Царське Село (Пушкін): пам'ятки, фото

  1. Пам'ятки міста Пушкін (Царське село) Рубрика: Пушкін (Царське село) Майже два століття Царське...
  2. Основні події з XVIII по XX століття
  3. Царскосельские палаци і парки
  4. Цікаві дати і факти
  5. Схожі публікації:

Пам'ятки міста Пушкін (Царське село)

Рубрика: Пушкін (Царське село)

Майже два століття Царське Село під Петербургом служило для російських імператорів літньою резиденцією. В даний час має статус державного музею-заповідника з тією ж назвою. Знаходиться в місті Пушкіні, і включає в себе палацово-парковий ансамбль XVIII-XIX століть і власне заміську чернечу резиденцію, яка перейшла у власність держави в березні 1918 року. У музеї-заповіднику «Царське Село» знаходяться пам'ятки зі світовим ім'ям, які залучають сюди десятки і сотні тисяч туристів, справжніх цінителів старовини.

Як Русь ставала ближчою до Європи

Петро I був відомий, як сказали б зараз, своєю проєвропейською орієнтацією. Він усіма силами прагнув наблизити «відсталу Русь» до стандартів життя Старого світу. Перше, що зробив цар-реформатор після перемоги над шведами - заснував нову столицю Санкт-Петербург. Він хотів, щоб ці місця швидше заселилися, тому роздавав наближеним землі для маєтків. Свої корективи внесли особливості місцевості: через болотисту царські фаворити вважали за краще селитися в обжитих районах.

Одним з таких районів була садиба шведського магната під назвою «Сарская миза». Першим її власником став граф Олександр Меньшиков. Через кілька років імператор передав маєток своєї майбутньої дружини Марти Скавронской. Садибний будинок шведа знаходився якраз в тому місці, де згодом виріс Катерининський палац.

Основні події з XVIII по XX століття

Будівництвом першого кам'яного палацу займалася особисто Марті Скавронской, на той час стала імператрицею Катериною I. Проектант був архітектор Йоганн Браунштейн. Будівництво велося в 1717-1723 роках.

Після смерті імператора й імператриці Царським Селом володіла їх дочка Єлизавета Петрівна. Вона з натхненням взялася за облаштування резиденції. На послуги іменитих зодчих і садових справ майстрів витрачалися величезні суми. Чи не шкодували коштів і на предмети розкоші.

Саме в епоху Єлизавети I Петрівни архітектор Б. Растреллі почав перебудову Катерининського палацу - яскравого зразка улюбленого нею барочного стилю. Для неї зодчий збудував і павільйон Ермітаж. Царскосельские парки «обзавелися» ставками і різними готичними, китайськими, античними і єгипетськими будівлями.

На роки правління вже Катерини II довелося будівництво Олександрівського палацу і Камероновой галереї. В цілому Царське Село стало при ній більш аристократичним, знайшло якийсь пишномовний лиск, збагатилося чудовими зразками класицизму.

У XIX столітті Царське Село поринуло в більш тиху і розмірене життя. Тут практично нічого не змінювалося, яскраві події обходили резиденцію стороною. Але члени імператорської фамілії і раніше приїжджали сюди на відпочинок.

Олександр I став останнім з Романових, який вніс помітну лепту у благоустрій Царського Села. Він прийняв доленосне рішення про заснування Царськосельського ліцею. При Миколі I була прокладена залізниця, при Олександрі II розбитий новий парк. Першим повністю електрифікованим містом в світі Царське Село стало вже при Олександрі III.

У минулому столітті, коли йшла Перша світова війна, в ньому розміщувався один з перших вітчизняних аеродромів. У революційному 1917 році останній імператор Микола II зрікся тут від престолу, і прямо з Олександрівського палацу його відвезли з сім'єю на заслання в Сибір. За гіркою іронією долі, він і народився в Царському Селі, яке в 1905 році зробив своєю постійною резиденцією.

Перші післяреволюційні роки були для колишньої резиденції Романових жахливими. Її безцінні зібрання мистецтва розбазарювалися, страждали від відсутності належного догляду або зовсім безслідно зникали. Чимало жахів принесла Царському Селу і Велика Вітчизняна війна. У роки нацистської окупації прийшли в запустіння його сади і парки. Колекції мистецтва вивозилися до Німеччини або знищувалися на місці.

Царскосельские палаци і парки

Катерининський парк . Його площа 107 гектарів. Великий ставок розділяє парк на дві частини: регулярний Старий сад (облаштовувався в 1718-1720 роках) і Пейзажний парк в англійському стилі (1760-1796 роки). Свою назву отримав на честь дружини Петра Великого імператриці Катерини I.

Олександрівський парк. Він більше по території - близько 200 гектарів. Також складається з двох частин: регулярного Нового саду (його облаштовували в 1740-і роки) і пейзажний парк. В останньому можна нарахувати три ставки, є насипні пагорби. Перегороджена греблею річка Кузьменко біжить в західній половині парку.

Баболовський парк. Знаходиться на захід від згаданих головних парків. Свою назву отримав від села Баболово, колишньої на цьому місці. Баболовський парк виник у другій половині XIX століття - з широкими луками, красивими гаями і однойменним палацом в північно-західній частині.

До відома: всього в Пушкіні п'ять відомих парків. Крім названих, це парки Окремий, Буферний і вже неіснуючий Фермского.

Великий Катерининський палац. Один з найбільших в околицях Північної столиці. Зразок пізнього барочного стилю, закладений в 1717 році імператрицею Катериною I. Його фасад своїми симетричними накладними портиками гармонує з основними просторовими координатами плану однойменного парку.

Олександрівський палац. Побудований в 1792-1796 роках, стиль - палладіанським класицизм. Знаходиться в однойменному парку. Має вигляд витягнутого в довжину двоповерхової будівлі, по сторонам розташовані подвійні флігелі. Два ряди колон в центрі головного північного фасаду виконані в стилі коринфського ордера. При Миколі II палац став головною резиденцією царської родини.

Баболовський палац. Побудований архітектором І. В. Нейоловим в однойменному парку, стиль - помилкова готика. Палац будували в 1783-1785 роках. У 1824-1825 роках був перебудований архітектором В. П. Стасовим. Примикає до нього ділянку парку перетинається Таіцкій водоводом (відомий ще як «Баур канал»).

Цікаві дати і факти

24 червня 1710 року вважається офіційною датою заснування Царського Села, а в 1725 році Сарской мизі урочисто присвоїли нову назву - Царське Село.

У Царськосільському ліцеї вчився А. С. Пушкін. Тут провели своє дитинство і інші видатні літератори, серед них Ахматова, Мандельштам, Гумільов.

До 100-річного ювілею великого російського поета в 1937 році Царське Село офіційно перейменували в місто Пушкін.


Схожі публікації:

Пам'ятник Растреллі в Царському Селі   Пам'ятник Растреллі, створений відповідно до проекту скульптора М Пам'ятник Растреллі в Царському Селі
Пам'ятник Растреллі, створений відповідно до проекту скульптора М.Т. Литовченко, був встановлений в 1991 р на території Царського села, в безпосередній близькості від Катерининського палацу. Матеріалом для виготовлення картуша і бюста висотою 1 ....

Катерининський парк в Пушкіні - перлина музею-заповідника «Царське Село»   У колишньому Царському Селі (нині місто Пушкін під Санкт-Петербургом) знаходиться чудовий і розкішний Катерининський парк Катерининський парк в Пушкіні - перлина музею-заповідника «Царське Село»
У колишньому Царському Селі (нині місто Пушкін під Санкт-Петербургом) знаходиться чудовий і розкішний Катерининський парк. Він розкинувся на схилі Балтійсько-Ладозького уступу і займає площу 107 га. Об'єкт культурної спадщини Російської Федерації ....

Великий Катерининський палац у Пушкіні (Царське Село)   Великий Катерининський палац відомий також як Великий Царськосельський палац Великий Катерининський палац у Пушкіні (Царське Село)
Великий Катерининський палац відомий також як Великий Царськосельський палац. Входить до переліку об'єктів культурної спадщини РФ. Архітектурний стиль: єлизаветинське бароко - напрямок в архітектурі, характерне для 1741-1761 років, епохи прав ...

Поділитися посиланням:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация