Булгарское царство, Велика Болгарія

Булгарское царство, Волзька Булгарія_

Булгарское царство, Велика Болгарія - раннєдержавне об'єднання, що склалося в 631 в Приазов'ї. Осн.населеніе - тюркомовні протоболгари. Хан Кубрат (рід. 584-642) добився незалежності і з 635 володів територією від Кубані до Дніпра. Підтримував дружні стосунки з Візантією. Після смерті Кубрата болгари зазнали поразки від Хазарського каганату.

Болгари в жупанах. Мініатюра з Menealogie Василя II

Через загарбницької політики хазар орди хана Аспаруха перекочували на Дунай (частина Великої Болгарії). Частина Великої Болгарії ( "чорні болгари") підкорилася Хазарії. Частина населення на чолі з сином Кубрата Котраг откочевала на середню Волгу, де, підпорядкувавши собі ряд угро-фінських племен, утворила держава Волзьку Болгарію (Булгарії). Письмові згадки про Волзької Болгарії відносяться до н.X в. Держава знаходилося в залежності від Хазарського каганату. Болгари, поступово перейшли до осілого способу життя, зіграли важливу роль в консолідації місцевих племен і дали їм свою назву. Волзьких болгар, на відміну від ранніх приазовських і дунайських, прийнято називати булгарами, а створене ними держава - Булгарією Волзько-Камськой або просто Волзької Булгарією.

Волзьких болгар, на відміну від ранніх приазовських і дунайських, прийнято називати булгарами, а створене ними держава - Булгарією Волзько-Камськой або просто Волзької Булгарією

Волзький Булгарін; кипчакский воїн; печенежская дама

У 921 цар Булгара намагався побудувати фортецю проти іудеїв Хазарії, які поневолили його і готовий був прийняти іслам. Частина племені відмовилася змінити віру і пішла в ліси (чуваші). Мандрівник Гійом де Рубрук писав: "... і ці Булгар - самі найлютіші Саррацин, міцніше тримаються закону Магометова, ніж хто-небудь інший". Навесні 913 руси, які поверталися з каспійського походу, на Волзі зазнали нападу хозар. В результаті триденного бою загинули ок.30 тис. Русів. Прорвався нагору по Волзі 5-тисячний загін був розгромлений буртасів і болгарами. Після розгрому каганату Святославом Ігоровичем в 965 держава здобула незалежність.

булгар

В ІН 921 в Волзьку Болгарію було направлено багдадське посольство, до складу якого входив Ібн-Фадлан (він був секретарем посольства Багдадського халіфа. Під час подорожі вів щоденникові записи про свої враження і спостереження про природу, містах, вдачі і звичаї різних народів, що збереглися до наших днів). 12 МЙ 922 посольство прибуло в ставку болгарського еміра у Трьох Озер недалеко від Волги. 13 МЙ 922-15 МЙ 922 емір Альмуша вів переговори з багдадським посольством про умови прийняття ісламу в Болгарії та можливої допомоги в боротьбі з Хазарією. Для зміцнення свого становища цар Алмас в 922 поширив іслам. У наступному (923) році посольство рушило в зворотний шлях.

У наступному (923) році посольство рушило в зворотний шлях

Прибуття Багдадського посольства

Ухвалення ісламу сприяло політичної консолідації його народів, розвитку економіки і культури: виникали нові міста, були введені власні грошові одиниці. Болгарські купці здійснювали торгові експедиції в глиб прикамских лісів, підтримували тісні торговельні зв'язки з Хорезмом, Руссю. Завдяки вигідному географічному положенню і родючості землі економіка швидко розвивалася. Крім Булгара, були відомі Сувар, Біляр (Буляр), Ошель і ін. До XII в. Булгарія займала землі від Самарської луки до Північної Чувашії. Основний прибуток від торгівлі приносила транзитна торгівля. Кр.того, Булгар був відомий работоргівлею (в Казанському ханстві в с.XVI в. Було понад 100 тис. Російських полонених). У 985 князь Володимир зробив набіг на волзьких болгар, а в наступному (986) році направив до них посольство. У 1050-1060-х Волзька Булгарія закріпилася в Нижньому Поволжі.

Волзька Булгарія - X-XII ст. Прикраса і амулет чоловічого вбрання - срібна бляха зі сценою полонення вершником ворожого воїна

Володимиро-суздальські князі здійснювали походи на Булгарію (1120, 1164, +1172, 1184, 1186, 1220). Болгари не залишилися в боргу (напр., В 1088 вони захопили Муром). До 1217 волзькі булгари захопили Суздаль і Устюг. Постійна військова загроза змусила булгар перенести столицю вглиб Закамья, в басейн Малого Черемшина, в місто Биляр (сьогодні с.Білярск Олексіївського району Татарстану). Незважаючи на феодальні усобиці, визначальним у російсько-булгарських відносинах було економічне співробітництво. Відомо, що Булгарія надавала велику допомогу хлібом під час голоду на Русі в 1024 і 1229, поставляла будівельний матеріал у Володимир; самі булгари селилися в суздальських містах. Волзька Булгарія стала першою європейською державою, яка бере на себе удар монгольських військ. \

\

Всім відомо, що народ, який живе на території сучасного Татарстану, називають татарами. Але чи багато хто знає, що народ цей має дуже мало спільного з таким звичним для нас поняттям, як монголо-татари, а також те, що набагато раніше навали Чингісхана межиріччі Волги і Ками населяли жителі величезного високорозвиненої держави - волзькі булгари. А адже саме їх нинішніх нащадків історично правильно було б називати не татарами, а булгарами ...

Спочатку натиск монголів в 1223 був відбитий. У 1229 болгари розгромили монголо-татарське військо Субате. У 1236 Болгарія піддалася навалі Батия. Волзька Булгарія увійшла до складу Золотої Орди, зберігши деяку автономію. Булгар перетворився в один з найвідоміших міст Золотої Орди. Колись єдина держава розпалася на два князівства: Булгарское і Жукотінское (Джукетау - ок.Чістополя).

Волзькі булгари багатими дарами схиляють князя Георгія до світу, 1219 р

Велику роль став грати новий центр, що виділився на півночі, - Казань. Стале золотоординське ярмо змінило етнічний склад населення Болгарії. Населення Болгарії в XIII-XV ст. випробувало на собі сильний етнокультурне вплив кипчаків, що переселилися в Волго-Камье в XIII-XIV ст. З падінням Болгарії посилився процес етнокультурного розмежування населяли її народів. Частина болгар влилася до складу башкир, що кочували на Бугульминско-Белебеевской височини. У 1361 князь Булат-Темір відірвав від Золотої Орди велику територію в Поволжі, включаючи Болгарію. З 1360 Волзька Булгарія піддавалася також нападам з боку російських князів і новгородських ушкуйніков (1360, 1366, 1370, тисяча триста сімдесят-чотири, 1376, тисяча триста дев'яносто один). У 1399 відбувся похід російських військ в Закамье, під час якого були взяті Булгар, Джукетау і Казань. У 1410 похід повторився силами московського князівства. Був захоплений Булгар.

Був захоплений Булгар

Реконструкція прапора Волзької Булгарії

У 1431 Булгарія, зазнавши поразки від Василя II, позбулася південних земель, що відійшли Москві. У 1438 боротьба м.русской і булгарской феодальної знаттю привела до завоювання російськими князями земель на південь від Ками. Самостійність зберегли тільки північні території, центром яких була Казань. Після цих подій Булгар остаточно передав свою колишню роль політичного, економічного і культурного центру новому місту - Казані, що стала столицею Казанського ханства.

Мечеть в стародавньому Булгар

автономія Оренда башкири блага буртаси великий князь Віра Візантійська імперія Володимир-на-Клязьмі Володимиро-Суздальське князівство війна держава Денга гроші закон золота Орда ярмо Іслам іудаїзм Каган князівства князь Культура купецтво Монгольська імперія Мурома, мещера народність Новгород звичай орда відносини соціальні плем'я політика політична боротьба Політика з позиції сили Похід на Казань тисяча п'ятсот п'ятьдесят два-го рід роль соціальна Росія Русь власність татари праця ушкуйники феодалізм Фінно-угри хазари цар Економіка експедиція Етнічна спільність етногенез Батий Василь II Володимир I Святослав Ігорович 584 631 635 642 921 весна 913 ІН 921 12 МЙ 922 13 МЙ 922 922 15 МЙ 922 923 965 985 986 1024 1088 XII в. 1217 1120 1164 тисячу сто сімдесят-два 1 184 +1186 1220 1223 1229 1229 тисячі двісті тридцять шість 1360 одна тисяча триста шістьдесят один 1366 1370 1374 1376 тисяча триста дев'яносто один 1 399 1410 XIII в. XIV в. тисяча чотиреста тридцять один 1438

msimagelist>

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация