царський рубль

  1. Новий Монетний статут 1899 року
  2. Опис монет 1 рубль і 50 копійок зразка 1895 р
  3. Портрети царських осіб на російських монетах
  4. Коронаційний рубль Миколи II «Царський рубль»
  5. Карбування срібних монет Росії за кордоном

Срібні монети Миколи II

Новий Монетний статут 1899 року

  • У 1897 році проведена міністром фінансів С. Ю. Вітте грошова реформа привела до ліквідації срібного рубля, як основною грошовою одиниці Російської імперії. З 29 серпня 1897 року до 1915 року за указом про емісійні операції Держбанку, який отримав право випуску банкнот, забезпечених золотом, срібний рубль перетворився в фізичне платіжний засіб, прикріплене до нової грошової одиниці - золотого рубля.

    Перетворення грошової системи спричинило за собою і зміну монетного статуту. Так, 7 червня 1899 імператор Микола II затвердив нову редакцію монетного статуту, відповідно до якого нова державна грошова одиниця - рубль став містити 17,424 частки чистого золота. Десятирублевой монета регулярного карбування, наприклад, стала містити 1 золотник 74.24 частки золота, тобто 7.74 грам.

    Монети зі срібла і міді стали допоміжним платіжним засобом, тому срібні гроші були обов'язкові до прийому в платежах тільки в межах 25 рублів, а мідні розмінні монети - лише до 3 рублів. Сума перебувають в обігу срібних монет не повинна була перевищувати 3 рублів на душу населення Російської Імперії. При цьому високопробними (повноцінними) були монети номіналом в 1 рубль, 50 копійок і 25 копійок, які містили 900 частин чистого срібла і 100 частин міді. Монети зі срібла номіналом в 20, 15, 10 і 5 копійок містили 500 частин срібла і 500 частин міді. Всі срібні монети Росії виготовлялися в умовах т. Н. «Закритою карбування», на відміну від золотих монет мали право «вільного карбування».

    Цікаво те, що по всій країні люди почали займатися тезаврированием золотих червінців, тобто скуповували їх і накопичували як скарб в кубушки. Заводські і селяни виготовляли з них обручки. Навіть простий міщанин не нехтував тим, щоб зробити із золотої монети зубні протези або оправу для пенсне (а ось в наші дні на інтернет-аукціонах срібні монети Миколи II стоять часом дорожче тих же царських червінців).

Опис монет 1 рубль і 50 копійок зразка 1895 р

  • На лицьовій стороні срібних рублів і полтиника Миколи II - профільний портрет Миколи II. Портрети імператора на срібних (і золотих) монетах - робота відомого видатного художника-різьбяра Антона Васютинський.
    Цей майстер, який жив на стику епох, був різьбярем, як портретів останнього російського царя, так і першої монети радянської республіки - золотого червінця. До його робіт відносяться і орден Леніна, і знак ГТО.
    По колу вздовж лицьової лінії напис - "Б. М. МИКОЛА II" (зліва), і "І САМОДЕРЖЕЦ' Всеросс." (Праворуч).

    На зворотному боці - зображення Малого герба Російської імперії з двоголовим орлом (рисунок Фадєєва, височайше затверджений 8 грудня 1856).
    В лапах орла - скіпетр і держава. На двох розділах орла корони. Третя корона вінчає обидві перші. На грудях - щит із зображенням вершника Георгія Побідоносця, що вражає змія. На розпушений крилах орла розмістилися вісім невеликих щитів. На правому крилі розташовані щити з гербами Польщі, Казані, Херсонеса Таврійського і об'єднаним гербом Київської, Володимирського і Новгородського великих князівств. На лівому крилі - щити з гербами Астрахані, Сибіру, ​​Грузії, Фінляндії. Внизу, під гербом карбований номінал ( "КАРБОВАНЕЦЬ" або "50 КОПЕЕК'") і рік випуску (наприклад, "1903 р") і фігурна зірочка між написами. По краю монети (на гербовою і лицьової сторони) - мереживний, трохи виступаючий кант, через якого при тому, що промацує монета здається трохи втиснула в гербовою частини.

    На гурті рубля по всьому колу йде напис: "чистого СЕРЕБРА 4 ЗОЛОТНИКА 21 ДОЛЯ" і знак (Ф • З), але бувають знаки (А • Р), (Е • Б), (В • С) або просто зірочка (одна * або дві **). На гурті півгривні напис: "чистого СЕРЕБРА 2 ЗОЛОТНИКА 10,5 ЧАСТКОЮ", далі також знак або зірочка.
    Знаки "Ф.З", "А.Р", "Е.Б" і "В.С" - знаки мінцмейстер (чиновників, відповідальних за випуск монет) [См.] .

    Вага 1 рубля становив 20 г (Ag 900) і випускався він з 1895 року (точніше з 1886 з цими геометричними і фізичними параметрами - ще Олександром III) по 1915 рік. У 1915 році мізерним тиражем був виготовлений останній випуск срібного рубля. Полтинник вагою 10 г (Ag 900) випускали з 1895 (1886) по 1914 Миколаївські срібні 25 копійок (5 г, Ag 900) карбували до 1901 року, 20 копійок (3,6 г, Ag 500), 15 копійок (2,7 г, Ag 500) і 10 копійок (1,8 г, Ag 500) - до 1917, а 5 копійок (0,9 г, Ag 500) - до 1915 року.

    Тираж рублів і полтиника Миколи II сильно відрізнявся за роками.
    Найбільші тиражі були в кінці XIX століття, в 1896-1898 роках - порядком 44 -46 млн. Штук, найменші - спочатку 1900-х. У 1903-1906 і 1913 роках монет в 1 рубль випускали всього по 12-55 тисяч штук на рік. Внаслідок чого ціни сьогодні на ці монети (по погодовку) також суттєво різняться.
    Середня ціна полтиника і рублів кінця позаминулого (дев'ятнадцятого) століття на інтернет-аукціонах становить в середньому 900-3000 рублів.
    А, наприклад, ціна 50 копійок 1908 року доходить до 1000 USD і більше.
    Ціна 1 рубля 1903-1906 і 1913 років становить 30-50 тисяч рублів і часом доходить до 100-150 тисяч рублів і більше (1904 г. - 20.817 USD). І тут на перше місце виходить інший фактор: стан монети. Якщо збереження монети хороша VF (або дуже гарна EF), то ціна її при інших рівних параметрах (наприклад, однаковий рік карбування) може зрости в кілька разів, навіть на порядок. Ще багато залежить від правильної оцінки стану монети.

    50 копійок 1896 (10 г Ag 900), (*), тираж 244 562 шт.

    1 рубль 1903 роки (20 г Ag 900), (А • Р), тираж 55 519 шт.


    Цікава доля цих монет. Вони потрапили до нас від прабабусі Марфи, які вона зберігала довгі роки ще з дореволюційних часів і потім розділила їх серед своїх дітей. Частина «спадщини» - кілька миколаївських рублів і полтиника дісталося моєї бабусі ...
    На початку XX століття до 1 світової війни (і після 1918 року) прадід Михайло зі своїм батьком і братами працювали в лісі. Брали сімейні підряди на виготовлення (теску) залізничних шпал на експорт (ж. Д. В Комі не було). У зимову пору чоловіки рубали дерева в лісі, за селом, обробляли їх спеціальними шпального сокирами, вивозили готові шпали на своїх конях (всі сім'ї тримали коней). Навесні ці шпали пов'язували в плоти і сплавляли по Сисола, Вичегді, Північної Двіні в Каргорт (Архангельськ), а звідти їх поставляли на експорт. Іноді чоловікові в лісі в роботі допомагала Марфа. Заробіток виходив досить непоганий. Платили твердими рублями, зокрема, вищеописаними срібними монетами.

    І наостанок, подивимося, що можна було купити за рублі в той час: Батон хліба (або французька булка) коштували 5 копійок, яйця десяток - 44 копійки, фунт шведської сьомги - 90 копійок, жіночі черевики з чорної шкіри - від 3 рублів 50 коп , хутряна шапка, типу "Распутін" коштувала 300 рублів, шуба - 2000. Квиток на концерт Плевицкая - до 10 рублів. Рік навчання в гімназії - від 150 до 300 рублів.

коронаційний рубль

Портрети царських осіб на російських монетах

  • У житті будь-якої людини і в історії в цілому відіграє важливу роль його величність випадок, завжди непередбачуваний і примхливий. Так, одна фатальна випадковість, пов'язана з французьким королем на ім'я Людовик XVI, неймовірним чином вплинула на долю російської монети в кінці XVIII століття. У 1797 році новоспечений імператор Павло I затвердив рубль зі своїм зображенням, штемпель для якого розробив гравер Карл Леберехт. Але незабаром Павло I, вражений тим, що один курйозний епізод з луїдор спричинив за собою страту Людовика XVI, передумав випускати пробний рубль в широкий тираж. Саме з тих пір традиція зображати на російських монетах масового карбування портрети царствених осіб припинила своє існування аж до Олександра III. Лише зрідка на донатівних монетах, виготовлених мізерними тиражами, можна було оглянути профілі Олександра I, Олександра II і Миколи I.

    Після сходження на трон Олександра III портрети государя стали з'являтися частіше, але відновив цю традицію Микола II, викарбувана коронаційний рубль. Микола II був досить красивою людиною. Його чіткий профіль і благородні риси обличчя просто просилися бути начеканеннимі на монеті. При Миколі II все золоті і срібні монети Росії: десятикарбованцеві, п'ятирубльових, рублеві, полтини і навіть срібні 25 копійок почали містити портрети.

    Винятком була мідна і срібна дрібниця [См.] , Яку залишили без зображення царственої особи через її обороту серед нижчих верств населення або "черні". Справа в тому, що вважали негідним бруднити брудними руками портрет царя і стирати його в холопських кишенях.

Коронаційний рубль Миколи II «Царський рубль»

  • 14 (26) травня 1896 року в Успенському соборі Московського Кремля коронували Миколу II Олександровича і Олександру Федорівну. Після коронації, проведеної митрополитом Санкт-Петербурзьким Палладієм (Раєва), пішла літургія, в завершенні якої справили помазання святим миром імператора й імператриці. Потім в Грановитій палаті відбулася Царська трапеза. На наступний день влаштували найвищий прийом надзвичайних послів і посланників. Проміжок з 6 по 26 травня 1896 проголосили коронаційний періодом. 25 числа святкували день народження імператриці Олександри Федорівни, а 26 числа видали Найвищий Маніфест, який виявляв подяку монарха всім москвичам. 9 травня 1896 року відбувався урочистий в'їзд до Москви царського подружжя від петровського палацу по петербурзькому шосе.

    Наслідуючи приклад свого батька Олександра III, Микола II розпорядився в зв'язку з такою подією викарбувати пам'ятні рублі. Лицьова сторона царського рубля містила портрет імператора в профіль, що дивиться вліво.
    На зворотному боці монети в центрі перебувала імператорська корона, під нею схрещені меч, скіпетр і держава, навколо них - пальмова і лаврові гілки.

    Над короною знаходився напис, що позначає номінал монети «КАРБОВАНЕЦЬ». Коронаційні рублі викарбували до травня 1896 року тиражем приблизно в 190 тисяч екземплярів і були вручені учасникам церемонії. Монети ці дбайливо зберігалися і передавалися у спадок як пам'ять, тому збереглися до наших днів в досить великій кількості. Це, природно, позначилося на вартості рублів на сучасних аукціонах: близько 500 доларів. Але є відомості, що пам'ятна монета, в дуже хорошому стані, була продана за 40 тисяч рублів.

    1 рубль 1896 року «В ПАМ'ЯТЬ КОРОНАЦІЇ ІМПЕРАТОРА МИКОЛИ II»
    вага 20 г. Ag 900, (А • Г), тираж 190 845 шт.

Карбування срібних монет Росії за кордоном

Знаки мінцмейстер, які працювали в Петербурзі (довідка):

  • (А • Г) - Аполлон Грасгофа (1883-1899)
  • (Ф • З) - Фелікс Зельман (1899-1901)
  • (А • Р) - Олександр Редько (1901-1905)
  • (Е • Б) - Елікум Бабаянц (1899, 1906-1913)
  • (В • С) - Віктор Смирнов (1912-1917)
  • (*) - карбувати у Франції в 1896-1899 рр. (Паризький монетний двір)
  • (**) - карбувати в Бельгії в 1897-1899 рр. (Брюссельський монетний двір)

^ ВГОРУ ^

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация