Cамое цікаве з історії залізниць

Існує думка, що залізниця - це так буденно в порівнянні з теплоходом або літаком. Але це зовсім не так.

Але це зовсім не так

Цинхай-Тибетська залізниця

Наприклад, Цинхай-Тибетська одноколійна залізниця - ця сама високогірна магістраль на планеті, і з неї можна вдосталь милуватися тибетськими пейзажами «Даху світу». Подумати тільки, вона простягається на висоті 5000 метрів над рівнем моря! Ніяка повітряна або морська компанія таку романтику забезпечити не зможе. Вагони цього поїзда повністю герметизовані, так як повітря за вікном розряджений. На зупинках поїзд навіть не відкриває дверей.
Наприклад, Цинхай-Тибетська одноколійна залізниця - ця сама високогірна магістраль на планеті, і з неї можна вдосталь милуватися тибетськими пейзажами «Даху світу»
Є ще одна не менш дивовижна залізниця, вона проходить через справжнісінький ринок. Коли торговцям пропонували ринок перенести, вони відмовилися. Це містечко під назвою Маеклонг в 60 кілометрах від Бангкока, де ринок розташований прямо на залізничних коліях. Кілька разів в день продуктові лотки згортаються, навіси скручуються, і продавці розбігаються прямо перед носом йде складу. Але торгівля, треба зауважити, все одно триває. З вікон поїзда кидають монетки, а назад в вікна - фрукти і інші продукти. Головне в такій справі - швидкість і вправність!

Хочу на поїзд!

А тепер поговоримо, як, власне, починалася залізниця.
До певного моменту людство відмінно обходилося кіньми і водним транспортом, але в 60-80-х роках 18 століття почався промисловий підйом. Ручна праця все більше замещался машинним виробництвом, між містами і цілими країнами розвивалися торговельні відносини. З'явилася потреба знайти якийсь новий вид пересування по суші. І ось в першій половині 19 століття з'явилися так звані лежня, відомі ще з середини 16 століття. Вони представляли собою дерев'яні бруси. Укладали їх на кам'яних розробках, в рудниках і в шахтах. Завдяки лежня коні стали перевозити вчетверо більше вантажу. Але дерево швидко зношувалося, і стали використовувати чавун або залізо. Вози часто сходили з колійного шляху, і для попередження цього у рейок стали робити закраїни, а пізніше додали рейках еліптичну форму.

Дерев'яна рейкова дорога і візок, що застосовувалися в рудниках в XVI столітті

Першу таку дорогу побудували в Росії в 1806-1809 роках. Вона примітна тим, що стала першою в світі залізницею з насипами, віадуком, виїмками і навіть мостом через річку. Протяжність цієї дороги становила 2 кілометри, а кінь могла відвезти вантаж в 25 разів більший, ніж по грунтовій дорозі.
Рейки стали використовуватися з кінною тягою повсюдно.
Дуже серйозно поставилися до ідеї залізничного сполучення в Англії, де вже в 1803 році заробила конка громадського користування.
Перший паровоз теж побудував британець - Річард Тревітік. Для випробування його паровоза в 1804 році в Лондоні побудували простеньку рейкову дорогу.

Для випробування його паровоза в 1804 році в Лондоні побудували простеньку рейкову дорогу

Паравоз Річарда Тревитика

Паровоз був прозваний очевидцями «Лови мене, хто зможе».
Уже в 1880 році почалися експерименти по можливості використання електрики на залізниці. Електровози набули популярності з початку 20 століття. Приблизно в цей же час інженери замислилися про створення тепловозів. Однак, хоча тепловози і електровози мають очевидні переваги, вік паровозів виявився довгим. В СРСР їх припинили виробляти тільки в 1956 році. Тепер паровоз можна побачити тільки в музеї або з яким-небудь рідкісним ретро-поїздом. Втім, в деяких країнах третього світу паровози використовуються досі.

Ще трохи про паровозах. Залізниця починала свій шлях тоді, коли ще не були винайдені літак і автомобіль. Тоді, наприклад, старообрядці вважали паровози «синами диявола». Вони стверджували, що подорож на паровозі ні до чого не приведе, крім струсу мозку.
Однак яскравим прикладом важливості паровоза стало змагання між пароплавом і паровозом під назвою «хто швидше?» У підсумку, пароплав пройшов 339 миль за півтора дня, а паровоз всього за 16 годин.

Але протистояння прихильників і супротивників паровоза тривало. Противники запитували, де знайти таку кількість палива, щоб вистачило паровозу? Говорили, що залізниці завадять коровам пастися, кури перестануть нести яйця, отруєний димом повітря буде згубний для птахів, будинки поблизу дороги погорять, а в разі вибуху паровоза - загинуть всі пасажири.
Паровоза боялися, як всього нового. Наприклад, при відкритті залізниці між Петербургом і Москвою проїзд в перші три доби був безкоштовним, тому що все побоювалися на ньому їздити.

До тих пір, поки довжина залізних шляхів була невелика, питання про створення зручностей для пасажирів гостро не стояло. Вагони були відкриті і загальнодоступні. При бажанні будь-яка людина міг наздогнати на коні, що рухається поїзд і вскочити в нього. Зі збільшенням відстані перевезень потрібен комфорт. Так, на залізниці між Чикаго і Лос-Анджелесом в 1911 році пустили новий комфортний поїзд з високою платою за проїзд. Там були спеціальні відділення для купання, перукар, покоївка і навіть стенографіст, якому можна було продиктувати свої листи.
До тих пір, поки довжина залізних шляхів була невелика, питання про створення зручностей для пасажирів гостро не стояло
Швидкість перших пасажирських поїздів в 19 столітті була за нинішніми мірками сміховинною - 33 км / ч. Залізничники зараховувалися до еліти, як авіатори на початку 20 століття або космонавти часів перших польотів в космос.

Хочеться закінчити кількома цікавими фактами про залізницю.
Курйозний випадок стався, коли в штаті Огайо потяг зіткнувся з пароплавом. Озеро вийшло з берегів, і машиніст вирішив проїхати прямо по воді, через її метрову товщу. Однак, шлях йому перегородив пароплав. Завдяки тихому ходу ніхто не постраждав.
Якось в 1897 році в штаті Канзас будували нову залізницю. Вона повинна була пройти через село, чому жителі безмірно зраділи, передчуваючи активну торгівлю. Але влада провела дорогу в 10 милях від села. Тоді жителі на дерев'яних колесах за допомогою коней під церковний спів за 4 дня перевезли будинку, лавки і навіть будівлі школи і церкви на нове місце.

Винахід поїзда і поява залізниць стало справжньою революцією в історії людства. І саме поїздам, до речі, ми зобов'язані технічному прогресу. Складно уявити, яким би сьогодні був наш світ, якби одного разу в ньому не була придумана залізниця.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram і дізнавайтеся про найдешевших квитках і пропозиціях першими.

Автор: Анастасія Рябцева

Вам може бути цікаво:
Життя на колесах. Чому ми любимо поїзда
10 найкрасивіших залізничних маршрутів
Кращі туристичні напрямки Росії

Однак яскравим прикладом важливості паровоза стало змагання між пароплавом і паровозом під назвою «хто швидше?
Противники запитували, де знайти таку кількість палива, щоб вистачило паровозу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация