Цар-гармата - найбільше зброю, винайдене в Росії

  1. Знаменита Цар-гармата в Кремлі
  2. Гарматні майстри з Мотовіліхі
  3. Морська «гармата-мортира»
  4. Міномет 2Б1 «Ока»: Андрій Чохов б схвалив
  5. Нові монстри «гарматних» майстрів

У XVI столітті Цар-гармата була найбільшим в світі знаряддям, яке наводила жах на Європу. Сьогодні, через п'ять століть, цей шедевр артилерії входить в число найбільш великих гармат в світі.

Коли в XX столітті Німеччина створювала гармату «Дора», а в США конструювали мортиру «Маленький Давид», Радянський Союз посилено працював над власними гарматами-монстрами. Гонка озброєнь Другої світової війни породила більш моторошні знаряддя - ядерні і водневі бомби.

Яка зброя, створене в Росії, відрізняється значними габаритами і нищівною вогневою міццю? Фактрум уважно глянув на найбільші вітчизняні знаряддя, що наводили жах на весь світ.

Фактрум уважно глянув на найбільші вітчизняні знаряддя, що наводили жах на весь світ

Знаменита Цар-гармата в Кремлі

Одне ядро ​​Цар-гармати важить більше 800 кілограмів, а маса самого знаряддя становить 39 тонн. Для переміщення гігантської установки було потрібно близько 200 коней. Очевидно, саме через ваги і габаритів Цар-гармата жодного разу не вистрілила. За весь час свого існування вона завдала шкоди російській скарбниці і психіці супротивників. Погодьтеся, неприємно усвідомлювати, що твій сусід (а мова йде про XVI столітті) здатний створити подібного монстра. Сьогодні Цар-гармата стоїть на четвертому місці в списку знарядь з крупнокаліберними стволами. Обходять її тільки американські та німецькі мортири, створені в XVIII-XIX століттях.

Царську гармату сконструював в 1586 році інженер Андрій Чохов за велінням Бориса Годунова, який в той час був регентом при царя Федора Івановича. Стріляли зі знаменитої гармати одного разу, та й то заради випробування.

Гарматні майстри з Мотовіліхі

Грізна Цар-гармата в Кремлі - не єдина величезна гармата, створена в Росії. У Пермі варто молодша сестра московського монстра, яка має менший калібр, але важить більше. Маса стовбура пермської гармати становить 45 тонн, при цьому одне ядро ​​в середньому важив 450 кілограмів. Для того, щоб штовхнути снаряд з такою масою, всередину гармати засипалося 120 кілограмів чорного пороху. Стовбур пермського знаряддя цілком відлитий з чавуну. Слід зазначити, що при розробці проекту пермської Цар-гармати використовувалися американські креслення.

Слід зазначити, що при розробці проекту пермської Цар-гармати використовувалися американські креслення

Пермська Цар-гармата

Морська «гармата-мортира»

У 1940 році, коли світ поринув у агонію Другої світової війни, на світ з'явилася потужна морська гармата Б-37. Установка важила понад 2300 тонн і мала ствол довжиною 20,5 метрів. Один снаряд для Б-37 важив більше тонни. Монстром-знаряддям планували оснастити перший в історії СРСР лінкор «Радянський Союз». Однак будівництво корабля-гіганта скасували. Незважаючи на це, одна з морських гармат Б-37 захищала Ленінград, правда на суші. Гармати використовувалися для підтримки військ Ленінградського і Волховського фронтів.

Міномет 2Б1 «Ока»: Андрій Чохов б схвалив

Після Другої світової війни почалася холодна війна між США і СРСР. Під час конфлікту країни демонстрували один одному силу, в тому числі і у вигляді гонки озброєнь. Завдяки прагненню перевершити вогневу міць противника в СРСР на світ з'явився монстр-міномет 2Б1 «Ока». Самохідна установка мала ствол довжиною 20 метрів і могла реактивними мінами вражати цілі, віддалені на 50 кілометрів. До речі, вага однієї такої «літаючої» міни становив майже 700 кілограмів. Після пострілу гігантська мінометна установка по інерції відкочувалася на п'ять метрів, так як в самохідної частини не було противідкатних вузлів. У 1957 році «Ока» взяла участь у військовому параді в Москві. Тоді габарити знаряддя вразили зарубіжну пресу. Подейкували навіть, що міномет - не більше ніж бутафорія.

Подейкували навіть, що міномет - не більше ніж бутафорія

2Б1 «Ока» в Санкт-Петербурзькому Артилерійському музеї

Нові монстри «гарматних» майстрів

На створення міномета «Ока» Радянський Союз не зупинився. У другій половині XX століття гонка озброєнь набуває нового вигляду. Величезні гармати змінюються смертоносними бомбами. Вперше в світі починають говорити про ядерне і атомну зброю. У 1961 році СРСР створив бомбу, аналогів якої не існувало. «Цар-бомба», або, як у народі її називали, «Кузькіна мать» була найбільшим термоядерним снарядом, призначеним для скидання з літака.

«Цар-бомба», або, як у народі її називали, «Кузькіна мать» була найбільшим термоядерним снарядом, призначеним для скидання з літака

АН602 вона ж «Цар-бомба»

Важила бомба 26 тонн і мала розривну силу в 58,6 мегатонни. Снаряд був використаний лише один раз, в рамках демонстрації сили. Бомбу підірвали над Новою Землею в 1962 році. Радіус ураження становив 47 кілометрів, через екстремально високої температури камені в зоні перетворювалися в попіл. Вибухова хвиля «Цар-бомби» тричі обігнула Землю, ядерний гриб піднявся на 67 кілометрів у висоту.

Читайте також: 25 цікавих фактів про ядерну зброю в картинках

Розповісти друзям:

Яка зброя, створене в Росії, відрізняється значними габаритами і нищівною вогневою міццю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация