Царські паперові гроші

  1. Причини випуску паперових грошей
  2. Перші паперові купюри
  3. Випуск паперових грошей в період з 1769 по 1843 рік
  4. Випуск паперових грошей в період з 1843 по 1896 рік
  5. Випуск паперових грошей в період з 1898 по 1917 рік

Царські паперові гроші

Велике значення в суспільному житті і житті всіх людей мають гроші.

Їх по праву вважають одним з найкорисніших досягнень людства. Історія виникнення і розвитку грошових знаків в царській Росії починається з кінця 18-го століття.

Причини випуску паперових грошей

Незадовго до появи грошей назріла потреба у зміні системи готівкового грошового обігу. В ту пору для розрахунків використовували металеві монети. У країні відбувалося розширення товарообігу, що спричинило за собою необхідність у збільшенні кількості грошових коштів. Складність полягала в тому, що видобуток металів проводилася в недостатньому обсязі і занадто дорого обходилася державі.

Транспортування металевих монет в найвіддаленіші куточки країни доставляла чимало клопоту і була досить витратною. Проблематично було розплачуватися монетами за дорогі покупки.

Все це призвело до здійснення проекту з випуску паперових грошей в Росії. Паперовими грошовими знаками стало легше розплачуватися, і вони були легше, ніж металеві монети. Основним мінусом у використанні паперових купюр було те, що вони досить швидко зношувалися і вимагали заміни. Однак виготовлення банкнот з паперу було не дуже трудомістким і займало невелику кількість часу.

Перші паперові купюри

Перші паперові асигнації, надруковані в 1769 році

У перший раз паперові гроші - асигнації були надруковані в Росії в 1769 році, в епоху царювання Катерини Другої. Вони не відрізнялися високою якістю виконання і більше нагадували розписку, а не державну банкноту. У той же час з'явився асигнаційний банк.

Асигнації були випущені номіналами в 25, 50, 75, 100 рублів. По краях купюри була рамка з орнаменту, а в ній - позначення номінальної вартості, відомості про місця обміну грошових знаків і, що захищає від підробок символіка. На кожному краї була захист у вигляді водяних знаків. По кутах банкноти були зображення гербів Росії.

Протягом тривалого періоду асигнації не викликали довіри у більшості населення. Це ускладнювалося тим, що в зверненні стали з'являтися фальшиві купюри, майстерно виготовлені шахраями.

Випуск паперових грошей в період з 1769 по 1843 рік

5 і 10 рублів випуску з 1769 по 1843 рік

В товарообіг почав надходити великий обсяг асигнувань. Це призвело до зміни курсу в меншу сторону, їх вартість знизилася. На заході епохи Катерини Другої один паперовий рубль можна було купити всього за 68 з невеликим копійок.

Незважаючи на наявність на ринку підроблених асигнацій і недовіри з боку населення, введення в товарообіг грошових банкнот з паперу визнали вдалим. Захист від фальшивих купюр вирішили забезпечити друкуванням в 1786 році асигнацій нового зразка. Тільки невелике коло багатіїв міг дозволити собі використовувати банкноти достоїнством в 25 і більше рублів. Основна маса населення царської Росії користувалася для грошового обігу купюри в 5 і 10 рублів. У народі їх називали «синенький» і «красненькой».

Але виготовлення підроблених купюр не зупинилася, а тривало серед усіх станів. Їх підробляли І міські, і сільські жителі. Виробництвом фальшивок в потайних палацових приміщеннях займалися навіть придворні улюбленці.

Значна частина фальшивих асигнацій була завезена в Росію Наполеоном. Відрізнити їх від справжніх банкнот можна по надрукованій підпису. В оригінальних примірниках завжди підписувалися вручну.

Експертами встановлено, що оригінальні купюри можна зустріти набагато рідше підробок французького імператора. Починаючи з 1813 і по 1817 роки, виявлено велику кількість фальшивок, загальна вартість яких склала 5,6 мільйона рублів. Це спричинило за собою обвал курсу паперових грошей на ринку. Продати їх можна було майже задарма, ціна рублевої купюри опустилася до 20 копійок.

Початок 1818 року стало завершальною стадією створення Експедиції заготовлення державних паперів. Восени надрукували перший тираж купюр. Далі проводилася поступова заміна старих купюр екземплярами нового зразка.

Відтепер основою для паперових грошей став матеріал з більш високим ступенем захисту. Лицьову сторону прикрашало зображення масонського гербового орла. На банкнотах стояв особистий підпис працівника каси. Додатково купюра забезпечена факсимільним варіантом підпису керівника різної для всіх номіналів. Ціна грошової одиниці була вказана прописними буквами на зворотному боці.

У 1843 році в царській Росії проводилась ще одна грошова реформа, яка більше відома як реформа срібного монометалізму. Її результатом стала поява кредитних квитків. Вартість паперового рубля була прирівняна до срібного рубля. На лицьову частину завдали номера, підібравши потрібний шрифт. На зворотному боці помістили уривок з царського маніфесту. Для нанесення всіх відомостей були використані три різних шрифту.

Інформацію за цінами містить каталог паперових грошових знаків царської Росії. Вартість асигнацій 1769 - 1817 років випуску - понад сто тисяч рублів. На аукціонах їх ціна може перевищити і один мільйон рублів.

Випуск паперових грошей в період з 1843 по 1896 рік

Паперові гроші Росії 1868 рік

Розвиток поліграфічного рівня і поліпшення якості друку дали поштовх до випуску більш захищених купюр. Для їх виготовлення застосовувалася металографського друк особливими фарбами. Лицьову сторону прикрашали зображення імператорських регалій, а інша сторона прикрашена портретами прославлених правителів держави. Починаючи з 1866 року, всі купюри були забезпечені водяними знаками із застосуванням півтонів.

Згідно з інформацією, яку містить каталог банкнот Росії, мінімальна вартість кредитних квитків 19 століття становить від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У 1861 році Експедиція одержала статус підприємства, що здійснює комерційну діяльність. Це дало можливість виконувати замовлення приватного характеру. На отриманий прибуток була проведена модернізація виробництва.

У 1881 році Експедиція була підключена до лінії електричних мереж.

1887 рік ознаменувався випуском купюр із застосуванням новітньої технології, яка дозволяла використовувати двобарвне друк. Ще однією важливою особливістю була наявність впрессована в купюру ниток шовку. Все це підвищувало захисні властивості банкнот. Вартість цих купюр також можна дізнатися, заглянувши в каталог банкнот царської Росії.

Починаючи з 1892 року стали з'являтися багатобарвні купюри. Для їх друкування використовувалася, що виблискує різними кольорами, райдужна «орловський друк». Так вона була названа в честь свого винахідника. Цікавим є те, що при друкуванні використовувалося всього одне кліше.

У період з 1892 по 1895 роки на банкнотах зображували жінку в шапці Мономаха, яка була символом Росії. Ціна купюр цього часового діапазону повністю залежить від ступеня її затребуваності. Про них теж може розповісти каталог паперових грошей.

Випуск паперових грошей в період з 1898 по 1917 рік

Паперові гроші Росії з 1899 року

У 1898 році в процесі реформи виникла потреба в друкуванні нових банкнот. Від купюр попередньої партії їх відрізняла можливість зробити обмін кредитних квитків на золото. На банкноті 50 рублів з'явилося зображення Миколи Першого.

Ще одним нововведенням була поява купюри в 500 рублів. На ній зображений портрет Петра Першого.

У період з 1905 по 1913 роки були надруковані купюри із застосуванням металографічної друку з 5 кольорів. Для їх випуску застосовувалися зображення, що містять мудрі орнаменти. Багато банкноти прикрасили портретом Олександра Третього. Скільки можуть коштувати такі грошові знаки можна дізнатися, подивившись ціни, які містить каталог паперових грошей Росії, наприклад 10 рублів 1909 року можна придбати за ціною 680 рублів.

На сьогоднішній момент гроші з папери, випущені в Росії більше двох століть тому, викликають величезний інтерес серед колекціонерів. Їх не зупиняють навіть складності в зберіганні старовинних банкнот.

Ціни на купюри можуть коливатися в залежності від їх унікальності та ступеня збереження. Точну їх вартість допоможе визначити спеціалізований каталог з інформацією по грошах з паперу.

При бажанні продати раритетні екземпляри можна через спеціальні сайти, орієнтовані на дану тематику.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация