині мережі - Будинку книги на Новому Арбаті.

В інших магазинах всім, хто здав книги на продаж пропонувалося їх забрати. Торгові точки проіснували до кінця місяця, а потім закрилися. Все, крім однієї: Будинок технічної книги на Ленінському проспекті вирішили не закривати. Він існує до цих пір, залишаючись єдиним букіністичних магазином з технічними книгами на всю багатомільйонну Москву.

Про причини такого рішення керівництво магазину за краще не розповсюджуватися. Як тільки почули тему розмови, з нами відразу припинили спілкування. У самих же магазинах ситуація не краща. Співробітники зберігся відділу на Новому Арбаті про причини дії з боку керівництва не знають. Ми спробували дізнатися у самих букіністів, що вони думають про закриття найбільших точок.

«Закрився, мабуть, тому що нерентабельно, простіше забити все новими книгами. Це ціла проблема: простіше здавати в оренду, продавати нові книги і відразу отримувати прибуток », - розповіли нам в магазині« Параграф ». Втім, так думає більшість продавців книг.

«Чому закрився магазин в Відрадному? Там народ раніше змітав усе книги з полиць. Але раптово відбулося подорожчання на 50% - і продажі впали. Тут питання виключно компетентності менеджера », - пояснив нам один з букіністів.

Тим часом москвичі продовжують боротися за букіністичні магазини. В Інтернеті розміщена петиція, в якій жителі міста просять повернути книжкові відділи. Але поки їх прохання ніхто не чує.

Купити старі книги в Москві майже неможливо   Першою неприємної «ластівкою» для любителів книг стало закриття відділів саме в Московському будинку книги

фото: Геннадій Черкасов

Ситуація на Арбаті, де букіністичні крамнички були частиною історії вулиці, нічим не краще. У магазинах на пішохідній вулиці особлива атмосфера: старі книги купуєш так, ніби забираєш з притулку бездомного щеняти. Хоча такі теплі почуття живлять не всі.

- Чому прибрали торгові точки? Голосно аплодували сторінками! - співробітник магазина на Арбаті продовжив поправляти книги, розмовляючи з нами. - Заважали жителям. До нас в магазин привезли залишки книжкових розвалив, які стояли раніше на вулиці. Хто вижив - залишили книги у нас, хто ні - ті взагалі зникли.

І дійсно, цей невеликий магазинчик доверху забитий книгами: і старими, і новими. А справжня причина відходу їх власників з Арбата більш тривіальна - у продавців просто закінчилася ліцензія на торгівлю. «За конкурсом у нас був дозвіл на торгівлю до червня 2015 року, - розповів один з покинули Арбат букіністів Юрій Лучніков. - Коли воно закінчилося, всі крапки просто закрили, а пішохідна зона відійшла Департаменту культури ».

Продовжувати договір з книгопродавцями чиновники не стали, і, за словами букіністів, право торгувати на Арбаті скоро буде розіграно на торгах, взяти участь в яких зможе будь-яка людина, навіть не має відношення до книжкової справи. На той момент в Центральному окрузі на торги було виставлено трохи більше тисячі точок дрібнороздрібної торгівлі. Частина з них колись належала букіністам.

В інших магазинах нам підтвердили, що букіністи намір повернутися на вулицю. «Ми повернемося сюди, ми зараз всі сили на це кинули», - пояснили нам. Але тільки для тріумфального повернення одного бажання тепер уже мало. З 1 липня в Москві почав діяти торговий збір, який може не тільки не пустити букіністів назад на Арбат, але і привести до закриття вже існуючих магазинів.

Згідно із законом московські церкви, музеї, театри від сплати збору звільнені. Чи не будуть його платити і продавці квасу та морозива. А ось продавцям книг доведеться розщедритися. При цьому якщо на периферії міста продавцям кіосків і палаток доведеться заплатити до 40 тисяч рублів, то в центральних районах ця сума складе 81 тисячу.

Звичайно, радісною цю новину букіністи не назвали, але деякі вважали за краще не впадати в паніку. «Сказати, що цей збір став смертельним, я не можу. Маленькі точки з обігом в кілька тисяч рублів в день, звичайно, відчують на собі обваження. На мою думку, на точках з оборотом десь в 2,5 мільйона рублів він не сильно позначиться. Якщо підходити до цього з калькулятором в руках, грамотно і знати систему оподаткування, то вижити можна », - пояснив« МК »Юрій Лучніков.

За словами букініста, цей збір - спроба вивести з тіні фірми, які не платять податки і дохід яких складно відстежити.

За нашими даними, кошти з букіністів поки ще не стягуються. «На роботі нашого магазину торговий збір поки ніяк не позначився, - розповіла нам співробітник єдиного в Москві букіністичного магазину іноземної книги« Універсум »Олена Маркіна. - Ми вже подали всі документи в управу, але вони там поки ще навіть не знають форму, по якій будуть розраховувати ».

Поки ж Букіністичне спільнота готується понести втрати. Невеликі магазинчики, які були не тільки точками торгівлі, а й «клубами за інтересами» для москвичів, можуть припинити своє існування. При цьому букіністичних магазинів в Москві і так небагато. За даними букіністів, офіційних магазинів не більше десяти. Крім того, частина магазинів вважають за краще торгувати через Інтернет.

- Книги не приносять великого доходу. Ми зараз живемо за рахунок продажу антикварних предметів побуту. Взагалі торгівля якимись побутовими речами почалася давно, коли люди почали емігрувати на Захід, здавали речі в комісійний, все це поступово розширювалася. Зараз багато магазинів поєднують БУКІНІСТИКА і антикваріат, щоб вижити, - пояснила Олена Маркіна.

При всіх цих не настільки сприятливі умови роботи букіністи продовжують скуповувати книги. Але просто так зняти книгу з домашньої полки і віддати продавцю не вийде. «Зараз бажаючих продати нам книги в рази більше, ніж бажаючих купити. Я отримую по 10 дзвінків щодня і в більшості випадків відмовляю, так як це, як правило, стандартний набір. З 1918 по 1982 рік було видано 57 млрд книг, і 30% з них - пропагандистська література. Були величезні тиражі Толстого: «Анна Кареніна», «Війна і мир». Звичайно, я не можу відмовитися від тритомника Пушкіна, який вийшов накладом 15 млн примірників. Але деякі намагаються здати нам макулатуру. У мене на складі десь 250 тисяч книг, і я змушений відмовлятися, якщо немає золотих самородків », - каже Юрій Лучніков.

Не всяку книгу візьмуть і в букіністичний магазин іноземної літератури. За словами Олени Маркіної, до них люди приносять книги не часто, альбоми приносять десь раз в два місяці. Магазин бере тільки те, що можна продати. В основному це англійська художня література, американська, французька, книги з мистецтва та фотографії. З кожного продажу люди отримують 35 відсотків.

Звичайно, низькі ціни стимулюють жителів міста купувати у букіністів. Найчастіше в спеціалізовані магазини заходять студенти, яким потрібна рідкісна книга. Не оминають магазин стороною і люди похилого віку, яким купувати нові дорогі книги просто невідповідно до своїх достатків.

Так що якщо ставити питання ребром: «Чи потрібні букіністичні магазини», то відповідь одна: «Потрібні». В цілому влада намагається підтримати таку торгівлю. Раніше голова Держдуми з економічної політики, інноваційного розвитку і підприємництва Анатолій Аксанов повідомляв, що Держдума до кінця року може прийняти законопроект про пільги на оренду для книгарень. Розмір пільг поки не визначений. Можна допомогти книготорговцям і простіше.

- Букініст б допомогло зниження орендної плати. Можна просто дозволити вуличну торгівлю, а для цього частіше влаштовувати ярмарки вихідного дня. Деякі люди самі б виходили на вулицю і торгували, - вважає Олена Маркіна.

«Чому закрився магазин в Відрадному?
Чому прибрали торгові точки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация