Буква і ієрогліф. 1 Алфавіт і профанація знань

Якщо дивитися чисто прагматично, немає нічого зручніше алфавітного письма. Китайці - народ вельми прагматичний. В такому випадку, що змусило їх триматися за ієрогліфи ось уже понад 4тис.лет?
Перш ніж порівнювати алфавітну і ієрогліфічну писемності, спробуємо краще уявити, що являє собою кожна з них.
Алфавітна система письма є перш за все фонографічна система. Букви, її складові, співвідносяться ні з універсальними понятійним категоріями мови, а лише з його звуковий стороною. Тобто буква означає тільки звук. Для того, щоб писати, треба знати, як звучить слово. Таким чином, писемність впритул співвідноситься з промовою.
Алфавітна система письма має ряд переваг: в ньому мінімальне число знаків, тому вона надзвичайно проста для вивчення і робить освіту доступною для найширших верств населення.
Иероглифика не володіє такими якостями. Навпаки, вона дуже складна, число знаків в ній величезна, на її вивчення потрібні роки напруженої праці.
У якийсь момент розвитку ієрогліфічного письма, коли число ієрогліфів настільки зросла, що навіть працьовитим китайцям стало складно їх запам'ятати, були створені складові ієрогліфи, які максимально наближалися до фонетичного письма. Клинопис і єгипетська иероглифика пішли саме таким шляхом (не знаю, випадково чи ні, але їх носії давно зникли з лиця землі). Китайська ж иероглифика замість цього винайшла так звані комбіновані знаки, що зумовило її збереження. Стародавні ієрогліфи відрізнялися тим, що «не давали потомства». Нові реалії вимагали нових знаків. Вихід був знайдений у створенні складних ієрогліфів (син-шен), що складаються з двох частин, де одна частина вказує на те, до якої сфери понять відноситься значення, а інша - на вимову. Сін-шен виявилися надзвичайно продуктивними для створення нових знаків. Якщо в 17 ст. до н.е. ієрогліфів типу син-шен було ок. 20%, то в 18 ст. н.е. - більше 90%. Всі ієрогліфи, які створюються нині, відносяться до групи син-шен. Наведемо приклад син-шен. Візьмемо 10 різних, але однаково звучать СЛІВ "бао". Цей звук, якщо його зобразити сам по собі, позначає слово "обгортка" або "загортати". Всі десять слів, які звучать так само (бао), будуть містити цей ієрогліф. Але перед ним стоятимуть т.зв. "Ключі" -іерогліфи, що вказують до якої групи предметів відноситься даний. Наприклад, бао з покажчиком "трави" позначає "очерет", з покажчиком "риби" - "сушена риба", з покажчиком "одягу" - "халат" і т.п.
Очевидно, що вибір на користь иероглифики був зроблений абсолютно свідомо. Для пояснення цього факту найчастіше висувається те міркування, що на величезній території Китаю проживало безліч народів, які розмовляють різними мовами, і иероглифика дозволяла зберегти культурну і політичну єдність народів. Однак досвід країн, які користувалися алфівітом і тим не менше створювали імперії, переконує, що навряд чи це пов'язано з видом писемності.
Звісно ж, що причини переваги китайцями иероглифики слід шукати глибше. Як і відмо, ними здавна була усвідомлена вся цінність і багата потенція цієї системи, не дивлячись на її складність. Вона найкращим чином відповідала їх типу мислення і способу розуміння світу. Безумовно, иероглифика в усій своїй повноті доступна лише обмеженому числу людей, але, мабуть, китайці вважали, що знання повинні бути надбанням обраних, бо зрозуміли небезпеку профанації знань, зокрема, можливі небажані екологічні наслідки. Так, заборона на використання пороху у військових цілях міг виходити лише від людей, які вміють масштабно мислити, а не потурати миттєвим інтересам. Заклик "Дао де цзин" викинути геть залізний плуг і повернутися до дерев'яного люди Заходу змогли оцінити, коли глибока оранка привела до опустелювання степів, тоді як в Китаї, пустеля Гобі перетворена на квітучий край.
Вивчивши алфавіт, ми можемо читати будь-який текст, що «з блиском» проробляв гоголівський Петрушка, радіючи, що «ось-де з букв вічно виходить якесь слово, яке іноді чорт знає що і означає». З Ієрогліфікою такий номер не пройде. Китаєць змушений вчити кожен ієрогліф і включати його в ту чи іншу систему понять, інакше текст зрозуміти неможливо. Схоже, що розрив між технічним і духовним рівнем західної людини багато в чому обумовлений доступністю отримання знань, зокрема, легкістю оволодіння писемністю.
Иероглифика змушувала засвоювати культурну традицію народу, вимагала проникнення в глибинний сенс понять. Якщо згадати, що будь-який чиновник проходив складні державні іспити, які включають, зокрема, віршування, що вимагає максимального оволодіння ладом і стилем мови, стає зрозумілим, що до управління країною (незважаючи на можливість корупції і протекціонізму), не міг прорватися неосвічений, який не вміє мислити людина. В результаті, Китай має безперервну державну і культурну традицію вже понад 5 тисяч років.


рецензії

був в Китаї в передгір'ях Тибету - коктейль з прогматізма і бідності, традиційна культура захиталася під напором шлунково-кишкової американської цивілізації. молодь із захватом "розкладається" заокеанськими фастфудом, музикою і модою. Останнім особливо карикатурно. думаю, американці їх дотиснуть, тільки не відразу, поступово - якщо китайці будуть прибувати в ситості і млості, то вже точно ...
PS прочитав про червоне вино, хоча тридцять років захоплююся давньоруської та іншої "русопятостью", але до батюшок ставлюся прохолодно, мені траплялися круті бати (Ігумнов та ігумені), що віддавали перевагу хороший коньяк і горілочку (по роботі епізодично з ними стикаюся - враження так собі) , а вино краще червоне чилійське - щільне, насичене: європейці якісь водянисті.
на Псковщині бачив оновити ікону, спілкувався зі старцем Миколою Гурьянова на острові залита в Псковському острові - сильне враження!
Вадим Гордєєв 02.11.2011 21:24 Заявити про порушення Напевно, до ситості і млості китайцям ще дуже далеко, а на прагматизмі вони завжди стояли. Маю велику надію, що у американців кишка тонка дотиснути китайців. Традиція - велика сила, а у китайців вона сильна.
Що стосується священиків, різні, звичайно, бувають. Та й важко багато чого чекати при порушеннях підвалинах. Але роль духовенства у становленні Русі неможливо переоцінити.
Тепер про вино. Якщо зберетеся в Грузію, то пригощу Вас такими домашніми винами, що ой-ой-ой :))
Ніна Ізюмова 02.11.2011 21:28 Заявити про порушення праві були класики, що відзначили, що "буття визначає свідомість" (це я про китайців): молоде покоління якесь "американистого", плюс спілкування в мережі та інші принади технічного прогресу звужують світ. це раніше вони варилися у власному соку. пам'ятайте приказку - вода камінь точить .... грузинського вина не вживав, просто якось не сложілось.а що стосується РПЦ згоден - від осинки не народяться апельсинки ...
Вадим Гордєєв 02.11.2011 21:39 Заявити про порушення Несподівано, а правильно: світ звужується, все намагаються пристосуватися до інших, і при цьому непомітно втрачають себя.Вот тобі і глобалізм.
Ніна Ізюмова 02.11.2011 21:46 Заявити про порушення А вина "грузинські", які продавалися в Росії, і не можна употреблять.Да і тут ще пошукати треба. Але я знаю місця, де шукати :)
Ніна Ізюмова 02.11.2011 21:48 Заявити про порушення глобалізм витеснет етнографію, знеособлює, призводить до спільного знаменника - суджу по Півночі, який спостерігаю майже три десятка років.
Вадим Гордєєв 02.11.2011 21:48 Заявити про порушення Так, мерзенна річ. Нудно все стає. Треба себе берегти, не піддаватися. Телик не дивитися (що ми багато років практикуємо) та ін.
Ніна Ізюмова 02.11.2011 21:50 Заявити про порушення немає, краще без крайнощів - телек дивитися, але вибірково, користуватися плодами цивілізації без мракобісся і екстремізму - на Псковщині парафіяни разом з татом чекають кінця світу - середньовіччя якесь ....
Вадим Гордєєв 02.11.2011 21:56 Заявити про порушення Мені чогось в телику нічого не вдається "обрати" :). Ми ось переїхали з центру міста в село, яка всередині Тбілісі, але на горі. Життя стала інша. Зараз як раз Вас читаю і так добре розумію: стук дощу і тріск дров у печі, відблиски від вогню на стінах. Музика по-іншому слухається, вірші по-іншому читаються. І тиша у нас. А головне, немає впливу тривожних імпульсів від безлічі людей, як в багатоповерхівці. Напевно, це найголовніше.
Ніна Ізюмова 02.11.2011 22:03 Заявити про порушення може у Вас телевізор інший?
Я в село люблю приїжджати, приємності сільського життя краще відчувати в дозованому вигляді, жити там замість Москви ... навряд чи.
Вадим Гордєєв 03.11.2011 8:05 Заявити про порушення У нас тут місто в 4 км вниз з гори. І міська квартира теж є, але зовсім не тягне. Коли в сонячному промінні, проникаюче в вікно, чи не танцює пил, настільки свіжий гірське повітря, про місто і думати не хочеться :)
Ніна Ізюмова 03.11.2011 9:27 Заявити про порушення Лет?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация