Ця публікація про Бог Єгипту Той з категорії Міфологія Єгипту

  1. Той-бог мудрості і знань
  2. Ще матеріал по даній темі


Той-бог мудрості і знань

Той - бог мудрості, знань, покровитель переписувачів, архівів і бібліотек. Той навчив єгиптян письма та рахунку, створив календар. Його зображували з палеткой писаря в руці і з головою священного птаха ібіса. Ібіси прилітали в Єгипет навесні, під час розливу Нілу, тому Той пов'язаний з весняним пробудженням природи. В одному з міфів він повертає додому залишила Єгипет богиню життєдайної вологи Тефнут, після чого настає весна. (Сюжет см. Тефнут.) Іноді Той постає в образі свого священної тварини - павіана.

Єгипетський бог Тот, на самому початку свого шанування, був лівим оком бога Гора, яке було пошкоджено в битві з єгипетським божеством Сетом. У період Стародавнього Царства даний бог набуває рис самостійного бога, якого деякі навіть називали сином бога сонця Ра.

У міфології бог мудрості Той вважався покровительствующим письма та освіті. Крім як винахідник писемності, божество Той був засновником великої кількості обрядів релігійного змісту. Одночасно з богом Хех він значився як божество часу. Місце Тота в пантеоні богів Стародавнього Єгипту - писар, візир Ра, секретар судових засідань.


В Єгипті ібіс - символ ранку, світанку; з'являвся з розливом Нілу і тому вважався передвісником наступаючого достатку; в зодіакальною символіці зв'язувався з Водолієм. Також ібіс ототожнювався з Тотом, єгипетським богом мудрості. За легендою. Той живе серед єгиптян у вигляді священного ібіса та навчає їх окультних наук.

Місця шанування Тота


Саме основне місце для вшанування давньоєгипетського бога Тота - Шмуну, або, по іншому - Ешмун. Культ Тота стає популярним після того, як Гермополь почав грати найбільш важливу роль в політиці Єгипту.

Той або Джехуті, в єгипетській міфології бог місяця, мудрості, рахунки і листи, покровитель наук, переписувачів, священних книг, творець календаря. Дружиною Тота вважалася богиня істини і порядку Маат. Священними тваринами Тота були ібіс і павіан, і тому бога часто зображували у вигляді людини з головою ібіса, іноді з папірусом і письмовим приладдям в руках. Приліт ібіса-Тота єгиптяни пов'язували з сезонними розливами Нілу. Коли Той повернув до Єгипту Тефнут (або Хатхор, як то кажуть в одному з міфів), природа розцвіла.


Той, що ототожнюється з місяцем, вважався серцем бога Ра і зображувався позаду Pa-сонця, оскільки мав славу його нічним заступником. Тоту приписувалося створення всієї інтелектуальної життя Єгипту. "Владика часу", він розділив його на роки, місяці, дні і вів їм рахунок.

Мудрий Той записував дні народження і смерті людей, вів літописі, а також створив писемність і навчив єгиптян рахунку, письма, математики, медицини та інших наук.

Відомо, що його дочкою або сестрою (дружиною) була богиня листи Сешат; атрибут Тота - палетка переписувача. Під його заступництвом знаходилися всі архіви і знаменита бібліотека Гермополя, центру культу Тота. Бог "керував усіма мовами" і сам вважався мовою бога Птаха. Як візир і писар богів, Той був присутній на суді Осіріса і записував результати зважування душі небіжчика.


Оскільки Той брав участь у виправданні Осіріса і давав наказ про його бальзамування, то і брав участь в похоронному ритуалі всякого покійного єгиптянина і вів його в царство мертвих. На цій підставі Той ідентифікується з грецьким вісником богів Гермеса, який вважався психопомп ( "провідним душі"). Той часто зображувався також разом з павіаном, одним з його священних тварин. Елліни ототожнювали бога Тота з Гермесом.

Бог-творець Той, культ якого зародився в Гермополе, поступово знаходив нові важливі функції: він став богом місяця, а також покровителем писемності, освіти та наук, рахунки і заходів. Всі знання, якими володіє людина, виходили від Тота.

Головне достоїнство Тота - його інтелект, тому його найбільша чеснота полягає в тому, що він завжди мудрий і досвідчений. Недарма боги призначили його своїм секретарем і вісником. На давнє походження Тота вказує легенда, згідно з якою він народився з черепа Сета. Однак, як не дивно, Той не перейняв жоден з недоліків цього грізного бога. Він не будує підступи з егоїстичних міркувань, а навпаки, невпинно трудиться заради того, щоб світ залишався таким, яким його побажав бачити Ра. Той теж подорожує на човні разом з Ра, і це єдине, що зближує його з Сетом. Як бог місяця, він вважався нічним відблиском Ра, його «глашатаєм в небесах». У Гермополе Той став ще і деміургом, який створив світ силою одного лише розуму. І єгиптяни вірили, порядок у Всесвіті настільки досконалий, тому що Той - мудрий бог, який «обчислює все суще».

його зображення

Той відомий переважно в двох іпостасях. З епохи Стародавнього царства він зображувався у вигляді ібіса, дивовижною білою або червоною птиці з довгим, злегка загнутим дзьобом, добре знайомої мешканцям берегів Нілу і Дельти. Зображення Тота у вигляді павіана відносяться до більш пізнього періоду. Антропоморфні зображення бога з головою ібіса зустрічаються досить часто, а ось бачити Тота з головою павіана в єгипетському мистецтві доводиться набагато рідше.

Міфи про Тоті

Тексти, що розповідають про Тоті, пов'язують його з мудрістю, знанням і, в більш широкому сенсі, з пристроєм небесного і земного світу. Не дивно, що жителі Давнього Єгипту, і особливо його видатні правителі, прагнули наслідувати розуму і практичних умінь Тота. Тому Тота цілком справедливо можна назвати богом-зразком для смертних!
Той створив світ одним своїм словом. Так гермопольской космогонія описує початок світу. Але в створеному світі потрібно було навести порядок! Серце Тота виконано розуму. Саме цьому богу смертні зобов'язані існуючим станом речей. У нелегкій справі упорядкування всесвіту Тоту допомагала Сіа, персоніфіковане знання.

Говорити, рахувати й писати, щоб творити

Для такого складного підприємства Той винайшов мову. За допомогою слова, яке було створено розумним, світ створювався по волі бога. Почала діяти дуже складна небесна механіка. Навчений знанням Той довів до досконалості кожна ланка системи. Недарма його називають «тим, хто обчислює все суще»!

Залишалося записати акт творіння і пристрій світу, щоб ніщо і ніколи не було втрачено. І Той винайшов писемність. Він - «той, хто писав першим». Як зберігач найбільших знань, він став наставником переписувачів.

Але у що може перетворитися світ без правосуддя? Маат, єдина справжня справедливість, яка живе серед богів і в серцях людей, була необхідним доповненням цього світу. Тому Той «написав Маат».

У всьому - знаннях, організованості, правосудді - Той був справжнім зразком для наслідування, на який орієнтувалися всі люди, починаючи з самого фараона і його помічників.

Обов'язки Тота

Той займав почесне місце серед інших богів. Він не тільки брав участь в божественному суді - він був його секретарем, ретельно записує всі рішення. Крім того, його призначили хранителем печаток суду. І нарешті, Той часто втручався в чвари між богами. Роль, яку він зіграв у вирішенні спору між двома заклятими ворогами, Сетом і Гором, здобула йому глибоку повагу. Він - талановитий арбітр, «той, хто зумів розвести двох борються», а це подвиг, що викликає захоплення, якщо пам'ятати про те, яку ненависть Сет годував до свого племінника Гору.

Але Той засідав і в іншому суді: те, що визначав добродіяння сердець померлих - Страшний суд! Саме Той записував результати психостасии (зважування душі), що здійснювалася в присутності Маат. Як тільки маленька богиня істини проголошувала своє рішення, і Той заносив його в свої таблички для письма, бог-ібіс разом з Анубісом наділяв померлого новим подихом ... Зрозуміло, якщо останній був визнаний гідним життя в царстві Осіріса! У цій функції Тота називали автором священної «Книги дихання», уривки з якої жерці зачитували під час похоронних церемоній.

Той, божественний візир

Всякий, хоч скільки-небудь знайомий з міфологією та історією Стародавнього Єгипту, напевно вже помітив схожість між порядком, які існували в світі людей, і порядком в світі богів! Зрозуміло, один послужив зразком для іншого. Питання тільки в тому, який саме ...

Хіба фараона не безроздільно правил Стародавнім Єгиптом, подібно Ра, який панує на небесах? .. Але государ не може встежити за величезною країною поодинці, тому фараону в усьому допомагав його вірний слуга - візир. І завдання останнього цілком справедливо можна порівняти з функціями Тота. Подібно до того, як візир був правою рукою фараона, Той був правою рукою Ра. Фараон і візир так само, як Той і Ра, розділили між собою владу над державою, і суть цього поділу полягала в тому, що правитель (як на землі, так і на небесах), втручався лише в разі серйозної кризи. А Той, подібно візира, вирішував всі повсякденні справи і турботи, пов'язані з управлінням світом. Він був вірним і мудрим радником царя, і завжди міг запропонувати своєму володареві якісь ідеї і підказати можливі рішення проблем.

Крім того, йому пропонувалося особисто стежити за виконанням всіх рішень божественного суду, як і за тим, щоб про них повідомлений кожен член пантеону. Одним словом, він був незамінним помічником верховного бога. Треба сказати, що Ра дуже швидко це усвідомив і оцінив його заслуги гідно. В результаті Той ночами став тим же, чим Ра був днем: світлом!


Книги - дар Тота

Єгиптяни давнину вважали Тота, винахідника писемності, автором більшості творів. З їх точки зору, такий достаток знань могло бути тільки божественним. Крім того, багато хто вірив, що всі ці книги - і сувої папірусу, і тексти, висічені на стінах храмів - були даровані людству самим Тотом, який навмисно залишив їх на підлозі декількох святилищ. Сталося це багато-багато років тому ...


Той - «нічний Ра»

І дійсно, з волі Ра, Той став богом місяця. Причина цього криється в подіях, що сталися ще на зорі часів. Великий, але вже постарілий, деміург Ра втомився від нескінченних людських чвар і вирішив відійти від справ. Він піднявся високо в небо, освітлюючи його тільки протягом дня, а на ніч, спускаючись вниз, в підземний світ.

Так земля втратила світла на половину часу, і вперше з'явилася ніч. Ра, усвідомлюючи проблему, звернувся до Тоту: «Ти займеш моє місце, станеш моїм заступником. Тебе будуть називати Той займає Місце Ра. Ти оточив обидва неба своєю красою і світлом ». І місяць наповнила ніч тим світлом, який зволив їй дати сонячний Ра. Крім того Той, що вирізняв дні і ночі, дуже рано став вважатися винахідником календаря. Але в цій справі він пожартував над людьми, за що ті іноді йому дорікали.

жартівливий календар

У створенні календаря Той, схоже, досяг успіху менше, ніж в інших своїх починаннях. Будучи богом-місяцем, він «вважав роки» та «підрозділяють роки і місяці». Одного разу в партії в сенет він виграв п'ять епагоменальних днів, які тут же помістив в самий кінець року, завдяки чому богиня Нут змогла нарешті привести на світ своїх дітей. Але все складні підрахунки і мудровані прийоми Тота незабаром привели до появи значних невідповідностей в календарі, що завдало чималих клопотів нещасним смертним.

Гра сенет, яка увійшла в моду в Новому царстві, нагадувала одночасно шашки і нарди. Партія розігрувалася на дошці з тридцятьма клітинами, по якій пересували шашки, кидаючи по черзі кістки.

Мудрий зануда!

Безсумнівно, Той був дуже мудрим богом. Але його інтелектуальну перевагу незабаром стало дратувати всіх богів пантеону. Своїми урочистими промовами і пишномовним стилем Той страшенно набридав слухачам. І хоча боги дуже поважав і помічника Ра за великі знання, часом вони не могли втриматися від зауважень. Так, одного разу Исиду стурбувало стан здоров'я її сина, Гора. Вона звернулася за порадою до Тоту, а він, замість того, щоб відповісти прямо, пустився в нескінченні абстрактні міркування. Розсерджена Ісіда перервала його: «Той, до чого мудро твоє серце, але до чого повільні твої рішення!»

недосконалий календар

Щоб визначити початок року, єгиптяни звірялися з головною подією в їхньому житті: розливом Нілу, який щороку починався приблизно в один і той же час - близько 20 липня. Майже одночасно з підйомом води на небі рано вранці сходила зірка Сотис (яка протягом довгих тижнів залишалася за горизонтом), і цей легко визначається день ставав початком року, тривалість якого становила триста шістдесят п'ять днів. Але єгиптяни не враховували, що Земля обертається навколо Сонця за 365,24 дня. Досить швидко розбіжність між офіційним і природним роком стало дуже велике, і кожні чотири роки воно збільшувалося на один день, так що через сто двадцять років досягло одного місяця! І тільки через тисячу чотири сотні п'ятдесят років очікування фактичний рік знову збігся б з обчислюються! Проблему вирішили римляни, які придумали високосний рік.

Той, Гор і око Уаджет

Ось що відбувається, коли математики втручаються в міфи! Після того, як Сет убив свого брата Осіріса, юний Гор повстав проти нього, щоб помститися за батька. Але Сет тут же вирвав у нього очей, який розділив на шість частин. Бог Той, покровитель лікарів, прийшов на допомогу Гору і зцілив пошкоджене око, але як! Він просто плюнув на нього! Зображення шести частин очі Гора (ока Уаджет) стародавні єгиптяни традиційно використовували для написання шести дробів від 1/2 до 1/64.

Родинні зв'язки Тота

У Тота, як у будь-якого деміурга, не було батьків, як стверджувала гермопольской космогонія. Однак в інших місцях вважалося, що його справив на світло Сет. І це було дивовижна подія! Той народився в самий розпал протистояння Сета і Гора. Сет дуже любив салат. Знаючи про його слабкості, Гор підсипав своє сім'я в улюблену страву Сета, і останній миттю його проковтнув. Від цього гомосексуального запліднення народився Той, вийшовши з чола Сета.

Дружиною Тота іноді вважалася богиня Нехметауі, а сином - юний Хорнефер (часто згадуваний в Пізній період). Однак перш за все Той був «головою вісьмох» (Хнума) - чотирьох пар первородних божеств, що втілюють неупорядковану матерію до акту творення (первородний океан, небуття, порожнечу і т. П.). І нарешті, в Новому царстві Той вважався сином Ра і богині Нейт.

культ Тота

Культ бога Тота проявлявся в самих різних діях, як повсякденних, так і виняткових. Вони впорядковували життя всіх єгиптян, від найбідніших до найзаможніших.
Свята та храми, підстава будівель, некрополі священних тварин, різні амулети, заходи, які постійно використовували навіть найскромніші ремісники - все це було частиною культу бога Тота, покровителя писарів.

Всюдисущий Той і його вшанування

Той був богом, для якого єгиптяни зводили персональні, тільки йому одному присвячені святилища. Подібні храми розташовувалися, зрозуміло, в Гермополе Великому (в Верхньому Єгипті) і в Гермополе Малому (в Нижньому Єгипті), а також і в Гелиополе, Мемфісі і навіть Фівах - місті Амона. Його культ поступово поширився і далеко за межі країни, до території сучасного Судану, і був особливо сильний в Нубії. Там, де не було присвячених Тоту храмів, він був присутній в інших святилищах як «запрошеного бога». З настанням місяця тота (липень-серпень) гермопольской бога вшановують весь Єгипет. Завершувалися ці урочистості в дев'ятнадцятий день того ж місяця великим бенкетом. Столи ломилися від м'яса, інжиру і меду.

Оракули від імені Тота

Культ цього бога проявлявся також в більш приватних, але не менш видовищних обрядах пророкувань. Слова бога, що виходили з уст людини, чинили сильний вплив на людей. Одним з найбільш примітних був оракул Каср-ель-Агуза. У цьому маленькому храмі Тота називали «тим, хто спостерігає». Але перш за все він був «тим, хто знає, хто віщує завтрашній день, хто бачить майбутнє, чи не помиляючись». Коли говорить оракул, через нього висловлюється Тот. Поширений в Стародавньому Єгипті обряд незмінно вражав простий народ!

око Уаджет

Серед безлічі амулетів, поширених в Стародавньому Єгипті, було «здорове око», очей Гора, який Сет вирвав у свого племінника в битві і розсік на шість частин. Врачеватель Той взявся за такий непростий випадок і успішно відновив зір Гора. З тих пір в пам'ять про цю подію зображення кожної з шести частин ока Гора традиційно використовувалося для запису дробів - мер зерна. Око Уаджет символізувало також бездоганний сонячний диск.

Некрополі священних тварин

Той говорив устами свого оракула, але єгиптяни постійно зустрічалися з ним і в повсякденному житті: ібіс (древнєєгип. Хебі), птиця, в ті часи в достатку зустрічалася на берегах Нілу, вважалася втіленням бога. І тому це нічого не відає створення удостоювалось, подібно до людини, пишних похоронів. Забальзамовані і муміфікованих ібіси могли займати цілі некрополі: на одному з найзнаменитіших, розташованому на півночі Саккари, археологи знайшли тисячі мумій цих птахів! До павіанів, хоча і менш численним, ставилися з не меншою увагою. Це зайвий раз доводить силу повсякденного культу Тота.

Поклоніння лікарів і землемірів

Тота, який зумів зцілити очей бога Гора, вирваний Сетом, глибоко шанували лікарі (як найскромніші - сину, так і найзаможніші - уабу), а також жерці, колишні лікарями при храмах. Бог допомагав лікарям, так само, як і переписувачам, які були зобов'язані Тоту умінням писати і користувалися його заступництвом.

Створення алгебраїчніх дробів, в свою черга, забезпечен Тоту повагу представителей усіх професій и ремесел, Які були так чи інакше пов'язані з різнімі вімірамі, в тому чіслі, математіків и землемірів. Треба Сказати, что в стародавні Єгипті вімірювалі и відмірялі много: зерно, землі та інше. Тієї, як бог (і творець) всех ЗАХОДІВ незмінно БУВ присутній у повсякдення жітті більшості єгіптян. Разом з богинею Сешат Той був найбільш підходящою кандидатурою для того, щоб стежити за обрядами підстави храмів, які будував фараон.

Архіваріус фараона

В силу своїх видатних розумових здібностей Той був дуже близький до фараона. Цей бог навіть іноді заміняв Сета в обряді сематауі, святі в пам'ять про об'єднання Обох Земель Верхнього і Нижнього Єгипту.

Той брав участь і в церемонії коронації імператора. Більш того, цей бог був його архіваріусом: єгиптяни вірили, що він власноруч записує тронне ім'я фараона, оголошує писарем з Будинку Життя, на листках священного дерева ішед. І Той казав: «Я зробив так, що твоє право на трон буде тривати мільйони років і сотні мільйонів ювілеїв». З цієї нагоди на всі чотири сторони світу відпускали птахів, серед яких був, звичайно ж, і ібіс, священний птах Тота. Так хіба не по праву буде назвати цього бога першим хроністом в історії?

Запис імені фараона

Запис тронного імені фараона на священному дереві ішед була головною частиною церемонії коронації. Одне з найбільш примітних збережених зображень цього Моменту, що дійшов до нас, відбувається з гипостильного залу храму Амона, розташованого в Карнаку. Воно присвячене Мережі I, фараона з XIX династії (1306-1290 рр. До н. Е.). Сцена розгортається у дворі храму Сонця в Геліополь. Фараон, увінчаний хепреш, тримає жезл хека, який вручили йому жерці. Він стоїть, схиливши коліна, під деревом ішед. Позаду нього Той, з тілом людини і головою ібіса, записує довгим загостреним каламом ім'я нового правителя на одному з листя дерева.


Ще матеріал по даній темі


Класичні гадальні руни

У комплекті до набору ви знайдете повне тлумачення рун, а також різні способи розкладів цих унікальних знаків.

← всі статті

Але у що може перетворитися світ без правосуддя?
Хіба фараона не безроздільно правил Стародавнім Єгиптом, подібно Ра, який панує на небесах?
Так хіба не по праву буде назвати цього бога першим хроністом в історії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация